[Opis] Lythronax

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Janusz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 142
Rejestracja: 4 stycznia 2013, o 12:41
Imię i nazwisko: Janusz Mermer

[Opis] Lythronax

Post autor: Janusz »

Lythronax

Długość: 8 m
Masa: 1,75-2,8 t*
Czas występowania: 80,6-79,9 Ma, kampan
Miejsce występowania: USA- Utah (formacja Wahweap)
Systematyka:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Coelurosauria
Tyrannosauroidea
Tyrannosauridae
Tyrannosaurinae

Wstęp
Lythronax argestes z kampanu Ameryki Północnej to najstarszy znany tyranozauryd. Jego odkrycie może mieć duże znaczenie dla rekonstrukcji filogenezy tej grupy.

Etymologia
Nazwa pochodzi od greckich słów lythron (krew wypływająca z rany, nieczysta krew) i anax (król). Epitet argestes pochodzi od homeryckiego określenia południowego wiatru i nawiązuje do miejsca miejsca odkrycia na południu Ameryki Północnej.

Materiał
Holotyp: prawa kość szczękowa, obie kości nosowe, prawa kość czołowa, lewa kość jarzmowa, lewa kość kwadratowa, prawa kość klinowa boczna (laterosphenoid), prawa kość podniebienia, lewa kość zębowa, lewa kość płatowa , lewa kość kątowa górna, lewa kość przedstawowa, żebro grzbietowe, szewron, obie kości łonowe, lewa kość piszczelowa, lewa kość strzałkowa, kości lewego śródstopia II i IV.

Diagnoza
Tyranozauryd którego cechują następujące autoapomorfie: sigmoidalna boczna krawędź kości szczękowej; stosunek szerokości przedniej części kości nosowej do części środkowej większy niż 2,5; powierzchnie styku kości czołowej z kośćmi przedczołową i zaoczodołową niemal łączą się ze sobą, oddzielone są tylko wąskim, głębokim, grzbietowo-bocznym rowkiem; obecność odrębnego kołnierza pod oczodołem, na kości jarzmowej.
Charakteryzuje się także unikalną kombinacją cech obecnych u innych tyranozauroidów.

Budowa
Czaszka Lythronax argestes jest krótka i szeroka. W kości szczękowej znajduje się 11 zębów, przy czym pięć pierwszych jest wyraźnie większych od pozostałych. Tylna część czaszki jest silnie rozszerzona, przez co oczodoły są skierowane ku przodowi podobnie jak u Tyrannosaurus i Tarbosaurus. Również żuchwa, która jest w tylnej części głęboka upodabnia Lythronax do tych rodzajów. Elementy szkieletu pozaczaszkowego są podobne jak u innych tyranozaurydów. Kość łonowa najbardziej przypomina te u tyranozaura i tarbozaura – jej hakowate zakończenie jest bardziej rozrośnięte grzbietowo-brzusznie niż u bardziej bazalnych form.

Filogeneza i biogeografia
Loewen i współpracownicy (2013) przeprowadzili analizę filogenetyczną, obejmującą 54 gatunki teropodów. Według niej Lythronax jest zaawansowanym przedstawicielem Tyrannosaurinae, siostrzanym do kladu tworzonego przez Tyrannosaurus rex, Tarbosaurus bataar i Zhuchengtyrannus magnus, co jest zaskakujące biorąc pod uwagę jego wiek i sugeruje że, linia prowadząca do najbardziej zaawansowanych tyranozaurydów wyodrębniła się najpóźniej około 80 milinów lat temu. Ponadto wynika z niej że wyżej wymienione taksony tworzą wraz z Teratophoneus curriei i Bistahieversor sealeyi klad wewnątrz Tyrannosaurinae (cechujący się mn. krótszą, szerszą czaszką i liczbą zębów w kości szczękowej mniejszą niż 13 - choć wg Carra bistahiewersor miał 13 zębów), którego przedstawiciele pierwotnie zamieszkiwali południową Laramidię. Taksony z kampanu północnej Laramidii (Albertosaurinae, Daspletosaurus i 2 nienazwane taksony) są bazalne w stosunku do kladu z południa. Wspiera to tezę o podziale fauny Laramidii na dwie strefy. Według autorów Tyrannosauridae pochodzą z Laramidii gdzie były odizolowane przez wysoki poziom morza a dopiero pod koniec kampanu jego obniżenie umożliwiło kolonizację Azji. Główne linie – Tyrannosaurinae i Albertosaurinae – rozdzieliły się między 90 a 82 mln lat temu - gdyby stało się to wcześniej przedstawiciele tego kladu byliby bardziej rozpowszechnieni z uwagi na niższy wtedy poziom oceanów. Tezę autorów można uznać z a dyskusyjną - nie biorą oni pod uwagę innych możliwych czynników. Warto zauważyć że nie ma dowodów by tyranozaurydy występowały w Ameryce Południowej, choć bez wątpienia przez pewien czas istniało połączenie lądowe między tymi kontynentami (o czym świadczy mn. obecność hadrozaurydów w Ameryce Pd.). Innym przykładem mogą być Ceratopside, których tylko jedna znana linia (Sinoceratops) opuściła Amerykę Północną, co sugeruje że ta kwestia jest bardziej skomplikowana.

Obrazek

Gatunki
Lythronax Loewen, Irmis, Sertich, Currie i Sampson, 2013
L. argestes Loewen, Irmis, Sertich, Currie i Sampson, 2013

Literatura
Loewen M.A., Irmis R.B., Sertich J.J.W., Currie P.J., Sampson S.D. 2013. Tyrant dinosaur evolution tracks the rise and fall of Late Cretaceous oceans. PLOS ONE 8 (11): e79420. [[doi:10.1371/journal.pone.0079420]]
http://tyrannosauroideacentral.blogspot ... -2013.html
http://www.anbg.gov.au/gnp/gnp2/lythrum-salicaria.html



*masa na podstawie opisu Bistahieversor
Ostatnio zmieniony 8 grudnia 2013, o 12:54 przez Janusz, łącznie zmieniany 11 razy.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Opis] Lythronax

Post autor: szerman »

Opis wrzucony, ale nie wiem dlaczego obrazki z Commons Wikia nie działają:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Lythronax

PS okroiłbym akapit o filogenezie i dał odnośnik do Tyrannosauridae
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Lythronax

Post autor: nazuul »

widać następny opis tygodnia
szerman pisze:PS okroiłbym akapit o filogenezie i dał odnośnik do Tyrannosauridae
a ja nie

poprawki (nie zdążyłem przez wrzuceniem):
Janusz pisze:Długość: 8 m
Masa: 2,5-4 t*

(...)

*masa na podstawie opisu Bistahieversor
odpowiednio zmniejszając (Bistahieversor jest ok. metr krótszy) byłoby tylko 1,75-2,8 t
Janusz pisze:Czas występowania: 80,6-79,9 Ma, środkowy kampan
wg Amerykanów tak, były jednak skale, wg których to byłby wczesny kampan, http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=4&t=1718

materiał nie trzeba tak szczegółowo, tutaj w zupełności wystarczyłoby powołanie się na rysunki
Janusz pisze:lythron (zakrzepła krew)
znalazłem coś takiego:
http://www.anbg.gov.au/gnp/gnp2/lythrum-salicaria.html
"The Greek word lythron meant blood in a sinister sense, i.e. impure, as from flowing battle wounds and other causes."
może "nieczysta krew"?
Janusz pisze:Diagnoza
na końcu wypada dodać, że:
Lythronax charakteryzuje się także unikalną kombinacją cech obecnych u innych tyranozauroidów
Janusz pisze:sugeruje że
,
Janusz pisze: linia prowadząca do najbardziej zaawansowanych tyranozaurydów wyodrębniła się najpóźniej w środkowym kampanie.
"w środkowym kampanie" - pewnie lepiej wpisać konkretne liczby
Janusz pisze:Ponadto wynika z niej że wyżej wymienione taksony tworzą wraz z Teratophoneus curriei i Bistahieversor sealeyi klad wewnątrz Tyrannosaurinae (cechujący się mn. krótszą, szerszą czaszką i liczbą zębów w kości szczękowej mniejszą niż 13)
Carr podaje, że Bistahieversor miał 13 zębów:
http://tyrannosauroideacentral.blogspot ... -2013.html
tak też w dysertacji (s. 34)
Carr, T.D. (2005) "Phylogeny of Tyrannosauroidea (Dinosauria: Coelurosauria) with special reference to North American forms" Dysertacja doktorska, University of Toronto.
Janusz pisze:Główne linie – Tyrannosaurinae i Albertosaurinae – rozdzieliły się między 90 a 82 mln lat temu (gdyby stało się to wcześniej przedstawiciele tego kladu byliby bardziej rozpowszechnieni z uwagi na niższy wtedy poziom oceanów).
niekoniecznie "byliby bardziej rozpowszechnieni" - jakieś czynniki środowiskowe mogły też im przeszkadzać
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Janusz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 142
Rejestracja: 4 stycznia 2013, o 12:41
Imię i nazwisko: Janusz Mermer

