spinozaur - jednak największy wśród teropodów?

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: spinozaur - jednak najwiÄ?kszy w??r??d teropod??w?

Post autor: AlbertoRaptor »

Hartman powiedział że 17 m jest możliwe, jeżeli Spinosaurus MSMN V4047 mógłby mieć dłuższy ogon.

http://www.skeletaldrawing.com/home/sca ... tion712013

kaka
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 60
Rejestracja: 18 lutego 2014, o 20:33

Spinozaur. największy teropod?

Post autor: kaka »

W wielu Książkach i filmach dokumentalnych, które widziałem/czytałem biło ze spinozaur jest największym teropodem w historii dinozaurów a w innych ze tak nie biło. Co jest prawdom?

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: spinozaur - jednak największy wśród teropodów?

Post autor: Danu »

Prawdą jest , że największym znanym teropodem jest Tyrannosaurus rex (chociaż oczywiście mówimy o zwierzętach wymarłych i nie ma 100% pewności).
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: spinozaur - jednak największy wśród teropodów?

Post autor: nazuul »

Sprawdzał ktoś, co opisanie nowego okazu spinozaura wnosi do tematu?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: spinozaur - jednak największy wśród teropodów?

Post autor: Danu »

No właśnie przydałoby się luknąć na nowego spinozaura i porównać wymiary z poprzednimi znanymi okazami.
Tribute to Dinosaurs 2020

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: spinozaur - jednak największy wśród teropodów?

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:Sprawdzał ktoś, co opisanie nowego okazu spinozaura wnosi do tematu?
Danu pisze:No właśnie przydałoby się luknąć na nowego spinozaura i porównać wymiary z poprzednimi znanymi okazami.
Moim zdaniem wnosi, ale nie w kwestii rozmiarów. Najistotniejsza wydaje mi się wielka gęstość kości, która powinna znacznie zwiększyć masę spinozaura, chociaż trudno "na oko" ocenić o ile (bo z tymi swoimi 15 metrami długości i tak już wyprzedzał tyranozaura w tym aspekcie).

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: spinozaur - jednak największy wśród teropodów?

Post autor: Danu »

Jednak był zapewne znacznie mniej masywny niż Tyrannosaurus, patrząc na centra kręgów grzbietowych to spinozaur jest "maleńki" w porównaniu do tyranozaura.

http://carnivoraforum.com/topic/9327489/246/
Tribute to Dinosaurs 2020

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: spinozaur - jednak największy wśród teropodów?

Post autor: Ag.Ent »

Jeśli pod określeniem "masywny" rozumiemy to, że tyranozaur był bardziej "przypakowany", to na pewno tak. Ale czy to automatycznie musi znaczyć, że był cięższy? Moim zdaniem niekoniecznie. Trzony kręgów tyranozaura są znacznie większe, ale wyrostki kolczyste spinozaura prawie w całości były zbudowane z tkanki kostnej o dużej gęstości (a więc ciężkiej), ponadto w kościach długich spinozaura brak było otwartych jam szpikowych, a tkanka kostna również była mocno zbita - autorzy podają, że o 30-40% mocniej niż u pozostałych znanych teropodów. Co prawda u tyranozaura mikrostrukturę kości zbadano tylko na piszczeli (u spinozaura - k. udowa i strzałka), ale nie ma powodu zakładać, że w innych kościach była ona odmienna.
Tak więc nawet jeśli spinozaur był lżejszy od tyranozaura, to praca Ibrahima i in. na pewno dodała mu trochę kilogramów do szacowanej masy ;)

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: spinozaur - jednak największy wśród teropodów?

Post autor: AlbertoRaptor »

Komentarz Andrea Cau dotyczący rozmiaru spinozaura.
http://theropoda.blogspot.com/2014/09/s ... isode.html

Oraz porównanie Spinosaurus i Deinocheirus
http://theropoda.blogspot.com/2014/10/d ... dio-5.html

Ps.
Nawet szacowana masa (dla największych okazów) przez Maganuco 6-7 ton i tak czyni spinozaura jednych z największych teropodów.

Offtopic: Tylko nie Carnivora Forum! Byłem jednym z userów na tym forum, jednak nie mam dobrych wspomnień. :(

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: spinozaur - jednak największy wśród teropodów?

