Quiz

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Quiz

Post autor: KrzysiekLichota »

Z iguanodonta?

Awatar użytkownika
Kormoran
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 183
Rejestracja: 1 marca 2008, o 14:51
Lokalizacja: Sanok

Re: Quiz

Post autor: Kormoran »

Dawid Mazurek pisze:Po naszemu chyba: ramFozuch.
cóz ja się spotkałem z rambozuch ,ale być może był to akurat błąd osoby redagującej konkretny artykuł (niepaleontologa).

Diabloceratops?
...:::dać się ponieść i wylądować na drugim brzegu rzeki swiadomości:::...

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Quiz

Post autor: szerman »

krzysiu_dino pisze:Z iguanodonta?
Tak jest. W tym roku zostały z niego wyodrębnione Barilium i Hypselospinus, a dodatkowo w zeszłym Owenodon.
Zadajesz :)
"Mastodon sapiens"

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Quiz

Post autor: KrzysiekLichota »

To może dziś coś z Anellida.
Co to za wieloszczet osiadły?
Obrazek

I żeby nie było za łatwo, podaj, jak dzielimy typ Anellida ( na jakie 2 podtypy, jakie są 3 gromady szczecionogów).

d_m

Re: Quiz

Post autor: d_m »

Ja tylko skomentuję :-) Będę bardzo czepialski, ale podział na grupy wielu bezkręgowców jest bardzo subiektywny i zmienny w czasie - tak na przykład, co do Twojego pytania, u pierścienic coraz rzadziej już mówi się o skąposzczetach i wieloszczetach jako równorzędnych podjednostkach. Natomiast "szczecionogi" to jakiś paskudny neologizm, nie wiem który biolog by tak powiedział... :-P Nawet nie wiem co to by miała być za grupa! Mam nadzieję że to nic z Zoologii bezkręgowców Czesława Jury ;-)

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Quiz

Post autor: KrzysiekLichota »

Ja wszystkie dane mam za książką U. Radwańskiej "Przewodnik do ćwiczeń z paleontologii". Na jej podstawie również będzie oparty mój egzamin. Dlatego pytania są takie, a nie inne, i dlatego zachowuję taką, a nie inną systematykę.
Zrobię kawałek zagadki, ale co tam. Szczecionogi wg U. Radwańskiej to grupa Chaetopoda.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8260
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Żeby znów nie czekać tygodnia, spróbuję - może uda mi się trafić w klasyfikację z Twoich ćwiczeń:
Typ (ble...) Anellida dzieli się tradycyjnie na podtypy (znów ble) Polychaeta i Clitellata, z czego to pierwsze to grad. Z Chaetopoda mam problem, dzieli się np. na: Haplodrili, Polychaeta, Oligochaeta.

Tego robala na zdjęciu nie chce mi się szukać - wygląda na żywego, więc uznaję pytanie o niego za niebyłe. :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Quiz

Post autor: KrzysiekLichota »

Nie trafiłeś w moją klasyfikację, ale miejmy to już z głowy. Tak więc typ Anellida (pierścienice) dzielimy na podtypy Chaetopoda (szczecionogi) i Hirudinea (pijawki). Chaetopoda dzielimy dalej na Polychaetia (wieloszczety), Oligochaetia (skąposzczety) i Myzostomia.

Dalej, masz rację, że to jest żyjące dzisiaj stworzonko (jako gatunek), ale sam rodzaj nie zmienił się od kambru, zatem nadal proszę o podanie tej nazwy rodzajowej.

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1583
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Quiz

Post autor: Tomasz Singer »

Skoro nikt się nie kwapi i jeśli dobrze pamiętam to chyba jest Serpula przedstawiciel wieloszczetów osiadłych.
Tomasz Singer

DINOZAURY

d_m

Re: Quiz

Post autor: d_m »

Klasyfikacja na pewno nieaktualna, nielogiczna i nawet nie w szerszym użyciu :)

Nie ma rodzaju pierścienicy znanego od kambru do dziś :!:

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Quiz

Post autor: KrzysiekLichota »

Ja tak mam napisane w swojej książce do ćwiczeń, więc muszę się tego trzymać.
Nie ja odpowiadam za te dane, tylko państwo Radwańscy z Uniwersytetu Warszawskiego.

Tak, panie Tomaszu. To serpula.

d_m

Re: Quiz

Post autor: d_m »

Właśnie przed chwilą tak też odczytałem w rzeczonej książce. Proponuję przy okazji pytań trzymać się jakiegoś ogólnego kanonu faktów, bo w różnych książkach można znaleźć nawet jeszcze lepsze rewelacje. Tylko jak będziemy się pytać nawzajem ze swoich notatek, skryptów i podręczników... to nie wiele to wniesie. W każdym razie rodzaju Serpula z kambru nie znamy. To samo z klasyfikacjami: są różne, ale można pytać w ramach tych ogólnie przyjętych, czy tych stabilnych, bo mało kto będzie wiedział, że prowadzący X przyzwyczaił się do tego, że coś tam należy do czegoś tam :)

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Quiz

Post autor: KrzysiekLichota »

Dobrze, poprawię się na przyszłość. I widzę, że ten skrypt mój to przysłowiowy "bullshit", w wielu miejscach.
Dzięki za rady!

d_m

Re: Quiz

Post autor: d_m »

Nie jest aż tak źle, tylko jeśli chodzi o zasięgi pospolitych ("workowych") rodzajów i zmienne klasyfikacje (szczególnie w interpretacjach autorów - geologów), trzeba je traktować jako pewne przybliżenia.

