[ARTYKUŁ] Tyranozauroidy (Tyrannosauroidea)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Pytania] Tyrannosauroidea

Post autor: nazuul »

Tropy z Polski:
To co jest napisane w akapicie "Tropy" po prawej wygląda wiarygodnie, bo Irenesauripus jest znany z Roztocza (Gierliński i in. 2008, Oryctos, 8, 107 http://www.www.jurapark.pl/gierlinski/G ... ki2008.pdf ).
Jednak podpis zdjęcia na lewo jako "Trop eotyrana - Irenesauripus" to zapewne pomyłka. Już przypisanie tropów z końca kredy do rodzaju z wczesnej kredy jest podejrzane. Tropy nazywane Irenesauripus mogły należeć np. do allozauroidów (np. Romilio i Salisbury 2010, doi:10.1016/j.cretres.2010.11.003 http://www.uq.edu.au/dinosaurs/document ... y_2010.pdf ).

Daspletosaurus:
To na razie rodzaj z jednym gatunkiem, więc nie ma za bardzo możliwości "uporządkowana kwestia przynależności gatunkowej okazów zaliczanych do tego rodzaju" :wink: . Kiedy nowy materiał Daspletosaurus ma oficjalnie "wyjść" to nie wiem. Są niby jakieś sp. nov., ale możliwe też, że wyjdą jako nowe rodzaje.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Janusz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 142
Rejestracja: 4 stycznia 2013, o 12:41
Imię i nazwisko: Janusz Mermer

Re: [Pytania] Tyrannosauroidea

Post autor: Janusz »

To na razie rodzaj z jednym gatunkiem, więc nie ma za bardzo możliwości "uporządkowana kwestia przynależności gatunkowej okazów zaliczanych do tego rodzaju"
:) Cóż, źle się wyraziłem, chodzi mi o te wszystkie okazy klasyfikowane jako Daspletosaurus sp., które mają być odrębne od D. torosus, np. AMNH 5438.
Da się dowiedzieć o nich czegoś więcej?

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [Pytania] Tyrannosauroidea

Post autor: Danu »

Tribute to Dinosaurs 2020

d_m

Re: [Pytania] Tyrannosauroidea

Post autor: d_m »

Odnośnie tropów z Roztocza. Rzadko kiedy udaje się przypisać ichnotakson do pojedynczego, konkretnego rodzaju dinozaura. Jak wynika z tekstu na planszy, rozumowanie na potrzeby popularyzatoryki w dinoparku jest następujące: Irenesauripus to ichnotakson znany też i z kredy Roztocza; jego twórcami mogły być "umiarkowanie duże kredowe teropody"; przykładem takiego morfotypu zwierzęcia jest Eotyrannus.

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Lista tyranozaurydów i pozostałych dinozaurów

Post autor: Eryk Sroka »

Przepraszam że mnie nie było dosyć długo na forum, wiązało się to z tym że Lady Gaga wydaje nowy album i była premiera singla i teledysku i wiele wiele więcej i obiecuję trwale powrócić na forum ale do rzeczy, mam pytanie czy istnieje jakaś lista która kataloguje wszystkie gatunki tyranozauroidów i numerów katalogowych skamielin które mogą nimi być? Otóż pewnie zapytacie na co mi to potrzebne, a no na to że chcę spróbować zrobić takę mini encyklopedię o nich, o środowisku ich życia itp. Więc mam taką wielką prośbę jeśli posiadacie linka to takiej listy to prosiłbym was aby w komentarzach umieszczać je, jeśli posiadacie jakieś ciekawe artykuły na ich temat to nimi także nie pogardzę :D

Oraz zapraszam do obejrzenia najnowszego teledysku mojej idolki ---------> http://www.youtube.com/watch?v=pco91kroVgQ
Ostatnio zmieniony 21 sierpnia 2013, o 02:56 przez Dino, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zminimalizowany film niezwiązany z tematyką
Obrazek

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Pytanie

Post autor: Danu »

Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: Pytanie

Post autor: Eryk Sroka »

