[opis] Viavenator (wiawenator)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

[opis] Viavenator (wiawenator)

Post autor: Kamil Kamiński »


Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Viavenator

Post autor: szerman »

Kolejny rozbudowany opis - super! :) Przed sprawdzeniem opisu powiem wstępnie, że naukowców linkujemy tak: [[Imię Nazwisko]] (choć niektórzy w ogóle tego nie robią), a na dole w metryczce nie umieszczamy Brachyrostra.
"Mastodon sapiens"

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [opis] Viavenator

Post autor: Kamil Kamiński »

OK, poprawiłem :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Viavenator

Post autor: nazuul »

szerman pisze:naukowców linkujemy tak: [[Imię Nazwisko]] (choć niektórzy w ogóle tego nie robią)
ja od początku uważam, że hasła osobowe tylko przeszkadzają. Zobaczcie zresztą do artykułów linkowanych w spisie gatunków Viavenator - osobiście uważam, że jeśli już muszą hasła osobowe być, to niech coś sobą reprezentują.
szerman pisze:na dole w metryczce nie umieszczamy Brachyrostra.
jakie są kategorie można się przekonać klikając na "Dinozaury" w pasku po lewej zatytułowanym "Kategorie" (są to także pozycje obowiązkowe w "Systematyka" w tabelce).

Opisu jako jednopublikacyjnego nie będę sprawdzał, ale na przyszłość mam taką uwagę co do akapitu "Filogeneza". To się szybko dezaktualizuje (por. np. historię hasła Skorpiovenator w porównaniu do kladogramów z hasła Ceratosauria). Najlepiej, jeśli o filogenezie jest jeden artykuł - w przypadku wszystkich grup teropodów takie są, choć niestety nieaktualne:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ratosauria
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... lisauridae
Filippi i in. (2016) to jedna z ważniejszych pozycji, o które muszę te artykułu zaktualizować.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] Viavenator

Post autor: Utahraptor »

Kolejne porządne hasło, aż nie mogę się doczekać następnych :) . Widzę, że wszystkie elementy formatowania strony opanowane - nawet mapka jest.
Dodałem trochę linków i złamałem opis ilustracji w tabelce, by zachować standardową szerokość.
nazuul pisze:ja od początku uważam, że hasła osobowe tylko przeszkadzają. Zobaczcie zresztą do artykułów linkowanych w spisie gatunków Viavenator - osobiście uważam, że jeśli już muszą hasła osobowe być, to niech coś sobą reprezentują.
Myślę, że przeszkadzają to za mocne słowo. Składają się głównie z tabelek z info o opisanych gatunków, ale nawet to bywa przydatne. Ktoś może być ciekaw jakie inne dinozaury ktoś opisał. Poza tym może w przyszłości znajdzie się ktoś, kto te hasła rozbuduje ;) .
Filogeneza owszem się często dezaktualizuje, ale w przypadku wiawenatora istotnych zmian się nie spodziewam.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Viavenator (wiawenator)

Post autor: szerman »

ok. 85,8 – 83,5 Ma
Bez spacji przy myślniku (tak samo, jak przy kręgach w materiale kopalnym). W metryczce można przy znakach zapytania dodać m i t przy odpowiednio długości i masie.
Nazwa Viavenator oznacza „drogowy myśliwy” i pochodzi od łacińskich słów „via” – droga, oraz „venator – łowca, myśliwy.
Venator bez domkniętego cudzysłowia.
"Mastodon sapiens"

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [opis] Viavenator (wiawenator)

Post autor: Kamil Kamiński »

Dzięki, poprawiłem :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Viavenator (wiawenator)

Post autor: nazuul »

Utahraptor pisze:Filogeneza owszem się często dezaktualizuje, ale w przypadku wiawenatora istotnych zmian się nie spodziewam.
Odnośnie samego wiawenatora:
1. Politomia
2. Fragmentaryczny
3. Taksony z politomii fragmentaryczne
4. Czaszka plezjomorficzna a kręgi zaawansowane, mają nawet usztywnienia nieznane u Carnotaurini
Do tego pozycje innych taksonów, w szczególności Abelisaurus z ?plezjomorficzną czaszką, por. np. Rauhut i Carrano 2016. Za rok akapit będzie nieaktualny.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [opis] Viavenator (wiawenator)

Post autor: Kamil Kamiński »

Będę czujny w takim razie, przy kolejnych opisach będę też bardziej ostrożny w kwestii filogenezy, bo faktycznie dane się szybko dezaktualizują

ODPOWIEDZ