Forum Dinozaury.com
http://forum.dinozaury.com/

[Poprawa opisu] Caudipteryx
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=6&t=6888
Strona 1 z 1

Autor:  Kamil Kamiński [ 9 lutego 2018, o 20:45 ]
Tytuł:  [Poprawa opisu] Caudipteryx

http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... audipteryx

Autor:  Utahraptor [ 12 lutego 2018, o 09:47 ]
Tytuł:  Re: [Poprawa opisu] Caudipteryx

Brawa za kolejny obszerny opis dość znanego dinozaura :)

Akapit "C. sp." można spokojnie połączyć z historią badań. A jeśli zależy Ci na jego odrębności, to zmieniłbym jego nazwę, bo brzmi bardzo enigmatycznie. ;)

Czy spotkałeś się w literaturze jak inni naukowcy odnoszą się do gatunku z 2000 roku, albo pod jaką nazwą opisują okaz holotypowy? Tylko Mortimer go krytykował?

Autor:  Kamil Kamiński [ 12 lutego 2018, o 16:25 ]
Tytuł:  Re: [Poprawa opisu] Caudipteryx

Ddzięki :)

Nie znalazłem żadnej pracy, gdzie kwestia drugiego gatunku byłaby szerzej omówiona. Chociaż widzę, że w kilku analizach C. zoui i C. dongi były traktowane jako oddzielne gatunki.

Autor:  Utahraptor [ 14 lutego 2018, o 11:06 ]
Tytuł:  Re: [Poprawa opisu] Caudipteryx

Utahraptor napisał(a):
Brawa za kolejny obszerny opis dość znanego dinozaura :)

Akapit "C. sp." można spokojnie połączyć z historią badań. A jeśli zależy Ci na jego odrębności, to zmieniłbym jego nazwę, bo brzmi bardzo enigmatycznie. ;)


Miałem na myśli coś bardziej opisowego, bo obecny tytuł pasuje do każdego akapitu. Może "Kolejny gatunek kaudipteryksa?"?

Zerknąłem do Lamanna i in. (2014) i tam dwa gatunki są traktowane jako osobne. Czyli oficjalnej synonimiki na razie nie było. Mortimer ma pewnie rację, ale jest to informacja nieoficjalna. Jeżeli trzymamy się interpretacji Mortimera, to trzeba zmienić status C. dongi także tu:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... title=2000

Autor:  nazuul [ 19 lutego 2018, o 18:04 ]
Tytuł:  Re: [Poprawa opisu] Caudipteryx

"Historia badań i filogeneza" to bym rozdzielił.

Cytuj:
Coelurosauria
?Oviraptorosauria
Caudipterygidae

(...)

Wg analizy przeprowadzonej przez autorów opisu, Caudipteryx był nieptasim celurozaurem, siostrzanym do kladu Avialae. Pozycja filogenetyczna tego zwierzęcia była później przedmiotem wielu badań i dyskusji. Wg wielu z nich kaudipteryks był prymitywnym owiraptorozaurem, który wraz z Similicaudipteryx tworzył rodzinę Caudipterygidae (zob. Oviraptorosauria#Kladogramy). Zgodnie z innymi badaniami mógł on być formą bardziej prymitywną i znajdować się poza kladem Oviraptorosauria+Paraves, albo też bardziej zaawansowaną i należeć do Paraves. Niektórzy badacze uważali go również za ptaka nie będącego w ogólne teropodem (m.in. Martin i Czerkas [2000], a np. Maryańska i in. [2002] uznali wszystkie owiraptorozaury za wtórnie nielotne ptaki; zob. też Oviraptorosauria#Filogeneza). Wg Dyke’a i Norella (2005) nie ma żadnych powodów morfometrycznych ani filogenetycznych, by uważać Caudipteryx za coś innego niż małego, nieptasiego teropoda.

Ciężko z tego wywnioskować, co jest pewne na temat filogenezy. Chyba jednak nikt nie proponował, aby był np. bardziej bazalny od Orniothomimosauria, więc nad Oviraptorosauria pewnie powinno być Maniraptora, o ile nie jeszcze węższa jednostka. Jednak, czy faktycznie są podstawy do niepewności przy Oviraptorosauria? On chyba od kilkunastu lat zawsze wychodzi w analizach jako owiraptorozaur.
Do Caudipterygidae może należeć Similicaudipteryx albo różne inne formy, np. Microvenator. Pewnie nie ma sensu podawać akurat Similicaudipteryx.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/