[Opis] Avimimus

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

[Opis] Avimimus

Post autor: Kamil Kamiński »


Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Suchomim »

Tak właściwie to miał być mój opis, ale dopiero zacząłem go robić :wink:
Kamil Kamiński pisze:W 2008 r. znany kanadyjski paleontolog Philip Currie i in. opisali złoże kości awimima, zawierające co najmniej dziesięć osobników
A nie 18 (lub 13, nie pamiętam dokładnie)?

Może warto też wspomnieć o Avimimidae? Na ED w paru miejscach ta nazwa się pojawia (np. artykuł o Oviraptorosauria), chociaż ogólnie jest chyba rzadko używana, poza tym monotypowa.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: nazuul »

Twoja rezerwacja zapewne nie została zauważona, gdyż została dopisana w już istniejącym poście
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.ph ... 452#p63452
Wydaje mi się, że Kamil zarezerwował wcześniej "wszystkie owiraptorozaury", ale teraz nie widzę tego w odpowiednim temacie.
Suchomim pisze:Może warto też wspomnieć o Avimimidae? Na ED w paru miejscach ta nazwa się pojawia (np. artykuł o Oviraptorosauria), chociaż ogólnie jest chyba rzadko używna, poza tym monotypowa.
jako ostatnia (najmniejsza, najbardziej precyzyjna) pewna jednostka w systematyce na pewno powinna się pojawić.
To, że jest rzadko używana lub monotypowa (w sensie ma raczej tylko jeden rodzaj) tutaj powinno mieć mniejsze znaczenie.

Co do opisu, to nie sprawdzałem, ale na pierwszy rzut mojego oka informacje o gatunkach są słabo rozdzielone (nie wiadomo np. czy któryś nie był wcześniejszy). Materiał kopalny jest dość skrótowo omówiony (nie twierdzę, że to zawsze źle, choć "A. nemegtensis. Materiał kopalny:Holotyp (MPC-D 102/81) to niekompletna czaszka." to dla mnie zdecydowanie za mało) - np. jest obrazek jednego z gatunków, ale nie wiadomo, co on ilustruje - jeżeli np. holotyp i paratyp, to należałoby to wprost podać, np. odsyłając czytelnika (np. "zob. ryc. obok"). W tekście występuje "Funston i in., 2017", ale w bibliografii jest Funston i in., 2016 oraz Funston i in., 2018.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Kamil Kamiński »

Tak, rezerwowałem już dawno temu wszystkie owiraptorozaury :)
co do reszty uwag, postaram się jutro sprawdzić i poprawić opis

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Utahraptor »

Opisów jest coraz mniej, więc coraz łatwiej o takie sytuacje ;)

Do sugerowanych poprawek dodam jeszcze, że w opisach poszczególnych gatunków, oprócz materiału kopalnego i charakterystyki, powinien się znaleźć datowanie, nazwa formacji i stanowiska.
Biologia, UW

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Kamil Kamiński »

http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ldid=20406
Suchomim pisze:A nie 18 (lub 13, nie pamiętam dokładnie)?
18
nazuul pisze:Materiał kopalny:Holotyp (MPC-D 102/81) to niekompletna czaszka." to dla mnie zdecydowanie za mało)
nie udało mi się tego dokładnie określić, nawet w suplemencie do Funston i in. (2016) jest "partial skull". Jest zdjęcie puszki mózgowej podpisane numerem tego okazu, ale nie wiadomo czy jeszcze czegoś nie było.
nazuul pisze:Co do opisu, to nie sprawdzałem, ale na pierwszy rzut mojego oka informacje o gatunkach są słabo rozdzielone (nie wiadomo np. czy któryś nie był wcześniejszy
Utahraptor pisze:Do sugerowanych poprawek dodam jeszcze, że w opisach poszczególnych gatunków, oprócz materiału kopalnego i charakterystyki, powinien się znaleźć datowanie, nazwa formacji i stanowiska.
Zwykle w hasłach o dinozaurach zawierających kilka gatunków umieszczam informacje o datowaniu każdego z nich, tutaj jednak nie znalazłem takich informacji

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Kamil Kamiński »

I jeszcze to:
nazuul pisze: W tekście występuje "Funston i in., 2017", ale w bibliografii jest Funston i in., 2016 oraz Funston i in., 2018.
Z tego co się zorientowałem to praca ta była dostępna online w 2017 a ukazała się drukiem w 2018. To powinno się cytować 2017 czy 2018?

