Quiz

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Eryops??
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

Dla mnie to Pantylus z permu Rosji
Radosław Nawrot (RANA)

Awatar użytkownika
misio
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 220
Rejestracja: 26 czerwca 2006, o 10:31
Lokalizacja: Sopot
Kontakt:

Post autor: misio »

Czy to mastodonzaur z triasu?
http://pl.tunele.wikia.com/wiki/Tunele_Wiki - moja własna wiki o serii książek "Tunele" Rodericka Gordona i Briana Williamsa :)

d_m

Post autor: d_m »

Brawo Megistotherium :!: Dodam, że Pantylus był przedstawicielem mikrozaurów - dziwnej i bardzo różnorodnej grupy w obrębie lepospondyli. Kiedy kilkanaście lat temu wciąż modna była hipoteza polifiletyczności nowopłazów, przodków płazów ogoniastych i beznogich upatrywano czasem wśród dwóch różnych grup mikrozaurów właśnie.

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

Dzięki.
Moja zagadka dotyczyć będzie filmu „Park Jurajski” Stevena Spielberga, a konkretnie jego pierwszej części. Otóş główny programista i informatyk parku, niejaki Dennis Nedry (taki grubasek w okularach) postanawia za ciężki szmal wykraść kilka embrionĂłw przechowywanych w chłodniach parku i przekazać konkurencji. Embriony mają być ukryte w denku puszki z pianką do golenia. Pamiętacie?
Tenże Nedry wyjmuje z chłodni kilka embrionów - m.in. welociraptora, tyrannozaura czy stegozaura. Zabiera także embrion pewnego mało znanego teropoda, którego szczątki odkryto niegdyś w Wielkiej Brytanii.
Teropod ten do tej pory nie pojawił się na ekranie w Ĺźadnej z części „Parku Jurajskiego” - jest znany tylko z tego napisu na fiolce z embrionem.
Co to za teropod?
Wystarczy znaleźć tę scenkę w filmie. Powodzenia!
Radosław Nawrot (RANA)

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

Eustreptospondylus
mam rację?

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

Obawiam się, że nie masz, Krzysiu. Eustreptospondyla w menażerii parku w ogóle nie było. Widocznie żaden opity krwią tego gatunku komar nie wpadł w ręce naukowców parku. ;)
Radosław Nawrot (RANA)

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Metriacanthosaurus?? ostatnio leciało w telewizji :D
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Odpowiedz Tomka jest dobra ja dodam tylko, ze w filmie na wyspie Nublar był Metriacanthosaurus shangyouensis i bardzo prawdopobne, że był tam Yangchuanosaurus a nie ten pierwszy. W czasie kiedy Ingen zaczął klonować dinozaury, były przypuszczenia, iż Yangchuanosaurus to synonim Metriacanthosaurus (Paul tak zasugerował). Jednak nie wykluczone iz na Nublar był Metriacanthosaurus ;)
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Broker pisze:Odpowiedz Tomka jest dobra ja dodam tylko, ze w filmie na wyspie Nublar był Metriacanthosaurus shangyouensis i bardzo prawdopobne, że był tam Yangchuanosaurus a nie ten pierwszy. W czasie kiedy Ingen zaczął klonować dinozaury, były przypuszczenia, iż Yangchuanosaurus to synonim Metriacanthosaurus (Paul tak zasugerował). Jednak nie wykluczone iz na Nublar był Metriacanthosaurus ;)
Skąd takie przypuszczenia... czyżby z jakiś kulisów?? Jeśli dobrze kojaże to w żadnej części Metriacanthosaurus nie wystąpił, ani nie było o nim mowy... oczywiście oprócz omawianej sceny :P
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8260
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

We filmie na pewno go nie było, żeby sobie biegał po parku.
Może książka? Czytałem ją bardzo dawno temu i nie pamiętam. Na pewno nasi bohaterowie się z nim nie spotkali, ale Ingen miał tak sporo więcej gatunków. Jeśli do tego czasu się nie wyjaśni, to dam znać w piątek czy był w książce którykolwiek z nich.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

Tak, Metriacanthosaurus to dobra odpowiedź. Fiolka z nazwą tego teropoda pojawia się w scenie kradzieży embrionów i Tomasz znakomicie to wychwycił. Brawo za spostrzegawczość, bo ja wyłapałem to dopiero za którymś obejrzeniem filmu.
Swoją drogą, ciekawe dlaczego Spielberg postanowił wyróżnić akurat tego mało znanego teropoda. Stawiałbym na czysty przypadek i wybór losowy.

