Strona 1 z 1

[Opis] Changyuraptor

: 17 sierpnia 2016, o 19:03
autor: Suchomim
Changyuraptor
Długość
Ok. 1,1 m
Miejsce występowania
Chiny - Liaoning
Czas występowania
~125 Ma, wczesna kreda (apt)
Systematyka
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Coelurosauria
Paraves
Dromaeosauridae
Microraptorinae

Wstęp
Changyuraptor to jeden z kilku czteroskrzydłych dinozaurów odkrytych w Chinach, w prowincji Liaoning. Jest to także jeden z największych znanych do tej pory przedstawiciel Microraptorinae. Opisany został przez Hana i współpracowników w 2014 roku na podstawie holotypu o nazwie HG B016

Etymologia
Nazwa rodzajowa oznacza „Złodziej z długimi piórami” (po chińsku „Changyu” to „długie pióro, a po łacinie „raptor” to złodziej lub rabuś). Nazwa odnosi się do bardzo długich sterówek tego dinozaura. Epitet gatunkowy - yangi honoruje profesora Yang Yandong - prezesa Uniwersytetu Bohai, który wspomógł finansowo badania.

Materiał kopalny
Holotyp Changyuraptor o nazwie HG B016 zachował się bardzo dobrze. Zachował się prawie cały szkielet, oraz odciski piór. Zachował się mi. ogon, miednica, wszystkie kończyny (oprócz jednej dłoni),żebra, widełki, oraz łopatka. Czaszka jest słabo zachowana. Najlepiej zachowały się w niej zęby. Pióra zachowały się mi. w okolicach ogona, kończyn tylnych, oraz okolicach obręczy barkowej.

Diagnoza
Cechami diagnostycznymi Changyuraptor są: duże widełki (bardziej wydatne, niż u Sinornithosaurus milleni, oraz dużo większe, niż np. u Tianyuraptor ostromi); kość ramieniowa dłuższa, niż łokciowa ( o ok. 20 %); mniejsza ilość kręgów ogonowych (22), niż np. u Microraptor zhaoianus i bardzo duże w porównaniu do tylnych przednie kończyn (ok. 96% długości tylnych kończyn).

Budowa i lokomocja
Changyuraptorto jeden z największych znanych przedstawicieli Microraptorinae. Holotyp osiągał wraz z ogonem i sterówkami długość ok. 132 centymetrów. Ogon ( nie licząc piór) osiągał długość ok. 50 cm. Sterówki znajdujące się na końcu ogona osiągały długość do ok. 22 cm.
Kość kulszowa jest krótsza, niż u Microraptor, za to przypomina kość kulszową Sinornithosaurus milleni. Kość piszczelowa Changyuraptor jest nieco dłuższa, niż kość udowa. Natomiast śródstopie osiąga długość ok. 2/3 długości kości piszczelowej.
Badania Changyuraptor wykazują, że mógł on szybować. Dzięki odpowiedniemu zginaniu ogona mógł zmieniać prędkość opadania, a więc bezpiecznie lądować, oraz precyzyjnie polować.

Systematyka
Analiza filogenetyczna przeprowadzona przez Hana i in. w 2014 roku wskazuje, że Changyuraptor należy do rodziny Dromaeosauridae, a konkretnie do podrodziny Microraptorinae. Był on więc najbliżej spokrewniony z takimi rodzajami jak: Microraptor, Sinornithosaurus, Graciliraptor, oraz Zhenyuanlong.

Gatunki
Changyuraptor Han, Chiappe, Ji, Habib, Turner, Chinsamy, Liu i Han, 2014
Changyuraptor yangi Han, Chiappe, Ji, Habib, Turner, Chinsamy, Liu i Han, 2014

Źródła:
http://www.nature.com/articles/ncomms5382

Obrazki:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... raptor.jpg
http://www.deviantart.com/art/BIG-FOUR-WINGED-469513987

Re: [Opis] Changyuraptor

: 18 sierpnia 2016, o 09:36
autor: szerman
W zasadzie to opis można od razu wrzucić do ED - wtedy poprawki byłyby szybsze :)
Suchomim pisze: Długość
Ok. 130 cm
Ogon o długości prawie 30 cm miał stanowić ok. 30% długości całego szkieletu, a więc zwierzak miał mierzyć jakiś 1 m.
Suchomim pisze:Miejsce występowania
Chiny_- Liaoning
Hrabstwo (czy w chińskim bardziej okręg?) Jianchang. Brak spacji przed myślnikiem (dalej w tekście również kilka razy). Ciekawe, czemu autorzy nie umieścili w metryczce Microraptorinae, skoro dalej uważają go za jego przedstawiciela.
Suchomim pisze:Changyuraptor to jeden z największych znanych przedstawicieli Microraptorinae. Holotyp osiągał wraz z ogonem i sterówkami długość ok. 132 centymetrów. Ogon ( nie licząc piór) osiągał długość ok. 50 cm.
Skąd te 1,3 m :?: Chyba jestem ślepy :P
Suchomim pisze:Gatunki
Changyuraptor Han, i in., 2014
Changyuraptor yangi Han, i in., 2014
W ED będzie trzeba wpisać wszystkich autorów, a trochę ich tutaj jest:

Han, Chiappe, Ji, Habib, Turner, Chinsamy, Liu i Han, 2014

Nie napisałeś w szczegółach o materiale kopalnym, ale to nic, bo można wrzucić zdjęcie holotypu - to powinno wystarczyć :)

Re: [Opis] Changyuraptor

: 18 sierpnia 2016, o 09:49
autor: Suchomim
szerman pisze:
Suchomim pisze:Changyuraptor to jeden z największych znanych przedstawicieli Microraptorinae. Holotyp osiągał wraz z ogonem i sterówkami długość ok. 132 centymetrów. Ogon ( nie licząc piór) osiągał długość ok. 50 cm.
Skąd te 1,3 m :?: Chyba jestem ślepy :P
Tutaj:
Description
[...]The new specimen has a total length (tip of rostrum to end of tail feathering) of ~132 cm (Fig. 2) (Table 1).
szerman pisze:Ogon o długości prawie 30 cm miał stanowić ok. 30% długości całego szkieletu, a więc zwierzak miał mierzyć jakiś 1 m.

Napisałem 1,1 m ( cały z piórami- ok. 132 cm, pióra- ok. 22cm).
szerman pisze:Nie napisałeś w szczegółach o materiale kopalnym, ale to nic, bo można wrzucić zdjęcie holotypu - to powinno wystarczyć :)

Mogę zaraz poprawić :)

Re: [Opis] Changyuraptor

: 19 sierpnia 2016, o 14:06
autor: szerman
Aha, ja z abstraktu wziąłem to:
Han i in., 2014 pisze:Here we describe a new ‘four-winged’ microraptorine, Changyuraptor yangi, from the Early Cretaceous Jehol Biota of China. With tail feathers that are nearly 30 cm long, roughly 30% the length of the skeleton, the new fossil possesses the longest known feathers for any non-avian dinosaur.
Czyli mieli oni na myśli, że chodzi o 30% nie długości całkowitej zwierzęcia, a samego szkieletu bez ogona? Bo jeżeli tak, to rzeczywiście wychodzi ok. 130 cm. Byłem jednak pewien, że słowo "skeleton" oznacza zwierzaka od czubka pyska do końca ogona.

Re: [Opis] Changyuraptor

: 19 sierpnia 2016, o 15:04
autor: nazuul
Szerman - ja bym jednak proponował nie wprowadzać w błąd sugerując "poprawki", ale zająć się wskazaniem rzeczywistych błędów. Po kolei co do kwestii podniesionych:
1. i 3. - wystarczy doczytać
2. jednak w tabelce z reguły podaje się tylko największą jednostkę podziału państwa
4. OK, choć przy osobach o tym samym nazwisku dałbym jeszcze pierwszą literę imienia
5. wystarczy wpisać, że to praktycznie kompletny szkielet z piórami, a na jakiej podstawie stwierdzasz, że "można wrzucić zdjęcie holotypu"?

Przeleciałem opis jednym okiem i jest sporo błędów językowych (np. przed spójnikami nie stawia się przecinków), rzuciło mi się też "Hana i in. w 2015". Choć unikam oceniania opisów bez sprawdzania go, to na oko wydaje się niezły.

Re: [Opis] Changyuraptor

: 20 sierpnia 2016, o 13:06
autor: Kamil Kamiński
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ngyuraptor

Na szybkiego wstawiłem opis bez większych zmian, usunąłem tylko kilka rzucających się w oczy błędów językowych i nieznacznie zmodyfikowałem sekcje o materiale kopalnym i budowie, tak by było mniej powtórzeń.

Ładnie nam ED rośnie w ostatnim czasie :D

Re: [Opis] Changyuraptor

: 22 sierpnia 2016, o 16:44
autor: nazuul
Moje poprawki:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=17262

Długość ogona obliczona według długości kości udowej z tabeli 1 w Han i in., 2014, zbliżony wynik (56 cm) uzyskuje się przy uzględnieniu wymiarów piór (292.7 mm) i całego okazu (132 cm) ("Conservative size estimates of the central rectrices and the tail indicate that these feathers are ~52% of the length of the tail"). Biorąc pod uwagę powyższe i 132 cm, długość szkieletu to ok. 103 cm (odpowiada to "With tail feathers that are nearly 30 cm long, roughly 30% the length of the skeleton"), czyli można wpisać ok. 1 m (jest to pewnie bardziej przydatny dla porównń wymiar, bo z reguły pióra się nie zachowują). Nie rozumiem dlaczego autorzy publikacji nie podali większej liczby wymiarów. Natomiast pomiar z ryc. 2 wskazuje na ok. 104 cm.

Wiek zostawiłem jak w źródle, choć mógli go podać w sposób nie zaokrąglony i bardziej wiarygodny.

HG B016 nie określiłbym jako "nazwa" - to skrót nazwy instytucji, gdzie przechowuje się okaz i jego numer porządkowy.