Quiz

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

Moja zagadka (już bez pośpiechu):

Proszę o rozpoznanie tego stworzonka. gdzie i kiedy żyło oraz z jakim innym zwierzęciem jest niekiedy łączone w jeden gatunek

Obrazek
Radosław Nawrot (RANA)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8259
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Głowa wygląda jak jakiegoś iguanodona, ale za długa szyja. W takim razie jakiś prozauropod. Może Jingshanosaurus, który żył w Chinach jakieś 200-195Ma. Czasem jest synonimizowany z Yunnanosaurus?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

Obok tarczy.
PrĂłbujcie dalej
Radosław Nawrot (RANA)

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Z góry uprzedzam, że strzelam na ślepo :D (mało co mi do głowy przychodzi):
Może to Protohadros, prymitywny hadrozaur, bardzo przypominający iguanodonty?? Gad ten żył w późnej kredzie na terenie m.in. Teksasu (rysunek przedstawia bardzo wychudzonego osobnika... jakby anorektyka ;))

PS. Witam po dłuższej nieobecności na forum
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Kormoran
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 183
Rejestracja: 1 marca 2008, o 14:51
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Kormoran »

mi to przypomina nagiego (bez futerka) wielbłąda po dłuuuugiej kuracji odmładzającej. uuu tfu tfu odchudzającej
...:::dać się ponieść i wylądować na drugim brzegu rzeki swiadomości:::...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8259
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:PS. Witam po dłuższej nieobecności na forum
Witam rĂłwnieĹź :D
Może Sellosaurus ze środkowego noryku z Niemiec. Jeden z osobników to prawdopodobny synonim Plateosaurus a drugi to być może Efraasia?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

Rzeczywiście, trochę podobny do wielbłąda :) To jednak z całą pewnością nie jest żaden z kopalnych wielbłądowatych :)
Na razie pudła. Reprodukcja przedstawia zwierzę w nietypowym ujęciu, ale myślę, że sobie poradzicie. Zwłaszcza, że nazuul krąży bardzo blisko celu.
Tomku - nazuul określił to bardzo trafnie: to zbyt długa szyja na iguanodonta...
Radosław Nawrot (RANA)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8259
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

To może to chimera złożona z ciała zauropodomorfa i głowy iguanodona, jak z kamarazaurem i apatozaurem. Albo patologiczny osobnik hadrozauroida z wydłużoną szyją. :mrgreen: W jakimś plemieniu (nie pamietam gdzie ale w Azji chyba) zakładają dziewczętom takie metalowe prążki na szyję i szyja się wydłuża. W każdym razie dziwna rekonstrukcja.

No dobra, na poważnie to może Fulengia youngi (N.D.), która żyła w synemurze w Chinach, szczątki to młody osobnik i możliwy synonim Lufengosaurus?
Znacie jakieś długoszyje ornitopody poza Orolotitan?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

Nie, to nie Fulengia, ale jesteś coraz bliżej.

To plemię to Karenowie z Birmy.
Radosław Nawrot (RANA)

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Oooo jak dawno sie w to nie bawiłem :D
No to jest to wczesnojurajski Lufengosaurus, którego szczątki odkryto w dolnej Formacji Lufeng (prowincja Yunnan) oraz nieco na północ w Formacji Zhenzhunchong (prowincja Sichuan). W 1981 r. zasugerowano, że Lufengosaurus wraz z Yunnanosaurus (z którym również wysuwały się przypuszczenia, że to ten sam rodzaj co nasz prozauropod z zagadki) to gatunki należące do rodzaju Massospondylus, jednak wyniki ponownych analiz czaszki (2005) wykazały róznice i odrębność rodzajową lufengozaura ;)
Theropods... yeah :D

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

Brawo, Broker! Jasne, Ĺźe tak!
Właśnie o to chodziło! Zadajesz...
Radosław Nawrot (RANA)

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Dzięki ;)
A więc co to za gatunek, oraz na podstawie jakiego materiału kopalnego został on opisany ;)
Obrazek
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
Kormoran
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 183
Rejestracja: 1 marca 2008, o 14:51
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Kormoran »

Abelisaurus?
...:::dać się ponieść i wylądować na drugim brzegu rzeki swiadomości:::...

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Taaak jest :D A materiał??
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
Kormoran
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 183
Rejestracja: 1 marca 2008, o 14:51
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Kormoran »

Wszystko, co wiemy o Abelisaurus zawdzięczamy jedynej czaszce, odkrytej w 1985 r. przez Bonapartego i Novasa w Patagonii w Argentynie.
Kolejną zagadkę zostawię przedmówcy. Akurat nie mam nic konkretnego na podorędziu. A raczej czasu na wymyślenie. Może kiedyś jak jak przedmówca wygra to się upomnę i wepchnę w kolejkę ;) :P

edit. zmieniłem zdanie. ilu szacunkowo dinozaurów znaleziono szczątki. margines błędu to 200 sztuk. powiem, że dla ludzi to około 50 osobników (z ostatnich 4 mln lat) - ok 300fr. kości.
...:::dać się ponieść i wylądować na drugim brzegu rzeki swiadomości:::...

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

Przyznam, że nie do końca rozumiem to pytanie.
ilu szacunkowo dinozaurów znaleziono szczątki.
Chodzi o liczbę gatunkow, rodzajów czy osobników? A jeśli osobników, to czy chodzi o każdą osobną kostkę czy też kompletne szkielety?
Samych rodzajów jest przeszło 500.
Radosław Nawrot (RANA)

Awatar użytkownika
Kormoran
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 183
Rejestracja: 1 marca 2008, o 14:51
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Kormoran »

osobników. i czy znaleziono kość jedną, czy cay szkielet - liczymy to jako jeden.
no dobra wiem. schrzanione pytanie.
...:::dać się ponieść i wylądować na drugim brzegu rzeki swiadomości:::...

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

A ja myslalem, ze mamy zadawac takie pytanie, na ktore znamy odpowiedzi. ;)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8259
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Kormoran pisze:no dobra wiem. schrzanione pytanie.
No to powinieneś zadać nowe
Daniel Madzia pisze:A ja myslalem, ze mamy zadawac takie pytanie, na ktore znamy odpowiedzi. ;)
Popieram. I apeluję także o rozsądne zadawanie pytań tzn aby chodziło o rozpoznanie zwierzęcia a nie rysunku, rzeźby itp.

_______________________________EDIT__________________________
No chyba że pytamy o jakiś rysunek np któreś z "kultowych" :) dzieł Charlesa R. Knighta. i pytamy "Kto jest autorem tej rekonstrukcji i co przedstawia ten obraz". Albo pytając o ichnotakson (nie wiem czy dobrze piszę) zaznaczyć że chodzi o zwierzę znane z tylko z odcisków.
Aha i jeszsze jedno. Przy dawaniu do rozpoznania zwierząt zaznych np. tylko z jednej kości, także to zaznaczyć i sprawdzić, czy reprodukcja nie jest łudząco podobna do jakiegoś dobrze znanego rodzaju, ponieważ ktoś może dobrze rozpoznać zwierzę, a zadającemu może chodzić o inne, którego rekonstrukcję oparto na jakimś znanym dobrze z budowy, i pozostawiono jakieś jego szczególne cechy. Takie jest moje zdanie na temat zadawania pytań odnośnie rysunków.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Kormoran
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 183
Rejestracja: 1 marca 2008, o 14:51
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Kormoran »

fakt - to trzeba było wiedzieć. do dziś znaleziono szczątki nie mniej niż 1400 dinozaurów.
no dobra. ktoś kojarzy tego dziabdziusia? :
Obrazek
6m.dł, 4t żywej wagi, prozauropod z Chin.
...:::dać się ponieść i wylądować na drugim brzegu rzeki swiadomości:::...

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Kormoran pisze:fakt - to trzeba było wiedzieć.
Otoz moja uwaga raczej dotyczyla tego, ze Ty sam nie wiesz, ile szczatkow juz znaleziono (nie mowiac juz o tym, ze niezbyt dokladnie podales wlasna "definicje" owych szczatkow). Nie wiem, co oznacza liczba 1400, ale rodzajow mamy cos ponad 600 (statysyka wymaga popraw i dodatkow), a gatunki dosc trudno policzyc (na jednej liczbie naukowcy sie nie zgodza ;)), a material kopalny chyba nikt nie jest w stanie policzyc (szczegolnie ze spora suma siedzi sobie w szufladach prywatnych kolekcjonerow)... Ale to tylko (znow) taka uwaga. :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8259
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Dinozaurów znaleziono bardzo dużo, myślę, że te liczy trochę przybliżą problem, nawet gdyby szacować i nie liczyć prywatnych, zagubionych itd skamieniałości.
http://en.wikipedia.org/wiki/Triceratops pisze:Bruce Erickson, a paleontologist of the Science Museum of Minnesota, has reported having seen 200 specimens of T. prorsus in the Hell Creek Formation of Montana.[32] Similarly, Barnum Brown claimed to have seen over 500 skulls in the field.
tyle znaleziono szczątków jednego, co prawda bardzo pospolitego rodzaju - Triceratops, w samym Hell Creek około 200!
Czytałem też, że w Yixian znaleziono ponad 1000 :!: sztuk pierzastych dinozaurów i ptaków. Liczba szokująca i nie do uwierzenia, ale znalazłem to na jakieś stronie (wg mnie wiarygodnej) ale nie pamiętam jakiej.

Ale na pewno masz rację - ponad 1400 :wink:

Co do zagatki, może to Yimenosaurus znany z czaszki przypominającej zauropody, występujący w Chinach ?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

A słynne znalezisko stada centrozaurów z Ameryki Północnej? Setki kości członków wielkiego stada, które zginęły razem. Bądź tu mądry i weź je posortuj na pojedyncze osobniki. A czyj ten obojczyk? A czyja ta żuchwa?
Kormoran - przy najszczerszych chęciach chyba nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na Twoje pierwsze pytanie. Zatem, nie gniewaj się, ale musimy uznać je za niebyłe.

A co do drugiego pytania - postawię na mego ulubieńca, chińskiego prozauropoda Lufengosaurus. To zdaje się on z muzeum w Pekinie.
Radosław Nawrot (RANA)

Awatar użytkownika
Kormoran
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 183
Rejestracja: 1 marca 2008, o 14:51
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Kormoran »

Megistotherium pisze:A co do drugiego pytania - postawię na mego ulubieńca, chińskiego prozauropoda Lufengosaurus. To zdaje się on z muzeum w Pekinie.
tak jest :) Lufengosaurus magnus (Beijing Museum of Natural History on view at the Miami Museum of Science)
czekamy na zagadkę :)
...:::dać się ponieść i wylądować na drugim brzegu rzeki swiadomości:::...

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Megistotherium »

No cóż... miałem zadać inne pytanie, ale...
Postanowiłem złożyć hołd zmarłej właśnie prof. Halszce Osmólskiej.
Proszę wymienić przynajmniej trzy rodzaje opisane przez nią (z datami) oraz jeden poświęcony jej gatunek.
Radosław Nawrot (RANA)

ODPOWIEDZ