[Poprawa opisu] Conchoraptor

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

[Poprawa opisu] Conchoraptor

Post autor: Kamil Kamiński »


Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Poprawa opisu] Conchoraptor

Post autor: szerman »

Znając życie, to pewnie jak dokładnie porównają materiał przypisany z holotypem, to okaże się, że mieliśmy przez lata do czynienia z taksonem-workiem, na którego składa się znacznie więcej rodzajów i/lub gatunków:
http://theropoddatabase.com/Oviraptoros ... orgracilis

PS masz literówkę w imieniu Mortimera. Fajny opis :) Teraz widać jak ubogi jest owiraptor:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... =Oviraptor

przy którym powinno być w spisie gatunków przekierowanie z gatunku typowego [partim] do konczoraptora (przez "cz" czy przez "ch"?)
"Mastodon sapiens"

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Poprawa opisu] Conchoraptor

Post autor: Kamil Kamiński »

Literówka poprawiona, dzięki :)

co do spolszczenia nie mam pewności, polska wiki podaje "konchoraptor"

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Poprawa opisu] Conchoraptor

Post autor: Dino »

Khermeen Tsav (Hermiin Tsav wg wytycznych Bentona z 2000) to stanowisko (nie formacja geologiczna, chociaż niegdyś sugerowano taką nieformalną jednostkę), w którym odsłaniają się osady m.in. formacji Baruungoyot i Nemegt. Z warstw formacji Baruungoyot w tym stanowisku pochodzi okaz holotypowy konchoraptora (podobnie jak konchiolina czy "konchostraki", spolszczenie również powinno być przez "ch", nie przez "cz"). Oglądałem materiał czaszkowy w Ułan Bator (okaz dziwnie skatalogowany jako MPC-D 100/30-01, gdy 100/30 to Heyuannia yanshini; w ogóle z numerami katalogowymi zbiorów mongolskich jest problem, gdyż istnieją w literaturze dwa formaty - MPC-D używany obecnie przez zespoły mongolskie, kanadyjskie i japońskie oraz IGM używany przez Nowy Jork; ponieważ numery obu skrótów często zachodzą na siebie, osobiście stosuję MPC-D dla wszystkich okazów opisywanych przed 1990 rokiem i obecnie opisywanych przez zespół Curriego i Japończyków, a IGM dla wszystkich okazów znajdujących się na wypożyczeniu w AMNH u Marka Norella). Kilka okazów przypisywanych do konchoraptora znajduje się w warszawskich zbiorach, w tym materiał ze stanowiska Khulsan (również formacja Baruungoyot).

Ogólnie, owiraptorozaury to kolejny, po protoceratopsydach i jaszczurkach, wyznacznik względnego wieku osadów basenu gobijskiego. Ich występowanie jest bardzo charakterystyczne dla każdej formacji, a nawet dla każdego stanowiska z osobna (co jest imho bardzo interesujące).

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Poprawa opisu] Conchoraptor

Post autor: Dino »

Dino pisze: Kilka okazów przypisywanych do konchoraptora znajduje się w warszawskich zbiorach, w tym materiał ze stanowiska Khulsan (również formacja Baruungoyot).
Po oględzinach wydaje się, że tylko dwa okazy z kolekcji warszawskiej mogą być diagnostyczne i przypisywalne jako cf. Conchoraptor sp., ZPAL MgD-I/95 i /101.

Nie wiem, czy wielkość nozdrzy jest diagnostyczna, ale ZPAL MgD-I/95 przypomina pod tym względem bardziej Khaan z Ukhaa Tolgod niż znane mi czaszki Conchoraptor.

Sprawę dziwnej numeracji okazu holotypowego wyjaśniła mi ostatnia owiraptorozaurowa publikacja Funstona - wystawowa "ingenia" została złożona z kilku okazów, w tym holotypu konchoraptora.

ODPOWIEDZ