Rekin z czsów dinozaurów sfilmowany!

Dyskusje na temat ryb kopalnych.
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Rekin z czsów dinozaurów sfilmowany!

Post autor: Sebastian »

Jest to nie najnowszy news, ale.... bardzo interesujący! Myślę, że warto o tym przypomnieć. Tylko dziennik o tym w Polsce napisał :shock: A przecież to żywa skamienlina- sami zobaczcie nowy gatunek Chlamydoselachus anguineus :D

Zdjęcie :arrow: http://images4.fotosik.pl/301/a18a532d2c69ee92.jpg

Filmy z rekinem i opis odkrycia tu :arrow: http://www.dziennik.pl/Default.aspx?Tab ... leId=29354

Dominik
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 303
Rejestracja: 14 marca 2006, o 16:10
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dominik »

Kolejna żywa skamielina :D Dowód na to, że mamy jeszcze wiele do odkrycia w naszych morzach i oceanach... Czas wyruszyć pod wodę, nie w kosmos :)
[img]http://userbars.org/data/media/5/Harry_Potter.png[/img]

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Wcześniej rekin ten był uważany za kryptydę. Otrzymał nieoficjalną nazwę i taksonomię. Ale dopiero w tym roku udało się go zfilmować! Polska nazwa tego rekina to paszczak. Inna to chlamida. Należał on do rodziny chlamidowatych (Chlamydoselachidae). Inny ciekawy rekin, którego polska nazwa brzmi rekin chochlik (Mitsukurina owstoni) należący do małeo znanej i słabo poznanej rodziny rekinów pierwotnych o nazwie Mitsukuridae. A tak poza tematem to przyznam się, że rekiny to po dinozaurach moja największa pasja! O i jeszcze coś na temat paszczaka- jest on najbliżej spokrewnony z innym prymitywnym rekinem Thrinax baumgartneri. Choć niektórzy uważają, że są to te same rodzje tylko inne gatunki (ze wzgledu np. na to, że Thrinax to także palma). Co najbardziej irytytuje to fakt, że także trinaksa nie udało się zfilmować, ani sfotografować. Jedyny złapany okaz został opisany po śmierci, a jego szczątki po prostu wyrzucono. No i tyle. Ciesze się, że coraz więcej teoretycznie wymarłych zwierząt się odnajduje :D

Awatar użytkownika
Pawfunia
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 180
Rejestracja: 15 marca 2006, o 16:04
Lokalizacja: Przemysl,Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Pawfunia »

New dośc stary... na forum kryptozoologicznym był już w Czerwcu :P Ale lepiej późno niz wcale. Co do mało poznanych rekinów mozna dodać Rekina Grenlandzkiego który może być wieszy nawet od największego rekina białego! Oraz "megamorda" rość niedawno odkryty ponad 9-cio metrowy rekin żywiący się glonami i mikroorganizmami.

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

To megamouth może być taki duży?? Na angielskiej wiki pisze, że osiąga on 5,5m, ale może być inaczej ;) Masz zapodać jakimś źródłem?? Co do rekina grenlandzkiego, to czytałem, że prawdopodobnie największy miał 7,3m. Co do żarłacza białego, ponoć raportowano o dwóch gigantycznych osobnikach ( 11m złapany w 1870, oraz 11,3m w 1930 ) może coś pokręciłem, bo to po angielsku czytałem ;) Jednak te wielkie rekiny są niepewne, a największy "pewny" żarłacz biały miał chyba nieco ponad 7m.
Theropods... yeah :D

ODPOWIEDZ