Dzięki !! Jak macie jeszcze coś to dawać i przy okazji oceńcie teledysk :D


<połączono posty>


undescribed possible dryptosaur (Sereno, online 2001)
Early Cretaceous
Mazongshan, Inner Mongolia, China
Material- forelimb elements, manual ungual (127 mm)
Comments- This undescribed material was discovered by Sereno's team, during Dinosaur Expedition 2001. The manual ungual resembles Dryptosaurus most, differing only in the more extensive area under the lateral groove proximally and possibly the more anteriorly placed flexor tubercle (assuming the area isn't broken). Perhaps the two are related.
Reference- http://www.projectexploration.org/mongolia/u61001.htm o co z tym chodzi ??
Obrazek

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Pytanie

Post autor: szerman »

Eryk Sroka pisze: undescribed possible dryptosaur (Sereno, online 2001)
Early Cretaceous
Mazongshan, Inner Mongolia, China
Material- forelimb elements, manual ungual (127 mm)
Comments- This undescribed material was discovered by Sereno's team, during Dinosaur Expedition 2001. The manual ungual resembles Dryptosaurus most, differing only in the more extensive area under the lateral groove proximally and possibly the more anteriorly placed flexor tubercle (assuming the area isn't broken). Perhaps the two are related.
Reference- http://www.projectexploration.org/mongolia/u61001.htm o co z tym chodzi ??
"Nieopisany osobnik, możliwy dryptozaur
Wczesna kreda
Mazongshan, Mongolia Wewnętrzna, Chiny
Materiał: elementy kończyny przedniej, pazur przedniej łapy (127 mm)
Komentarz: nieopisany materiał był odnaleziony przez ekspedycję Paula Sereno podczas wyprawy Dinosaur Expedition 2001. Pazur przedniej kończyny najbardziej przypomina pazur u Dryptosaurus, różniąc się jedynie w szerszej powierzchni proksymalnego bocznego rowka i możliwie również umieszczonego bardziej ku przodowi zginacza. Możliwe, że cechy te są ze sobą powiązane."


Komentarz przetłumaczony przeze mnie raczej średnio... W każdym razie tak na swoje stronce pisze sobie Michael Mortimer ;) Wspomina o niejednym nieopisanym oficjalnie osobniku, nawet nienależącym do żadnego opisanego wcześniej taksonu. Znajdziesz tam dużo ciekawych rzeczy ;)

PS Witamy w sylurze :D

PS2 Przeniosłem temat do właściwego działu.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pytanie

Post autor: Dino »

http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... osauroidea
Najlepsze (choć wg Macieja już niewystarczająco aktualne) opracowanie w języku polskim (po angielsku też pewnie trudno byłoby znaleźć równie rzetelny tekst). Na samym dole masz również spis taksonów.
Eryk Sroka pisze:Dzięki !! Jak macie jeszcze coś to dawać i przy okazji oceńcie teledysk :D
Sądzę, że to nie jest odpowiedni temat, by oceniać dokonania artystyczno-wokalne panny Germanotty; wszak już wrzuciłeś ten link do tematu z ulubioną muzyką ;)

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: Pytanie

Post autor: Eryk Sroka »

Dino pisze:http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... osauroidea
Najlepsze (choć wg Macieja już niewystarczająco aktualne) opracowanie w języku polskim (po angielsku też pewnie trudno byłoby znaleźć równie rzetelny tekst). Na samym dole masz również spis taksonów.
Eryk Sroka pisze:Dzięki !! Jak macie jeszcze coś to dawać i przy okazji oceńcie teledysk :D
Sądzę, że to nie jest odpowiedni temat, by oceniać dokonania artystyczno-wokalne panny Germanotty; wszak już wrzuciłeś ten link do tematu z ulubioną muzyką ;)
ta lista taksonów raczej nieaktualna brakuje kilków m.in. tanikolagreza i celura


a i odnośnie artykułu znalazłem tm takie info
Nienazwane albertozauryny znane są także z Alaski i Nowego Meksyku; w położonych nad Pacyfikiem kampańskich osadach formacji El Gallo odkryto IV kość śródstopia, która proporcjami przypomina tę u Albertosaurus sarcophagus (Peecook i in., 2012; dokładna pozycja tego taksonu wewnątrz Tyrannosauridae jest jednak niejasna).
macie jakieś artykuły o nich
Obrazek

