[Opis] Kinnareemimus (kinnareemim)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

[Opis] Kinnareemimus (kinnareemim)

Post autor: Tomasz »

Kinnareemimus (kinnareemim/kinaremim)

Wielkość:
- długość: 2-2,5 m
- masa: ?
Występowanie:
- czas: 140-130 (?-125) Ma (wczesna kreda)
- miejsce: formacja Sao Khua, prowincja Khon Kaen (Tajlandia)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Ornithomimosauria

Etymologia:
Nazwa rodzajowa pochodzi od słowa Kinnaree, imienia pełnej wdzięku istoty z tajskiej mitologii, z ciałem kobiety i nogami ptaka, która według mitu zamieszkuje legendarny las Himmapan, co jest aluzją do ptakopodobnej budowy holotypu. Zaś epitet gatunkowy odnosi się do miejsca odkrycia szczątków - prowincji Khon Kaen.

Opis:
Kinnareemimus to rodzaj teropoda, który żył podczas wczesnej kredy na terenach północno-wschodniej Tajlandii. Jest to jeden z najstarszych jak dotąd odkrytych ornitomimozaurów, gdyż występował w walanżynie i hoterywie przed 140-130 milionami lat (lub później, być może w barremie, 130-125 Ma). Mimo to budowa śródstopia wskazuje. iż jest bardziej zaawansowany od młodszych geologicznie Garudimimus i Harpymimus, lecz bardziej bazalny niż Archaeornithomimus. Niekompletny szkielet kinnareemima odkryty pod koniec XX wieku w osadach formacji Sao Khua (prowincja Khon Kaen) składa się między innymi z kręgów, kości łonowych, kości strzałkowej, kości śródstopia oraz paliczków. Odkrycie to wskazuje, że zaawansowane ornitomimozaury mogły wyewoluować w Azji.
Niepublikowane badania (Mortimer, online) sugerują, że Kinnareemimus może nie być ornitomimozaurem, lecz alwarezzaurydem lub jakimś innym bazalnym celurozaurem. Nieoficjalna analiza kladystyczna (Cau, online) wskazuje, że jest on taksonem siostrzanym Ornithomimidae.

Materiał kopalny:
- holotyp: niekompletna lewa III kość śródstopia z dalszym końcem i fragmentem trzonka (PW5A-100).
- odesłany materiał: dalszy koniec prawej III kości śródstopia (PW5A-107), środkowy fragment lewej III kości śródstopia (PW5A-103), bliższy koniec lewej III kości śródstopia (PW5A-104), bliższy koniec prawej III kości śródstopia (PW5A-131), lewa I kość śródstopia (PW5A-101), prawie kompletna prawa I kość śródstopia (PW5A-105), bliższy koniec lewej IV kości śródstopia (PW5A-102), kompletna prawa IV kość śródstopia (PW5A-106), dwa bliższe końce czwartej kości śródstopia (PW5A-108, 109), siedem kompletnych paliczków (PW5A-115, 116, 117, 118, 119, 120, 121), niekompletny pazur (PW5A-122), kompletna prawa i lewa piszczel (PW5A-110, 111), bliższy koniec lewej kości strzałkowej (PW5A-112), bliższy koniec lewej kości łonowej (PW5A-114), bliższy koniec prawej kości łonowej (PW5A-113), trzon kręgu grzbietowego (PW5A-123), niekompletny kręg ogonowy (PW5A-124), trzonek bliższego kręgu ogonowego (PW5A-130), trzonek centralnego kręgu ogonowego (PW5A-125), trzonki czterech dalszych kręgów ogonowych (PW5A-126, 127, 128, 129).

Kinnareemimus Buffetaut, Suteethorn i Tong, 2009
Kinnareemimus khonkaenensis Buffetaut, Suteethorn i Tong, 2009

Obrazek
być może tak wyglądał kinnareemim (rekonstrukcja archeornitomima).


Obrazek
Rekontrukcja śródstopia kinnareemima - w widoku z góry i od przodu.
Ostatnio zmieniony 21 lipca 2009, o 09:41 przez Tomasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

odktycia szczątków
> odkrycia
bardzie bazalny
>bardziej

Poprawiłem - Tomek

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Opis] Kinnareemimus (kinnareemim)

Post autor: szerman »

Tomasz pisze:Kinnareemimus (kinnareemim)
Miodkiem nie jestem, ale czy polska nazwa nie powinna brzmieć ''kinaremim''? Tak jest chyba pod względem językowym poprawnie. Np. w przypadku Tyrannosaurus, wersja spolszczona nie posiada podwójnego 'n' (tyranozaur).

[Wpisałem obie wersje do opisu. Wykreśliłem też Ornithomimidae z klasyfikacji. nazuul]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Kinnareemimus (kinnareemim)

Post autor: nazuul »

Poprawki wprowadziłem od razu do tekstu opisu:
Tomasz pisze:- czas: 140-130 Ma (wczesna kreda)

[…]

Jest to jeden z najstarszych jak dotąd odkrytych ornitomimozaurów, gdyż występował w walanżynie i hoterywie przed 140-130 milionami lat.
może też być młodszy - ?bareem
Tomasz pisze:Nazwa rodzajowa pochodzi od słowa Kinnaree, imienia pełnej wdzięku istoty z tajskiej mitologii, z ciałem kobiety i nogami ptaka, która według mitu zamieszkuje legendarny las Himmapan.
co jest aluzją do ptakopodobnej budowy holotypu
Tomasz pisze:Mimo to budowa śródstopia wskazuje iż jest bardziej zaawansowany od
przecinek

Dopisałem jeszcze następujące 2 zdania:
Niepublikowane badania (Mortimer, online) sugerują, że Kinnareemimus może nie być ornitomimozaurem, lecz alwarezzaurydem lub jakimś innym bazalnym celurozaurem. Nieoficjalna analiza kladystyczna (Cau, online) wskazuje, że jest on taksonem siostrzanym Ornithomimidae.

Dopisałem też długość - 2-2,5 m (za theropoda.blogspot) i drugi obrazek

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [Opis] Kinnareemimus (kinnareemim)

Post autor: Danu »

"Ginnareemimus" (nomen nudum)

to mamy w ED, z tego co się orientuje to jeden i ten sam rodzaj pierwsza nieformalna nazwa a od 2009 roku znany jako Kinnareemimus, więc może powinno się zmienić ten zapis w ED, chyba, że ja wszystkiego nie doczytałem proszę o sprawdzenie tej kwestii :)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Opis] Kinnareemimus (kinnareemim)

Post autor: szerman »

Faktycznie:
http://home.comcast.net/~eoraptor/Ornit ... nareemimus
Przez 9 lat od nadania mu tej nazwy czekał na formalny opis, zaraz to dopiszę.

PS 2000 post... :mrgreen:
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