[OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

Danu pisze:Jeżeli udowa ma hipotetycznie 145 cm według szacunków, to jest tylko minimalnie większa od holotypu Giganotosaurus (12,4 m Scott Hartman)
Wg najnowszych szacunków kość udowa holotypu Giganotosaurus ma 136,5 cm, więc różnica wielkości wynosi ok 6%, więc nie jest wcale taka minimalna. Zakładając podobne proporcje, neotyp Carcharodntosaurus miałby wówczas ok. 13 m.
Swoją drogą myślę że trudno jednoznacznie określić wymiary zwierzęcia znanego z tak niewielu szczątków, dlatego zawsze bezpieczniej jest dać pewien przedział wielkości niż jedna konkretna wartość.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Utahraptor »

Brawo Kamilu. Widzę, że doprowadzasz hasło do końca. Czytałeś już Hendersona i Nichollsa (2015)? Trzeba uzupełnić bibliografię o prace, które uwzględniłeś w haśle ;)

W przypadku mapki nie byłbym taki powściągliwy. Tereny te miały bardzo jednolite środowisko i trudno przypuszczać, że karcharodontozaur nie zajmował całego obszaru północnej Afryki.

Przy okazji zapomniałem napisać, że jest to 750 dinozaur w naszej encyklopedii :!: :D
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: nazuul »

Utahraptor pisze:Trzeba uzupełnić bibliografię o prace, które uwzględniłeś w haśle ;)
Kamil Kamiński pisze:bibliografię uzupełnię na końcu
Utahraptor pisze:W przypadku mapki nie byłbym taki powściągliwy. Tereny te miały bardzo jednolite środowisko i trudno przypuszczać, że karcharodontozaur nie zajmował całego obszaru północnej Afryki.
patrz kampan USA i [nie]precyzja wydatowania. Ja byłbym powściągliwy.
Ponadto, czym mniej materiału wskazanego w haśle, tym mniejsze ryzyko nieaktualności po latach. :P

jeszcze poprawki:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ldid=16502

Co do C. iguidensis, to nie dokończyłem zmian, patrz do Chiarenza i Cau, 2016 (to źródło już podałem więc się nie będę rozpisywał, dając szansę na dokończenie hasła)

Jeszcze mam kolejne uwagi do tekstu (będą raczej kolejne - o paleobiologii wydaje mi się zbyt naciągane, tam wcale nie było wielu zauropodów, jeśli ilość skamieniałości, którymi dysponujemy daje jakikolwiek wgląd w faktycznie istniejące środowisko):

"[1] Tylna krawędź ich koron jest prawie prosta, [2] nieznacznie wklęsła w połowie długości i [3] dopiero przy samym wierzchołku korony następuje lekkie zakrzywienie do tyłu. "
dodałem oznaczenia cyfrowe. Sereno i in. (s. 987, drugi akapit) inaczej to ujmują. [1] i [2] wyrażają właściwie to samo. Parząc na same zęby (np. ryc. A2 G w wcześniej cytowanym Hendrickx & Mateus 2014), to stwierdzenie [3] nie wydaje mi się prawidziwe.

"Powierzchnia koron z obu stron jest pokryta łukowatymi zmarszczkami, charakterystycznymi dla karcharodontozaurydów."
obawiam się, że to uproszczenie (ewidentne łukowate zmarszczki ma Skorpiovenator - zob. Canale et al. 2009 "New carnivorous dinosaur from the Late Cretaceous of NW Patagonia and the evolution of abelisaurid theropods" Naturwissenschaften, 96 (3), s. 409–414, DOI: 10.1007/s00114-008-0487-4), tu by trzeba przeanalizować Hendrickx & Mateus 2014. Brusatte i Sereno (2007) piszą o C. iguidensis:
"Although such wrinkles are also seen in some of the largest and most mature tyrannosaurids and certain basal tetanurans, they are more distinct and widespread along the tooth row in carcharodontosaurids, including Giganotosaurus and Tyrannotitan. However, in C. iguidensis the enamel wrinkles are never as numerous or well-developed as in the neotype of C. saharicus (Sereno et al., 1996), where they occur along most of the mesial and distal margins. In C. iguidensis the wrinkles are most visible toward the base of the distal carina"

