Bicentenaria [opis]

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Bicentenaria [opis]

Post autor: Eryk Sroka »

Bicentenaria (Bicentenaria argentina)

Długość: 3m
Waga: 40kg
Miejsce występowania: Ameryka Południowa (fromacja Candeleros)
Czas występowania: późna kreda (cenoman)


Systematyka:
Nadrząd:dinozaury
Rząd: dinozaury gadziomiedniczne
Podrząd: teropody
Infrarząd: tetanury
(bez rangi): celurozaury
Rodzaj: Bicentenaria

Wstęp:
Bicentenaria była niewielkim celurozaurem żyjącym na terenach dawnego superkontynentu Gondwany a dokładniej dzisiejszej Argentyny, w Północnej Patagonii w Prowincji Rio Negro. Gatunkiem typowym jest Bicentenaria argentina. W osadach formacji Candeleros poza kośćmi bicentenarii odkryto również skamieniałości innych teropodów: abelizauryda Ekrixinatosaurus novasi, karcharodontozauryda Giganotosaurus carolini i maniraptora z grupy Paraves Buitreraptor gonzalezorum.

Występowanie:
Szczątki tego teropoda znaleziono w osadach Argentyńskiej formacji Candeleros, na terenach argentyńskiej prowincji Rio Negro.

Opis:
Opisu Bicentenari dokonali w roku 2012 Fernando E. Novas, Martin D. Ezcurra, Federico L. Agnolín, Diego Pol i Raúl Ortíz , w oparciu o holotyp MPCA 865.

Holotyp:
Holotyp MPCA 865 znaleziono na wschodnim brzegu zbiornika Ezequiel Ramos Mexía, a dokładniej w miejscu o współrzędnych GPS 39 ° 28 '9.82 "S i 68 º 54' 25.01" W. W skład znaleziska wchodziła tylna część czaszki.

Obrazek


Paratypy:
Oprócz niekompletnej czaszki znaleziono również około 130 innych kości tego teropoda, pochodzących od osobników o zróżnicowanej wielkości i w różnym wieku w tym: dwie kości przedszczękowe z zachowanymi zębami, niekompletną prawą kość szczękową z zachowanym zębem, 14 kręgów krzyżowych i 20 ogonowych, kawałki 17 kręgów grzbietowych, części dwóch łopatek, kawałek prawej kości kruczej, części lewych i prawych kości ramiennych, końce bliższe trzech kości łokciowych, koniec dalszy kości promieniowej, kawałki lewej kości biodrowej, części pięciu trzonków kości łonowych , pięć niekompletnych kości udowych, części dwóch lewych i jednej prawej kości piszczelowej, prawą kość skokową, kawałki pięciu kości śródstopia, paliczki palców przednich i tylnych kończyn oraz kawałki żeber.


Etymologia :
Nazwa Bicentenaria nawiązuje do dwusetnej rocznicy Argentyńskiej rewolucji Majowej (25 maj 1810), która doprowadziła do powstania pierwszego argentyńskiego rządu autonomicznego.
Epitet gatunkowy argentina pochodzi od Argentyny, państwa na terenie którego znaleziono szczątki tego zwierzęcia.

Rekonstrukcja wyglądu:
http://fc08.deviantart.net/fs70/f/2012/ ... 5569zv.jpg

Spis gatunków:
Bicentenaria Fernando E. Novas, Martin D. Ezcurra, Federico L. Agnolín, Diego Pol and Raúl Ortíz 2012
Bicentenaria argentinaFernando E. Novas, Martin D. Ezcurra, Federico L. Agnolín, Diego Pol i Raúl Ortíz 2012

--------------------------
opracowano na podstawie:
http://www.scielo.org.ar/scielo.php?scr ... so&tlng=en


Obrazek ograniczyłem do linku - za bardzo rozściągał stronę. MSz
Ostatnio zmieniony 5 lutego 2014, o 23:13 przez Eryk Sroka, łącznie zmieniany 3 razy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bicentenaria [opis]

Post autor: Tomasz Singer »

Ciekawy opis.
Trzeba poprawić tylko kilka literówek.
Warto było by wyjaśnić etymologię nazwy tego dinozaura. Bo została nazwana cześć dwustulecia niepodległości Argentyny. 8-)
Tomasz Singer

DINOZAURY

d_m

Re: Bicentenaria [opis]

Post autor: d_m »

Przecież w opisie jest etymologia!

