[OPIS]Yulong (julong)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

[OPIS]Yulong (julong)

Post autor: Dawid Mika »

Niektóre źródła internetowe piszą o 115 osobnikach, ale to chyba wynik błędnej interpretacji następującego fragmentu abstraktu
The comparison of the measurements of 115 skeletons indicates that oviraptorids maintain their hind limb proportions regardless of ontogenetic stage or absolute size, which is a pattern seen more commonly in herbivores than in carnivores. This may weakly support the hypothesis that oviraptorids are herbivores rather than active
carnivores.
.
Jak bowiem wynika z suplementu owe tajemnicze 115 to liczba szkieletów różnych owiraptorozaurów, służących do porównania.
Zmienioną lekko wersją dam też do Wiki.

Długość/wysokość/masa: ? (rozmiarów kurczaka, osobnik młody)
Miejsce występowania: formacja Qiupa, okolice miasta Qiupa, okręg Luanchuan, prowincja Henan, Chiny
Czas występowania: późna kreda
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Maniraptora
Oviraptorosauria
Caenagnathoidea
Oviraptoridae

Wstęp
Yulong to owiraptorozaur, znany z górnokredowych osadów Chin.

Etymologia
Nazwa rodzajowa Yulong pochodzi od Yu – skróconej nazwy chińskiej prowincji Henan (w której odkryto szczątki tego teropoda) i chińskiego słowa long – smok. Epitet gatunkowy (mini) odnosi się zaś do niewielkich rozmiarów znalezionych osobników.

Materiał kopalny
Holotyp (HGM 41HIII-0107) to wyśmienicie zachowany prawie kompletny (brakuje jedynie tylnych kręgów szyjnych, przednich grzbietowych i tylnych ogonowych) szkielet. Materiał przypisany: HGM 41HIII-0108 (prawie kompletna czaszka), HGM 41HIII-0109 (dobrze zachowana czaszka i niekompletny szkielet pozaczaszkowy), HGM 41HIII-0110 (niekompletna czaszka, niektóre trzony kręgów szyjnych), ; HGM 41HIII-
0111 (kompletna lewa kość biodrowa).
Niektóre źródła internetowe donoszą aż o 115 osobnikach, ale to na pewno wynik błędnej interpretacji fragmentu abstraktu - jak wynika z oryginalnego artykułu oraz jego suplementu, owe tajemnicze 115 to liczba szkieletów różnych owiraptorozaurów, służących do porównania.

Budowa
Otwór przedoczodołowy jest stosunkowo mały, a od tyłu graniczy z kością łzową. Oczodoły są zaokrąglone i duże, a ich długość przekracza jedną trzecią długość czaszki (co wynika jednak z młodego wieku osobnika). Kość przedszczękowa jest bezzębna, posiada jednakże crenulated tomial edge. Jej boczna powierzchnia pokryta jest licznymi, niewielkimi otworami. Na środkowo-brzusznej części kości szczękowej występuje wyraźny zębopodobny wyrostek. Wyrostki neuralne kręgów szyjnych są stosunkowo niskie. Całkowita ilość kręgów ogonowych jest nieznana, niemniej jednakże zachowało się ok. 20, a zmiany w ich wielkości sugerują, że ogon zwężał się raczej nagle i nie był wiele dłuższy niż jego zachowana cześć. Wydaje się on być krótkim. Widełki obojczykowe są U-kształtne.

Ontogeneza, zachowanie lęgowe
Na obszarze Qiupa znaleziono co najmniej pięć osobników. Ponieważ przynajmniej cztery czaszki są tej samej długości, niewykluczone, że pochodziły z tego samego lęgu (lub przynajmniej przyszły na świat mniej więcej jednocześnie) oraz zginęły w tym samym czasie, osiągnąwszy identyczny stopień ontogenezy. Analiza histologiczna żebra holotypu (HGM 41HIII-0107) ujawniła brak linii wzrostu. Świadczy o tym, że zmarł on przed ukończeniem pierwszego roku życia. O młodości okazów świadczą też: brak zrośnięcia się sparowanych kości czaszki (w tym przedszczękowych, czołowych i ciemieniowych) oraz kości puszki mózgowej. Co ciekawe zrośnięte są kości nosowe. Brak powiązanych z skamielinami młodych szczątków osobników dorosłych może sugerować brak opieki rodzicielskiej nad już wyklutymi osobnikami. Dobrze rozwinięte kości kończyn piskląt (podobnie jak u dinozaurów ptasiomiednicznych) zdaje się świadczyć o tym, że młode prowadziły tryb życia podobny do dzisiejszych zagniazdowników tj. w krótkim czasie po wykluciu były zdolne do samodzielnego życia i nie przebywały dłużej w gnieździe.
Warto dodać, że jest to szczególnie cenne znalezisko, bowiem szczątki młodych owiraptorozaurów należą do rzadkości, a najmniejsze odkrywane dotąd osobniki (pomijając embrion z Mongolii opisany przez Norella i współpracowników, 1994) miały co najmniej 1 m długości.