Broker - nie wiem skąd czerpiesz wiedzę o Yangchuanosaurus. Ja nie znajduję go na liście gatunków ani w wersji filmowej, ani książkowej. Z tego, co wiem, Metriacanthosaurus został wyodrębniony w 1988 r. Film Spielberga jest z 1993 r. (choć akcja książki toczy się w 1989 r.). Nie było więc przeszkód, żeby włączyć naszego teropoda do filmu.
Zresztą, nieważne. Fiolka z nazwą Metriacanthosaurus jest nader w filmie wyraźna. Także mapa parku na Wyspie Nublar ma wyraźnie zaznaczony wybieg tego teropoda, choć z notką że jest to wybieg dopiero planowany.
Oto ona:

http://www.jplegacy.org/home.php?load=e ... blar.shtml

Przypomnę tylko, że zgodnie z fabułą, na Nublar eksponowano tylko kilka dinozaurów. Z mapy wynika, że wiele wybiegów było dopiero w budowie. Główna hodowla dinozaurów (a także pterozaurów, a - jak sie przekonamy w Parku Jurajskim 4 - także gadów morskich) odbywała się na sąsiedniej wyspie Sorna - tam też znajdowało się znacznie więcej gatunków, niedostępnych dla zwiedzających.
Na stronie, której link Wam podałem znajduje się wykaz gatunków z obu wysp. Mówimy oczywiście o wersji filmowej, ponieważ książka w wielu punktach jest odmienna.
Np. pierwszym dinozaurem, którego widzą w parku dr Grant i dr Sattler jest w filmie olbrzymi Brachiosaurus. W książce to grupa apatozaurów.

Summa summarum - Tomasz zadaje.
Radosław Nawrot (RANA)

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Radku Metriacanthosaurus został uznany za ważny "troche" wcześniej, w 1988 Paul przyłaczył do tego rodzaju jangczuanozaura (Y. shangyouensis) jako M. shangyouensis. I to wlaśnie tak nazwany dinozaur pojawił się na filmowej Nublar (to sie wie z róznych takich jak to Tomku nazwales kulisów, o i wlasnie JPlegacy - lubie czytać różne takie o tym filmie :D)
Radku wlasnie o to chodzi, że nie ma Yangchuanosaurus na liście. Jest M. shangyouensis, jednak patrząc na epitet gatunkowy i sprawe jaka wówczas miala miejsce można przypuszczać, ze chodzi o Yangchuanosaurus (to takie Fans Speculated :P). Podobna sprawa z JPskimi raptorami. Wielkie Velociraptor, których szczątki Grant odnajduje w Montanie. Paul, równierz pod konic lat 80, Deinonychus antirrhopus zaliczył do Velociraptor jako gatunek V. antirrhopus (w filmie też pod taka nazwą raptor wystąpił). A my się możemy tylko domyslać, ze tak naprawde w filmie wystąpił deinonych, co by wyjasniało odnajdywane przez Granta szczątki raptorów w Ameryce Płn i ich filmowe rozmiary (zreszta jak i na znane nam najwieksze osobniki deinonycha za duże). A patrząc na liste dinozaurów wystepujacych na Isla Nublar (i odrazu Sorna) z książki Crichtona, to wystąpiła tam hybryda Velociraptor mongoliensis z Deinonychus.
Pozdrawiam ;)

P.S. Nazuul, nie bylo metriakantozaura w książkach, dopiero sie pojawił na liście ingenowskich dinozaurów w Spielbergowskim filmie. Lista Crichtonowskiego parku wyglądała troche inaczej niż filmowego, o czym już Radek wspomniał ;)
Theropods... yeah :D

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

OK, Broker, może źle się wyraziłem. Zapytam tak: skąd wiedza, że to akurat Metriacanthosaurus shangyouensis wystąpił w filmie?
Uchyl rąbka tajemnicy na ten temat, bo to bardzo ciekawe. Ja jestem tylko na etapie tego, co widziałem na ekranie - a tam jest zwykła nazwa rodzajowa.

