[Opis] Fujianvenator (fudzianwenator)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 724
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

[Opis] Fujianvenator (fudzianwenator)

Post autor: Taurovenator »


Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8259
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Fujianvenator (fudzianwenator)

Post autor: nazuul »

Jesteś pewny spolszczenia? Fujian to po polsku też Fujian.
mięsożerny? (rybożerny??)
nie wiedziałem, że tak się wyodrębnia. Ale tak czy inaczej brak danych.
Avialae\Deinonychosauria?

Anchiornithidae\Troodontidae?
Brak danych na potwierdzenie tego. Skąd wiesz np., że filogeneza się nagle nie ustabilizuje i Fujianvenator zawsze będzie w Anchiornithidae?
Jest najmłodszym jurajskim przedstawicielem tej grupy. Jego odkrycie może wskazywać na większe zróżnicowanie tej rodziny parawiali w okresie jurajskim, niż dotąd sądziliśmy.
Chodzi o Anchiornithidae. Wg cytowanego źródła tak, ale w tabeli jest też Troodontidae. Zdanie jest dość niezręczne, Anchiornithidae zasadniczo są z jury. Pierwsze zdanie bym usunął, w drugim skreślił "w okresie jurajskim".
Epitet gatunkowy oznacza dziwaczny
Ja bym wpisał jak on brzmi w tym segmencie
wykopalisk na terenie formacji Nanyuan
Zastanawia mnie poprawność tego wyrażenia. Formacja nie jest określeniem miejsca, lecz dość złożonej przestrzennie części skorupy ziemskiej. Poza jakimiś szczególnymi przypadkami, nie rozciąga się na powierzchni, ale głównie w głąb ziemi. W pracy można przeczytać "The section that we excavated is 3.6 m in depth". Na ryc. 4 wydać, że okaz został znaleziony blisko tych 3,6 m. Nie był na powierzchni ziemi, więc tym bardziej trudno mówić, że "na terenie".
tylnych nóg
"noga" to raczej potoczne określenie, trudno za nią uznać kończynę przednią.
łopatka o 60% krótsza od kości ramieniowej
w diagnozie ujęto to, że mniej niż pół - i ma to większy sens, bo okazy pokrewnych gatunków mają różnice w tego typu proporcjach.
pazur pierwszego palca o wiele większy od pozostałych pazurów palców,
chodzi o kończynę przednią
miednica szeroka od środka i bocznie (nieperforowana)
Chodzi o "pubic apron mediolaterally broad and imperforated". Nie wiem jak najsensowniej przełożyć "apron", ale chodzi o część kości łonowej a nie miednicę, nie "od środka i bocznie", ale szeroka "mediolateralnie" (czyli np. patrząc z góry, medial to wiodący w głąb ciała, lateral to ku bokowi).
Wspomniana budowa kończyn tylnych (przede wszystkim stosunek długości k. piszczelowej do k. udowej) nasunęła autorom badania hipotezę, iż fudzianwenator najprawdopodobniej był zwierzęciem, które większość czasu spędzała na lądzie i prawdopodobnie był dobrym biegaczem. Jako, że wydłużenie kości występuje u dzisiejszych ptaków z rodzin czaplowatych i bocianowatych, może wskazywać, że dinozaur ten polował na zwierzęta żyjące w wodzie, jednakże brak czaszki, a co za tym idzie zębów, pozostawia kwestię dokładnej diety fudzianowenatora w sferze domysłów.
Autorzy badania uznali obie hipotezy za równie prawdopodobne ("equally possible").
Osobiście bardziej prawdopodobne wydaje mi się to drugie, skoro wszystkie inne nieptasie teropody radziły sobie bez tak ekstremalnych proporcji i Fujianvenator znany jest z unikalnego dla bazalnych Paraves środowiska bagiennego.
Jako, że
tu bez przecinka
jednakże brak czaszki, a co za tym idzie zębów, pozostawia kwestię dokładnej diety fudzianowenatora w sferze domysłów.
poza zębami jest wiele innych cech, na podstawie których określa się dietę
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 724
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: [Opis] Fujianvenator (fudzianwenator)

Post autor: Taurovenator »

Dzięki za korektę większość rzeczy poprawiłem, ale zostawiłem spolszczenie (jak sprawdziłem Fujian wymawia się jak fudzian).

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8259
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Fujianvenator (fudzianwenator)

Post autor: nazuul »

Czy Utahraptor spolszczyłbyś na jutaraptor?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 724
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: [Opis] Fujianvenator (fudzianwenator)

Post autor: Taurovenator »

Tak.

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 724
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: [Opis] Fujianvenator (fudzianwenator)

Post autor: Taurovenator »

Przemyślałem swoje zachowanie i zmieniłem spolszczenie, gdyż narzucanie swego poglądu na spolszczenie nazwy rodzajowej wbrew obowiązującej konwencji jest nie w porządku. Przepraszam.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8259
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Fujianvenator (fudzianwenator)

Post autor: nazuul »

Ale to zabrzmiało, przecież nic się nie stało.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2295
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Opis] Fujianvenator (fudzianwenator)

Post autor: Ag.Ent »

Taurovenator pisze:wbrew obowiązującej konwencji
Problem w tym, że nie ma czegoś takiego. W kwestii spolszczeń - o ile w ogóle ich używałem - starałem się stosować podejście Karola Sabatha, który tworzył polskie nazwy tak, by odpowiadały brzmieniu oryginalnej nazwy. W tym przypadku "fudzianwenator" podoba mi się bardziej niż "fujianwenator". Przypomina mi to kwestię spolszczenia dla Tuojiangosaurus, która od 30 lat podawana jest jako "tuodziangozaur", a nie "tuojiangozaur". Niestety sam też nie jestem w tym konsekwentny, bo np. "jutaraptor" moim zdaniem wygląda okropnie :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8259
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Fujianvenator (fudzianwenator)

Post autor: nazuul »

Tutaj należałoby zasięgnąć opinii specjalistów.
Spolszczenia są wg mnie zbędne.
Zastanówmy się nad użytecznością: w mowie tak czy inaczej są to łamańce, w piśmie: co jest ważniejsze - aby wiedzieć o jaką nazwę chodzi czy aby oddać wymowę? Czy ktokolwiek napisze, że czołowym chińskim dinozaurologiem jest Żu Sin? Nazwisko od nazwy taksonu różni się czymś istotnym (podejrzewam, że tak)?
Dla angielskiego stosować inne reguły, bo jest bliższy językowo czy kulturowo?
O Chilesaurus: viewtopic.php?p=59227#p59227
Piotr B. miał tam kilka sensownych uwag.
Może:
Fujianvenator (fujianwenator, czyt. fudzianwenator)
Zresztą ta kolejność też dziwnie wygląda, ale zob. też zdanie pierwsze, nie jesteśmy specami od tego.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