Dieta
Autorzy opisu julonga zauważyli, że u owiraptorozaurów w miarę rozwoju osobniczego proporcje długości kości kończyn pozostają stałe jak u Hadrosauridae, Protoceratopsidae czy Psittacosauridae, w odróżnieniu od typowych drapieżników. Ich zdaniem świadczy to o tym, że przedstawiciele Oviraptorosauria byli raczej roślinożercami niż aktywnymi drapieżnikami. Osobniki Yulong prezentują wczesny stopień rozwoju ontogenetycznego, w którym jednakże kości nosowe są zrośnięte. Wskazuje to, że zrastały się one wcześniej niż reszta kości czaszki. Jest to interesujące, ponieważ u teropodów zrośnięcie się kości nosowych jest zjawiskiem stosunkowo rzadkim (występuje np. u tyranozaurydów i abelizaurydów). Może być to związane z zwiększoną siłą nacisku szczęk i potwierdzać hipotezę jakoby owiraptorozaury spożywały twarde pożywienie jak np. orzechy, jajka czy małże. Również wyrostek dziobasty żuchwy (odgrywający ważną rolę w mechanice szczęk) jest mocno rozwinięty i rzuca się w oczy, co również świadczy o dużej sile ugryzienia. Wnioskuje się to także na podstawie budowy ornitopodów i ceratopsów.

Ważność taksonu
Włoski paleontolog Andrea Cau (online) zauważył, że cechy wymienione przez Lu i współpracowników (2013) jako diagnostyczne mogą w rzeczywistości wynikać z młodego wieku znalezionych osobników. Ustalenie, które z cech budowy czaszki wynikają z stopnia rozwoju osobniczego, a które są plezjomorficzne jest trudne, albo wręcz niemożliwe (co komplikuje kwestię pozycji systematycznej julonga). Zwrócił też uwagę, że szkielet pozaczaszkowy ‘’smoka z Henan’’ został opisany bardzo pobieżnie.

Obrazek
Holotyp Yulong mini.

Gatunki
Yulong Lü, Currie, Xu L., Zhang, Pu i Jia, 2013
Yulong mini Lü, Currie, Xu L., Zhang, Pu i Jia, 2013

Bibliografia
Lü, J.; Currie, P. J.; Xu, L.; Zhang, X.; Pu, H.; Jia, S. (2013). "Chicken-sized oviraptorid dinosaurs from central China and their ontogenetic implications". Naturwissenschaften. DOI 10.1007/s00114-012-1007-0
Ostatnio zmieniony 14 stycznia 2013, o 00:07 przez Dawid Mika, łącznie zmieniany 8 razy.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS]Yulong (julong)

Post autor: nazuul »

Dawid Mika pisze:Niektóre źródła internetowe piszą o 115 osobnikach, ale to chyba wynik błędnej interpretacji następującego fragmentu abstraktu
The comparison of the measurements of 115 skeletons indicates that oviraptorids maintain their hind limb proportions regardless of ontogenetic stage or absolute size, which is a pattern seen more commonly in herbivores than in carnivores. This may weakly support the hypothesis that oviraptorids are herbivores rather than active
carnivores.
.
Jak bowiem wynika z suplementu owe tajemnicze 115 to liczba szkieletów różnych owiraptorozaurów, służących do porównania.
oczywiście, nie rozumiem po co w ogóle o tym piszesz :wink:

Długość/wysokość/masa: ? (rozmiarów kurczaka)
należy zaznaczyć, że chodzi o młode osobniki
Miejsce występowania: okolice miasta Qiupa, okręg Luanchuan, prowincja Henan, formacja Qiupa, Chiny
same oznaczenia geograniczne a pod koniec formacja
późnokredowych osadów
górnokredowych (ostatnio była o tym mowa http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... 936#p49936 )
HGM 41HIII-0109 (dobrze zachowana czaszka i fragmentaryczny szkielet pozaczaszkowy)
podają "partial", więc niekoniecznie "fragmentaryczny" - na pewno niekompletny, ale nie wiadomo w jakim stopniu
Oczodoły są zaokrąglone i duże, a ich długość przekracza jedną trzecią długość czaszki (co może jednak wynikać z młodego wieku)
wydaje mi się, żę to praktycznie pewne
Ontogeneza
w tym akapicie jest nie tylko o niej
Na obszarze Qiupa znaleziono co najmniej cztery osobniki.
z materiału kop. tak wynika, ale jednak później piszą, ze min. 5
O młodości okazów świadczą też: słabo skostnienie sparowanych kości czaszki (w tym przedszczękowych, czołowych i ciemieniowych)
"słabo skostnienie" - nie wiadomo o co chodzi, powinno być "brak zrośnięcia się"

pewne elementy opisu nadają się bardziej do innych haseł w ED, prawdopodobnie wykorzystam je aktualizając hasło o Oviraptorosauria
Autorzy opisu julonga zauważyli, że jego kończyny (podobnie jak u innych owiraptorozaurów) mają proporcje charakterystyczne raczej dla roślinożerców (jak Hadrosauridae, Protoceratopsidae czy Psittacosauridae) niż typowych drapieżników. Ich zdaniem świadczy to o tym, że przedstawiciele Oviraptorosauria byli raczej roślinożercami niż aktywnymi drapieżnikami.
niepracyzyjnie - chodzi o to, że w miarę rozwoju osobniczego proporcje długości kości kończyn pozostają stałe

Może być to związane z zwiększoną siłą nacisku szczęk i potwierdzać teorię jakoby owiraptorozaury spożywały twarde pożywienie jak np. orzechy, jajka czy małże.
teorię - > HIPOTEZĘ
por.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hipoteza
Również coronoid proces żuchwy (odgrywający ważną rolę w mechanice szczęk) jest mocno rozwinięty i rzuca się w oczy, co również świadczy o dużej sile ugryzienia. Warto tu dodać jednak, że podobna sytuacja występuje u ceratopsów i ornitopodów.
drugie zdanie nie oddaje sensu tego co Lu i in. piszą, powinno być raczej:
Wnioskuje się to także na podstawie budowy ceratopsów i ornitopodów
Luyong Lü, Currie, Xu, Zhang, Pu i Jia, 2013
Luyong mini Lü, Currie, Xu, Zhang, Pu i Jia, 2013
oczywiście Yulong
myślę, że zamiast samego Xu wpisać Xu L. (żeby było wiadomo, że to nie Xu Xing)

podawanie linku ze stroną jak ta:
http://link.springer.com/article/10.100 ... 012-1007-0
jest mało pewne - za jakiś czas zapewne przestanie działać, w przeciwieństwie do linkowania przez doi, tj. http://dx.doi.org/10.1007/s00114-012-1007-0

punkt za nie pisanie o filogenezie
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [OPIS]Yulong (julong)

Post autor: Dawid Mika »

Dzięki!
Zmiany wprowadziłem. O liczebności znalezionych osobników napisałem, by nikt nie dał się wprowadzić w błąd choćby ang. wiki i nie oskarżył mnie o uszczuplanie materiału kopalnego julonga :-)
Teraz czas na Khaan, a potem kolejne owiraptorozaury (jeżeli ED wróci). Styczeń to miesiąc Oviraptorosauria :-)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS]Yulong (julong)

Post autor: nazuul »

z opisu można zrobić wyciąg, trochę zmienić formę i dać na strone jako news
Dawid Mika pisze:Styczeń to miesiąc Oviraptorosauria :-)
dobry pomysł! weźmy się wszyscy za Oviraptorosauria! (oczywiście inne też można :wink: )
co należy zrobić póki nie ma ED:
- poprawić:
Caudipteryx (weryfikacja, drobne błędy), Caenagnathasia, Chirostenotes (weryfikacja, rozwinąć), Citipati (weryfikacja, drobne błędy), Protarchaeopteryx (jest w ED?)
- napisać:
Epichirostenotes (choć niekoniecznie, bo prawdopodobnie młodszy synimim), i pewnie też Avimimus (opis był w starej wersji ED) oraz Conchoraptor (jest ale raczej trzeba od nowa), ewentualnie (miało być z wikipedii Ag.Enta): Similicaudipteryx, Banji, Machairasaurus
- zaktualizować art. o Oviraptorosauria (zajmuję się tym aktualnie, mam kopie art. z ED)
Dawid Mika pisze:O liczebności znalezionych osobników napisałem, by nikt nie dał się wprowadzić w błąd choćby ang. wiki i nie oskarżył mnie o uszczuplanie materiału kopalnego julonga :-)
a by spróbował! :wink:
to może napisz to w materiale kop., najlepiej w nawiasie coś takiego:
(niektóre źródła internetowe donoszą aż o 115 osobnikach, ale to na pewno wynik błędnej interpretacji fragmentu abstraktu - jak wynika z oryginalnego artykułu oraz jego suplementu, owe tajemnicze 115 to liczba szkieletów różnych owiraptorozaurów, służących do porównania)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [OPIS]Yulong (julong)

