Dynamosaurus = Tyrannosaurus?

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Dynamosaurus = Tyrannosaurus?

Post autor: Daniel Madzia »

Interesowalo by mnie, czy nazywanie dynamozaura (D. imperiosus) mlodszym synonimem tyranozaura jest poprawne. Wg Russella roznice pomiedzy osobnikami nalezacymi do D. imperiosus i T. rex sa na tyle duze, ze powinno je uznawac za oddzielne rodzaje. W takim wypadku Sue czy C-rex nie byli(??y) by tyranozaurami, tylko dynamozaurami, a do gatunku T. rex nalezaly by tylko osobniki 9-11 m dlugie...

Czy moze czytal ktos na ten temat jakies bardziej wspolczesne artykuly?

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Ja czyta??em, tylko, ??e Dynamosaurus to synonim Tyrannosaurus, ale co?? poszukam
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Danu pisze:Ja czyta??em, tylko, ??e Dynamosaurus to synonim Tyrannosaurus, ale co?? poszukam
Otoz tyle wiem tez. D. imperiosus jest obecnie uwazany za JSS gatunku T. rex. Ciekawi mnie natomiast sytuacja dotyczaca ich roznic w budowie czaszki, kregoslupa szyjnego i miednicy...
Ostatnio zmieniony 2 sierpnia 2006, o 21:21 przez Daniel Madzia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Niestety w mojej encyklopedi nie mam jeszcze Dynamozaura.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Byc moze pan Karol bedzie wiedzial?

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

"Dynamozaur" i tyranozaur zosta??y opisane w tym samym artykule Osborna, kt??ry ukaza?? siÄ? w pa??dzierniku 1905 roku (wersja online: http://www.hmnh.org/library/osborn/osborn1905b.html). Okaz uznany za holotyp "dynamozaura" (AMNH 5866, p????niej sprzedany do Londynu, gdzie otrzyma?? numer BMNH R7994) jest niekompletny, ale wystarcza by, wykazaÄ? przynale??no??Ä? do tego samego gatunku co T. rex. Poniewa?? T. rex by?? opisany wcze??niej (o 1 stronÄ?), sam Osborn zadecydowa?? o wyborze tej nazwy dla owego gatunku. To, ??e niekt??re tyranozaury sÄ? wiÄ?ksze i masywniejsze wynika zapawne z dymorfizmu p??ciowego ("dynamozaur" to samica - masywniejsza od samca).

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Karol Sabath pisze:To, ??e niekt??re tyranozaury sÄ? wiÄ?ksze i masywniejsze wynika zapawne z dymorfizmu p??ciowego ("dynamozaur" to samica - masywniejsza od samca).
W roku 1981 byl w formacji Scollard znaleziony przez Phila Curriego okaz tyranozaura (znajdujacy sie obecnie w Drumhelleru), ktorego (wg Dale'a Russella) roznice w budowie kregoslupa szyjnego mogly byc na tyle duze, ze nie jest wykluczone, ze chodzilo o inny rodzaj tyranozauryda (tak twierdzi Russell, ja nie mam wystarczajace doswiadczenia bym mogl popierac jakas teorie, nawet zdjec nie widzialem :) ).

Pozniej Russell napisal w The Dinosaurs of the North America (University of Toronto Press, 1989): "NejvÄ?t???­ tyrannosauridi jsou zastoupeni asi p??ltuctem lebek a koster v r??zn??m stadiu kompletnosti. Jedn?­m z nich je slavn?? rod Tyrannosaurus. Poz??statky nÄ?kolika stejnÄ? velk??ch exempl?????? s n?­m byly dlouho zamÄ???ov??ny, ale charakteristick?? rysy ve stavbÄ? čelist?­ a p??nve dokazuj?­, ??e pat???­ jin??mu zv?­??eti. Oba byli aktivn?­, svalnat?­ pred??to??i a ??spÄ???n?­ lovci" - przepraszam, ze jest po czesku, ale z tlumaczeniem chyba nie mialby byc klopot. A gdyby sie pojawil, to oczywiscie sluze pomoca :) .

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Ja te?? uwa??am, ??e ,,Dynamosaurus`` jest raczej samicÄ? Tyranozaura rexa

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

dilong pisze:Ja te?? uwa??am, ??e ,,Dynamosaurus`` jest raczej samicÄ? Tyranozaura rexa
A czy Ty jestes paleontologiem?

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

dilong pisze:Ja te?? uwa??am, ??e ,,Dynamosaurus`` jest raczej samicÄ? Tyranozaura rexa
Ale skroro ju?? powiedziano, ??e dynamozaur to samica, to nie trzeba tego chyba powtarzaÄ??

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Dale Russel jest znanym "splitterem" - rozdrabniaczem taksonomicznym. Poza tym swojÄ? opiniÄ? ukszta??towa?? w czasach, kiedy bardzo s??abo znano zmienno??Ä? ontogenetycznÄ? (np. allometriÄ?) tyranozaur??w i w og??le niedoszacowywano zmienno??Ä? wewnÄ?trzgatunkowÄ?. Obecnie po pierwsze wiemy, ??e wiele cech nawet tak charakterystycznych jak kszta??t oczodo??u mocno siÄ? zmienia??o w ciÄ?gu ??ycia tyranozaura, ??e osobniki tego samego gatunku bywajÄ? do??Ä? zr????nicowane, ??e zapewne wystÄ?powa?? u tyranozaur??w dymorfizm p??ciowy przejawiajÄ?cy siÄ? tak??e rozmiarami i masywno??ciÄ? szkieletu - np. w zwiÄ?zku z rozrostem czaszki szyja musia??a ulegaÄ? nieproporcjonalnemu wzmocnieniu w stosunku do rozmiar??w liniowych zwierzÄ?cia.
Tak czy owak, decydujÄ?ce jest rozstrzygniÄ?cie, czy okaz londy??ski tyranozaura reprezentuje inny gatunek (i rodzaj) ni?? T. rex, a nie to, czy w og??le obok T. rex ??y?? jaki?? inny tyranozaryd. Tylko je??li holotyp Dynamosaurus nale??a??by do tego innego rodzaju, nazwa ta by??aby wa??na. Je??li londy??ski okaz by?? samicÄ? z rodzaju Tyrannosaurus , to nawet je??li kto?? znajdzie skamienia??o??ci innego gatunku, nie mo??e go nazwaÄ? dynamozaurem, bo nazwy sÄ? w systematyce przypisane do okaz??w typowych i dynamozaur jest synonimem tyranozaura.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Interesujace... dziekuje za odpowiedz :)

ODPOWIEDZ