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Lista tyranozaurydów i pozostałych dinozaurów

Post autor: nazuul »

Eryk Sroka pisze:mam pytanie czy istnieje jakaś lista która kataloguje wszystkie gatunki tyranozauroidów i numerów katalogowych skamielin które mogą nimi być?
Paleofile.com - niedawno trafiłem na tą stronę (szukając obrazków triceratopsa, kiedyś jednak na coś podobnego już natrafiłem) i choć słabo ją znam, to raczej mogę polecić. Poza ww. Theropod Database (chyba najlepsze źródło danych o teropodach w ogóle [tylko kilka razy znalazłem jakieś pominięcia czy nieścisłości], choć o paleobiologii mało) oraz Dawida i moim artykułem, to może jeszcze uzupełniająco możesz zajrzeć do wikipedii oraz Paleobiology Database. Poza tym, to zbiorczych, w miarę aktualnych opracowań nie ma (albo nie znam), pozostają tylko i aż artykuły naukowe (np. w The Dinosauria jest obszerny rozdział Holtza, ale to książka z 2004 r., mimo to polecam przeczytać). Jest też nowa książka (właściwie różnych zbiór artykułów naukowych) Tyrannosaurid Paleobiology, ale słabo ją znam (przeglądając spis treści, to myślałem, że będzie ciekawsza)
Dino pisze:http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... osauroidea
Najlepsze (choć wg Macieja już niewystarczająco aktualne) opracowanie w języku polskim (po angielsku też pewnie trudno byłoby znaleźć równie rzetelny tekst).
Z taką oceną się zgadzam (nie znam niczego lepszego w żadnym ze znanych mi języków), ale opracowanie albo jest aktualne albo nie jest - a te nie jest, bo brak kilku nowych prac (raptoreksa należy pogrzebać już chyba ostatecznie, brak danych z książki Tyrannosaurid Paleobiology, wzmianki o Megaraptora, ugryzionego kręgu hadrozauryda). Dawid Mika ma się zająć aktualizowaniem.
Eryk Sroka pisze:chcę spróbować zrobić takę mini encyklopedię o nich, o środowisku ich życia itp.
no właśnie... jak widzisz, coś w tym stylu już jest. Jakbyś widział tą mini encyklopedię? Może lepiej rozwinąć ten istniejący artykuł (i zaktualizować czy może przerobić niektóre kwestie). Pomyślcie może z Dawidem Miką.
Eryk Sroka pisze:
ta lista taksonów raczej nieaktualna brakuje kilków m.in. tanikolagreza i celura
gdybyś przeczytał artykuł, to wiedziałbyś, dlaczego one zostały umieszczone nie w artykule o tyranozauroidach, ale w artykule o bazalnych celurozaurach, jako Coelurosauria incertae sedis :wink: Zob. też kladogramy w http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... lurosauria
Eryk Sroka pisze:a i odnośnie artykułu znalazłem tm takie info
Nienazwane albertozauryny znane są także z Alaski i Nowego Meksyku; w położonych nad Pacyfikiem kampańskich osadach formacji El Gallo odkryto IV kość śródstopia, która proporcjami przypomina tę u Albertosaurus sarcophagus (Peecook i in., 2012; dokładna pozycja tego taksonu wewnątrz Tyrannosauridae jest jednak niejasna).
macie jakieś artykuły o nich
ten z El Gallo (Meksyk) jest zacytowany, ale skąd są dane o albertozaurynach z Alaski i Nowego Meksyku to nie wiem, to zdanie dopisał Ag.Ent.
szerman pisze:PS2 Przeniosłem temat do właściwego działu.
ja też :P i do odpowiedniego tematu
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [ARTYKUŁ] Tyranozauroidy (Tyrannosauroidea)