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Ag.Ent »

Kamil Kamiński pisze:Z tego co się zorientowałem to praca ta była dostępna online w 2017 a ukazała się drukiem w 2018. To powinno się cytować 2017 czy 2018?
Raczej 2018, bo to jednak ostateczna wersja (to i kilka innych drobiazgów poprawiłem już w opisie), choć zwykle ma to niewielkie znaczenie.

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Kamil Kamiński »

Dzięki :)

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Dino »

Kamil Kamiński pisze:
nazuul pisze:Co do opisu, to nie sprawdzałem, ale na pierwszy rzut mojego oka informacje o gatunkach są słabo rozdzielone (nie wiadomo np. czy któryś nie był wcześniejszy
Utahraptor pisze:Do sugerowanych poprawek dodam jeszcze, że w opisach poszczególnych gatunków, oprócz materiału kopalnego i charakterystyki, powinien się znaleźć datowanie, nazwa formacji i stanowiska.
Zwykle w hasłach o dinozaurach zawierających kilka gatunków umieszczam informacje o datowaniu każdego z nich, tutaj jednak nie znalazłem takich informacji
Wszystkie okazy pochodzą z osadów formacji Nemegt. Kurzanov oryginalnie opisał holotyp A. portentosus jako pochodzący z formacji Djadokhta, dokładnie ze stanowiska Uuden Sair (stamtąd pochodzi holotyp Udanoceratops oraz kilka okazów Protoceratops andrewsi, a więc litologicznie i faunistycznie jest to typowe środowisko dżadochtańskie z fauną protoceratopsową). Poza holotypem i paratypem, Kurzanov opisał również kilka innych okazów z, jak sądził, Uuden Sair - w 1983 opisał fragmenty miednicy PIN 3907/2, w 1985 częściową czaszkę PIN 3907/3, w 1987 fragmenty szkieletu pozaczaszkowego PIN 3907/4, 5, 6. Nigdy później nie udało się nikomu znaleźć szczątków awimima z osadów formacji Djadokhta (przypisywano tylko bardzo fragmentaryczne kości jako cf.
Avimimus sp.), za to powszechnie występował w osadach formacji Nemegt (w profilach stanowisk Nemegt i Bugin Tsav). W latach 90. ekspedycje japońsko-mongolskie znalazły kolejne szkielety A. portentosus z nemegtańskiego stanowiska Shara Tsav ((960822 ShT ENK, 960822 ShT SZK, 040804 ShT-W SZK, 040804 ShT-W Tsui) oraz z Yagaan Khovil bardzo blisko sąsiadującego z Uuden Sair (000810 YK Avimimus UJ-1, 000810 YK Avimimus UJ-2).

Postawili hipotezę (Watabe i in, 2010), że rosyjskie ekspedycje zbierając okazy z Yagaan Khovil (Nemegt), myśleli, że kopią w Uuden Sair (Djadokhta). Osady stanowiska Shara Tsav były początkowo datowane na Djadokhta/Baruungoyot podstawie niewłaściwego przypisania szczątków awimima do formacji Djadokhta, teraz sugeruje się, że należy do facji nemegtańskiej. Osobiście myślę, że może to mieć ciekawe implikacje dla kwestii odrębności trzeciego gobijskiego późnokredowego zauropoda, kwezytozaura, znanego z Shara Tsav właśnie (wcześniejszej w literaturze przypisywane przez Kurzanova, 1983 do Baruungoyot, na podstawie obecności... nemegtańskiego awimima i gallimima). Niewykluczone, że Quaesitosaurus w rzeczywistości pochodzi z osadów tożsamych z sedymentami nemegtańskimi, z których pochodzi Nemegtosaurus = Opisthocoelicaudia. Biorąc pod uwagę niewielkie różnice w anatomii czaszki kwezytozaura i nemegtozaura i, możliwe równowiekowe występowanie tych form, niewykluczone, że mamy do czynienia z jednym tylko gatunkiem zauropoda w późnej kredzie basenu Nemegt. Ale to już inna historia.

