[Opis] Dromiceiomimus (dromicejomim)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

[Opis] Dromiceiomimus (dromicejomim)

Post autor: Tomasz »

Dromiceiomimus (dromicejomim)

Wymiary:
- długość: 3,5 m
- wysokość: 2 m
- waga: 100-150 kg
Występowanie:
- czas: 77-69 Ma (późna kreda)
- miejsce: Alberta - Ameryka Płn
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Ornithomimosauria
Ornithomimidae


Dromiceiomimus (znaczy "naśladowca Emu") był szybkim dwunożnym dinozaurem żyjącym w późnej kredzie, około 77 do 69 milionów lat temu. Dromicejomim mierzył 3,6 m długości i ważył około 100-150 kg. Ten ornitomimid miał bardzo długie kończyny, duży mózg oraz wielkie oczy. Sugerując się słabymi bezzębnymi szczękami tego gada można stwierdzić, że żywił się między innymi owadami, jajkami i ewentualnie jakąś małą zwierzyną, na przykład jaszczurkami, choć niektórzy rozważają również jego roślinożerność i wszystkożerność. W porównaniu z innymi ornitomimami posiadał długie, słabe ramiona, bardzo duże oczodoły, inaczej umieszczone kości miednicowe oraz dłuższe golenie co świadczy o tym, że mógł biegać najszybciej z nich.

Pierwsze skamieniałości tego rodzaju zostały odkryte w 1920 roku i pierwotnie nazwane Struthiomimus brevitertius i Struthiomimus samueli. Dopiero w 1972 roku, po dokładnym przeanalizowaniu skamieniałości północnoamerykańskich ornitomimów zostały uznane za odrębny rodzaj i gatunek, D. brevitertius. Skamieniałości zarówno dorosłych jak i młodych osobników zostały znalezione w formacjach Judith River i Horseshoe Canyon w Albercie. Dromicejomim mógł biegać z prędkością 72km/h.

Uważa się, że rodzaju Dromiceiomimus niesposób jest odróżnić od Ornithomimus, dlatego powinny zostać uznane za synonimy. Jednak Thomas Jr. Holtz wskazuje na różnice, które nadawały by sens odrębności tych rodzajów.

Gatunki:
D. brevitertius Parks, 1926/Russell, 1972/Olshevsky, 1991 (synonimy: Ornithomimus brevitertius, Ornithomimus ingens, Struthiomimus brevitertius i Struthiomimus ingens)
D. samueli Parks, 1928/Russell, 1972 (synonimy: Struthiomimus samueli i Ornithomimus samueli)
D. ingens Parks, 1933/Russell, 1972 - synonim D. brevitertius.

Obrazek

Następne w kolejce są: Cetiosaurus, Changchunsaurus, Chaoyangsaurus, Charonosaurus i Chasmosaurus :D - jak pojawią się na stronie to będzie można dokończyć wrzucanie do ED dinozaurów na literke C :P

PS
Łukasz, w ED jest mały błąd.. zamiast "Dromiceiomimus" wpisane jest "Dromiceimimus". ;)
Ostatnio zmieniony 4 maja 2009, o 16:42 przez Tomasz, łącznie zmieniany 8 razy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Myślę, że powinno się pisac dokładniejsze ramy czasowe, a nie 80-65, Dromiceiomimus występował przecierz w środkowym kampanie, 77-75mln (judithian).
Proponuję wpisać w systematyce Ornithomimini. (w sumie nie wiem bo nie znalazłem definicji ani kto i kiedy wprowadził ten termin, ale jest w kaldogramie na wikipedii ang. i w wielu innych kaldogramach też - znalezłem to:Ornithomimini Marsh, 1890b tu jest wzmianka, ale nie wiem jak mam ją rozumieć: http://dml.cmnh.org/2003Aug/msg00104.html)
77 do 75 milion lat temu
milionĂłw
(220-330 funtĂłw)
myślę, że to nie jest potrzebne :wink:
jakomś
jakąś
bardzo duże oczodoły
(z tym się wiąże podejrzenie o nocnym trybie życia)
świadczy że
świadczy, że
się że dromicejomim mógł biegać z prędkością 45mph (72km/h).
się, że dromicejomim mógł biegać z prędkością około 45km/h
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

nazuul pisze:
się że dromicejomim mógł biegać z prędkością 45mph (72km/h).
się, że dromicejomim mógł biegać z prędkością około 45km/h
Ze wszystkim się zgodze, ale tutaj mały błądzik... z prędkością 72 km/h nie 45km/h ;) (45 to chodziło o mile na godzine)

PS. Wielkie dzięki za poprawki ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:Ze wszystkim się zgodze, ale tutaj mały błądzik... z prędkością 72 km/h nie 45km/h ;) (45 to chodziło o mile na godzine)
hehe spieszyłem się :wink: ale ważne, że wiesz o co chodzi - w końcu żyjemy w Polsce a tu nikt nie używa mil, no poza Tobą :P

Jeszcze parę znalazłem:
można stwierdzić, że żywił się między innymi owadami, jajkami i ewentualnie jakąś małą zwierzyną, na przykład jaszczurkami.
i mogł tez byc roślinożerny/wszystkożerny
co świadczy że mógł
co świadczy, że mógł
ornitomimoid
ornitomimid, chyba
Obecnie uważa się że
Obecnie uważa się, że

Ale te Ornithomimini cały czas mi nie daje spokoju. Wie ktoś może czy to ważna jednostka systematyczna?

