[POPRAWA OPISU] Alvarezsaurus (alwarezaur)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

[POPRAWA OPISU] Alvarezsaurus (alwarezaur)

Post autor: Sebastian »

W związku z moim powrotem na forum, postanowiłem opisać Alvarezsaurus... Nie mam pojęcia, czy na 4um była poprawiana wersja, gdyż 'szukajka' nie znalazła, a serwis Dinozaury.com! nie jest jeszcze sprawny (więc tego nie sprawdzę). Tak czy siak, macie tutaj opis zrobiony na szybkiego. Proszę więc o wyrozumiałość i (jeśli to konieczne) poprawki od strony merytorycznej i naukowej.


OPIS
Autor: Sebastian Oziemski


Alvarezsaurus (alwarezaur)

Długość: ~2 m (niedojrzały: 35 – 40 cm)
Masa: ~20 kg (niedojrzały: ~3,5 kg)
Czas: Późna Kreda, santon (85,8 ± 0,7 do 83,5 ± 0,7)
Miejsce: Argentyna
(formacja Bajo de la Carpa, prowincja de Neuquen)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Tyrannoraptora
Maniraptoriformes
Alvarezsauroidea
Alvarezsauridae


Ogólny opis:
Alvarezsaurus to rodzaj niewielkiego teropoda, którego skamieniałości odkryto w argentyńskich skałach formacji Bajo de la Carpa, datowanych na późnokredowe piętro santonu. Odkryty osobnik był niedojrzały (subadult). Szacuje się iż dorosły mierzył ok. 2 m długości, a jego masa nie przekraczała 20 kg. Szczątki alwarezaura odnalezione zostały w przez Jose'a Bonapartego i opisane w 1991 roku. Paleontolog nazwał teropoda na cześć argentyńskiego historyka Don George'a Alvareza (w niektórych źródłach nazwę błędnie wywodzi się od fizyka Luisa W. Alvareza oraz jego syna, geologa, Walkera Alvareza – autorów hipotezy, według której zagładę dinozaurów spowodował upadek na Ziemię dużego ciała kosmicznego).

Budowa:
Anatomia zwierzęcia wskazuje na jego przystosowanie do biegu. Do wniosku tego skłaniają nieproporcjonalnie długie nogi oraz ogon, który stanowi prawie połowę długości ciała dinozaura. Ponadto jest niezwykle cienki. Być może za pomocą jego ruchów alwarezaur gwałtownie przyspieszał w pogoni za zdobyczą lub podczas ucieczki przed większym drapieżnikiem. Zwierzę posiadało bezzębne szczęki tylko w przedniej ich części. Tak naprawdę nie wiemy nic o jego trybie życia i odżywianiu. Popularnie mówi się o owadożerności Alvarezsaurus.

Klasyfikacja:
Opierając się na częściowym szkielecie zwierzęcia, początkowo Alvarezsaurus zaklasyfikowany został jako prawdopodobny przedstawiciel dawniej szeroko rozumianej grupy 'ceratozaurów'. Przez wiele lat naukowcy starali się sklasyfikować odkrytego dinozaura. Klad ten łączono zarówno z wczesnymi ptakami, jak i nie-ptasimi teropodami. Obecnie większość analiz skłania do zaliczania Alvarezsauridae do nie-ptasich maniraptoryformów (ewentualnie do eumaniraptorów). [Więcej na ten temat w oddzielnym artykule dot. Alvarezsauroidea].

Materiał kopalny:
Holotyp (MUCPv 54) (młodociany): sześć kręgów szyjnych (V - X), trzy kręgi piersiowe (I - III), dwa niekompletne łuki kręgów piersiowych, trzy trzony kręgów krzyżowych (II – IV), trzynaście kręgów ogonowych, trzynaście szewronów, niekompletna łopatka, niekompletna kość krucza, częściowa III kość śródręcza, kości biodrowe, kość udowa, piszczel, fragment kości strzałkowej, kość stawu skokowego, kość piętowa, II kość śródstopia, paliczek II-1, paliczek II-2, paliczek III-1, paliczek III-2, paliczek III-3, paliczek IV-1, paliczek IV-2, paliczek IV-3, paliczek IV-4.


Spis gatunków:
Alvarezsaurus Bonaparte, 1991
Alvarezsaurus calvoi Bonaparte, 1991
Alvarezsaurus calvoi.jpg
Poprawiłem krzaczki. Kolorem zaznaczyłem informację do weryfikacji. MZ
Ostatnio zmieniony 6 lutego 2010, o 10:34 przez Sebastian, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [POPRAWA OPISU] Alvarezsaurus (alwarezaur)

Post autor: nazuul »

Na razie tylko ta uwaga - później może sie przyjrzę dokładniej:
Sebastian pisze:Klasyfikacja:
(...)
Ornithomimiformes/?Maniraptora
Alvarezsauridae

(...)