Wracając do gatunków awimima - wydają się być równowiekowe, chociaż jak dotąd nie znaleziono obu w jednym stanowisku (A. nemegtensis znany jest z Nemegt i Bugin Tsav, A. portentosus z Yagaan Khovil, Shara Tsav i, być może Altan Ula II). Wydaje się, że można mówić o pewnej izolacji geograficznej (A. nemegtensis jest zachodni (basen Nemegt), A. portentosus znany z wschodniej części Basenu Nemegt (Yagaan Khovil) i wschodniej części ajmaku południowogobijskiego (Shara Tsav)). Kilka fragmentarycznych okazów ze stanowiska w Nemegt jest niediagnostycznych na poziomie gatunkowym (m.in. k. śródstopia w kolekcji ZPAL).

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: nazuul »

Dino pisze:(...) Ale to już inna historia.
i ciekawa
Dino pisze:Wracając do gatunków awimima - wydają się być równowiekowe
powstaje jednak pytanie, ile mln lat formacja Nemegt była deponowana. 1-2 mln (nawet mniej) w zupełności wystarczą, żeby na poważnie brać hipotezę, że mogą być dwa nierównowiekowe. Nie wiem czy i jak położone są w sekcji podane przez Ciebie stanowiska. Może coś jest tu:
Eberth, D. A. (2017). Stratigraphy and paleoenvironmental evolution of the dinosaur-rich Baruungoyot-Nemegt succession (Upper Cretaceous), Nemegt Basin, southern Mongolia. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology. https://doi.org/10.1016/j.palaeo.2017.11.018
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Dino »

Stratygrafia późnej kredy Basenu Gobi jest skomplikowana i nieujednolicona. Kwestiom biostratygraficznym (i również tym poruszanym wyżej) będę przyglądał się bliżej w ramach doktoratu. Dużym problemem jest brak dokładnych informacji co do miejsca (i wysokości w profilu) zebrania wielu (wielu) historycznych okazów. Problem ten starają się rozwiązywać obecne ekspedycje prowadzone na terenie Gobi (np. Currie zbiera dokładne współrzędne każdego okazu, nawet pojedynczych tropów). Zespół kanadyjski opublikował kilka pomocnych papierów ostatnio w PPP, wiem, że Japończycy również coś szykują w temacie. Wciąż wiele odsłonięć (z często pojedynczymi, ale ważnymi znaleziskami) pozostaje niewyprofilowanych i nieskorelowanych.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Utahraptor »

Pozwolę sobie jeszcze na jedno pytanie. W obu gatunkach pojawiają się te same stanowiska ze znakiem zapytania: ?Bugin Tsav i ?Altan Uul II. Czy chodzi o te same okazy? Jeśli tak, to może lepiej przenieść je do następnego podrozdziału jako pewny awimim, ale nie wiadomo który gatunek?
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Dino »

Tak, chodzi o te same okazy o niepewnej przynależności.

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Kamil Kamiński »

Ja bym z tym na razie zaczekał. Funston i in. (2018) piszą o konieczności dokładnego opisania i weryfikacji niepewnego materiału. Może niedługo pojawi się praca która to wyjaśni?

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Dino »

Nie wiem, czy w najbliższym czasie możemy się spodziewać więcej awimimowych opracowań ze strony Kanadyjczyków. Z tego co wiem, to Funston obecnie pracuje nad dwoma nowymi owiraptorynami (jeden nemegtański z Guriliin Tsav i drugi, nie-sławny dżadochtański Citipati sp. z Dzamyn Khond). Przerzuciłbym materiał niepewny do osobnego podrozdziału "Avimimus sp.".