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1583
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Quiz

Post autor: Tomasz Singer »

Przepraszam za zwłokę, rano nie miałem czasu i nie sądziłem, że wrócę tak późno.
Tym razem posuniemy się z materiałem paleontologicznym nieco dalej.
Przypomniało mi się takie wydarzenie ze studiów na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, kiedy przyglądając się rysunkowi pewnego wymarłego gatunku, doszedłem do pewnej konkluzji. Kilka dni później na ćwiczeniach z Paleozoologi Bezkręgowców, prowadzący je pan doktor (wówczas jeszcze) zadał nam pytanie dokładnie tej samej rzeczy, o której myślałem wtedy.
Do tego proponuję zapoznać się jak wygląda trylobit, przede wszystkim tarcza głowowa cephalon zwłaszcza u kambryjskich przedstawicieli tej grupy. W środkowej części głowy jest przedłużenie ciągnącego się od "odwłoka" pygidium przez "tułów" thorax część osiowa axis. Na głowie nazywa się ją glabella czasami w swej tylnej części podobnie jak axis jest podzielona. Co na tułowiu wskazuję granice poszczególnych segmentów. O czym to może świadczyć (dotyczy to głowy)? :wink:
Tomasz Singer

DINOZAURY

d_m

Re: Quiz

Post autor: d_m »

Świadectwo dokonania się tagmatyzacji/cefalizacji lub późniejszego włączenia przednich segmentów w obręb cefalonu.

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1583
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Quiz

Post autor: Tomasz Singer »

Całkiem dobrze.
Ja odpowiedziałem wtedy : "..... to świadczy o tym, że cephalon powstał ze zrośnięcia segmentów.

Zadajesz Dawid.
Tomasz Singer

DINOZAURY

d_m

Re: Quiz

Post autor: d_m »

Niedawno ze skał odsłoniętych w stolicy ... opisano artykułowaną skamieniałość ciekawego bezkręgowca, przedstawiciela dość enigmatycznej do niedawna grupy. Obecnie wiemy, że ... należą do ... - jako jedyna podgrupa posiadająca specyficznego typu pancerz.

d_m

Re: Quiz

Post autor: d_m »

Podpowiedź: szukajcie niedaleko dżdżownic :)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Quiz

Post autor: szerman »

Ponieważ minął tydzień to chyba możesz Dawidzie zgodnie z regulaminem quizu podać nową zagadkę :)
"Mastodon sapiens"

d_m

Re: Quiz

Post autor: d_m »

No szkoda :( Tu są odpowiedzi na pytanie:
http://www.nature.com/nature/journal/v4 ... 10-12.html
http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 142523.htm
http://dx.doi.org/10.1111/j.1475-4983.2010.00938.x

Wymień 7 wymarłych gatunków dinozaurów znanych z jaj i szkieletów dorosłych osobników.

Awatar użytkownika
Kormoran
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 183
Rejestracja: 1 marca 2008, o 14:51
Lokalizacja: Sanok

Re: Quiz

Post autor: Kormoran »

majazaura
owiraptor
citipati
protoceratops
troodon
orodrom
hipakrozaur
...:::dać się ponieść i wylądować na drugim brzegu rzeki swiadomości:::...

d_m

Re: Quiz

Post autor: d_m »

Nie jestem na 100% pewny co do owiraptora, ale uznaję :-)

Awatar użytkownika
Kormoran
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 183
Rejestracja: 1 marca 2008, o 14:51
Lokalizacja: Sanok

Re: Quiz

Post autor: Kormoran »

Info o oviraptorze wziąłem z wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Protoceratops (historia odkryć)
Ponoć zbadana (1993) jaja protoceratopsa znalezione w 1922 i okazało się że są to jaja oviraptora.

Z mojej strony coś bananalnego. Proszę podać pełną łacińską nazwę pierwszego odkrytego na Antarktydzie dinozaura, rok w którym opisano gatunek oraz datę i miejsce dokonania odkrycia.
...:::dać się ponieść i wylądować na drugim brzegu rzeki swiadomości:::...

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Quiz

Post autor: szerman »

Antarctopelta oliveroi - znalezienie szczątków 1986, nadanie formalnej nazwy 2006. Miejsce odkrycia Wyspa Rossa, formacja Santa Marta.
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