Strona 1 z 1

Re: [OPIS] Baryonyx

: 21 listopada 2010, o 12:02
autor: nazuul
Opis to połączenie tego z ED, Dominika oraz nowych informacji. Kolejność autorów alfabetyczna. Opis można jeszcze rozszerzyć o diagnozę z Sreno et al 1998 i Mateus et al 2011. Dodałem opcję oceniania, ale od razu jest 7 glosów, więc coś jest nie tak.
Łukasz Czepiński, Dominik Mentelski, Krzysztof Przymus, Maciej Ziegler pisze:Baryonyx (barionyks/baryonyks)

długość: > 7,5-11 m
masa: > 1,2-3 t
miejsce: Wielka Brytania (Upper Weald Clay i formacja Wessex), Portualia (formacja Papo Seco), ?Hiszpania (formacja Wealden)
czas: 130-128 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Spinosauridae
Baryonychinae


Wstęp
Baryonyx to spinozauryd żyjący we wczesnej kredzie na terenach obecnej zachodniej Europy.

Odkrycie i materiał kopalny
Po raz pierwszy barionyks został odkryty w 1983 r. w angielskim hrabstwie Surrey. Z odkrywki gliny wydobyto wraz ze szkieletem prawie trzy tony otaczających skał. Znaleziono mniej niż połowę szkieletu B. walkeri. Holotyp (BMNH R9951) to niekompletny szkielet młodego osobnika (zob. rysunek), znajdujący się w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
Do B. walkeri przypisano też wiele szczątków: głównie zębów, ale także nieopisany dotąd kręg grzbietowy (który wskazuje, że ten teropod miał wyższe wyrostki na kręgach niż dotąd sądzono) i paliczek zwierzęcia większego niż typowy osobnik, a także fragmentaryczny szkielet (ML 1190) z Portugalii, zawierający część kości zębowej, dwa zęby, 4 grzbietowe łuki kręgowe, 5 trzonów kręgów ogonowych, fragmenty szewronów i żebra, łopatkę, część kości łonowej i prawdopodobnej biodrowej, dwie kości piętowe i pazur ze stopy.

Etymologia
Baryonyx to z greki "ciężki pazur''. Został on nazywany tak ze względu na wyjątkowy w czasie jego odkrycia pazur umiejscowiony na przedniej kończynie gada, zapewne służący do łapania ryb, którymi ten stwór się żywił. Epitet gatunkowy honoruje odkrywcę pierwszych szczątków dinozaura czyli wielkiego pazura - Williama J. Walkera.

Budowa i paleoekologia
Teropody takie jak np. karnozaury i tyranozauroidy miały wysokie, bocznie spłaszczone czaszki, tymczasem czaszka barionyksa jest zupełnie inna - niska i wydłużona z niewielkim guzem na czole. Długa żuchwa dopełnia niezwykłego wrażenia, jakie sprawia czaszka barionyksa. Tylne nogi były wystarczająco silne, by unieść ciężar ciała barionyksa, choć podejrzewano go także o czworonożność. Przednie kończyny są lepiej rozwinięte niż u większości teropodów. Od czubka nosa do końca ogona B. walkeri mierzył około 10 m. Wygięta szyja i umięśnione ciało przypominają pozostałe dinozaury drapieżne. Ogon służył do utrzymywania równowagi. Każdą połowę żuchwy zdobiły 32 ostre, podobne do krokodylich, zęby. W górnej szczęce było ich prawdopodobnie drugie tyle. Liczba zębów oraz charakterystycznie wygięta linia szczęk przypomina paszczę krokodyla.
Prawdopodobnie Baryonyx był drapieżnikiem gustującym raczej w rybach niż w lądowych zwierzętach. Wielkie, hakowate szpony świetnie nadawały się do polowania na ryby przy brzegu. Najdłuższy pazur mierzył 31 cm - licząc długość górnej krawędzi. Obok szczątków barionyksa znaleziono łuski kopalnej ryby z rodzaju Lepidotes. Baryonyx konkurował zapewne z innym amatorem ryb - a mianowicie gadem z nadrzędu krokodylomorfów - prawdopodobnie Goniopholis. Żył on w towarzystwie takich dinozaurów, jak Iguanodon i Mantellisaurus.