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Kamil Kamiński »

OK, wrócę to tego gdzieś w przyszłym tygodniu. Kończę inny opis i muszę sobie trochę przypomnieć, które by to były okazy.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Dino »

MPC-D 100/125 z Bugin Tsav; nie przypominam sobie, żeby padały jakieś konkretne okazy z Altan Uul II.

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Kamil Kamiński »

No właśnie, wpisałem chyba Altan Uul II. pod wpływem Fig.1 z Funston i in. (2018). Ale konkretów też nie kojarzę w tym momencie

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: nazuul »

Właściwie to dlaczego uważacie (tj. Utahraptor, bo reszta się wprost nie wypowiedziała na ten temat), że należy podawać nazwy stanowisk w opisach? To zbędne. Nigdy się nie podawało.
Nazwa stanowiska powinna być, ale nazwa piętra w tabeli nie. Nie ogarniam.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Dino »

A czemu nie? W tabelce może i zbyteczne (zwłaszcza jeśli wiele stanowisk), na mapie i w opisie myślę, że przydatne, zwłaszcza przy zwierzętach o tak dużym endemizmie jak środkowazjatyckie owiraptorozaury.

Co do pięter/wieku bezwzględnego, to najlepiej jakby była możliwość wizualnego przedstawienia osi czasu (jak na wiki). Z reguły jednak umieszczamy i jedno i drugie.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: nazuul »

Żeby jeszcze bardziej nie wymagać od autorów. Tak naprawdę zwykły opis wystarczy że ma 1) tabelkę i spis gatunków; poza tym istotne wydaje się, aby było wskazane, 2) z czego znany jest omawiany gatunek - aby można było choćby zorientować na ile spekulatywne są rekonstrukcje, 3) etymologia też wydaje się w miarę istotna (kogoś może interesować) oraz - 4) wskazanie unikalności albo istotności danego gatunku - jeśli dany dinuś ma jakieś szczególne cechy.

Jeśli uważacie, że to jest przydatne, to dopiszcie - tu i w innych opisach - a nie wymagajcie, aby autor jeszcze to uzupełniał. I tak już dużo zrobił.

Czy w takim razie powinienem w opisie triceratopsa wskazać nazwy stanowisk (oczywiście tylko tych, które zostały nazwane?). Jest to oczywiście pytanie retoryczne.

Nawymyślaliście różnych udziwnień i do tej pory nie stworzyliście hasła wzorcowego (najlepiej kilku), który by zawierał wszystkie te zbędne formaty itp.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Dino »

Wychodzę z założenia, że takie dodatkowe informacje są fakultatywne (a skoro już są, to niech będą poprawne). Każdy ma swój styl pisania opisów i akcentuje nieco inne aspekty. Z tego powodu, wzorcowe (w treściach pozaszablonowych) hasło nie ma większego sensu.

Jakie udziwnienia uznajesz za zbędne?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: nazuul »

Dino pisze:dodatkowe informacje są fakultatywne
to OK
Dino pisze:wzorcowe (w treściach pozaszablonowych) hasło nie ma większego sensu.
jeśli ma być bałagan, to rzeczywiście nie
wymyśliłeś np, taki szablon "diagnoza" ale jakoś za bardzo nikt go nie stosuje.
nie wiem co to są "treści pozaszablonowe", ale chyba właśnie o "szablonowych" myślę
Dino pisze:Jakie udziwnienia uznajesz za zbędne?
hmmm... wszystkie? Ja od początku mam takie samo zdanie.
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.ph ... %2A#p61798
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.ph ... %2A#p61250
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.ph ... %2A#p61102
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [Opis] Avimimus

Post autor: Utahraptor »

Miejsce, skąd pochodzi dany gatunek jest bardzo ważną informacją, a już zwłaszcza gdy mamy dwa gatunki z tej samej formacji.
Wzorca dla opisów wielogatunkowych rzeczywiście nie ma, bo takie zdarzają się rzadko. Możemy się wspólnie zastanowić jakie informacje powinny stanowić minimum w takich opisach.
Biologia, UW

ODPOWIEDZ