Post autor: Ag.Ent »

szerman pisze:"Nieopisany osobnik, możliwy dryptozaur
(...)
Możliwe, że cechy te są ze sobą powiązane."
W tym przypadku chodzi chyba o to, że te dwa taksony (tj. ten nienazwany i Dryptosaurus) mogą być blisko spokrewnione.
nazuul pisze:ten z El Gallo (Meksyk) jest zacytowany, ale skąd są dane o albertozaurynach z Alaski i Nowego Meksyku to nie wiem, to zdanie dopisał Ag.Ent.
Pisał o nich Currie (2003; APP 48: 221), z tym że okaz z Nowego Meksyku to prawie na pewno Bistahieversor (chyba że są jeszcze jakieś inne - czasem łatwo się pogubić :)).

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: [ARTYKUŁ] Tyranozauroidy (Tyrannosauroidea)

Post autor: Eryk Sroka »

Ag.Ent pisze:
szerman pisze:"Nieopisany osobnik, możliwy dryptozaur
(...)
Możliwe, że cechy te są ze sobą powiązane."
W tym przypadku chodzi chyba o to, że te dwa taksony (tj. ten nienazwany i Dryptosaurus) mogą być blisko spokrewnione.
nazuul pisze:ten z El Gallo (Meksyk) jest zacytowany, ale skąd są dane o albertozaurynach z Alaski i Nowego Meksyku to nie wiem, to zdanie dopisał Ag.Ent.
Pisał o nich Currie (2003; APP 48: 221), z tym że okaz z Nowego Meksyku to prawie na pewno Bistahieversor (chyba że są jeszcze jakieś inne - czasem łatwo się pogubić :)).
To znaczy że rodzina albertozaurynów rozszerza się do 4 gatunków czyli m.in:
Gorgosaurus libratus
Albertosaurus sarcophagus
Appalachiosaurus montgomerensis ?
Bistahieversor saylei

(gdzieś jeszcze się spotkałem z umieszczaniem alektrozaura w tej grupie)
Ostatnio zmieniony 22 sierpnia 2013, o 09:42 przez Dino, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: pamiętajmy o kursywie nazw rodzajowych i gatunkowych
Obrazek

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: [ARTYKUŁ] Tyranozauroidy (Tyrannosauroidea)

Post autor: Eryk Sroka »

undescribed tyrannosaurid (Parker and Rowley, 1989)
Early Campanian, Late Cretaceous
Blackhawk Formation, Utah
Material- skull, tooth macie może więcej informacji o nim albo jakieś zdjęcia?
Obrazek

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [ARTYKUŁ] Tyranozauroidy (Tyrannosauroidea)

Post autor: Dino »

Szkoda, że Mortimer ma taki bałagan z bibliografią - nie każda cytacja ma swój odpowiednik w pełnej notce bibliograficznej. Jedyne co znalazłem Parkera i Rowleya z 1989 to:

Parker, L. R., and Rowley, L. R. 1989. Dinosaur Footprints from a Coal Mine in East-Central Utah. In D.D. Gillette and M.G. Lockley (ed) Dinosaur Tracks and Traces. (Cambridge University Press, 1989) pp. 360-366. in. Plant fossils and dinosaur footprints in coal mine roof surfaces.

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: [ARTYKUŁ] Tyranozauroidy (Tyrannosauroidea)

Post autor: Eryk Sroka »

Szkoda że tylko tyle :(
Obrazek

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [ARTYKUŁ] Tyranozauroidy (Tyrannosauroidea)

Post autor: nazuul »

Eryk Sroka pisze:To znaczy że rodzina albertozaurynów rozszerza się do 4 gatunków czyli m.in:
Gorgosaurus libratus
Albertosaurus sarcophagus
Appalachiosaurus montgomerensis ?
Bistahieversor saylei
podrodzina (-inae)
dwa ostatnie bardzo wątpliwe, zastanawiam się czy nie wyrzucić ich w ED z kategorii bardzo wątpliwe albertozauryny do bazalne tyranozauroidy. Chyba jakieś tam analizy wskazywały, że dwa pierwsze nie tworzą kladu - zob. do ED (hasła o Coelurosauria i Tyrannosauroidea)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [ARTYKUŁ] Tyranozauroidy (Tyrannosauroidea)

