[opis] "bajozaur" ("Bayosaurus")

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
d_m

[opis] "bajozaur" ("Bayosaurus")

Post autor: d_m »

"Bajozaur" ("Bayosaurus") to nieopisany jeszcze formalnie rodzaj teropoda z nadrodziny Abelisauroidea, kt??rego skamienia??o??ci znaleziono w g??rnokredowych (turon) osadach prowincji Neuqu??n w Argentynie. Znany z obrÄ?czy miednicznej, krÄ?g??w i innych fragment??w kostnych dinozaur mierzy?? oko??o 4 m d??ugo??ci. Nazwy u??yli po raz pierwszy Coria, Currie i Carabajal w roku 2006.

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Teraz jest o nim nieco wiecej informacji, dlatego przedstawie moja wersje tego opisu:

"Bayosaurus" ("bajozaur")

Długość: 4 m ???
Wysokość: 1,5 m???
Masa: 700 kg???
Czas: środkowa kreda, turon, 100-95 Ma
Miejsce: góry Cerro Bayo, Formacja Lisandro, Prowincja Neuquen, Argentyna
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Ceratosauria
Abelisauroidea


"Bajozaur" to nieformalna nazwa teropoda nadana przez argentyńskich paleontologów (Rodolfo Coria, Phillip J. Currie i Paulina Carabajal) w 2006 roku dla abelizauroida z środkowej kredy. Oznacza ona dosłownie: "jaszczur z Bayo". Nazwa pochodzi od gór Cerro Bayo. Skamieniałości teropoda zostały odkryte w Prowincji Neuquen w Argentynie.

Odnalezione szczątki gada zostały oznaczone numerem holotypu MCF-PVPH-237. Składa się on na: jedenaście kręgów piersiowych (w granicy 63 mm), kilka kręgów krzyżowych (91, 110, 62 mm), niekompletną kość biodrową oraz fragmentów kości łonowej i kulszowej. Na ich podstawie oszacowano długość zwierzęcia, która w tym przypadku wynosiłaby ok. 4 m. Jest to wartośc zbliżona do tej, jaką osiągał Aucasaurus, odnaleziony w tej samej prowincji co „Bayosaurus”.

W 2007 roku Gasparini, Salgado oraz Coria zaproponowali "bajozaurowi" nazwę gatunkową "Bayosaurus pubica". Jest to jednak i tak nazwa nieoficjalna, która może być tylko tymczasowa. Co do przynależności taksonomicznej tego teropoda również nie ma pewności. Podczas analiz nad jego skamieniałościami, niezbędnymi przy opisywaniu rodzaju, może się ewentualnie okazać, że nie jest on bazalnym abelizauroidem, lecz przedstawicielem którejś z rodzin tego kladu.

Literatura:
1) Coria, Currie and Carabajal, 2006. “A new abelisauroid theropod from Northwestern Patagonia”. Canadian Journal of Earth Sciences. 43, 1283-1289.
2) Gasparini, Salgado and Coria, 2007. “Reptilian faunal succession in the Mesozoic of Patagonia: An updated overview”.
3) Gasparini, Salgado and Coria (eds.). “Patagonian Mesozoic Reptiles”. Indiana University Press, Bloomington, Indiana. 335-358.

Spis gatunków:
"Bayosaurus"- Coria, Currie i Carabajal, 2006
"Bayosaurus pubica"- Gasparini, Salgado i Coria, 2007

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Myślę, że nie ma błędów, poprawiłem:
http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... Itemid=642

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [opis] "bajozaur" ("Bayosaurus")

Post autor: Kamil Kamiński »

Po drobnych poprawkach wstawiłem opis do ED:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... Bayosaurus

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] "bajozaur" ("Bayosaurus")

Post autor: szerman »

Kolejny dinek, fajnie :)

Szkoda, że jeszcze nikt się na poważnie za te szczątki z paleontologów nie wziął, zdaje się same tylko spekulacje. Turon to już chyba typowo późna kreda (nie wiem, może ja robiłem/robię źle - ale "środkową" kredą określam tylko przełom wczesnej i później, tj. alb/cenoman, ale faktycznie możliwe, że w literaturze występuje to inaczej).

Chyba spokojnie możesz dopisać do bibliografii Tortosę i in. oraz Filippiego i in., skoro jakieś tam informacje z nich zaczerpnąłeś ;)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] "bajozaur" ("Bayosaurus")

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Szkoda, że jeszcze nikt się na poważnie za te szczątki z paleontologów nie wziął, zdaje się same tylko spekulacje.
został normalnie opisany, tylko przez przypadek stał się nomen nudum
szerman pisze:Turon to już chyba typowo późna kreda (nie wiem, może ja robiłem/robię źle - ale "środkową" kredą określam tylko przełom wczesnej i później, tj. alb/cenoman, ale faktycznie możliwe, że w literaturze występuje to inaczej).
nie wydaje mi się, żeby na to była reguła, ale jak najbardziej turon wydaje się właściwy dla środkowej kredy
szerman pisze:Chyba spokojnie możesz dopisać do bibliografii Tortosę i in. oraz Filippiego i in., skoro jakieś tam informacje z nich zaczerpnąłeś ;)
ja natomiast sugerowałem już chyba, aby iść na skróty i jeśli są odwołania tylko do kladogramów w hasłach, to zalinkować kladogram ale niekoniecznie wpisywać do bibliografii prace. Może być np. tak, że tworzący hasło nie korzysta z tych publikacji ale tylko z kladogramów w ED. Rozwiązanie to, choć jest dość kłopotliwe w realizacji, ma wielki plus: samo podanie pozycji prawie nic nie mówi (chyba że zostanie szczegółowo omówiona), dopiero kladogram mówi coś sensownego o filogenezie.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [opis] "bajozaur" ("Bayosaurus")

Post autor: Kamil Kamiński »

Kladogramy zalinkowane :)

ODPOWIEDZ