"Kręgi szyjne są masywne, silnie opistoceliczne, z nerkowatą tylną powierzchnią stawową, niskimi wyrostkami kolczystymi, rozrosłymi wyrostkami poprzecznymi i szerokimi trzonami."
pytanie, czy to dotyczy IPHG 1922 X46?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

Utahraptor pisze:Czytałeś już Hendersona i Nichollsa (2015)? Trzeba uzupełnić bibliografię o prace, które uwzględniłeś w haśle
Tej pracy jeszcze nie czytałem, ale kojarzę temat. Myślę jednak, że będzie to bardziej taka ciekawostka. Jeśli dobrze pamiętam, to autorzy rozważają tam, jak ciężkiego zauropoda mogły podnieść dwa karcharodontozaury. Pytanie czy takie zachowania zdarzały się naprawdę. Ale do pracy na pewno zajrzę

Bibliografię uzupełnię, pamiętam
Utahraptor pisze:Co do C. iguidensis, to nie dokończyłem zmian, patrz do Chiarenza i Cau, 2016
zajrzę
Utahraptor pisze:"[1] Tylna krawędź ich koron jest prawie prosta, [2] nieznacznie wklęsła w połowie długości i [3] dopiero przy samym wierzchołku korony następuje lekkie zakrzywienie do tyłu. "
dodałem oznaczenia cyfrowe. Sereno i in. (s. 987, drugi akapit) inaczej to ujmują. [1] i [2] wyrażają właściwie to samo. Parząc na same zęby (np. ryc. A2 G w wcześniej cytowanym Hendrickx & Mateus 2014), to stwierdzenie [3] nie wydaje mi się prawidziwe
też jeszcze zbadam temat, na różnych zdjęciach różnie to wygląda. Na rysunku z pracy Sereno i in. (1996) zęby bardziej pasują do tego opisu
Utahraptor pisze:o paleobiologii wydaje mi się zbyt naciągane, tam wcale nie było wielu zauropodów, jeśli ilość skamieniałości, którymi dysponujemy daje jakikolwiek wgląd w faktycznie istniejące środowisko)
fakt, ze środowisko jest bardzo słabo zbadane, ale jedyne kości roślinożernych dinozaurów z tego regionu to kości zauropodów, więc moim zdaniem obecny stan wiedzy wspiera założenie że polował głównie na zauropody
Utahraptor pisze:"Kręgi szyjne są masywne, silnie opistoceliczne, z nerkowatą tylną powierzchnią stawową, niskimi wyrostkami kolczystymi, rozrosłymi wyrostkami poprzecznymi i szerokimi trzonami."
pytanie, czy to dotyczy IPHG 1922 X46?


niestety zapewne nie, w pracy Sereno z 1996 r. jest mowa o kręgu SGM-Din3, który należy do Sigilmassasaurus zgodnie z obecnym stanem wiedzy. Fragment ten będzie trzeba pewnie usunąć, ale jeszcze zbadam temat

to tyle na razie
do środy/czwartku powinienem się wyrobić i dam znać

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: nazuul »

Kamil Kamiński pisze:
Utahraptor pisze:o paleobiologii wydaje mi się zbyt naciągane, tam wcale nie było wielu zauropodów, jeśli ilość skamieniałości, którymi dysponujemy daje jakikolwiek wgląd w faktycznie istniejące środowisko)
fakt, ze środowisko jest bardzo słabo zbadane, ale jedyne kości roślinożernych dinozaurów z tego regionu to kości zauropodów, więc moim zdaniem obecny stan wiedzy wspiera założenie że polował głównie na zauropody
to nie Utahraptor pisał, ale ja, jak zresztą większość cytowanych przez Ciebie wypowiedzi. :wink:
"bardzo słabo zbadane" to raczej nie jest, tylko dziwne się wydaje. Może założenie, żę karcharodontozaur jadł dinozaury jest błędne? Może jadł krokodyle?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

nazuul pisze:to nie Utahraptor pisał, ale ja, jak zresztą większość cytowanych przez Ciebie wypowiedzi. :wink:
racja, heh sory za pomyłkę :D

