[Opis] Sinokaliopteryks

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

[Opis] Sinokaliopteryks

Post autor: Eryk Sroka »

Sinokaliopteryks (Sinocallioperyx)
Długość: 2,3 m
Masa: 20 kg
Czas Występowania: 124.6 milionów lat temu (Wczesna Kreda, Apt)
Miejsce Występowania: Chiny, osady formacji Yixian

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Coelurosauria
Tyrannoraptora
Compsognathoidea

Wstęp:
Sinokaliopteryks był średniej wielkości teropodem zamieszkującym tereny dzisiejszych Chin. Był największym przedstawicielem rodziny Kompsognatydów.

Odkrycie:
Holotyp Sinokaliopteryksa został odkryty w Hengdaozi (prowincja Liaoning, osady prowincji Yixian). Wiek szczątków jest datowany na około 124.5-125 milionów lat (Apt).

Opis:
Opisu Sinokaliopteryksa dokonali w roku 2007 Ji Shu'an, Ji Qiang, Lü Junchang i Yuan Chongxi w oparciu o holotyp o numerach katalogowych JMP-V-05-8-01.
Nowy Gatunek:
W roku 2012 odkryto szczątki nowego (do dziś nieopisanego) gatunku Sinokaliopteryksa, który był większy od gatunku typowego (m.in. czaszka zwierzęcia jest około 10% większa)

Materiał Kopalny:
Holotyp Sinocalliopteryx gigas (JMP-V-05-8-01) składa się z kompletnej i dobrze zachowanej czaszki oraz szkielet z długimi nitkowatymi prapiórami. Szkielet nowego nieopisanego gatunku Sinokaliopteryksa (CAGS-IG-T1) składa się z fragmentów czaszki, klatki piersiowej, kończyn wraz z stopami oraz ogona.

Dieta:
Sinokaliopteryks był niewątpliwe mięsożercą czego dowodzą nawet zachowane treści żołądka odkrytych osbników. U okazu JMP-V-05-8-01 zidentyfikowano szczątki dromeozauryda Tibiotarsusa (fragmenty kończyny oraz pióra) oraz gastrolity (o średnicach 12-15mm). Zaś u okazu CAGS-IG-T1 znaleziono szczątki co najmniej dwóch okazów wczesnego ptaka Confuciusornisa, oraz łopatkę niezidentyfikowanego ptasiomedniczego dinozaura ( Yueosaurus lub Psittacosaurus) o długości 13.5 cm, oraz wcześniej wspomniane kamienie żołądkowe. Powierzchnia kości łopatki wygląda, jakby została trawiona przez kwas żołądkowy przez około trzynaście dni, co prowadzi do wniosku, że ptaki zostały połknięte później, w krótkich odstępach czasu. To ponownie wskazuje szybki metabolizm u Sinokaliopteryks, co wymaga regularnego przyjmowania pokarmu. Obecność gastrolitów w okolicach żołądka obu okazów skłoniła Ji i jego współpracowników do wysnucia tezy, że ilość i wielkość gastrolitów odnalezionych w żołądkach dinozaurów świadczyła o sposobie odżywiania zwierzęcia, roślinożercy połykali dużo małych kamieni zaś mięsożercy ich połykali o wiele mniej lecz o większych rozmiarach (tak jak w przypadku Sinokaliopteryksa).

Upierzenie:
Podobnie jak wiele innych teropodów z formacji Yixian, ciało Sinokaliopteryksa było pokryte nitkowatymi strukturami w obrębie skóry które były prymitywnym rodzajem piór (podobne do tych które posiadał Sinozauropteryks).

Etymologia:
Nazwa Sinocallioteryx pochodzi od połączenia trzech słów: łacińskiego "Sinae" co oznacza Chiny, oraz greckich "kalos" czyli "piękny" i "pteryx" czyli "pióro"; czyli znaczy tyle co "chińskie piękne pióro". Epitet gatunkowy "gigas" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza "olbrzymi".

Rekonstrukcja Wyglądu:
Obrazek

Zdjęcie Szczątków Okazu JMP-V-05-8-01 (holotyp):
Obrazek

Zdjęcie Szczątków Okazu CAGS-IG-T1:
Obrazek

Bibiliografia:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3430630/
http://en.wikipedia.org/wiki/Sinocalliopteryx
Obrazek

ODPOWIEDZ