spinozaur - jednak największy wśród teropodów?

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Horniusosaurus
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 12
Rejestracja: 5 czerwca 2006, o 20:09

Post autor: Horniusosaurus »

SÄ?dze i?? powodem tak du??ych rozmiar??w u Spinonosaur??w by??o istnieine w Afryce innego duzego Theropoda - Carcharodontosaurus'a. Je??li dobrze pamietam (jesli sie myle to z g??ry przepraszam), oba gady ??y??y w tych samych czasach. SÄ?dzÄ? i?? dla rybo??ernego Spinosaura wa??ne by??o uro??niecie do rozmiar??w swojego potencjalnego konkurenta.

Co o tym sÄ?dzicie?
Zawsze w ciemno??ci patrz w stronÄ? ??wiat??a

Awatar użytkownika
Pawfunia
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 180
Rejestracja: 15 marca 2006, o 16:04
Lokalizacja: Przemysl,Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Pawfunia »

Ciekawa teoria lecz jeden problem- Jak jeden urus?? to drugi w 2 sekundy nie uro??nie...

Horniusosaurus
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 12
Rejestracja: 5 czerwca 2006, o 20:09

Post autor: Horniusosaurus »

No cu?? Spinosaury wystÄ?powa??y na ziemi przez oko??o 6 milionow lat i jak dla mnie to niez??y czas na ewolucje. Odpowiedzi mogÄ? udzieliÄ? ko??ci najstarszych oraz najm??odszych (biorÄ?c pod uwagÄ? okres wystÄ?pwania), okaz??w tego drapie??nika.
Mo??e kto?? sie orjÄ?tuje ile metr?? d??ugosci mie??y?? najd??u??szy i zarazem najstarszy odkopany spinosaurus, bo zak??Ä?dam (i mam nadzieje ??e s??usznie), i?? ten najd??u??szy okaz jest zarazem najm??odszym.

SÄ?dze i?? Carcharodontosaury od razu ewoluowa??y w kierunku du??ych drapie??nik??w, a Spinosaury zaczyna??y od rybe??erc??w - co potwierdza budowa ich szczÄ?k. Kiedy Carcharodontosaury sta??y sie zagrozÄ?niem dla Spinosaur??w te na drodze przystosowa?? ewolucyjnych mog??y sie zaczÄ?Ä? zmieniaÄ? w wiÄ?ksze formy.

Jest to tylko moje pryzpuszczenie, a by mia??o nieco wiÄ?cej sensu muszÄ? sie dokopaÄ? do danych kiedy dok??Ä?dnie wystÄ?powa??y Carcharodontosaury - je??li pojawi??y sie po Spinosaurach, czyli okolo 97 mln lat temu to moje przypuszczenia mia??y by sens.
Zawsze w ciemno??ci patrz w stronÄ? ??wiat??a

Awatar użytkownika
Rexona
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 2
Rejestracja: 21 czerwca 2006, o 18:27
Lokalizacja: Z Domu
Kontakt:

Post autor: Rexona »

jest najwiÄ?kszym tak mi sie wydaje

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Ofiary Spinozaura

Post autor: Danu »

Poniewa?? Spinozaur, by?? tak ogromnych rozmiar??w, to zapewne m??g?? polowaÄ?, na du??e dinozaury a ich w Egipcie nie brakowa??o. Je??li rzeczywi??cie by?? drapie??nikiem, ani tylko rybo??ercÄ?, to spewno??ciÄ? musia?? byÄ? du??y, je??li np. chcia?? upolowaÄ? Paralitytana- ogromnego zauropoda, osiÄ?gajÄ?cego a?? 32m d??ugo??ci i prawdopodobnie a?? 80 ton wagi.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