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:miało być z wikipedii Ag.Enta
Jak tylko skończę sesję.
Przy okazji:
Dawid Mika pisze:Czas występowania: późna kreda (99,6-65,5 Ma)
Formacja Qiupa to będzie najprawdopodobniej sam koniec kredy, wnioskując na podstawie podobieństw w faunie z formacja Nanxiong, która graniczy już z paleogenem.
Dawid Mika pisze:coronoid proces
wyrostek dziobiasty
Dawid Mika pisze:crenulated tomial edge
To chyba nie ma polskiego odpowiednika - wyjaśnienie, co to takiego, jest tutaj (pod "tomium").

PS W spisie gatunków dalej jest "Luyong".

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS]Yulong (julong)

Post autor: nazuul »

Ag.Ent pisze:
Dawid Mika pisze:Czas występowania: późna kreda (99,6-65,5 Ma)
Formacja Qiupa to będzie najprawdopodobniej sam koniec kredy, wnioskując na podstawie podobieństw w faunie z formacja Nanxiong, która graniczy już z paleogenem.
faktycznie było chyba coś takiego (późny mastrycht), tylko źródło na to potrzebne...
EDIT: późny mastrycht podają na zeszłorocznej konferencji SVP Lu et al. "NEW ALVAREZSAURID (DINOSAURIA, THEROPODA) FROM UPPERMOST CRETACEOUS OF LUANCHUAN, HENAN PROVINCE OF CHINA"

wg nowej tabeli kreda kończy się 66 Ma! a zaczyna 100,5 Ma. Nowa tabela stratygraficzna ICS: http://www.stratigraphy.org/ics%20chart ... rt2012.pdf
niedawno stwierdziliśmy, że w tego typu wypadkach (brak datowania absolutnego czyli wieku w Ma, lecz podanie pięter, okresów itp) lepiej dać samą późną kredę - wtedy jest odporne na zmiany tabeli

poprawiłem liczbę osobników na ang. wikipedii, tylko urwał mi się opis zmian i wygląda głupio
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [OPIS]Yulong (julong)

Post autor: Dawid Mika »

ZROBIONE!
nazuul pisze:poprawiłem liczbę osobników na ang. wikipedii, tylko urwał mi się opis zmian i wygląda głupio
Niestety Twoją edycję wycofano odwołując się do abstraktu (a raczej jego błędnej interpretacji). :-( Chyba trzeba by było w dyskusji artu odwołać się do suplementu

[edytowałem znów wikipedię, tym razem z sensownym opisem zmian: http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Yulong_(dinosaur)&action=history
MZ]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS]Yulong (julong)

Post autor: Utahraptor »

Bardzo fajny opis Dawidzie. Widzę co raz lepszy warsztat :)
Biologia, UW

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS]Yulong (julong)

Post autor: Kamil Kamiński »

Po minimalnych zmianach wrzuciłem opis do ED:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... tle=Yulong

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS]Yulong (julong)

Post autor: Utahraptor »

Super, formacja Qiupa przechodzi zgodnie w formację Gaoyugou, która jest już datowana na paleocen. Także Qiupa to sam koniec kredy, najprawdopodobniej późny mastrycht.

Jiang X J, Liu Y Q, Ji S A, et al. Dinosaur-bearing strata and K/T boundary in the Luanchuan-Tantou Basin of western Henan Province, China. Sci China Earth Sci, 2011, 54: 1149–1155, doi: 10.1007/s11430-011-4186-1
Xu, L., Zhang, X., Pu, H., Jia, S., Zhang, J., Lü, J., & Meng, J. (2015). Largest known Mesozoic multituberculate from Eurasia and implications for multituberculate evolution and biology. Scientific reports, 5.
Biologia, UW

ODPOWIEDZ