Najlepiej poznane dinozaury - dyskusja.

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Taurovenator
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 771
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Najlepiej poznane dinozaury - dyskusja.

Post autor: Taurovenator »

O wielu dinozaurach nie jesteśmy w stanie powiedzieć wielu rzeczy, jako że nie znamy ich pełnych szkieletów, a nawet jeśli i to znamy, to nie znamy szczegółów ich biologii. Istnieje jednak kilkanaście (optymistycznie kilkadziesiąt) rodzajów, o których możemy coś więcej powiedzieć. Poniżej wymieniłem najlepiej poznane rodzaje względem szerszej grupy (moim zdaniem):

Ornithopoda: zdecydowanie iguanodon, ewentualnie edmontozaur
Stegosauria: stegozaur
Ankylosauria: pinakozaur, z nodozaurów chyba borealopelta lub edmontonia
Bazalne tyreofory: scelidozaur
Ceratopsia: psitakozaur, z ceratopsydów: triceratops ,ewentualnie centrozaur (choć znamy głównie dorosłe osobniki)
Pachycephalosauria: stegoceras lub pachycefalozaur
Bazalne Ornithischia: lesotozaur?
Sauropodomorpha: plateozaur, z zauropodów chyba brontozaur lub żyrafatytan
Theropoda: ciężko stwierdzić - celofyz, tyranozaur, względnie albertozaur
Bazalne Saurischia: herrerazaur

Wszelkie uwagi mile widziane. Chętnie też poznam Wasze propozycje.

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 885
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Najlepiej poznane dinozaury - dyskusja.

Post autor: kryty_niekrytyczny »

To zależy jakie kryteria przyjąć - wiedza o osteologii, ontogenezie, ewolucji, ekologii..?

Taurovenator
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 771
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Najlepiej poznane dinozaury - dyskusja.

Post autor: Taurovenator »

kryty_niekrytyczny pisze:
4 marca 2024, o 20:04
To zależy jakie kryteria przyjąć - wiedza o osteologii, ontogenezie, ewolucji, ekologii..?
Ja podałem pod względem ogólnym (całokształtem wiedzy jakie zebraliśmy o danym rodzaju, więc wymienione przez Ciebie kryteria znajdują się w tym zakresie). Jeśli by wymieniać pod względem poszczególnych dziedzin lista by się bardzo rozszerzyła.
Jeśli chcecie to możecie podawać również najlepiej poznane pod względem konkretnego aspektu ich biologii.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2585
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Najlepiej poznane dinozaury - dyskusja.

Post autor: Utahraptor »

Mam wrażenie (może niesłuszne), że jest duża dysproporcja między dinozaurami gadziomiednicznymi, a ptasiomiednicznymi. Z tych drugich jedynie niektóre ceratopsy i kaczodziobe są dość mocno przebadane. Wziąłbym pod uwagę protoceratopsa, bo jest trochę prac o nim.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1279
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Najlepiej poznane dinozaury - dyskusja.

Post autor: Lythronax »

Utahraptor pisze:
23 maja 2024, o 15:22
Wziąłbym pod uwagę protoceratopsa, bo jest trochę prac o nim.
Wydaje mi się, że Psittacosaurus jest jeszcze lepiej zbadany niż Protoceratops. W tym roku już pojawiły się trzy publikacje dotyczące pierwszego wymienionego przeze mnie dinozaura.

Taurovenator
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 771
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Najlepiej poznane dinozaury - dyskusja.

Post autor: Taurovenator »

Utahraptor pisze:
23 maja 2024, o 15:22
Mam wrażenie (może niesłuszne), że jest duża dysproporcja między dinozaurami gadziomiednicznymi, a ptasiomiednicznymi. Z tych drugich jedynie niektóre ceratopsy i kaczodziobe są dość mocno przebadane. Wziąłbym pod uwagę protoceratopsa, bo jest trochę prac o nim.
Generalnie najwięcej publikacji nie opisujących nowych gatunków dotyczy teropodów. Ciężko mi stwierdzić, czy zauropodomorfy i herrerazaury są jakoś bardzo dobrze poznane (mniejszość). Co do ptasiomiednicznych myślę, że nie jest z nimi tak źle, wszak część tyreoforów, pachycefalozaurów oraz wczesnych ptasiomiednicznych : zwłaszcza heterodontozaur i lesotozaur są całkiem dobrze zbadane. Dysproporcja istnieje ale nie jest bardzo duża.

ODPOWIEDZ