Ale same rozmiary nie przewa??ajÄ? za drapie??nym trybem ??ycia aby, wyja??nic takie teorie trzeba opieraÄ? siÄ? na faktach a nie na domys??ach. Na innych forach s??ysza??em nawet ??e Spinozaur m??g?? mieÄ? 20 m d??ugosÄ?i moim zdaniem jest to przesadzone i dos??ownie przes??odzone. Uwa??am i?? Spinozaur osiÄ?ga?? do 12-13 m Dlugosci i wagÄ? 6 ton. ChoÄ? g??owa by??a podobna do czaszki krokodyla a zÄ?by
nie posiada??y zÄ?bkowanych krawÄ?dzi, jestem sk??onny zaliczyÄ? tego drapie??nika do jednego z najgro??niejszych teropod??w, choÄ? przeznaczenie zÄ?b??w jest tak naprawde ma??o znaczÄ?ce, dotychczas uwa??ano ??e Spinozaur polowa?? na ryby ale przecie?? na samych rybach by nie prze??y??, a wiÄ?c musia?? polowaÄ? lub byÄ? padlino??ercÄ?. Je??li zobaczymy na innych przedstawiÄ?ieli Spinosauridae takich jak Altispinax to zauwa??ymy podobne cechy, a ten teropod poznany na podstawie kilku fragment??w wyrostk??w o??cistych i krÄ?g??w zamieszkiwa?? tereny Europy. Je??eli chodzi o spos??b od??ywiania tzn na jakie dinozaury polowa?? Spinozaur moim zdaniem jest tutaj przedstawiÄ?iel Iguanodont??w Ouranosaurus kt??ry zamieszkiwa?? te same tereny co Spinosaurus. W polowaniu pomocne sÄ? tak??e mocne tylne ko??czyny, a przednich u??ywa?? do chwytania zdobyczy. Je??eli zobaczymy na rozmiary Spinozaura pomyslimy najpierw ??e, by?? on z pewnosÄ?ia ciÄ???ki, lecz tak naprawde potrafi?? bardzo szybko biec. Ko??czyny przednie uzbrojone w trzy palce a ka??dy, ostro zako??czony. Spinozaur stanowi zupe??nie oddzielna grupÄ? teropod??w.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Oczywi??cie, ??e same rozmiary to nie wszystko, ale nie mo??na m??wiÄ?, ??e w Afryce, a konkretnie w Egipcie nie by??o ogromnych ro??lino??erc??w, na kt??re Spinosaurus, m??g?? by polowaÄ?, bo jak ju?? wspomnia??em z Paralititanem, nie poradzi??by sobie jaki?? niewielki drapie??nik, ale my??lÄ? te??, ??e Spinosaurus m??g?? osiÄ?gaÄ? te 17m i 9 ton wagi, jak sugerujÄ? artyku??y z Dinodata. Je??li nie by?? drapie??nikiem, a by?? padlino??ercÄ? to najpierw musia??by odpÄ?dziÄ? wszystkie pozosta??e drapie??niki od padliny, a wiemy, ??e w Egipcie wystÄ?powa?? te?? ogromny Carcharodontosaurus, z kt??rym musia??by sobie w??wczas poradziÄ?.

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Danu pisze:Jeśli nie był drapieżnikiem, a był padlinożercą to najpierw musiały odpędzić wszystkie pozostałe drapieżniki od padliny.
Gdyby tak było, to w żadnym ekosystemie z dużymi drapieżnikami nie mogłyby się utrzymać mniejsze zwierzęta padlinożerne - a przecież sępy, szakale, hieny itp. żyją obok lwów czy lampartów... Ze względu na rozmiary ciała, zagęszczenie populacji wielkich teropodów nie mogło być duże. A więc padlinożerca miał szansę natrafienia na padlinę zanim zrobi to drapieżnik (albo kiedy najedzony drapieżnik oddali się od zabitego zauropoda) i też by się pożywił.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

zgadzam siÄ? z panem, mnie siÄ? po prostu wydaje, ??e takie rozmiary u??atwia??y mu radzenie sobie z poprzednimi biesiadnikami, by??o tam sporo mniejszych od Carcharodontosaura miÄ?so??erc??w, np Deltadromeus, a poniewa?? w Egipcie by?? wielki zauropod, to spewno??ciÄ? drapie??nicy r??wnie?? musieli staÄ? siÄ? wiÄ?ksi, by m??c na niego polowaÄ?, albo by??o na odwr??t najpierw by??y wielkie drapie??niki, a potem zauropody, zacze??y stawaÄ? siÄ? wiÄ?ksze by m??c siÄ? broniÄ?.

