Strona 1 z 1

ożywić mamuta

: 15 stycznia 2011, o 13:34
autor: d_m
Ja jestem sceptyczny. A Wy? Głosujemy!
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/wyginely-tysiace-lat-temu-powroca-do-zycia,1,4110031,wiadomosc.html pisze:Wyginęły tysiące lat temu, powrócą do życia?

Mamuty, które wyginęły tysiące lat temu, mogą zostać ponownie przywrócone do życia, dzięki przełomowi w technologii klonowania – informuje portal telegraph.co.uk. – Uważam, że mamy realną szansę na sukces i zdrowy mamut mógłby się urodzić za 4-5 lat – uważa prof. Akira Iritani z Kyoto University.


Prof. Akira Iritani zamierza rozpocząć kampanię mającą na celu podjęcie prób przywrócenia do życia gatunków, które wyginęły 5000 lat temu. – Problemy techniczne zostały rozwiązanie. Wszystko czego obecnie potrzebujemy, to odpowiedni fragment tkanki zamrożonego mamuta – powiedział w rozmowie z "The Daily Telegraph". Naukowiec zamierza skorzystać z metody odkrytej przez dr Teruhiko Wakayamę z Riken Centre for Developmental Biology. W 2008 r. sklonował on myszy z zamrożonych komórek, które pobrano od innego osobnika 16 lat wcześniej.

Prof. Iritani zamierza znaleźć jądra komórkowe potencjalnie zdolnych do życia komórek mamuta. Zostaną umieszczone w komórkach jajowych samicy słonia afrykańskiego, która będzie pełniła rolę surogatki. Prof. Iritani szacuje, że potrzebne będą jeszcze dwa lata badań zanim można będzie zapłodnić słonicę. Zamierza pojechać na Syberię, żeby znaleźć zamrożonego mamuta i pobrać fragment skóry albo innej tkanki – potrzebny jest fragment o wielkości 3 cm kwadratowych. Jeśli mu się to nie uda, poprosi Rosyjskich naukowców o użyczenie próbek, którymi dysponują. – Uważam, że mamy realną szansę na sukces i zdrowy mamut mógłby się urodzić za 4-5 lat – zapewnia naukowiec.

Pierwsze próby z klonowaniem mamutów zostały podjęte w latach 90-tych XX. Nie powiodły się ze względu na zły stan użytych komórek – informuje telegraph.co.uk.

Re: ożywić mamuta

: 15 stycznia 2011, o 19:29
autor: skrecu
dla mnie jedyna odpowiedz satysfakcjonująca istnieje:
wpierw ożywmy jedynego prawdziwego prezydenta RP
chyba nie muszę dodawać kto to taki :)

Re: ożywić mamuta

: 15 stycznia 2011, o 20:04
autor: szerman
Heh, miałem to dziś napisać po przeczytaniu czegoś bardzo podobnego (albo nawet identycznej treści) artykułu, bodajże na onecie, ale mogę się mylić. Z tego co wyczytałem jak pisałem opis mamuta, to znalazłem informację że dopiero po kilku pokoleniach (chyba ok. 60 lat krzyżowania) będziemy mieć do czynienia z mamutem (chyba włochatym, ewentualnie kolumbijskim lub z wyspy Wrangla - tego akurat nie napisali, ale najczęściej te gatunki znajduje się w b. dobrym stanie) w 80-85% czystej krwi (20-25% słonia indyjskiego, którego samica ma być "inkubatorem" dla mamuciątka). Fajnie, że jest jakiś płomyk nadziei na urzeczywistnienie tego projektu... :)
Tak więc zagłosuję na opcję 1, bo chyba nawet po 200 latach będzie to mamut "tylko" w 99,999999%.

Re: ożywić mamuta

: 15 stycznia 2011, o 20:19
autor: elfik...
ale jednak będzie więc głosuję na drugą opcję

Re: ożywić mamuta

: 17 stycznia 2011, o 10:53
autor: Edyta
Tak jak pisałam na Fb - moim zdaniem to trochę bez sensu, nawet pomijając wszelkie kwestie techniczne, jak problematyczne sekwencjonowanie starego DNA (szczególnie jądrowego) czy brak informacji o ekspresji poszczególnych genów.

Osobiście wolałabym zobaczyć więcej eksperymentów "wskrzeszających" same białka, tak jak przypadku mamuciej hemoglobiny :)

Re: ożywić mamuta

: 26 października 2015, o 09:53
autor: Utahraptor

Re: ożywić mamuta

: 26 października 2015, o 20:28
autor: szerman
Onet-sronet. Nie wiadomo, czy gatunek włochaty czy kolumbijski. A źródło tak pięknie dali żeby się przekopywać przez podstrony.

Re: ożywić mamuta

: 27 października 2015, o 10:23
autor: Utahraptor
Znaleźli zamrożonego lwa jaskiniowego:
http://siberiantimes.com/science/others ... years-old/

Mamut?

: 3 września 2016, o 21:38
autor: Harertz
Siemka i jak to z tym mamutem jest co w 2015 mialbyc sklonowany?

Re: ożywić mamuta

: 4 września 2016, o 14:26
autor: nazuul
To w 2015 roku miał być jakiś skolonowany? Gdyby się udało, to pewnie byśmy usłyszeli o tym.
szerman pisze:Nie wiadomo, czy gatunek włochaty czy kolumbijski.
Jakie to ma znaczenie?

Re: ożywić mamuta

: 10 września 2016, o 13:40
autor: Utahraptor
Sprawa jeśli dojdzie do skutku to potrwa wiele lat.