Klad ten łączono zarówno z wczesnymi ptakami, jak i nie-ptasimi teropodami. Obecnie uważa się jednak, że Alvarezsauridae były bliskie ornitomimozaurom, choć niektórzy skłonni są wciąż zaliczać je do grupy Maniraptora.
O rety. Z jakiegoś powodu na forum wielką fororę zrobiła właśnie ta hipoteza. Polecam przeczytać <to> - akapit "Klasyfikacja ", a szczególną uwagę skupić na zdaniu:
Przygniatająca większość nowych analiz wskazuje na przynależność Alvarezsauridae do nieptasich maniraptorów, sporadycznie do eumaniraptorów (Hwang et al. 2002, 2004; Novas i Pol 2002, 2005; Xu et al. 2002, Makovicky et al. 2003, 2005; Calvo et al. 2004; Holtz et al. 2004; Xu i Norell 2004; Kirkland et al. 2005; Mayr et al. 2005; Xu i Zhang 2005; Senter 2007; Turner et al. 2007; Xu et al. 2007; Novas et al. 2008; Zanno et al. 2009).
właściwie to można by jeszcze tu dopisać kilka prac. Oczywiście większość z nich to warianty Theropod Working Group (zob. <to>)
Utworzenie odrębnej rodziny Alvarezsauridae również nie rozwiązało tego problemu.
oczywiście. Tworzenie nowych taksonów nigdy nie rozwiązuje problemów filogenezy :wink:


EDIT Wiem, że dwa przytoczone wyżej teropodowe artykuły nie są idealne - pewnie je poprawimy (choć Dawid zajmuje się teraz artykułami o teropodach w ogólności, a ja poprawą artykułów o grupach niecelurozaurowych - zob. <to>).
Ostatnio zmieniony 11 stycznia 2010, o 19:37 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [POPRAWA OPISU] Alvarezsaurus (alwarezaur)

Post autor: szerman »

Super, że wróciłeś :) Gdy się tu zarejestrowałem to się już nie udzielałeś, a i tak gdy przeglądałem forum to wszędzie się natykałem na Twoje rozbudowane opisy i artykuły. Parę błędów językowych:
Sebastian pisze:Nie mam pojęcia, czy na 4um była poprawiana wersja, gdyż 'szukajka' nie znalazła
Może był, ale na stronie głównej, a chyba nie wiadomo czy będą odzyskane wszystkie dane...
Sebastian pisze:Długość: ~2 m (subadult 35 – 40 cm)
Masa: ~20 kg (subadult ~3,5 kg)
Czas: Późna Kreda, santon (85,8 ± 0,7 do 83,5 ± 0,7)
Lepiej po prostu napisać niedorosły.
Sebastian pisze:Miejsce: ARGENTYNA
Dlaczego z duĹźych liter? ;)
Sebastian pisze:Odkryty osobnik był niedojarzały (subadult). Szacuję się iż dorosły mierzył ok. 2 m długości, a jego masa nie przekraczała 20 kg. Szczątki alwarezaura odnalezione zostały w roku 1991 przez jose'a Bonapartego.
Szacuje
niedojrzały
Jose'a (a moĹźe Jose'iego?)
Sebastian pisze:Opierając się na częściowym szkielecie zwierzęcia, początkowo Alvarezsaurus zaklasyfikowany został jako prawdopodobny przedstawiciel dawiej szeroko rozumianej grupy 'ceratozaurów'.
dawniej
Sebastian pisze:Materiał kopalny:
częściowa III kość sródręcza, kości biodrowe, kość udowa, piszczela, fragment kości strzałkowej, kość stawu skokowego, kość piętowa, II kość sródstopia, duża ilość paliczków palcy stóp.
śródręcza
śródstopia
palcĂłw

A konkretnie: paliczek II-1 (20 mm), paliczek II-2 (12 mm), paliczek III-1 (18 mm), paliczek III-2 (13 mm), paliczek III-3 (10 mm), paliczek IV-1 (12 mm), paliczek IV-2 (10 mm), paliczek IV-3 (6,5 mm), paliczek IV-4 (6 mm) wg TDB.

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Ok dzięki chłopaki... ;) Uwzględniam poprawki...
Nazuul jak będziesz miał czas, może bys luknął w sprawie budowy kończyn Alvarezsaurus ;)
*POD OPISEM*

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

jose'a Bonapartego
Jose'a (a moĹźe Jose'iego?)
JosĂŠ Bonapartego albo JosĂŠgo Bonapartego ;) Jak dla mnie ta pierwsza lepiej brzmi.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Sebastian pisze:Klasyfikacja:
(…)
Tyrannoraptora
Maniraptora
?Eumaniraptora
Alvarezsauridae
Eumaniraptora to bym dał z kilkoma znakami zapytania ;)
Obecnie, dzięki odkryciu Haplocheirus pozycja filogenetyczna Alvarezsauroidea jest łatwiejsza do zbadania a wyniki są bardziej wiarygodne. Lecz wbrew temu, co piszą Choiniere i in. ("A new theropod (…) confirms that this group is a basal member of Maniraptora") to hipoteza Sereno (1999) dotycząca bliskiego pokrewieństwa z ornitomimozaurami zyskała dodatkowe wsparcie. Obecnie naleĹźało by wpisać taką klasyfikację:
Tyrannoraptora
Maniraptoriformes
Alvarezsauroidea
Alvarezsauridae

Szerzej o tym w artykule o alwarezzaruoidach
Sebastian pisze:Szczątki alwarezaura odnalezione zostały w roku 1991 przez Jose'a Bonapartego.
Po pobieżnych poszukiwaniach nie znalazłem takiej informacji a fakt, że został on w tym samym roku opisany przez tą samą osobę każe mi podejrzewać, że chodziło o opisanie a nie odnalezienie.
Sebastian pisze:Anatomia zwierzęcia wskazuje na jego przystosowanie do biegu. Do wniosku tego skłaniają nieproporcjonalnie długie nogi oraz ogon, który stanowi prawie połowę długości ciała dinozaura. Ponadto jest niezwykle cienki. Być może za pomocą jego ruchów alwarezaur gwałtownie przyspieszał w pogoni za zdobyczą lub podczas ucieczki przed większym drapieżnikiem.
długi ogon=szybki bieg?!? Może raczej chodzi o szybsze zwroty?
Sebastian pisze:Zwierzę posiadało ostre, piłkowate zęby, skupione głównie w przedniej części szczęk. Taka struktura uzębienia jest typowa dla owadożerców
Znani przedstawiciele Alvarezsauridae mieli niepiłkowane zęby, a czaszki Alvarezsaurus nie odnaleziono, podobnie jak innych bazalnych alwarezzaurydów (Achillesaurus, Patagonykus) - choć one jeszcze może miały niewielkie piłkowanie. Jednak nie należy pisać, że miał piłkowane zęby, bo po nie wiemy nawet jakich zębów się spodizewać (choć obstawiałbym niepiłkowane :wink: ).
Alwarezzaurydy miały przód szczęk bezzębny
Sebastian pisze:Utworzenie odrębnej rodziny Alvarezsauridae również nie rozwiązało tego problemu.
to się nadaje tylko do wywalenia z opisu. Tworzenie nowych taksonów nigdy nie pomoże w badaniu filogenezy.. naprawdę
Sebastian pisze:Obecnie większość analiz skłania do zaliczania Alvarezsauridae do nie-ptasich maniraptorów (ewentualnie do eumaniraptorów). [Więcej na ten temat w oddzielnym artykule dot. rodziny Alvarezsauridae].
Zob. wyĹźej.
Alvarezsauridae - teraz juĹź Alvarezsauroidea
Sebastian pisze:dwa niekompletne łuki nerwowe kręgów piersiowych,
"neural arch" to po prostu łuk kręgowy (na pewno nie nerwowy)
Sebastian pisze:częściowa III kość śródręcza, kości biodrowe, kość udowa, piszczela, fragment kości strzałkowej, kość stawu skokowego, kość piętowa, II kość śródstopia, paliczek II-1, paliczek II-2, paliczek III-1, paliczek III-2, paliczek III-3, paliczek IV-1, paliczek IV-2, paliczek IV-3, paliczek IV-4.
Na TheropodDatabase jest trochę inaczej - podkreślam to co się nie zgadza:
partial manual ungual I (~30 mm), ilia (92 mm), proximal femora, distal tibiae, fibular fragment, astragalus, calcaneum, metatarsal II (66 mm), phalanx II-1 (20 mm), phalanx II-2 (12 mm), pedal ungual II (13 mm), metatarsal III (82 mm), phalanx III-1 (18 mm), phalanx III-2 (13 mm), phalanx III-3 (10 mm), pedal ungual III (15 mm), metatarsal IV (73 mm), phalanx IV-1 (12 mm), phalanx IV-2 (10 mm), phalanx IV-3 (6.5 mm), phalanx IV-4 (6 mm), pedal ungual IV (12 mm)
jeszcze to:
piszczela -> piszczele
kość stawu skokowego -> kość skokowa

Sebastian pisze:Nazuul jak będziesz miał czas, może bys luknął w sprawie budowy kończyn Alvarezsaurus ;)
*POD OPISEM*
ja nic pod opisem nie widzę. Napisz na PW, to zobaczę co da się zrobić. :)

ODPOWIEDZ