Stwierdzenie, że jadł zauropody bazuje nie tylko na analizie budowy i środowiska karcharodontozaura, ale też jego krewniaków, i na tej podstawie wydaje mi się dosyć zasadne. A o krokodylach też coś wspominam w tekście :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: nazuul »

W haśle dostrzegam trzy argumenty za "karcharodontozaur łowcą zauropodów":

"Po pierwsze były one z reguły dominującym składnikiem fauny roślinożerców w ekosystemach opanowanych przez karcharodontozaurydy (np. Mapusaurus żył w towarzystwie ogromnego tytanozauryda Argentinosaurus, a Acrocanthosaurus współwystępował z Sauroposeidon)"

Weźmy najsłynniejsze formacje choćby. W Morrison (chyba najwięcej zauropodów w 1 miejscu) próżno szukać karcharodontozaurydów, tak samo Alamosaurus i "Alamotyrannus". Abelizaurydy, megaraptory, spinozaurydy też występowały z wielkimi tytanozaurami ("tytanozauryd" [Titanosauridae] to bardzo problematyczne określenie, nie wiadomo gdzie w drzewie Titanosaurus indicus się znajduje, z Titanosauria nie ma takiego poroblemu).

Drugi argument: zęby - to jest po prostu typowa budowa zęba teropoda (ziphodont). Tak samo kończyny tylne. To tyranozaurydy są wyjątkiem wśród dużych teropodów.

O ile teza główna "Carcharodontosaurus zapewne był typowo lądowym mięsożercą, polującym głownie na zauropody. Spinosaurus najprawdopodobniej żywił się rybami, więc teropody te zazwyczaj nie wchodziły sobie w drogę" jest w porządku, to argumentacja nie do końca przekonuje. Raczej bym się skupił na jego środowisku (karcharodontozaur z budowy wydaje się generalistą, zob. też badania izotopowe zębów*), np. zamiast tak:
"Biorąc pod uwagę budowę ciała i środowisko, w którym żył karcharodontozaur i jego krewniacy, najbardziej prawdopodobne wydaje się, że ich ofiarami padały przede wszystkim zauropody."
napisałbym tak:
"Biorąc pod uwagę budowę ciała i środowisko, w którym żył karcharodontozaur, najbardziej prawdopodobne wydaje się, że jego ofiarami padały zauropody." (później jest "Oprócz zauropodów Carcharodontosaurus mógł też zabijać i pożerać inne mniejsze zwierzęta, zwłaszcza liczne w jego środowisku krokodylomorfy czy nawet okazjonalnie żółwie. Mógł też żywić się wyrzuconymi na brzeg martwymi rybami i inną padliną.")

* Amiot, R., Buffetaut, E., Lécuyer, C., Wang, X., Boudad, L., Ding, Z., Fourel, F., Hutt, S., Martineau, F., Medeiros, M.A., Mo, J., Simon, L., Suteethorn, V., Sweetman, S., Tong, H., Zhang, F. & Zhou, Z. (2010) "Oxygen isotope evidence for semi-aquatic habits among spinosaurid theropods" Geology 38, 139-142. http://sourcedb.cas.cn/sourcedb_igg_cas ... 971023.pdf
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