Co do raptorów, to zarówno Crichton, jak i Spielberg trochę w ich rekonstrukcji namieszali. Wydaje mi się jednak, że rozmiarami odpowiadają one mniej więcej Deinonychus antirrhopus.
Z tego zresztą, co wiem, Spielberg wręcz z pełna premedytacją dokonywał na własną rękę modyfikacji wiedzy paleontologicznej, że się tak wyrażę. Przykładem jest rekonstrukcja dilofozaura. Wiem, że paleontologowie zaznaczali mu, żeby dał sobie spokój z tym jadem, a już zwłaszcza z pluciem nim. Uparł się. Płaszcz a la agama kołnierzasta to też jego pomysł.
TeĹź pozdrawiam :)
Radosław Nawrot (RANA)

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Co do tej informacji, to z tego co pamiętam była na (niestety nie istniejącej już) stronie JPinstitute.com ;) Pozatym i JPlegacy to co do kwestii tego filmu wiarygodne źródło.
Megistotherium pisze:Z tego zresztą, co wiem, Spielberg wręcz z pełna premedytacją dokonywał na własną rękę modyfikacji wiedzy paleontologicznej, że się tak wyrażę. Przykładem jest rekonstrukcja dilofozaura. Wiem, że paleontologowie zaznaczali mu, żeby dał sobie spokój z tym jadem, a już zwłaszcza z pluciem nim. Uparł się. Płaszcz a la agama kołnierzasta to też jego pomysł.
Dokładnie - no ale cóż, musiało byc ciekawiej :P
Megistotherium pisze:Wydaje mi się jednak, że rozmiarami odpowiadają one mniej więcej Deinonychus antirrhopus.
No mniej więcej tak, ale te filmowe były jednak większe i potężniejsze. Największy znany nam deinonych został oszacowany na około 3,4 m. Natomiast raptory z filmu na moje oko miały koło 4 (zresztą, zależy to też od ujęć).
Na JPlegacy zrobili taką "sklejke" dającą porównanie wielkości filmowych raptorów z utahraptorem i deinonychem:
http://www.jplegacy.org/encyc/debates/raptors.jpg
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

ok.. zadaje zagadke:

Obrazek
Co to za zwietrzak??
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8260
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Trigonosaurus?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Dobra odpowiedĹş, teraz Twoja kolej ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8260
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Prosze rozpoznać rodzaj zwierzęcia, podać kiedy żył, i kto mógł na niego polować
Obrazek
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

Odobenocetops, pliocen, np. Carcharodon megalodon
Ostatnio zmieniony 6 maja 2008, o 13:44 przez KrzysiekLichota, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Odobenocetops... żył w pliocenie.. na tego dziwacznego ssaka mógł polować m.in. Megalodon :)

EDIT:

No cóż spóźniłem.. się jednak nie dokońca Krzysiu ma racje, ponieważ ssak ten nie żył w plejstocenie i nie polowali na niego ludzie :)
Ostatnio zmieniony 6 maja 2008, o 13:41 przez Tomasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8260
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Tak to on, ale my na niego raczej nie polawaliśmy - on nie jest z plejstocenu. Żył nieco wcześniej - popraw i zadawaj :wink:
EDIT
Teraz widze że Tomasz też odpowiedział - i co mam teraz zrobić? :?

EDIT 2
No to Krzysiu zadajesz :D
Ostatnio zmieniony 6 maja 2008, o 13:45 przez nazuul, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

to mnie National Geographic zmylil :)

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

nazuul pisze: Teraz widze że Tomasz też odpowiedział - i co mam teraz zrobić? :?
Krzysiu był pierwszy więc zadaje ;) Zapraszam
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

podaj nazwę gatunkową największego znanego pingwina, kiedy i gdzie żył i kto opisał jego skamieniałości

ODPOWIEDZ