Re: [Opis] Lythronax

Post autor: Janusz »

Janusz napisał(a):
Główne linie – Tyrannosaurinae i Albertosaurinae – rozdzieliły się między 90 a 82 mln lat temu (gdyby stało się to wcześniej przedstawiciele tego kladu byliby bardziej rozpowszechnieni z uwagi na niższy wtedy poziom oceanów).
niekoniecznie "byliby bardziej rozpowszechnieni" - jakieś czynniki środowiskowe mogły też im przeszkadzać
To jest teza autorów artykułu
We propose that the radiation post-dates the latest Turonian, because a major regression at ~91–90 Ma (Fig. 4) would have allowed a more cosmopolitan distribution of Tyrannosauridae.
Czas występowania: 80,6-79,9 Ma, środkowy kampan
wg Amerykanów tak, były jednak skale, wg których to byłby wczesny kampan, http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=4&t=1718
Mam zmienić? W takim razie chyba muszę mieć źródło (strona do której odwołujesz się w tamtym temacie nie działa) :wink:

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Lythronax

Post autor: nazuul »

Janusz pisze:To jest teza autorów artykułu
[/quote]
wiem, ale to nie znaczy, że mają rację - można np. w nawiasie dopisać jakąś uwagę.

W późnej kredzie chyba było połączenie obu Ameryk a w każdym razie się zbliżyły na tyle, że niektórymi zwierzętami się wymieniły, np. północnoamerykańskie hadrozaurydy skolonizowały Amerykę Południową. Tyranozaurydy natomiast nie.
Albo lepszy przykład - w Laramidii Ceratopsidae były liczne i zróżnicowane, do Azji dortała chyba tylko jedna linia (Sinoceratops).
Janusz pisze:
Czas występowania: 80,6-79,9 Ma, środkowy kampan
wg Amerykanów tak, były jednak skale, wg których to byłby wczesny kampan, http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=4&t=1718
Mam zmienić? W takim razie chyba muszę mieć źródło (strona do której odwołujesz się w tamtym temacie nie działa) :wink:
nie działa już bardzo dawno i za bardzo nie wiem, na czym opiera się podział kampanu na mniejsze, nieformalne jednostki - osobiście bym wpisał po prostu "kampan" bez wchodzenia w szczegóły czy to jest wczesny czy środkowy.
We wielu hasłach w ED zostały wpisane liczby na podstawie tabelki z tamtej strony, i nie pokrywa się to z danymi Amerykanów
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Lythronax

Post autor: nazuul »

wprowadziłem te uwzględnione sugestie do ED
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=11636
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: [Opis] Lythronax

Post autor: Eryk Sroka »

Co nowy tyranozauroid i ja nie dokonałem opisu :cry: To nie moze być prawda ;_; .
Obrazek

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Opis] Lythronax

Post autor: szerman »

Eryk Sroka pisze:Co nowy tyranozauroid i ja nie dokonałem opisu :cry: To nie moze być prawda ;_; .
Zawsze możesz sprawdzić dodatkowo opis pod względem merytorycznym, nawet jeśli inni już to wcześniej zrobili ;) Albo dopisać coś, czego w opisie nie ma a wg Ciebie jest rzecz ważna.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Lythronax

Post autor: nazuul »

szerman pisze:
Eryk Sroka pisze:Co nowy tyranozauroid i ja nie dokonałem opisu :cry: To nie moze być prawda ;_; .
Zawsze możesz sprawdzić dodatkowo opis pod względem merytorycznym, nawet jeśli inni już to wcześniej zrobili ;)
nie sądze, żeby to był dobry pomysł - strata czasu
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: [Opis] Lythronax

Post autor: Eryk Sroka »

nazuul pisze:
szerman pisze:
Eryk Sroka pisze:Co nowy tyranozauroid i ja nie dokonałem opisu :cry: To nie moze być prawda ;_; .
Zawsze możesz sprawdzić dodatkowo opis pod względem merytorycznym, nawet jeśli inni już to wcześniej zrobili ;)
nie sądze, żeby to był dobry pomysł - strata czasu
Napisał to napisał , no nic poczekam do ogłoszenia kolejnego taksonu. :)
Obrazek

ODPOWIEDZ