[OPIS] Utahraptor

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Zbiczek
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 40
Rejestracja: 15 marca 2006, o 10:47
Lokalizacja: Szprotawa

[OPIS] Utahraptor

Post autor: Zbiczek »

Aktualna wersja opisu jest tu:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... Utahraptor

Utahraptor

Długość: 7m
Masa: 0,5t
Czas: ok. 126MLT
Miejsce: Dalton Wells Quarry, Utah, USA
Klasyfikacja:
Saurischia
Theropoda
Coelurosauria
Dromaeosauridae

Utahraptor był średniej wielkości teropodem należącym do rodziny Dromaeosauridae. James Kirkland, Rob Gaston i Don Burge odkryli tego groźnego łowcę w 1993 roku w Dalton Wells Quarry w stanie Utah (USA). Ten wielki gad uzbrojony by?? w ogromny haczykowaty pazur dochodzący do 30 cm (na ka??dej ze st??p po jednym). Osiągający do 7 m, i ważący max. 500 kg. dinozaur najprawdopodobniej by?? podobny do swojego mniejszego odpowiednika - Welociraptora (Velociraptor). Tak wielkie zwierzę uzbrojone w ostry szpon musiało być zapewne prawdziwym postrachem tamtych czasów i być może atakował swoje ofiary w stadzie. Utahraptor ostrommaysorum został nazwany na cześć paleontologa Johna Ostorma-odkrywcy Deinonycha- następnego mniejszego krewnego Utahraptora.

Nazwa Utahraptor oznacza "rabuś (łowca) z Utah"

Utahraptor ostrommaysorum Kirkland, Burge i Gaston 1993 Dalton Wells Quarry, Utah, USA
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2007, o 14:12 przez Zbiczek, łącznie zmieniany 6 razy.
[url=http://imageshack.us][img]http://img118.imageshack.us/img118/8059/zbik1za8.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

dilong pisze:Mo??liwe, ??e biednego raptora zg??adzi?? dryf kontynentalny, kt??ry spowodowa?? zmiane prÄ?d??w morskich i opady na lÄ?dzie, ro??lino??erct albo ginÄ???y lub kar??owacia??y, prze to gupa gigaraptor??w nie mia??a co je??Ä? lub czÄ???ciej polowaÄ?.
Przecie?? dryf kontynentalny trwa nieustannie od miliard??w lat, teraz te??. To sÄ? centymetry na rok. W tym tempie zmiany ??rodowiska nie zachodzÄ? na tyle szybko, by dany gatunek nie m??g?? siÄ? do nich przystosowaÄ?, albo przenie??Ä? w miejsce, gdzie ??rodowisko mu bardziej pasuje - np. bli??ej albo dalej r??wnika, ??eby byÄ? w swojej ulubionej strefie klimatycznej mimo przesuwania siÄ? kontynentu na kt??rym ??yje. NaprawdÄ? dryf kontynent??w to wyjÄ?tkowo marny kandydat na zab??jcÄ? dowolnego dinozaura. I tak trzeba by zresztÄ? wskazaÄ? konkretny pow??d - od samego dryfu kontynent??w siÄ? nie umiera - a wiÄ?c: czy dinozaura X zabi??o wyginiÄ?cie ulubionego gatunku ofiar, bo wymar??y jago ulubione ro??liny ??ywicielskie, bo konkretny prÄ?d zmieni?? bieg wskutek przesuniÄ?cia tego kontynentu. Albo: wyginÄ???, bo dziÄ?ki pojawieniu siÄ? po??Ä?czenia lÄ?dowego z innym kontynentem przybyli stamtÄ?d konkurenci: gatunki Y i Z, przystosowane do tej samej niszy, ale sprawniejsze, itp. Samo wyja??nianie "to przez dryf kontynent??w" jest r??wnie niewyja??niajÄ?ce jak "z powodu zmian warunk??w". Ale jakich? Co konkretnie okaza??o siÄ? zab??jcze? (Inna rzecz, ??e na to trudno znale??Ä? wiarygodnÄ? odpowied??; ale nie ma sensu zastÄ?powaÄ? braku wyja??nienia wyja??nieniami pozornymi - kt??re niczego naprawdÄ? nie wyja??niajÄ?).

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Dinodata podaje:
(~12 m; ~2.7 tons) caudal vertebrae (Britt et al., 2001) Based on undescribed specimens, this estimate comes from caudals reportedly twice as long as those associated with a 565 mm femur. [M.Mortimer]
Czyżby Utahraptor osiągał 12m? Na tej stronie podają że w Yellow Cat Member znaleziono Utahraptor ostrommaysorum. W Poison Strip znaleziono kość miednicy i Ruby Ranch pazur z ręki. Oba to Utahraptor sp. Natomiast nigdzie nie znalazłem o kręgach ogonowych utaraptora. Na tej stronie znalazłem o kręgach ?dromeozauryda osiągającego 5-7m. Ale ten krąg jest z Washington D.C. I zwierzęcia nie szacuje się na 12m!
Wiecie coś o tym?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

To są wyliczenia na bazie porównań pojedynczych kości. Dyskutowaliśmy już o tym, że takie wyliczenia bywają bardzo nieprecyzyjne. Dlatego nie ma się co dziwić.
Generalnie informacje o Utahraptor są bardzo trudno dostępne i nieliczne. :? Dlatego niewiele jestem Ci w stanie pomóc na ten temat. :(

