Strona 1 z 1

[OPIS] Erlikosaurus

: 19 marca 2006, o 19:47
autor: Dominik
Erlikosaurus andrewsi, dinozaur z fascynujÄ?cej rodziny Therizinosauridae, ??y?? w okresie kredowym, oko??o 95 milion??w lat wstecz. Najprawdopodobniej jad?? miÄ?so, ma??e ssaki oraz du??e owady. Jego cechÄ? charakterystycznÄ? by??y d??ugie, ostre pazury u ko??czyn g??rnych. ByÄ? mo??e u??ywa?? ich do kopania w ziemi, w poszukiwaniu po??ywienia. Jego szczÄ?tki zosta??y znalezione w Mongolii oraz w USA. Potocznie nazywany jest "Erlik's Lizard", co w wolnym t??umaczeniu oznacza "Jaszczur Erlyka".

Po??ywienie: ma??e ssaki, owady
Okres: Kreda (95 milion??w lat temu)
D??ugo??Ä?: 6 metr??w
Wysoko??Ä?: 2.7 m.
CiÄ???ar: 160 kilogram??w

Obrazek
G??owa Erlikosaurus andrewsi.


(Nie wiedzia??em gdzie umie??ciÄ? opis Erlikosaurus, jesli zajdzie taka potrzeba proszÄ? przemie??ciÄ? artyku?? do innego dzia??u).

: 19 marca 2006, o 20:05
autor: Krzysztof
Moim, zdaniem narazie ten dinozaur pozostanie w tym dziale dopuki nie, powstanie dzial ,,Segnozaury''.

Inne zdiecia tego dinozaura.

http://www.dinodata.net/Dd/IMAHTM/IMAIL ... urus_a.jpg
http://www.dinodata.net/Dd/IMAHTM/IMAIL ... urus_b.jpg
http://the_dinosauria.tripod.com/erlikoenigm.jpg

: 19 marca 2006, o 20:15
autor: Dominik
Wiecie co - niekt??re wizerunki nie zgadzajÄ? siÄ? ze sobÄ? por??wnajmy drugi z listy Krzysztofa i ten:
Obrazek

Przedstwiony przeze mnie ma du??o d??u??sze pazury. (Rysunek pochodzi z Yahooligans! Science jakby co??). To w ko??cu jakiej by??y d??ugo??ci?

: 19 marca 2006, o 21:53
autor: Karol Sabath
Krzysztof pisze:Moim, zdaniem narazie ten dinozaur pozostanie w tym dziale dopuki nie, powstanie dzial ,,Segnozaury''.
A dlaczego nie przenieść do teropodów? Przecież terizinozaury (dawniej segnozaury) to teropody (nie tak daleko - w obrębie maniraptorów - spokrewnione choćby z welociraptorem...).

: 20 marca 2006, o 08:56
autor: d_m
Dok??adnie! PrzenoszÄ?...

: 11 listopada 2007, o 17:36
autor: Tomasz Singer
Pewne błędy w opisie. Ma troche zaniżoną wagę ponad 200 kg. Zachowała się stopa, ale nie znamy budowy dłoni. Można napisać, że prawdopodobnie wyposażona była typowo jak dla tej grupy w duże pazury. Budowa uzębienia, a przede wszystkim niskie położenie stawu szczękowego, wskazuje raczej na roślinożerność. Przednie zęby są dość wysokie i mogły wspomagać "dziób" w chwytaniu pokarmu. Natomiast niższe zęby tylnie o zaokrąglonych wierzchołkach służyły zapewne do wstępnego rozdrabniania. Nie można wykluczyć, że mógł zjadać również drobne zwierzęta i być wszystkożercą. Jeszcze jedna nieścisłość : fragment czaszki opisanej jako Erlikosaurus sp. nie została znaleziona w Stanach Zjednoczonych tylko w Albercie (Kanada). :roll: