[OPIS] Zanabazar

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Zanabazar

Post autor: nazuul »

Poprawiłem też opis Saurornithoides (http://www.dinozaury.com/forum/viewtopi ... 0142#30142), a poprawka zasugerowana przez Krzyśka (krzysiu_dino) w opisie Saurornithoides dotyczy tego opisu :)
niektóre zdania się powtarzają, ale mam nadzieje, że nie macie mi tego za złe, po prostu nie chce mi się pisac 2 razy to samo :P

==========================

Zanabazar (zanabazar)

długość: ok. 2,3 m
masa: ok. 27 kg
miejsce: Mongolia (formacja Nemegt)
czas: 72-68 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Coelurosauria
Maniraptora
Eumaniraptora
Deinonychosauria
Troodontidae

Zanabazar to spory troodontyd żyjący na terenie Azji w późnej kredzie. Był szybkim, zwinnym, inteligentnym i zapewne opierzonym dinozaurem. Był późnym, zaawansowanym przedstawicielem swojej grupy, a jego najbliższymi krewnymi są Troodon, Saurornithoides i prawdopodobnie także Borogoviaoraz Tochisaurus (dwa ostatnie mogą być synonimami zanabazara). Zanabazar to jeden z największych troodontydów, po Troodon.

Etymologia
Zanabazar został nazwany na cześć Zanabazara (1635-1723), pierwszego bogd gegeena Mongolii. Nazwa gatunkowa znaczy "młodszy". Został opisany przez Barsbolda jako Saurornithoides junior pół wieku po Saurornithoides mongoliensis.

Materiał kopalny
Holotyp (IGM 100/1) to szkielet, w którego skład wchodzą: czaszka (27,2 cm), przednie części żuchw, kręgi krzyżowe (1-6), kręgi ogonowe (9-21), niekompletne kości miednicy, biodrowa, dystalna piszczel i strzałka, kość skokowa, kości stępu i śródstopia.
Podobno istnieje drugi osobnik (IGM 100/2) - szkielet pozaczaszkowy.

Paleoekologia
Przypuszcza się, że dzięki dużym oczom zanabazar mógł polować w nocy, lecz jego pożywieniem mogły być też rośliny. Żył w otoczeniu znacznie większych dinozaurów, takich jak Tarbosaurus, Therizinosaurus, Gallimimus i Saurolophus. W przyszłości może zostać uznany za starszy synonim Borogovia, której holotypu nie można porównać do typowego okazu Z. junior. Zasugerowano, że Tochisaurus może być młodszym synonimem Zanabazar, lecz zapewne nie jest to prawdą, ponieważ różnią się budową śródstopia.


Spis gatunków:
Zanabazar Norell, Makovicky, Bever, Balanoff, Clark, Barsbold i Rowe, 2009
= "Mongolodon" Franzosa, 2004
?= Borogovia Osmólska, 1987
?= Tochisaurus Kurzanov i Osmólska, 1991
Z. junior (Barsbold, 1974) Norell, Makovicky, Bever, Balanoff, Clark, Barsbold i Rowe, 2009
= Saurornithoides junior Barsbold, 1974
= "Mongolodon" junior (Barsbold, 1974) Franzosa, 2004
?= Borogovia gracilicrus Osmólska, 1987
?= Tochisaurus nemegtensis Kurzanov i Osmólska, 1991

Źródła:
Norell, M.A.; Makovicky, P.J., Bever, G.S., Balanoff, A.M., Clark, J.M., Barsbold, R. and Rowe, T. (2009). "A Review of the Mongolian Cretaceous Dinosaur Saurornithoides (Troodontidae: Theropoda)". American Museum Novitates 3654: 63.

http://home.comcast.net/~eoraptor/Trood ... idesjunior

-------------------------------------------------

Holotyp Z. junior (na oko wygląda na dzieło Jaimego A. Headdena):
Rysunek pochodzi ze strony: http://dinoweb.narod.ru/Troodontidae.htm

Obrazek
Ostatnio zmieniony 7 sierpnia 2009, o 13:24 przez nazuul, łącznie zmieniany 6 razy.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Gdyby się okazało, że:
Zanabazar Norell et al., 2009 = Borogovia OsmĂłlska, 1987 = Tochisaurus Kurzanov i OsmĂłlska, 1991
to który ma pierwszeństwo - Zanabazar czy Borogovia?
Wydaje mi się, że Borogovia, ponieważ była by starszym synonimem ;) (choć specem zbytnio nie jestem :P)