nazuul pisze:Weźmy najsłynniejsze formacje choćby. W Morrison (chyba najwięcej zauropodów w 1 miejscu) próżno szukać karcharodontozaurydów, tak samo Alamosaurus i "Alamotyrannus"
Patrzysz na ten problem od drugiej strony. W czasach Morrison karcharodontozaurydy dopiero się pojawiały, a w czasach alamozaura były już grupą wymarłą. Natomiast w czasach swojej świetności w zasadzie wszystkie największe ich formy współwystępowały z dużymi zauropodami.
nazuul pisze:Drugi argument: zęby - to jest po prostu typowa budowa zęba teropoda (ziphodont). Tak samo kończyny tylne. To tyranozaurydy są wyjątkiem wśród dużych teropodów.
Niby tak, ale np. zęby współczesnych im abelizaurydów są jednak inne, ich korony wydają się proporcjonalnie znacznie niższe i szersze, trudno się w nich dopatrzyć sztyletowatego kształtu. O zębach spinozaurydów też nie można tego powiedzieć.Zgodziłbym się jednak, że podobne zęby ma większość czy może nawet wszystkie karnozaury.
Z kończynami tylnymi u innych dużych teropodów też bywa różnie (np. deltadrom czy megaraptory wydają się przystosowane do biegania mimo znacznych rozmiarów).
nazuul pisze:Abelizaurydy, megaraptory, spinozaurydy też występowały z wielkimi tytanozaurami
Racja, ale nie różniły się w wielu kwestiach. Spinozaurydy możemy uznać za rybożerców, a współwystępujące z karcharodontozaurydami abelizarydy z reguły ustępowały im wielkością, i to znacznie. Zapewne więc to karcharodontozaurydy były na szczycie łańcucha pokarmowego w swoich ekosystemach, wiec wydaje mi się logiczne, że to im przypadała rola "zabójców zauropodów.
nazuul pisze:O ile teza główna jest w porządku, to argumentacja nie do końca przekonuje
Trudno bezsprzecznie wykazać jak i na co polowały wymarłe zwierzęta. Zdaję sobie sprawę, że nie są to teorie udowodnione na 100%. Jedynie szkielet paralitytana albo chociaż egiptozaura z wyłamanymi zębami karcharodontozaura w kościach i śladami gojenia byłby takim dowodem, ale nic mi nie wiadomo, aby takowy istniał, chociaż kto wie, może kiedyś... :D.
Poprzez odwołanie do całej rodziny czy też kilku jej członków, chciałem nieco szerzej przedstawić problem Czytelnikowi. Myślę, że mimo wszystko przedstawiona w haśle argumentacja trzyma się kupy, chociaż postaram się ją jeszcze przerobić tak, by była bardziej wyrazista. Skoro zgadzamy się co do ogólnej teorii, to lepsze takie argumenty, niż gołosłowne stwierdzenie.

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

Wprowadziłem już zapowiedziane zmiany. Myślę, że odniosłem się do proponowanych na forum artykułów i sugestii.
nazuul pisze:"Kręgi szyjne są masywne, silnie opistoceliczne, z nerkowatą tylną powierzchnią stawową, niskimi wyrostkami kolczystymi, rozrosłymi wyrostkami poprzecznymi i szerokimi trzonami."
pytanie, czy to dotyczy IPHG 1922 X46?
Zmieniłem ten fragment, krótki opis kręgów szyjnych wziąłem z Rauhuta (1995), więc sprzed odkrycia Sereno z 1996 r. Tym samym na pewno odnosi się on do okazu Stromera

uwzględniłem też prace Hendricks i Mateus, Hendersona i Nichollsa oraz Chiarenza i Cau
dodałem 2 ilustracje autorstwa Edyty Felcyn
oczywiście uzupelniłemteż bibliografię
plus inne drobne przeróbki

Może warto by jeszcze dodać cechy diagnostyczne wg Theropod database? Znajdzie się ktoś chętny do pomocy z przetlumaczeniem tego małego fragmentu? Z góry wielkie dzięki

dla rodzaju Carcharodontosaurus
1) pronounced grooved sculpturing of nearly the entire lateral surface of the maxilla, 2)large internal carotid and paracondylar pneumatocoels (pneumatic recesses); 3) deep funnel-shaped basisphenoid fossa)
1)Wyraźne rowkowane rzeźbienie niemal całej bocznej powierzchni kości szczękowej?, 2) duże zewnętrzne wgłębienie pneumatyczne tętnicy szyjnej? i ? 3) głęboki lejkowaty dół?podstawnoklinowy? 2 ostatnie obecne również u Giganotosaurus

1)laterally protruding ventral margin of the maxillary external antorbital fossa; 2)deep and ventrally-facing fossa between the inner wall of the maxilla and the anteromedial process; 3) deep and dorsoventrally protruding lacrimal-frontal suture; 4) invaginated anteromedial corner of the supratemporal fossa
1)Bocznie wystająca?/zadarta? brzuszna krawędź zewnętrznego dołu przedoczodołowego? 2)Głęboki i brzusznie zwrócony? /skierowany w dół? rowek? pomiędzy wewnętrzną ścianą kości szczękowej a wyrostkiem przednio-przyśrodkowym? 3) Głęboki i bocznie wystający szew łzowo-czołowy? 4) Wgłębiony? Przednio-przyśrodkowy róg górnego dołu skroniowego?

