[Poprawa opisu] Bagaraatan

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

[Poprawa opisu] Bagaraatan

Post autor: Sebastian »

Aktualna wersja: http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... Bagaraatan

Bagaraatan- bagaratan

Długość: 3-4 m?
Wysokość: 1,5 m?
Masa: 50-60 kg?
Czas: kreda, kampan, 83- 71 Ma
Miejsce: Azja- Formacja Nemegt, Pustynia Gobi, Mongolia
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria < pozycja pewna (?)
Maniraptoriformes?
Maniraptora/Tyrannoraptora???
Deinonychosauria/Tyrannosauroidea/Ornithomimosauria???


Opis:
Bagaraatan to nazwa rodzajowa teropoda, którego skamieniałości odkryto w Mongolii w Formacji (/Kotlinie) Nemegt. Składały się one na fragmenty żuchwy, 25 kręgów ogonowych, kości miednicze, kość udową, k. piszczelową, k. strzałkową i paliczki stóp. Na ich podstawie oszacowano, że zwierzę to mogło osiągać do 4 metrów długości. Jak dotąd nie wiadomo, czym tak naprawdę jest ten zagadkowy teropod. Podczas ustalania jego taksonomii natknięto się wiele połączeń synapomorficznych kilku grup teropodów. Niektóre nie należą jednak do celurozaurów! Typowa dla Bagaraatan budowa bardzo przypomina ptasią- kość łonowa i kulszowa znajdują się bliżej siebie, co upodabnia zwierzę to prymitywnych ptaków lub owiraptorikształtnych (o ile one same nie były blisko powiązane z ptakami). Ponadto wymieszanie się niektórych cech innych rodzin, dodatkowo komplikuje wyjaśnienie jego taksonomicznej przynależności. Nazwa rodzajowa dinozaura oznacza „mały myśliwy”.

Klasyfikacja:
Autorka opisu bagaratana, a zarazem jego odkrywca- Halszka Osmólska- uważa, iż jest to bazalny maniraptorikształtny lub celurozaur, którego odmienne cechy można wytłumaczyć jego prymitywnością, za którą idą m.in. pewne swoistości typowe dla innych wczesnych przedstawicieli pozostałych rodzin. Według badaczki ptasia natura Bagaraatan wynika najprawdopodobniej z dość bliskim pokrewieństwem z przodkami dromeozaurydów. Zaznacza jednak, że podczas analizy skamieniałości zwierzęcia, okazało się, że posiadają one strukturę podobną do ceratozaurów (Ceratosauria). Niektórzy badacze nie zgadzają się z Polką i identyfikują teropoda tego w obrębie innych grup. Thomas Holtz zauważył pewne podobieństwa szczęki do tyranozaurydów. Zasugerował więc, że Bagaraatan to bazalny tyranozauroid. Rodolfo Coria uznaje go natomiast za trodonta, a Oliver Rauhut za bazalnego maniraptra, wskazując jednocześnie na bliskie pokrewieństwo z dromeozaurydami. Carr (2005) i Mortimer (2006) sądzą, iż bagaratan i ksijangowenator należą do rodziny Tyrannosauridae w obrębie podrodziny Albertosaurinae. Ich najbliższym krewnym byłby więc Albertosaurus, Gorgosaurus i prawdopodobnie również Appalachiosaurus (o ile ten ostatni nie był młodocianym albertozaurem). Nie wspomniane jeszcze w opisie inne „dziwne” cechy tego rodzaju to m.in. pewne anatomiczne podobieństwa w nasadach kości tworzących staw kolanowy, z tymi u karnozaurów oraz kości kończyn tylnych, które bardzo przypominają kończyny ornitomimozaurów.

Krewni i problem taksonomiczny:
Na przykładzie bagaratana widać więc jaka cienka granica dzieliła być może tyranoraptory i maniraptory. Niektórzy to wykorzystują, twierdząc, że w ogóle ona nie istniała! Świadomość istnienia wielu form maniraptorikształtnych, które wykazują „przemieszanie się” synapomorfii kilku rodzin, dała im do myślenia. Pomijając fakt, że klad Deinonychosauria może być tak naprawdę nieważny, gdyż rodzina Troodontidae zdaje się być blisko spokrewniona z Ornithomimosauria, to na dodatek śmiało wysunięto kolejną tezę. Odkrycia takie jak Bagaraatan, „Chilantaisaurus” maortuensis, Xinjiangovenator, Phaedrolosaurus, Tugulusarus, prawdopodobnie również Labocania oraz wiele innych, ukazują nam dromeozaurydowo-tyranozaurydową naturę tych dinozaurów- wykazują one bowiem synapomorfie typowe nie dla jednej rodziny, ale dwóch: Dromaeosauridae i Tyrannosauridae. Klasyfikacja jest więc w tym momencie niepewna, a te odobne swoistości mogą wynikać tak naprawdę z niezależej, lecz podobnej ewolucji.

