[OPIS] Luoyanggia (lojangia)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Luoyanggia (lojangia)

Post autor: nazuul »

Luoyanggia (lojangia)

długość: >1 m
masa: kilka kg
miejsce: Chiny (prowincja Henan, "formacja Mangchuan")
czas: ? 100-93 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Coelurosauria
Maniraptora
Oviraptorosauria


Wstęp
Luoyanggia to owiraptorozaur pochodzący z osadów wschodniej Azji o niepewnym datowaniu. Dinozaur ten żył prawdopodobnie w cieniu olbrzymich zauropodów - zob. opis Xianshanosaurus.
Wymiary kości miednicy wskazują, że znaleziony osobnik był nieznacznie większy od Avimimus, Caudipteryx czy Microvenator, lecz mniejszy od bardziej zaawansowanych owiraptorozaurów, także niewielkiego Khaan.

Etymologia
Nazwa Luoyanggia liudianensis została nadana od miejsca znalezienia - miasta Liudian, które wchodzi w skład jednostki podziału administracyjnego Luoyang (albo Lojang).

Materiał kopalny
Holotyp to niekompletna żuchwa (41HIII-00010), niekompletna obręcz miedniczna (41HIII-00011), prawa kość biodrowa, kulszowa i prawie kompletna łonowa (KLR07-62-49-1) oraz kości śródstopia z prawej kończyny (KLR07-62-28a-16).

Diagnoza i pozycja filogenetyczna; komentarz
Lü i współpracownicy - autorzy opisu Luoyanggia - zaliczyli ją do rodziny Oviraptoridae, ale nie wiadomo, jakie taksony ich zdaniem do niej należą (za owiraptoryda uznali np. Chirostenotes, co likwiduje tradycyjny, lecz być może złudny dualizm w klasyfikowaniu cenagnatoidów - zob. artykuł o Oviraptorosauria i kladogramy w artykule o Coelurosauria). Piszą o podobieństwie do bazalnego owiraptorozaura Caudipteryx oraz do Nomingia. Jedną z cech diagnozy jest brak zakrzywienia żuchwy do dołu (jednak zilustrowali ją tylko w widoku z góry, co uniemożliwia porównania z innymi taksonami), drugą okolica jej spojenia w kształcie V - czyli cechy plezjomorficzne. Z drugiej strony dziura w żuchwie przywodzi na myśl położone blisko jej przodu okno żuchwowe, obecne u zaawansowanych owiraptorozaurów - ale nie można tego stwierdzić na podstawie zdjęcia. Należało by więc uznać Luoyanggia za Oviraptorosauria incertae sedis, do czasu kiedy zostanie szczegółowiej opisana i włączona do analiz kladystycznych. Analiza Cau (online) wskazuje, że jest to takson dość bazalny, mieszczący się miedzy Incisivosaurus a bardziej zaawansowanymi, późnokredowymi owiraptorozaurami. Trzecią cechą diagnostyczną jest nieco tylno-wklęsły trzon (shaft) kości kulszowej, lecz także to zdaniem Mortimera (online) jest plezjomorfią.


Spis gatunków:
Luoyanggia Lü, Xu, Jiang, Jia, Li, Yuan, Hang i Ji, 2009
L. liudianensis Lü, Xu, Jiang, Jia, Li, Yuan, Hang i Ji, 2009

Źródła:
Lü, J., Xu, L., Jiang, X., Jia, S., Li, M., Yuan, C., Zhang, X. & Ji, Q. (2009) "A preliminary report on the new dinosaurian fauna from the Cretaceous of the Ruyang Basin, Henan province of Central China". Journal of Paleontological Society of Korea. 25 (1) 43-56

http://theropoda.blogspot.com/2010/02/l ... annus.html

http://home.comcast.net/~eoraptor/Ovira ... udianensis
Ostatnio zmieniony 15 marca 2010, o 16:34 przez nazuul, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Luoyanggia (lojangia)

Post autor: szerman »

nazuul pisze:(...) co likwiduje tradycyjny, lecz prawdopdodbnie złudny dualizm w klasyfikowaniu cenagnatoidów (...)
prawdopodobnie
nazuul pisze:Trzecią cechą diagnostyczną jest nieco wklęsły tylnio trzonek (shaft) kości kulszowej.
Miało być ''tylnio-wklęsły trzonek'', czy ''wklęsły tylni trzonek''?