Awatar użytkownika
Pawfunia
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 180
Rejestracja: 15 marca 2006, o 16:04
Lokalizacja: Przemysl,Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Pawfunia »

Lecz jeden problem... ogon by??a to prawie po??owa cia??a... wiec watpie ??eby dzisiejszy s??o?? ba?? sie czodzÄ?cej szczotki (takie por??wnanie)...

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Pawfunia pisze:Lecz jeden problem... ogon była to prawie połowa ciała... wiec watpie żeby dzisiejszy słoń bał się czodzącej szczotki (takie porównanie)...
Po pierwsze, nic tu nie było o strachu dzisiejszych słoni przed kredowymi teropodami, a po drugie liczy się nie ogon, tylko ten drugi koniec z zębami... :-) Słonie się szybko uczą i myślę, że nabrałyby respektu przed szczotką z dwumetrową paszczą i dwutonową siłą zgryzu...

CHESTERAPTOR
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 321
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 08:52
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: CHESTERAPTOR »

Krzysztof pisze:Zeby Spinosaurusa byly przystosowane do jedzenia tylko ryb, ale nie mowione ze nie jadal i miesa, moze jakas upatrzona padline. Jezeli takie zwierze ma tak duze rozmiary to widocznie sluzylo to mu do odstraszania mniejszych drapieznikow od paliny. Tak wiec moze do tego byly potrzebne tak duze, rozmiary tego dinozaura.
A mo??e w tamtejszych rzekach ??y??y naprawdÄ? du??e rybiska ? :wink:

Awatar użytkownika
Pawfunia
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 180
Rejestracja: 15 marca 2006, o 16:04
Lokalizacja: Przemysl,Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Pawfunia »

by??y 2 metrowce...

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Nawet je??li to nie wiem czy by wy??y?? na tych rybach, nie znam siÄ? na rybach ale chyba nie wa??y??y tyle, ??eby m??g?? siÄ? naje??Ä? do syta.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

ZobaczÄ?ie sobie rozmiary Tyranozaura i Spinozaura.
Obrazek
A takie zÄ?by na pewno nie s??u??y??u Spinozaurowi do jedzenia ryb, zapewne musia?? prowadziÄ? drapie??ny tryb ??ycia polujÄ?c na inne dinozaury.
http://data1.blog.de/blog/d/dinosaurier ... 038131.jpg

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

No mnie siÄ? te?? tak wydaje, taki olbrzym i ryby ?
Tribute to Dinosaurs 2020

CHESTERAPTOR
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 321
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 08:52
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: CHESTERAPTOR »

Ja uwa??am, ??e prawdopodobnie tak du??e rozmiary spinozaura sÄ? spowodowane wystÄ?powaniem w tam tych czasach innych, gro??niejszych drapie??nik??w, takich jak Carcharodontosaurus. Ale mo??e byÄ? te?? tak, ??e spinozaur ??ywi?? sie g????wnie rybami, a gdy natrafi?? na okaz starego, chorowitego dinozaura, wykorzystywa?? swe rozmiary by go zabiÄ?. MiÄ?so innych dinozaur??w by??oby urozmaiceniem diety. To tak jak z hienami. Hieny sa z regu??y padlino??ercami, ale gdy natrafia na s??abe zwierze to je atakuja i zjadajÄ?.