Post autor: AlbertoRaptor »

http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... artman.jpg

Zgłaszam błąd to nie jest Bistahieversor, ale Lythronax. Jednakże Hartman zrobił rekonstrukcję niszczyciela z Bisti.

http://www.skeletaldrawing.com/theropods/bistahieversor

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [ARTYKUŁ] Tyranozauroidy (Tyrannosauroidea)

Post autor: nazuul »

Poprawione, dzięki!
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [ARTYKUŁ] Tyranozauroidy (Tyrannosauroidea)

Post autor: AlbertoRaptor »

Ciekawe, że Carr nadal broni argumentu Tarbosaurus bataar = Tyrannosaurus bataar oraz Gorgosaurus libratus = Albertosaurus libratus. Chociaż z drugiej strony jest lumperem, tak jak Gregory S Paul.
http://tyrannosauroideacentral.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony 26 listopada 2013, o 22:31 przez AlbertoRaptor, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [ARTYKUŁ] Tyranozauroidy (Tyrannosauroidea)

Post autor: nazuul »

(zmieniłem trochę post więc wysyłam jeszcze raz)

Konkretnie chodzi o ten post: http://tyrannosauroideacentral.blogspot ... -blog.html

Tak naprawdę, to kogo to obchodzi, czy umieszczać je razem czy osobno? Nie to się liczy!!!

Co do, ehm... meritum ( :wink: ), to podejście Carra jest absurdalne, bo:
1) wyraźnie ogranicza on rodzaje do par gatunków siostrzanych ("taxonomic names (i.e., genera) should be used to reflect phylogenetic relationships between pairs of sister species"; " Pairs of sister species are subordinate members of a common ancestor that establishes the genus name"). Skoro tak, to idąc za najobszerniejszą analizą filogenetyczną tyranozauroidów (Loewen i in. 2013), należałoby przywrócić rodzaj Tarbosaurus (który Carr synonimuzuje z Tyrannosaurus) i uznać Zhuchengtyrannus magnus za drugi gatunek Tarbosaurus (właściwie w czym pomaga taka hipotetyczna synonimika? Nie wiadomo nawet, jaki jest wiek Zhuchengtyrannus, do tego jest fragmentaryczny, a z takimi to nigdy nie wiadomo). A może przestajemy być konsekwentni i robimy rodzaj trzygatunkowy (Tyrannosaurus)? To w takim razie dlaczego nie synonimizowaliśmy Daspletosaurus? Może za bardzo się różni morfologicznie (i czasowo)? Czyli jednak to kryterium? No ale Currie (2003) twierdzi, że Albertosaurus i Gorgosaurus dzieli więcej cech niż Daspletosaurus, Tarbosaurus i Tyrannosaurus. Albertozaury wyglądają na potencjalną linię anagenetyczną (wciąż, np. Loewen i in. 2013), ale tyranozauryny? Nie za bardzo (Loewen i in. 2013). Co z tymi, które mieszczą się między Daspletosaurus i Tyrannosaurus (np. Lythronax, Teratophoneus) i tymi, które mogą się tam mieścić (Bistahieversor)? Wg Carra Daspletosaurus jest bliższy Tyrannosaurus niż Teratophoneus, a wg Loewena i in. odwrotnie...
2) ma to sens gdy filogeneza jest pewna. Można powiedzieć, że jest, jednak były pomysły, że bataar to bliski krewny Alioramus (Currie i in. 2003) a Mortimer stwierdza nawet, że to prawdopodobne synonimy (wątpliwe - Brusatte i in. 2012).
3) najważniejsze: skoro pozostali używają innej nomenklatury ("I am alone among my fellow tyrannosauroid colleagues"), to dla ułatwienia komunikacji (główne zadanie nomenklatury!!!) wypada się dostosować. Patrząc od 2005 r. na google scholar, Tyrannosaurus bataar jako "ważna kombinacja" właściwie nie pojawia się w literaturze (poza Carrem oraz Paulem), prócz chyba tylko Molnara w "Tyrannosaurus Rex, the Tyrant King" (albertozaura już mi się nie chce sprawdzać)