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

z osadĂłw zachodniej Azji
Wschodniej. Centralne Chiny to część Azji wschodniej.
uznać za Luoyanggia Oviraptorosauria incertae sedis,
uznać Luoyanggia za Oviraptorosauria incertae sedis

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

Analiza Cau (online), wskazuje
Zbędny przecinek.
tylnio-wklęsły trzonek (shaft) kości kulszowej
Tylno. A shaft to jest "trzonek" czy "trzon"?

BTW, dlaczego lojangia?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Ag.Ent pisze:dlaczego lojangia?
Znów nasze ukochane spolszczenia :P . Inne nacje sobie radzą bez tego, tylko my się zajmujemy takimi pierdołami. Na wikipedii (i wielu innych stronach internetowych) podano, że miasto (a zatem także nieokreślona jednostka podziału administracyjnego - bo to o nią tutaj chodzi zapewne) to Luoyang albo inaczej Lojang.
Usuńmy spolszczenia jako niezbędną część opisu!
Ag.Ent pisze:shaft to jest "trzonek" czy "trzon"?
chyba trzon

Popatrzałem do Twojego hasła na wikipedii i dziwi mnie parę sformułowań:
Został opisany w 2009 roku przez Lü Junchanga
LĂź to chyba odpowiednik nazwiska
Luoyanggia miała zęby w kości szczękowej
:shock:
(wspierało by to moją hipotezę, że to bardziej bazalny owiraptorozaur :wink: )
nodozaur Zhongyuansaurus
wg Carpentera i in. (2008) to ankylozauryd, dokładniej szamozauryn
Nazwa rodzajowa Luoyanggia odnosi się do Luoyang, zaś gatunkowa gatunku typowego, liudianensis, do Liudian - miast znajdujących się w prowincji Henan, gdzie odkryto szczątki holotypu
miasto w miescie? Dziwne trochę :wink: (wiem, "Town" zawiera się w "City" a z kolei w "Town" są "villages"; BTW, www.ling.pl podaje też dla "town" tłumacznie "gmina"). Dlatego uważam, że Luoyang to nie miasto, lecz - jak podaje angielska wikipedia - "Prefecture-level city" - czyli jakaś jednostka podziału administracyjnego (pewnie podobnie jak u nas są miasta na prawach powiatu, czyli faktycznie gminy - np. Poznań; widocznie chińczycy mają dość skomplikowany podzał terytorialny :wink: ).

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:(...) Luoyang albo inaczej Lojang.
Aha, nie wiedziałem o tym. W każdym razie przekonuje mnie to :)
nazuul pisze:Usuńmy spolszczenia jako niezbędną część opisu!
Ale tutaj się z Tobą zgadzam :)
nazuul pisze:LĂź to chyba odpowiednik nazwiska
Lü to jest nazwisko, ale Chińczycy podają najpierw nazwisko, a dopiero potem imię (chociaż w publikacjach naukowych to jest pomieszane i ciężko się zorientować, co jest imieniem, a co nazwiskiem)
nazuul pisze:
Luoyanggia miała zęby w kości szczękowej
:shock:
(wspierało by to moją hipotezę, że to bardziej bazalny owiraptorozaur ;))
Nie wiem, skąd to się wzięło. :roll: Chyba zasugerowałem się wpisem na blogu Andrei Cau i google'owskiemu wujkowi autotranslatorowi, który wprowadził mnie w błąd tym razem :)

Na chińskim podziale administracyjnym się kompletnie nie znam, a dodatkowym utrudnieniem jest chyba brak polskich określeń na niektóre terminy (przynajmniej stosowane po angielsku) :/ Reszta chyba jednak z grubsza poprawiona :)

ODPOWIEDZ