Taksonomia
Niektórzy naukowcy uważają, że znaleziony w Nigrze w osadach wczesnokredowych (ok. 112 Ma) Suchomimus tenerensis to drugi gatunek barionyksa, lecz jest to kwestia subiektywna. Odnaleziony szkielet, należący do niewyrośniętego osobnika, był większy od holotypu B. walkeri.
Możliwe, że szczątki utworzonego w XIX wieku, wątpliwego rodzaju Suchosaurus, reprezentowanego przez dwa gatunki (S. cultridens i S. girardi) pochodzą od omawianego teropoda.


Spis gatunków:
Baryonyx Charig i Milner, 1986 ??=Suchosaurus
B. walkeri Charig i Milner, 1986 ??=Suchosaurus girardi ??=Suchosaurus cultridens
B. tenerensis (Sereno, Beck, Dutheil, Gado, Larsson, Lyon, Marcot, Rauhut, Sadleir, Sidor, Varricchio, Wilson i Wilson, 1998) Sues, Frey, Martill i Scott, 2002 =Suchomimus tenerensis



Źródła:
Charig, A.J. & Milner, A.C. (1986) "Baryonyx, a remarkable new theropod dinosaur" Nature, 324(6095), 359-361.

Charig, A.J. & Milner, A.C. (1997) "Baryonyx walkeri, a fish-eating dinosaur from the Wealden of Surrey" Bulletin of the Natural History Museum, Geology Series, 53(1), 11-70.

Mateus, O., Araújo, R., Natário, C. & Castanhinha, R. (2011) "A new specimen of the theropod dinosaur Baryonyx from the early Cretaceous of Portugal and taxonomic validity of Suchosaurus" Zootaxa, 2827, 54–68.

http://home.comcast.net/~eoraptor/Megal ... nyxwalkeri

Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University
red

Re: [OPIS] Baryonyx

: 21 listopada 2010, o 13:03
autor: szerman
nazuul pisze:Dodałem opcję oceniania, ale od razu jest 7 glosów, więc coś jest nie tak.
Może to ma związek z edytowaniem przez Ciebie opisu? Ale to też bez sensu...
Łukasz Czepiński, Dominik Mentelski, Krzysztof Przymus, Maciej Ziegler pisze:barionyks
W sumie to lepiej brzmi, ale zawsze spotykałem inną polską wersję "baryonyks", tyle że ciężko się ją wymawia :)

Czy Barionyks rzeczywiście jadł tylko ryby ?

: 29 kwietnia 2013, o 22:27
autor: Slugozaur
Słuchajcie rozkminiam w/w pytanie od kilku dni.
Przeczytałem artykuł na wiki i tam rzeczywiście pisze, że w związku iż:

szczęka jest wydłużona jak u krokodyla + znalezione szczątki zjedzonych ryb + szkielety odkopane w deltach dawnych rzek

wszyscy jesteśmy utwierdzeni, że rzeczywiście pożywiał się tylko rybami.

Pytanie do was, czy Barionyks nie mógł polować na mniejsze dinozaury roślinożerne jak prawie każdy Teropod ?

Wstukując nawet w grafice w googlach praktycznie wszystkie wizerunki w mediach przedstawiają go jako "rybożercę".

Czy dajmy na to rysując go jak poluje na mniejsze od siebie zwierzęta, będzie czymś rzeczywiście bardzo nieprawidłowym jeżeli chodzi o wizerunek paleontologiczny ?

Re: [OPIS] Baryonyx

: 30 kwietnia 2013, o 08:29
autor: nazuul
Slugozaur pisze:czy Barionyks nie mógł polować na mniejsze dinozaury roślinożerne jak prawie każdy Teropod
mógł i zapewne to robił, zob. http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=6&t=3149