czy Horner jest lumperem? Nie sądzę, żeby tego typu co wyżej omawiany na przykładzie Carra, przynajmniej nie ostatnio - jest drugim autorem Acristavus gagslarsoni, którego umieściłby w Maiasaura gdyby był lumperem, podobnie dzieli Triceratops na gatunki a twierdzi, że to linia anagenetyczna (choć nie zostało to opublikowane a w tych kwestiach pewnie nie ma ostatniego zdania), choć w I poł. lat 90-tych nazwał Prosaurolophus blackfeetensis i Hypacrosaurus stebingeri - nowe gat., nie rodzaje (swoją drogą, pierwszy to prawdopodobnie synonim typowego gatunku Prosaurolophus a drugi raczej nie jest najbliżej spokrewniony z typowym gatunkiem Hypacrosaurus, co sugerowałaby wspólna nazwa rodzajowa, zob. http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... odyfikacje). Raczej jest neutralny (nie zajmuje się pierdołami, akceptując taksonomię poprzedników).
Proponowane przez niego synonimiki gatunków (nie rodzajów przez łączenie gatunków w jednym rodzaju) to nie kwestia lumperstwa/splitterstwa nie mających istotnego znaczenia (tj. czy np. dany gatunek zasługuje na osobny rodzaj), ale istotnych, bo dotyczących często stadiów rozwojowych jednego gatunku i faktycznego zmniejszania różnorodności.

Prace cytowane:
Brusatte, S.L., Carr, T.D. & Norell, M.A. (2012) "The osteology of Alioramus, a gracile and long-snouted tyrannosaurid (Dinosauria, Theropoda) from the Late Cretaceous of Mongolia" Bulletin of the American Museum of Natural History, 366, 1-197. doi:10.1206/770.1
Currie, P.J. (2003) "Cranial anatomy of tyrannosaurid dinosaurs from the Late Cretaceous of Alberta, Canada" Acta Palaeontologica Polonica 48(2), 191-226.
Currie, P.J., Hurum, J.H., and Sabath, K. 2003. Skull structure and evolution in tyrannosaurid dinosaurs.Acta Palaeontologica Polonica 48 (2): 227–234.
Loewen, M.A., Irmis, R.B., Sertich, J.J.W., Currie, P.J. & Sampson, S.D. (2013) "Tyrant Dinosaur Evolution Tracks the Rise and Fall of Late Cretaceous Oceans" PLoS ONE 8(11), e79420. doi:10.1371/journal.pone.0079420
Mortimer http://theropoddatabase.blogspot.com/20 ... motus.html

PS
AlbertoRaptor pisze:Tarbosaurus = Tyrannosaurus bataar oraz Gorgosaurus = Albertosaurus libratus
właściwie nie powinno się dawać znaków równości między gatunkiem a rodzajem :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Tyranozauroidy

Post autor: Eryk Sroka »

Mam pytanie na wikipedii spotkałem się z kaldogramem (znajduje się poniżej)
na którym widnieją 2 nieopisane(??) taksony tyranozaurynów. Czy macie może jakieś informacje na temat tych znalezisk??
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Tyranozauroidy

Post autor: nazuul »

Kladogram podpisany jak pochodzący z Loewen i in. 2013.
To są te dwa nienazwane gatunki ?daspletozaura
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: Tyranozauroidy

Post autor: Eryk Sroka »

nazuul pisze:Kladogram podpisany jak pochodzący z Loewen i in. 2013.
To są te dwa nienazwane gatunki ?daspletozaura
Ale to pewne że to daspletozaury??
Obrazek

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [ARTYKUŁ] Tyranozauroidy (Tyrannosauroidea)

Post autor: nazuul »

Napisałem przecież "?daspletozaura".
Jak widzisz w tym kladogramie, tworzą grupę parafiletyczną* a naukowcy lubią mieć rodzaje monofieltyczne.

* http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... rafiletyzm
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