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: Bicentenaria [opis]

Post autor: Eryk Sroka »

Przepraszam za literówki pisałem to nad ranem kiedy już powoli miałem większą ochotę iść spać i nie poprawiłem drugiej części tekstu, ale już wszystko poprawione. :wink: Literówki są dlatego że moja klawiatura nie chce ze mną współpracować. :mrgreen:
Obrazek

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bicentenaria [opis]

Post autor: Tomasz Singer »

Dawid Mazurek pisze:Przecież w opisie jest etymologia!
Teraz już jest Dawidzie, ale rano jak czytałem post kolegi Eryka to jeszcze jej nie było. :wink:

Niech kolega Eryk nie przejmuje się specjalnie literówkami, ja też muszę na to uważać, bo wychodzą mi braki polskich liter lub ich przestawianie przez brak koncentracji, ale jak pisze wolniej to spokojnie jeszcze mam możliwość poprawy zanim wrzucę. :)
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: Bicentenaria [opis]

Post autor: Eryk Sroka »

Tomasz Singer pisze:
Dawid Mazurek pisze:Przecież w opisie jest etymologia!
Teraz już jest Dawidzie, ale rano jak czytałem post kolegi Eryka to jeszcze jej nie było. :wink:

Niech kolega Eryk nie przejmuje się specjalnie literówkami, ja też muszę na to uważać, bo wychodzą mi braki polskich liter lub ich przestawianie przez brak koncentracji, ale jak pisze wolniej to spokojnie jeszcze mam możliwość poprawy zanim wrzucę. :)
Była cały czas musiałeś pominąć. Bo poprawek w treści oprócz literówek nie nanosiłem.
Sprawdź godzinę edycji i godzinę dodania postu przez Dawida Mazurka
Obrazek

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bicentenaria [opis]

Post autor: Tomasz Singer »

Przepraszam, musiałem dziwnym trafem przegapić tą informację , bo koniecznie jej szukałem w opisie.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Bicentenaria [opis]

Post autor: nazuul »

ogólnie dobry opis (punkt za wychwycenie, że są kości ramienne, których w spisie materiału w publikacji zabrakło)

nie spradziłem językowo, tylko merytorycznie (polecam zapoznać się z polskimi zasadami dot. dużych i małych liter, w angielskim są inne :wink: )
Eryk Sroka pisze:Infrarząd: tetanury
(bez rangi): celurozaury
Tetanurae to grupa nazwana późno i bez rangi (wyłącznie jako klad), później oczywiście jakieś rangi jej przypisywano (Benton zapewne), natomiast Coelurosauria to grupa dawno nazwana i na pewno miała jakieś rangi. Zatem rangę infrarząd to bym dał do celurozaurów, albo jakąś inną wpisał celurozaurom. (no ale oczywiście nie widzę sensu pisania rang)
Szczątki tego teropoda są znajdywane
to nie triceratops :wink: , więc "znaleziono" (raz, nie ciągle)
Opisu Bicentenari dokonali w roku 2012 Fernando E. Novas, Martin D. Ezcurra, Federico L. Agnolín, Diego Pol i Raúl Ortíz , w oparciu o holotyp MPCA 865.
oraz paratypy
Holotyp:
(...) W skład znaleziska wchodziła tylna część czaszki.
napisz jaśniej, żeby było wiadomo, że holotypem jest jedynie tylna część czaszki

do paratypów:
części pięciu trzonków łonowych
może raczej trzonkówów kości łonowych
Etymologia nazwy
Etymologia to "pochodzenie nazwy", zatem "Etymologia" albo "Pochodzenie nazwy"

wstawiłem hasło: http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... centenaria
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