Poza_tym opis chyba bez skaz :D
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

najbliĹźszym krewnym jest Troodon , Saurornithoides
Przecinek po troodonie
Bogd Gegena
Po polsku podobno "bogd gegeena"
czaszka (28 cm)
27,2 cm to bliżej 27 cm niż 28 - może lepiej napisać dokładną wartość? Wtedy nie ma niedomówień :)
Zanabazar to jeden z największych troodontydów, obok Troodon.
Zdanie oczywiście nie jest błędne, ale Turner i spółka stwierdzili wyraźnie, że jest największy, a Troodon być może osiągał podobne rozmiary. Ale to tylko moja luźna uwaga :)

Aha, i jeszcze jedno (podkreślenie moje):
jego najbliĹźszym krewnym jest Troodon , Saurornithoides i prawdopodobnie takĹźe Borogovia oraz Tochisaurus
Liczba mnoga. Wymienione są więcej niż dwa rodzaje, więc powinno być "jego najbliższymi krewnymi były" i wymienić stwory po dwukropku.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:
Gdyby się okazało, że:
Zanabazar Norell et al., 2009 = Borogovia OsmĂłlska, 1987 = Tochisaurus Kurzanov i OsmĂłlska, 1991
to który ma pierwszeństwo - Zanabazar czy Borogovia?
Wydaje mi się, że Borogovia, ponieważ była by starszym synonimem ;) (choć specem zbytnio nie jestem :P)
ja też nie, poczekajmy co powiedzą znawcy tematu
Jako gatunek Z. junior był opisany pierwszy - jako S. junior w 1974 r.
Tomasz pisze:Pozatym opis chyba bez skaz :D
Dzięki za sprawdzenie :)
Poza w "poza tym" razem piszemy :P . To jest "poza" czymś, a nie "po" czymś i "za" czymś :wink: . Nie ma też słowa "pozatym".
Ag.Ent pisze:
Zanabazar to jeden z największych troodontydów, obok Troodon.
Zdanie oczywiście nie jest błędne, ale Turner i spółka stwierdzili wyraźnie, że jest największy, a Troodon być może osiągał podobne rozmiary. Ale to tylko moja luźna uwaga :)
Największe rozmiary wśród Troodontidae osiągały osobniki przypisywane do rodzaju Troodon, których zęby znalezione na Alasce były około dwukrotnie większe niż te znajdywane choćby w Montanie (Fiorillo, 2008). Przyjmując, że te z Montany miały ok. 2 m, to długość tych z Alaski można obliczyć na jakieś 3,5-4 m.

Lit.:
Fiorillo, A. R. (2008) "On the Occurrence of Exceptionally Large Teeth of Troodon (Dinosauria: Saurischia) from the Late Cretaceous of Northern Alaska" PALAIOS; May 2008; v. 23; no. 5; p. 322-328
Ostatnio zmieniony 12 stycznia 2010, o 22:36 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Zanabazar

Post autor: szerman »

nazuul pisze: Zanabazar (zanabazar)

Hmmm... Wg mnie nazwa rodzajowa jest dość niefortunnie dobrana, niejeden będzie mylił końcówkę i mówić/pisać ''Zanabazaur''.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Re: [OPIS] Zanabazar

Post autor: Tomasz »

szerman pisze:
nazuul pisze: Zanabazar (zanabazar)
Hmmm... Wg mnie nazwa rodzajowa jest dość niefortunnie dobrana, niejeden będzie mylił końcówkę i mówić/pisać ''Zanabazaur''.
Jak dla mnie to nazwa powinna brzmieć Zanabazarsaurus junior czyli "młodszy jaszczur Zanabazara", ale cóż, autorzy nazwali go tak, więc taka nazwa obowiązuje.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Dla mnie ta nazwa jest w porządku. Lubie bardziej orginalne nazwy :) niż tworzenia ich według schematycznych końcówek jak np. : saurus, ceratops, raptor czy ostatnio chińskie long. :roll:
Tomasz Singer

DINOZAURY

Alien_12
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 35
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 14:49
Lokalizacja: BaranĂłw, Wielkopolska
Kontakt:

Post autor: Alien_12 »

Tak. A z resztą teraz się pojawiło jeszcze -ator
[img]http://www.geocities.com/logosaurus/spinosaurus.gif[/img]

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Alien_12 pisze:Tak. A z resztą teraz się pojawiło jeszcze -ator
chyba masz na myśli venator czyli łowca

ODPOWIEDZ