Strona 1 z 1

[opis] Bonapartenykus

: 14 stycznia 2013, o 11:13
autor: d_m
Bonapartenykus to monotypowy rodzaj teropoda z grupy alwarezaurydów, którego skamieniałości odkryto w górnokredowych (kampan - mastrycht) osadach formacji Allen rejonu Salitral Ojo de Agua w prowincji Río Negro Province (Argentyna; północno-zachodnia Patagonia). Jedyny znany gatunek to Bonapartenykus ultimus - nazwa rodzajowa honoruje paleontologa argentyńskiego, José F. Bonaparte, łącząc jego nazwisko z łacińskim onykus (pazur), zaś epitet gatunkowy odnosi się do geologicznie wyjątkowo młodego wystąpienia alwarezaurydów w Ameryce Południowej. Bonapartenykus jest największym znanym przedstawicielem swojej grupy i charakteryzuje się unikalną budową kości kruczej. Holotypem jest okaz MPCA 1290, słabo zachowany szkielet, z którym stowarzyszone były dwa jaja, dla których utworzono ootakson Arriagadoolithus patagoniensis. Okazy przypisywane to MGPIFD-GR 166 i MGPIFD-GR 184, zgrupowania kości należące być może do jednego osobnika i opisane po raz pierwszy przez Salgado i współpracowników jeszcze w 2009 roku. Bonapartenykus współwystępował z hadrozaurami, ankylozaurami, tytanozaurami i teropodami - np. Austroraptor cabazzai.

Klasyfikacja:
Theropoda Marsh, 1881
Coelurosauria Huene, 1920
Alvarezsauria Bonaparte, 1991
Alvarezsauridae Bonaparte, 1991
Patagonykinae Agnolin i inni, 2012
Bonapartenykus Agnolin i inni, 2012
Bonapartenykus ultimus Agnolin i inni, 2012


Rozmiary:
długość - 2,5 m

* Agnolin, F.L., Powell, J.E., Novas, F.E. i Kundrát, M. 2012. New alvarezsaurid (Dinosauria, Theropoda) from uppermost Cretaceous of north-western Patagonia with associated eggs. Cretaceous Research 35, 33–56. doi:10.1016/j.cretres.2011.11.014

Re: [opis] Bonapartenykus

: 14 stycznia 2013, o 16:28
autor: nazuul
Bonapartenykus jest największym znanym przedstawicielem swojej grupy
obok Patagonykus. Porównywalny jest Kol, ale nie wiadomo czy to alwarezzauryd
alwarezaurydów
(...)
alwarezaurydów
sądzę, że skoro nazwa pochodzi od Alvareza a nie Alvare'a oraz saurus nie aurus, to powinno być dwa "z"
Holotypem jest okaz MPCA 1290, słabo zachowany szkielet
(...)
Okazy przypisywane to MGPIFD-GR 166 i MGPIFD-GR 184, zgrupowania kości należące być może do jednego osobnika
stanowczo za mało
Austroraptor cabazzai
cabazai (tym razem jedno "z")

Alvarezsauria i Patagonykinae są niedefiniowane a takich nazw w ED nie uznaje się (oczywiście dyskusyjne, ale tak to funkcjonuje w ED). Zamiast Alvarezsauria proponuję Alvarezsauroidea

Jubileuszowy, pięćdziesięciotysięczny post ;)
ŁCz

Re: [opis] Bonapartenykus

: 5 kwietnia 2013, o 03:21
autor: Dawid Mika
Nieco rozszerzyłem opis, uwzględniłem tez poprawki Macieja.
Autor: Dawid Mazurek, Dawid Mika; korekta: Maciej Ziegler pisze:Długość: ok. 2,5 m
Wysokość: 1,5 m?
Masa: 45 kg
Miejsce występowania: górna cześć formacji Allen (Salitral Ojo de Agua, prowincja Río Negro, północno-zachodnia Patagonia, Argentyna)
Czas występowania: kampan-mastrycht (późna kreda)
Klasyfikacja:
Theropoda Marsh, 1881
Coelurosauria Huene, 1920
Alvarezsauroidea Bonaparte, 1991
Alvarezsauridae Bonaparte, 1991


Wstęp. Etymologia
Bonapartenyk (Bonapartenykus) to niewielki teropod, który żył w późnej kredzie na obszarze Ameryki Południowej. Jedyny znany gatunek to Bonapartenykus ultimus - nazwa rodzajowa honoruje paleontologa argentyńskiego, José F. Bonaparte, łącząc jego nazwisko z łacińskim onykus (pazur), zaś epitet gatunkowy odnosi się do geologicznie wyjątkowo młodego wystąpienia alwarezaurydów w Ameryce Południowej. Warto dodać, że w nazwie rodzajowej jest błąd ortograficzny - szpon to bowiem po grecku nychos.