Podsumowanie:
Powyżej przedstawioną teorię, która dotyczy bardziej wszystkich teropodów niż samego Bagaraatan, popiera uznawany już jednak R. Coria. Jak już wcześniej zostało wspomniane, uznał on bagaratana za trodonta, na podstawie pewnych cech anatomicznych typowych dla ornitomimozaurów oraz właśnie tej teorii. Większość specjalistów bardzo entuzjastycznie i z bardzo zaznaczona ostrożnością podchodzi do owej taksonomicznej tezy. Uważają, że połączenia synapomorficzne są znane w wielu przypadkach, aczkolwiek nie da się jednoznacznie stwierdzić czy są one wynikiem pokrewieństwa, czy być może niezależnej, aczkolwiek podobnej ewolucji. Rodzaje Bagaraatan, Itemirus, Xinjiangovenator, Phaedrolosaurus oraz nieopisany jeszcze „Chilantaisaurus” maortuensis klasyfikuje się powszechnie jako bazalne maniraptorikształtne, gdyż nie wiadomo do jakiej grupy (maniraptorów, czy tyranoraptorów) można je zaklasyfikować. Sam Bagaraatan jest najprawdopodobniej bazalnym celurozaurem lub maniraptorikształtnym teropodem. Niewykluczone, że może być trodontem, tyranoraptorem, maniraptorem, ornitomimozaurem lub dromeozaurydem. Jego cechy, które zbliżają go do karnozaurów i prymitywnych ceratozaurów, sugerują, że należy zrobić pewnego rodzaju krok wsteczny. Przez niektórych jest on przecież zaliczany jako bazalny tetanur. Jak dotąd nie jest pewne, jakim teropodem on był, nawet mimo tego, że dysponujemy o wiele bogatszym materiałem niż w przypadku innych dinozaurów o niekiedy bardzo ubogim materiale, aczkolwiek na podstawie których da się precyzyjniej niż w tym przypadku, określić klasyfikację zwierzęcia. Powszechnie przyjmuje się jednak słuszność tezy samej autorki opisu- H. Osmólskiej. Gdyby odkryto więcej skamieniałości, może udałoby się ostatecznie rozwiązać ten problem.

http://dinonews.net/wiki/images/c/ca/Bagaraatan.gif
Odkryte skamieniałości:

Literatura:
1) Osmólska, H. (1996). "An unusual theropod dinosaur from the Late Cretaceous Nemegt Formation of Mongolia". Acta Palaeontologica Polonica 41; 1-38

Spis gatunków:
Bagaraatan- H. Osmólska, 1996
Bagaraatan ostromi- H. Osmólska, 1996

Obrazek
Prawdopodobnie tak wyglądał Bagaraatan
Ostatnio zmieniony 13 września 2007, o 14:00 przez Sebastian, łącznie zmieniany 7 razy.

d_m

Post autor: d_m »

„postkranię”
Chodzi o szkielet postkranialny (pozaczaszkowy), czyli wszystkie te odnalezione kości, które nie wchodziły w skład czaszki.

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Dzieki- my english is.... sam wiesz. Odnośnie źródeł ze http://dml.cmnh.org to kto je tam udostępnia (chciałbym wiedzieć dla pewności).

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Zmiany w opisie zostały wprowadzone:
http://www.ava.nazwa.pl/dinozaury/index ... iew&id=202

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

a te odobne* swoistości mogą wynikać tak naprawdę z niezależej*, lecz podobnej ewolucj
*>>osobne??
**>>niezaleĹźnej
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Poprawa opisu] Bagaraatan

Post autor: nazuul »

Widzę, że Bagaraatan trafił do ED, lecz po moich poprawkach tyle z niego zostało, że aż przykro patrzeć:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... oldid=4075

skasowane wprawdzie nie jest w 100% błędne, ale zostawienie niebłędnych strzępków przyniesie moim zdaniem więcej szkody niż pożytku (np. podobieństwo do ceratozaurów), bo obraz będzie bardzo niekompletny - w stopniu prowadzącym do błędnych wniosków

Dobre i dość dobre ale wymagające poprawek opisy teropodów to np. (w porządku filogenetycznym):
Megapnosaurus, Guaibasaurus, Dracovenator, [s]Bahariasaurus[/s], [s]Spinostropheus, Ekrixinatosaurus[/s], Rajasaurus, Masiakasaurus, Ligabueino, [s]Gasosaurus, Condorraptor[/s], Dubreuillosaurus, [s]Poekilopleuron[/s], Lourinhanosaurus, Metriacanthosaurus, [s]Eocarcharia[/s], [s]Mapusaurus, Orkoraptor[/s], [s]Tugulusaurus[/s], Huaxiagnathus, [s]Santanaraptor[/s], Dryptosaurus, Eotyrannus, [s]Stokesosaurus[/s], Tarbosaurus, [s]Pelecanimimus[/s], Harpymimus, Kinnareemimus, Shenzhousaurus, Qiupalong, Shuvuuia, Patagonykus, Albertonykus, Kol, [s]Ceratonykus[/s], Parvicursor, Mononykus, Therizinosaurus, Enigmosaurus, Erliansaurus, Nanshiungosaurus, Incisivosaurus, Microvenator, Ingenia, Khaan, [s]Nemegtomaia[/s], Mei, Tochisaurus, [s]Sinornithoides[/s], Bambiraptor, [s]Mahakala[/s], Pyroraptor, Sinornithosaurus, [s]Velociraptor[/s]
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Poprawa opisu] Bagaraatan

Post autor: Tomasz Singer »

Co do tego rodzaju to profesor Elżanowski przygotowuje artykuł o funkcjonalności kończyn tego dinozaura. Oznaczył też kości przedszczękowe, które do tej pory nie były wymieniane w materiale kopalnym.
Skontaktuje się jeszcze z panem profesorem. Proszę na razie nie wrzucać tego nigdzie dopóki tego nie potwierdzę.
Tomasz Singer

DINOZAURY

ODPOWIEDZ