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Utahraptor »

Myślę, że diagnozy nie trzeba umieszczać w opisie. Kiedyś sam wrzucałem diagnozy do opisów, ale teraz tego nie robię. Są one przydatne tylko dla specjalistów w danej dziedzinie ;)
Hasło i bez tego należy do największych w encyklopedii. Wspaniała robota!
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Tomasz Singer »

Według II wydania "The Dinosauria" skamieniałości zaliczane do gatunku Carcharodonthosaurus saharicus zostały znalezione także w innych państwa Afryki Północnej, takich jak: Tunezja, Algieria i Libia.
W kwestii kończyn przednich to chyba ich nie znaleziono (nie mam teraz dostępu do artykułu z 1996 r w "Nature" autorstwa Sereno i kompanii, więc tylko można domniemywać co do stosunku długości względem kończyn tylnych.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

Tomasz Singer pisze:Według II wydania "The Dinosauria" skamieniałości zaliczane do gatunku Carcharodonthosaurus saharicus zostały znalezione także w innych państwa Afryki Północnej, takich jak: Tunezja, Algieria i Libia.
chyba tak, ale nie jest to materiał na 100% należący do tego rodzaju. Wg Theropod Database jedyne pewne okazy C saharicus to IPHG 1922 X46 (Egipt) i SGM-Din 1 (Maroko), oprócz tego C. iguidensis z Nigru. Pozostały materiał to gł. izolowane zęby i ew. pojedyncze kości o niepewnej przynależności
Tomasz Singer pisze:W kwestii kończyn przednich to chyba ich nie znaleziono (nie mam teraz dostępu do artykułu z 1996 r w "Nature" autorstwa Sereno i kompanii, więc tylko można domniemywać co do stosunku długości względem kończyn tylnych.
Nie znaleziono ich, w pracy Sereno i in. 1996 mowa jest tylko o czaszce i kręgach, które, jak się później okazało, nie należały do karcharodontozaura. Jednak to, że kończyny przednie były krótsze niż tylne to raczej cecha wszystkich teropodów, i można to wnioskować chociażby z budowy innych karcharodontozaurydów czy nawet ogólnie karnozaurów.

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

Utahraptor pisze:Myślę, że diagnozy nie trzeba umieszczać w opisie
w sumie racja. Poczekam więc do końca tygodnia na ew. uwagi i biorę się za kolejny opis :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: nazuul »

Ja zapewne jeszcze będę miał uwagi, ale nie wiem kiedy się z tym wyrobię, zatem proszę nie czekać na nie, pisać kolejne opisy i dać mi zielone światło do grzebania w tym haśle.
Póki co zmieniłem o C. iguidensis:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=16575
(jeśli jakaś ze zmian jest niejasna co do przyczyn to proszę pytać)
Sugeruję wyodrębnienie C. iguidensis w haśle w ten sposób, że całość hasła bedzie o typowym gatunku a o drugim osobny akapit, podobnie jak np. w opisie Torosaurus jest z T. utahensis. Spodziewam się, że C. iguidensis zostanie ochrzczony nową nazwą rodzajową (ktoś mu pewnie przypnie też łątkę nomen dubium) i taki opis będzie dość gotowy na taką okoliczność (BTW, mi się ciągle marzą hasła o gatunkach a nie rodzajach).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

Zgoda, można grzebać
Przyczyny zmian są raczej jasne :)
Wyodrębniłem w opisie C. iguidensis zgodnie z propozycją

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: nazuul »

Moje zmiany:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=16589 (niestety przez wstawienia ilustracji tą samą edycją co zmiany merytoryczne te drugie nie są ewidentnie widoczne, np. w "Odkrycie i opis" by dojrzeć zmiany trzeba przeanalizować w całości ten pierwszy akapit)
(i jeszcze to - tylko zmiana kolejności - lepiej takie edycje osobno: http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=16598 )

kombinację ''Dryptosaurus saharicus'' skasowałem, bo wg Brusatte i Sereno [właściwa kolejność], 2007 czy http://theropoddatabase.com/Carnosauria ... ssaharicus nie ma takiej (jest podrodzaj – uwzględniamy w ED?).