Post autor: nazuul »

Ag.Ent pisze:
nazuul pisze:Sprawdzał ktoś, co opisanie nowego okazu spinozaura wnosi do tematu?
Moim zdaniem wnosi, ale nie w kwestii rozmiarów.
Na pewno coś wnosi - nowy okaz pozwala na dokładniejsze stwierdzenie rozmiarów i masy, choć Ibrahim i in. nie uznali wskazania wymiarów za istotny aspekt pracy, z czym się wprawdzie trzeba zgodzić, choć ma to pewne znaczenie kulturowe.
AlbertoRaptor pisze:Offtopic: Tylko nie Carnivora Forum! Byłem jednym z userów na tym forum, jednak nie mam dobrych wspomnień. :(
To co się tam dzieje?
Kilka razy tam trafiłem szukając różnych rzeczy, ostatnio o Ceratosaurus. Poziom merytoryczny wydaje się w miarę dobry. Jednak moje wrażenie ogólne to: co ja pacze. Tam się chyba wszystko kręci wokół hipotetycznych pojedynków zwierząt. Niebiologiczne spojrzenie na zwierzęta w najlepszym wydaniu.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: spinozaur - jednak największy wśród teropodów?

Post autor: AlbertoRaptor »

Największy powód to główny administrator tego forum, szczególnie jego stosunek do innych użytkowników. W tematach Livyatan vs. grupa orek i Utahraptor vs niedźwiedź polarny widać jak źle traktuje ludzi, którzy faworyzują prehistoryczne zwierzęta, nawet niektórych z nich, którzy mają dobre argumenty robiąc np. porównanie wielkości). Również, tematy w dziale dotyczących pojedynek zwierząt mogą stworzyć tylko administratorzy, czasami również moderatorzy, ale nie zwykły user. Co z tego że można proponować temat, ale administrator często zmienia na inne zwierze np. użytkownik proponował Ekrixinatosaurus vs Allosaurus, jednakże administrator zmienił allozaura na większego epanteriasa, gdyż zdaniem admina Ekrixinatosaurus byłby za duży mając 10-11 m długości, nie mając świadomości że szacunki (Valieri i in;2011) nie muszą być wiarygodne oraz nie są jedynymi szacunkami długości dla tego abelizauryda.

Ogólnie na Carnivora forum mogą się znaleźć ludzie, którzy mają dobrą wiedzę na temat zwierząt, ale również mogą pojawić się trolle.

Wracając do tematu: Ta gęstość kawałka kości udowej Spinosaurus (0,968) jest niewiarygodnie wysoka w porównaniu do innych teropodów, a nawet znacznie większa niż u Suchomimus (0,67). Prawdopodobnie że spinozaur mógł być cięższy niż mogło się wydawać.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: spinozaur - jednak największy wśród teropodów?

Post autor: Danu »

Na pewno coś wnosi - nowy okaz pozwala na dokładniejsze stwierdzenie rozmiarów i masy, choć Ibrahim i in. nie uznali wskazania wymiarów za istotny aspekt pracy, z czym się wprawdzie trzeba zgodzić, choć ma to pewne znaczenie kulturowe.
Wskazali, że dorosły spinozaur miał mieć 15 m długości, ale w sumie nie wiadomo. Nie wiadomo czy tyczy się to największego znanego okazu. Hartman oszacował największego spinozaura na 15,6 m więc pewnie coś koło 15 m faktycznie. Bardzo wątpie mimo wszystko aby spinozaur mógł być cięższy od tyranozaura.
Tribute to Dinosaurs 2020

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: spinozaur - jednak największy wśród teropodów?

Post autor: AlbertoRaptor »

Tego bym nie wykluczył, jednak niekoniecznie musi być znacznie większy (cięższy) od innych gigantycznych teropodów takich jak Carcharodontosaurus, Tyrannosaurus czy Deinocheirus.

Awatar użytkownika
Julek
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 20
Rejestracja: 31 grudnia 2014, o 22:30
Imię i nazwisko: Juliusz Toboła
Lokalizacja: Poznań,Polska

Re: spinozaur - jednak największy wśród teropodów?

Post autor: Julek »

Jak dla mnie to :D :D :D największy dinozaur chociaż myślałem że T-Rex
JuLeK JesT BoGieM

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: spinozaur - jednak największy wśród teropodów?

Post autor: Danu »

Największym dinozaurem, nie był ani jeden z nich, co najwyżej największym teropodem.
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