Materiał kopalny
Holotyp (MPCA 1290) – prawie artykułowany, lecz źle zachowany niekompletny szkielet zawierający: niekompletny kręg z środkowej części grzbietu, prawie kompletną lewą kość łopatkowo-kruczą, niekompletną prawą kość łopatkowo-kruczą, niekompletna prawą kość piszczelową i udową, lewą kość łonową artykulowaną z niekompletną łonową szypułą kości biodrowej i przednim blade lewej kości biodrowej. W odległości >20 cm od okazu znaleziono dwa niekompletne jajka, dla których utworzono ootakson oo. Arriagadoolithus patagoniensis (oznaczającą "skamieniałe jajo Beto Arriagada" – właściciela obszaru, na którym znaleziono skamieniałości – z Patagonii").
Materiał przypisany - MGPIFD-GR 166 i MGPIFD-GR 184 (prawdopodobnie pochodzące od tego samego osobnika) zawierają: niekompletny blade lewej łopatki, niekompletną lewą kość kruczą, tylną cześć kości łonowej, cztery kręgi szyjne oraz pojedynczy krąg ogonowy. Również odkryta w pobliżu prawa kość udowa (MGPIFD-GR 177) początkowo przypisana do Iguanodontia, zdaje się przynależeć do bonapartenyka.

Paleekologia
Z tej samej okolicy, co Bonapartenykus znane są skamieniałości wielu różnych nieptasich dinozaurów, w tym innych teropodów (Austroraptor, abelizaurydów, bliżej nieokreślonych tetanurów i prawdopodobnie celurozaurów), a także hadrozaurydów, ankylozaurów i zauropodów.
W pobliżu miejsca odkrycia szczątków bonapartenyka natknięto się na kości innego dużego plezjomorficznego alwarezzauryda. Część z nich została później przypisana do B. ultimus, inne jednak wyraźnie morfologicznie różnią się od niego. Sugeruje to, że w tym samym miejscu i czasie koegzystowały dwa alwarezzaurydy.

Gatunki
Bonapartenykus Agnolín, Powell, Novas i Kundrát, 2012
Bonapartenykus ultimus Agnolín, Powell, Novas i Kundrát, 2012

Bibliografia
]Agnolin, F.L., Powell, J.E., Novas, F.E. i Kundrát, M. 2012. New alvarezsaurid (Dinosauria, Theropoda) from uppermost Cretaceous of north-western Patagonia with associated eggs. Cretaceous Research 35, 33–56. doi:10.1016/j.cretres.2011.11.014


Re: [opis] Bonapartenykus

: 8 kwietnia 2013, o 16:39
autor: nazuul
Novas nie Nova

"Patagonykinae" - czemu cudzysłów? :wink:
Istnieje wiele ważnych nazw grup dinozaurów, ale niekoniecznie odnoszących się do kladów (tj. niezdefiniowanych, jak ta, przeważnie starych i nieużywanych w literaturze) - są one dla porządku pomijane w ED.
Dawid Mika pisze:Czas występowania: santon-mastrycht (późna kreda)
dlaczego do kampan-mastrycht dodałeś santon?
Dawid Mika pisze:łącząc jego nazwisko z łacińskim onykus (pazur)
może warto zaznaczyć, że to utrwalony błąd w nazewnictwie Alvarezsauridae (zob. posty Daniela Madzi i Tomasza Singera: http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... 578#p29578 )

krąg -> kręg
artykulowany -> artykułowany
peduncle - nie wiem czy pasuje, ale "szypuła"?
blade - chyba skrzydło
Dawid Mika pisze:Arriagadoolithus patagoniensis (oznaczającą "kamień Beto Arriagada
jeszcze jest "oo", co odnosi się do jaja (typowe w nazwach ootaksonów), ja bym to przetłumaczył:
"skamieniałe jajo Beto Arriagada"

cześć -> część

dlaczego wykresliłeś Austroraptor?

Re: [opis] Bonapartenykus

: 9 kwietnia 2013, o 12:04
autor: Utahraptor
O ile mi wiadomo "blade" nie ma ładnego polskiego odpowiednika. Chodzi o płaską cienką część. Zależnie od kontekstu można mówić skrzydło, płyta, czy cokolwiek, co się kojarzy z tym kształtem.

Re: [opis] Bonapartenykus

: 11 kwietnia 2013, o 01:54
autor: Dawid Mika
Zrobione! Blade na wszelki wypadek zostawiłem nieprzetłumaczone. Teraz czas na poprawy starych opisów Pachycephalosauria.

Re: [opis] Bonapartenykus

: 11 kwietnia 2013, o 10:40
autor: Utahraptor
W tym kontekście można słowo blade przetłumaczyć jako "talerz" kości biodrowej.