„Kręgi szyjne były masywne, silnie opistoceliczne i posiadały jedną parę pleuroceli ((bocznych otworów pneumatycznych). Przednie kręgi ogonowe miały niewielkie pleurocele. Końcowe kręgi ogonowe posiadały wąskie, przednio-tylno spłaszczone wyrostki kolczyste (Rauhut, 1995; Sereno i in., 1996; Sereno i Brusatte, 2007; Carrano i in., 2012).”

Zostawiłem 1. i 2. zdanie, choć to bardzo niespecyficzne cechy (zwłaszcza piersze zdanie), zdanie 3. skasowałem, skoro szkielet Stromera ma tylko 1 kręg ogonowy i to przedni

Ilustracji od groma dałem (może za dużo? może da się je sensowniej rozmieścić).

Zostawie już opis Carcharodontosaurus w spokoju chyba, choć we wątku pewnie jeszcze odpowiem.

może mapkę z C. iguidensis wstawić przy nim, podobnie jak tu: http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=16551

akapit o nim ma tytuł "C. iguidensis" - sugeruję taki, (maksymalnie prosty) system zapisu gatunków w hasłach, aby linkując do konkretnego gatunku w innym haśle wystarczyło dac link "Carcharodontosaurus#C._iguidensis". Nie będzie wtedy potrzeby sprawdzania, jak w opisie przyjęto a w razie zmian w tym zakresie nie będzie wywalało do góry strony.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

Wg mnie jest już ok.
Zmieniłem tylko podpis pod rekonstrukcją głowy. Było "rekonstrukcja czaszki"
gdyby coś mi się jeszcze nasunęło dam znać
dzięki za pomoc :D


Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

Ciekawe, przydałoby się uwzględnić te informacje w opisie. Nie mamy też nic o Sigilmassasaurus i abelizaurydzie z Maroka (Chiarenza i Cau, 2016). Dorobię chętnie parę zdań, ale dopiero jak uporam się ze Spinosaurus, a to pewnie jeszcze mi trochę zajmie czasu :)

Awatar użytkownika
Ti58
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 308
Rejestracja: 8 czerwca 2020, o 21:29
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Ti58 »

Mozna raczej napisac dlugosc 10 - 12.8 metra, no nie?
Anchiornis :)

Awatar użytkownika
Ti58
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 308
Rejestracja: 8 czerwca 2020, o 21:29
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Ti58 »

Jego czaszka ma wg. Franoysa 153 cm
Anchiornis :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: nazuul »

Myślę, że hasło w obecnym kształcie zawiera wystarczające informacje na ten temat http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=25226
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Ti58
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 308
Rejestracja: 8 czerwca 2020, o 21:29
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Ti58 »

A jaka jest długość kości szczękowej u IPHG 1922 X46?
A jaka jest długość kości szczękowej u SGM-Din 1?
A jaka jest długość kości szczękowej u MUCPv-Ch1 (giganotosaurus)?
A jaka jest długość kości szczękowej u UCRC PV12?
A jaka jest długość kości szczękowej u C. iguindensis?
Anchiornis :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: nazuul »

Bez problemu powinieneś to ustalić, sprawdzając np. źródła wskazane w encyklopedia.dinozaury.com czy Theropod Database. SGM-Din 1 = UCRC PV12 chyba.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Ti58
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 308
Rejestracja: 8 czerwca 2020, o 21:29
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Ti58 »

nazuul pisze:
24 czerwca 2020, o 16:44
SGM-Din 1 = UCRC PV12 chyba.
Chyba nie.
To sobnik opisany w 2020 roku przez Ibrahima (chyba)
Anchiornis :)

ODPOWIEDZ