Awatar użytkownika
Pawfunia
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 180
Rejestracja: 15 marca 2006, o 16:04
Lokalizacja: Przemysl,Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Pawfunia »

Ryby by??y wystarczajÄ?cej dlugo??ci jak na spinozaura wed??ug mnie.
Offtopic: Niestety pomy??ka Chesteraptor lwy czesciej jedza padline ni?? hieny... :!:

CHESTERAPTOR
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 321
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 08:52
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: CHESTERAPTOR »

Pawfunia pisze:lwy jedza czÄ???ciej padline ni?? hieny
A czy ja m??wi??em, ??e lwy nie jedza padliny?

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

No ja nie wiem, czy ryby by mu wystarczy??y, np. Tyrannosaurus, jednym k??apniÄ?ciem, m??g?? wyrwaÄ? kÄ?s miÄ?sa o wadze 70 kg, wiÄ?c jad?? pewnie du??o wiÄ?cej, a skoro Spinosaurus, by?? wiÄ?kszy. Wydaje mi siÄ?, ??e musia?? polowaÄ? jednak na co?? wiÄ?kszego.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Krzysztof pisze:Ale same rozmiary nie przewa??ajÄ? za drapie??nym trybem ??ycia aby, wyja??nic takie teorie trzeba opieraÄ? siÄ? na faktach a nie na domys??ach. Na innych forach s??ysza??em...
Niedawno napisalem opis: http://www.dinozaury.com/forum/viewtopi ... =4687#4687

Jeszcze jesli chodzi o te rozmiary Spinosaurus aegyptiacus : Tyrannosaurus rex : Homo sapiens sapiens, to wydaje mie sie, ze tak troche od oka byl rysunek walniety. Tyranozaur osiagal 13 m (Sue - 12,8, Celeste - 13,6?) a spinozaur nawet 17 m (a moze nawet okolo 20 m). Gdzie sa chociazby te 4 metry?

Awatar użytkownika
misio
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 220
Rejestracja: 26 czerwca 2006, o 10:31
Lokalizacja: Sopot
Kontakt:

Post autor: misio »

Krzysztof pisze:ZobaczÄ?ie sobie rozmiary Tyranozaura i Spinozaura.
Obrazek
A takie zÄ?by na pewno nie s??u??y??u Spinozaurowi do jedzenia ryb, zapewne musia?? prowadziÄ? drapie??ny tryb ??ycia polujÄ?c na inne dinozaury.
http://data1.blog.de/blog/d/dinosaurier-

news/img/Spinosaurus6539038131.jpg
ale czy ten grzebie?? siÄ? liczy?
http://pl.tunele.wikia.com/wiki/Tunele_Wiki - moja własna wiki o serii książek "Tunele" Rodericka Gordona i Briana Williamsa :)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Je??li chodzi ci o d??ugo??Ä?, to nie ma on wog??le znaczenia.
Tribute to Dinosaurs 2020

Aleksander90
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 14
Rejestracja: 3 kwietnia 2007, o 08:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Aleksander90 »

ja uwa??am ??e mimo to ??e spinozaur mia?? te 17 metr??w to ??e ??ywi?? siÄ? rybami a jego ??agiel m??g?? byÄ? ??atwo uszkodzony podczas polowania na co?? wiÄ?kszego lub podczas potyczek

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

C????, lÄ?dowi rybo??ercy nie muszÄ? byÄ? duzi - polujÄ? wszak na ryby, kt??re nie mogÄ? oddaÄ? i sÄ? znacznie mniejsze. ZresztÄ? ??agiel spinozaura uleg??by uszkodzeniu, gdyby kto?? zaatakowa?? go w plecy, a to siÄ? raczej rzadko zdarza, zw??aszcza w wypadku tak du??ego zwierzÄ?cia. Nie wÄ?tpiÄ?, ??e jada?? ryby, ale uwa??am go raczej za ??owcÄ? dinozaur??w.
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

ODPOWIEDZ