Strona 1 z 1

Zaczepialska tyranozaurzyca

: 22 lutego 2010, o 16:09
autor: BartoszS
Często mówi się, że nastolatki bywają przewrażliwione i rozwydrzone. Jak wynika z najnowszych badań, problemy ze swoimi pociechami miały też tyranozaury - młode osobniki wdawały się bowiem w poważne bójki z rówieśnikami - informuje pismo "Palaios".
Dowody na to znaleźli naukowcy z Northern Illinois University i Burpee Museum of Natural History w Rockford w USA, analizując Jane - muzealny szkielet młodego dinozaura z tego gatunku.
Na kościach Jane widać ślady poważnych obrażeń - została ugryziona tak mocno, że zęby przeciwnika w czterech miejscach przedziurawiły pysk i kość szczęki. Rany nie zagrażały życiu i w końcu się zagoiły - twierdzą naukowcy. Zostały jednak blizny.
Badacze ustalili, że sprawcą tych ran był inny młody tyranozaur. "Tylko kilka zwierząt mogło zadać takie rany" - dowodzi geolog i główny autor publikacji, Joe Peterson. Zęby krokodyla albo dorosłego T. rexa zostawiłyby nieco inne ślady.
"Badając szczękę i zęby Jane zorientowaliśmy się, że jej własne zęby mogłyby zostawić ślady bardzo podobne do tych, jakie widnieją na jej kościach. To każe nam wierzyć, że została zaatakowana przez członka własnego gatunku, który był w podobnym wieku. Ponieważ rany się zagoiły - sądzimy, że miało to miejsce, kiedy Jane była o kilka lat młodsza" - opowiada ekspert.
Prawdziwa płeć Jane nie jest znana. Wiadomo jednak, że zwierzę zginęło młodo. Eksperci ocenili, że mogło mieć 11-12 lat, a zatem zaliczać się do grona dinozaurzej młodzieży.
Zródło: http://wiadomosci.ekologia.pl/ciekawost ... 11293.html
Pozdr

: 22 lutego 2010, o 17:14
autor: nazuul
1. Punkt 3.4 Regulaminu.
2. Ogólnie o Twoich postach - zwracaj uwagę na sposób zapisu nazw dinozaurów:
- polski: tyranozaur (z małej, odmienne, bez kursywy)
- "łaciński" (naukowy, światowy): Tyrannosaurus (z dużej, nieodmienne, kursywa)

Merytorycznie:
3. Gryzienie się było dość powszechne wśród nieptasich teropodów - szczególnie tyranozaurydów (choć niektóre ślady mogą być infekcją - >>klik, a w dużej części może być to wynik odnalezienia dużej ilości ich skamielin). Będzie o tym w artykule Dawida Miki.
4. Jak dla mnie to niekoniecznie ten sam gatunek ją/go pogryzł, choć jest to chyba najbardziej prawdopodobne. Teoreytycznie nie wiemy nawet jaki to rodzaj i gatunek, ale ja po rozważeniu argumentów odrębności/tożsamości Tyrannosaurus rex i Nanotyrannus lancensis uważam, że to jednak odbębny N. lancensis (>>klik).

: 22 lutego 2010, o 17:15
autor: Palik
No i znowu T-rex i teropody. To trochę nie fair, że tak mało się ostatnio publikuje nowinek i informacji o innych dinozaurach niż teropodach :?

: 22 lutego 2010, o 17:25
autor: minmi
Dzieje się tak pewnie dla tego, że ogólnie ludziom bardziej podobają się drapieżniki. Ale przynajmniej w ten sposób przybywa sympatyków paleontologii.

: 22 lutego 2010, o 17:52
autor: nazuul
Teropody są bardziej reklamowane, także na tym forum - i przyznaję bez bicia, że przykładam do tego rękę. No cóż, moim - i wielu innych - zdaniem to właśnie one są najciekawsze :) . Pracuje nad nimi naprawdę wielu paleontologów.
Zauważcie, że w każdym ekosystemie musi być drapieżnik, a jeśli chodzi o te średnie-duże - to teropody miały przez większość mezozoiku tę niszę dla siebie w przeważającej części, a ponadto szukały miejsca dla siebie też wśród roślinożerców. Porównując do takich grup jak np. Twoje ulubione ceratopsy to mają też przewagę, bo pojawiły się dużo wcześniej, żyły na całym świecie i były bardziej różnorodne - w tym wypadku porównujemy zawodników z innych kategorii - bardzo obszerny klad i bardzo wąski. Taki podział na grupy, jaki mamy np. na forum jest dlatego sztuczny - wystarczy porównać choćby liczbę tematów w poszczególnych działach. Np. porównywać obiektywnie można teropody z zauropodomorfami - bo to klady siostrzane, ale tu znów mamy mało zróżnicowaną i bardzo zróżnicowaną grupę.
Ale poczekaj jeszcze trochę, to zobaczysz ile naraz będzie o ceratopsach (klik). Niedługo powinny pojawić się na forum jeszcze dwie przeglądówki nowych odkryć - zauropodomorfy i ptasiomiedniczne - zobaczymy, wtedy gdzie będzie dużo.
Teropodów znajduje się - takie odnosze wrażenie - nadspodziewanie dużo. W samym Jehol podobno są setki...