:arrow: >>>>>>>>>>>>>>>>>> EDIT >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
formacje: Horseshoe Canyon, i grupa Judith River (Wedge), więc czas: 77-69 Ma
i ważył około 100-150kg.
waga: 100-150kg
spacja
Theropoda
Ornithomimosauria
pomiędzy nimi:
Tetanurae
Coelurosauria
żyjącym w późnej kredzie, około 77 do 75 milionów
do 69
co świadczy że mógł biegać najszybciej z nich.
świadczy o tym, że
Dopiero w 1972 roku po dokładnym
przecinak za
Skamieniałości zarówno dorosłych jak i młodych osobników zostały znalezione w formacji Judith River w Albercie.
i Horseshoe Canyon (Dromiceiomimus brevitertius, ten drugi jest z Judith River)

W spisie gatunków są niepotrzebne myślniki
D. brevitertius -
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Zdaje się, że Dromiceiomimus nie sposób odróżnić od Ornithomimus, więc są to synonimy, już uznane lub będące nimi w przyszłości (wg autorów The Dinosauria). Zresztą czytałem też, że w Ameryce Północnej żyły tylko 3 ornitomimidy - Ornithomimus, Struthiomimus i nienazwana duża forma. Lecz Holtz wskazuje na różnice, które nadawały by sens odrębności rodzajowej Ornithomimus i Dromiceiomimus.
Zresztą popatrzcie sami co dr Holtz napisał na DML już 3 lata temu:
http://dml.cmnh.org/2005Jun/msg00458.html
Myślę, że warto to uwzględnić w opisie.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

nazuul pisze:Zdaje się, że Dromiceiomimus nie sposób odróżnić od Ornithomimus, więc są to synonimy, już uznane lub będące nimi w przyszłości (wg autorów The Dinosauria). Zresztą czytałem też, że w Ameryce Północnej żyły tylko 3 ornitomimidy - Ornithomimus, Struthiomimus i nienazwana duża forma. Lecz Holtz wskazuje na różnice, które nadawały by sens odrębności rodzajowej Ornithomimus i Dromiceiomimus.
Zresztą popatrzcie sami co dr Holtz napisał na DML już 3 lata temu:
http://dml.cmnh.org/2005Jun/msg00458.html
Myślę, że warto to uwzględnić w opisie.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem tekst Holtza, ale czy on nie twierdzi, że rodzaj Dromiceiomimus należało by zsynomizować z O. edmontonicus (wspomniana kombinacja "D. edmontonicus"), który to nie pasuje do wytycznych rodzaju Ornithomimus (czyli "I kość śródręcza dłuższa od pozostałych")?

Jeżeli nie to prosiłbym o wyjaśnienie :)

PS
Dodałem małą wzmiankę w opisie.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Dromiceiomimus (dromicejomim)

Post autor: Kamil Kamiński »

http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... iceiomimus

Wrzucam opis dromicejomima, jako kontynuację tematu zaczętego przy Struthiomimus. Trzeba by teraz pomyśleć o aktualizacji Ornithomimus.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Dromiceiomimus (dromicejomim)

Post autor: nazuul »

Właśnie przeczytałem tą pracę:

Cullen, T.M., Evans, D.C., Ryan, M.J., Currie, P.J. & Kobayashi, Y. (2014) "Osteohistological variation in growth marks and osteocyte lacunar density in a theropod dinosaur (Coelurosauria: Ornithomimidae)" BMC Evolutionary Biology, 14(1), 231. doi:10.1186/s12862-014-0231-y
(artykuł na CC-BY-4.0)

Autorzy zbadali 4 okazy pod względem histologii: CMN 12068, CMN 12069, CMN 12070, ROM 852. Są niedorosłe (subadult). Natomiast podobnej wielkości (wg Mortimera ma 3.6 m) TMP 1995.110.1 jest dorosły.

Okazy z CMN były opisane tu:
Cullen TM, Ryan MJ, Schröder-Adams C, Currie PJ, Kobayashi Y (2013) An Ornithomimid (Dinosauria) Bonebed from the Late Cretaceous of Alberta, with Implications for the Behavior, Classification, and Stratigraphy of North American Ornithomimids. PLoS ONE 8(3): e58853. doi:10.1371/journal.pone.0058853
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Dromiceiomimus (dromicejomim)

Post autor: Kamil Kamiński »

Tą drugą pracę chyba widziałem. Jak skończę karnozaury, uwzględnię je w opisie. Może też za jednym zamachem przyjrzałbym się Ornithomimus. A może chciałbyś za niedługi czas we dwójkę poprawić ornitomima, bo to w końcu Twój opis?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Dromiceiomimus (dromicejomim)

Post autor: nazuul »

Omówiłeś O. edmontonicus jako Dromiceiomimus samueli, więc żeby nie było sprzeczności w ED to usunąłem z mojego opisu o nim. W ten sposób Ornithomimus jest OK:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=13695

Zapewne trzeba zatem rozwinąć Dromiceiomimus o:
van der Reest, Wolfe and Currie, 2015. A densely feathered ornithomimid (Dinosauria: Theropoda) from the Upper Cretaceous Dinosaur Park Formation, Alberta, Canada. Cretaceous Research. 58, 108-117.
- skoro przyjąłeś (wbrew niekonsekwentnej obecnej literaturze) taksonomię z Theropod Database - UALVP 52531 Mortimer zalicza do D. samueli

Czytałem tą pracę. Wg mnie autorzy nie wykazali, że odcisk skóry to "anterior femoral web" a nie jakakolwiek inna część powierzchni ciała.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Dromiceiomimus (dromicejomim)

Post autor: Kamil Kamiński »

OK, zrobi się :)

ODPOWIEDZ