Sprawdziłem, że w "Dinosaurs of Utah" DeCourten oceniają jego długość na 20 stóp.
Biologia, UW

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] UTAHRAPTOR

Post autor: Utahraptor »

To jest obiecana przeze mnie poprawa opisu:

UTAHRAPTOR

Długość: do 7 m
Masa: poniżej 500 kg
Czas: barrem (130-125 milionów lat temu)
Miejsce: Dalton Wells Quarry (formacja Cedar Mountain), Utah, USA
Klasyfikacja:
Nadrząd: Dinosauria
Rząd: Saurischia
Podrząd: Theropoda
Rodzina: Dromaeosauridae
Podrodzina: Dromeosaurinae
Rodzaj: Utahraptor
Gatunek: U. ostrommaysi

Informacje ogólne:
Utahraptor był średniej wielkości teropodem należącym do rodziny Dromaeosauridae. James Kirkland, Rob Gaston i Don Burge opisali tego groźnego łowcę w 1993 roku na podstawie odkrycia w Dalton Wells Quarry w stanie Utah (USA). Stanowisko to należy do dolnej części (Yellow Cat Member) formacji Cedar Mountain i jest datowane na wczesną kredę – barrem. Wiek wyznaczono na podstawie danych litostratygraficznych, palinologicznych, lęgni ramienic i obecności "Polacanthus" oraz "Iguanodon”. Nazwa Utahraptor oznacza "rabuś (łowca) z Utah", epitet gatunkowy upamiętnia Chrisa Maysa, szefa Dinamation International Corporation, który zorganizował te badania i paleontologa Johna Ostorma - odkrywcy deinonycha.

Budowa i materiał kopalny:
Okazem holotypowym jest drugi pazur prawej stopy. Oprócz niego znaleziono pierwszy pazur dłoni, piszczel, kość łzową i przedszczękową. Do tego taksonu przypisuje się także pierwszy i prawdopodobnie drugi pazur dłoni, kręg środkowo-ogonowy, dwa dystalne kręgi ogonowe od jednego lub paru osobników. Najbardziej rzucającą się w oczy cechą tego gatunku są rozmiary. Kości Utahraptor są przynajmniej dwa razy większe niż te należące do deinonychów. Kość przedszczękowa jest masywna, zawiera cztery zębodoły. Zęby mają budowę asymetryczną. Są bardziej wypukłe od strony zewnętrznej i wyposażone w serracje na krawędziach. Kość łzowa jest słabo zachowana, kształtem przypomina literę „V”. W przeciwieństwie do wielu innych teropodów, nie ma żadnej dużej i głębokiej, pneumatycznej kieszeni na zewnętrznej stronie tej kości. Kręg środkowo-ogonowy oprócz rozmiarów różni się o Deinonychus zupełnym brakiem wyrostków poprzecznych i bardziej zredukowanym kanałem nerwowym. Prezygapofyzy są silnie wydłużone, podobnie jak u innych dromeozaurów. Kość piszczelowa ma 50,5 cm długości. Blizna po wyrostku wznoszącym kości skokowej jest wyraźna i duża, w formie trójkąta równobocznego. Podobny stan występuje u ornitomimozaurów i tyranozaurów. Ogólnie w swej budowie piszczel przypomina piszczel Acrocanthosaurus. Zastanawiająca jest proporcja kości piszczelowych deinonycha i utahraptora, która nie wynosi 1:2 jak w przypadku innych kości. Może wynikać z innych proporcji ciała u dużych drapieżników. Pazury są ostre i długie. Drugi pazur stopy mierzył prawdopodobnie 240 mm (zachowana część 222 mm). U Utahraptor i innych dromeozaurów rowki na pazurach są asymetryczne. Przypuszcza się, że związane jest to ze wzmocnieniem ich wytrzymałości. Pazury dłoni Utahraptor są węższe, pomimo swych rozmiarów, niż u Deinonychus, co sugeruje ich bardziej tnącą funkcję.
Britt. i in. (2001) w abstrakcie konferencyjnym opublikowanym w Journal of Vertebrate Paleontology donieśli o odkryciu nowych szczątków Utahraptor, należących do kilku osobników. Niektóre wskazują na jeszcze większe rozmiary tego zwierzęcia. Jednak jak dotąd (2011) nie ukazała się dokładniejsza publikacja na ten temat.

Paleobiologia:
Duże rozmiary prawdopodobnie pozwalały mu na polowanie na większą zdobycz. Jeżeli polował stadnie, to mógł atakować nawet zauropody. Długość kości piszczelowej była prawdopodobnie podobna co udowej. Takie proporcje cechują duże teropody, a nie mniejsze od nich dromeozaury. Utahraptor nie był zatem szybkim drapieżnikiem, ale z pewnością był w stanie dogonić współwystępujące z nim iguanodonty i zauropody. Masywność piszczeli wskazuje, że kończyny tylne były silne i mogły pomagać w atakowaniu. Spora masa pozwalała utrzymać równowagę w trakcie kopania, więc kończyny przednie nie musiały już trzymać się ofiary i mogły również służyć do ataku. Potwierdza to budowa sztyletowatych pazurów.

Ekologia i tafonomia:
Środowisko, w którym żył Utahraptor było okresowo suche. Osady są typu jeziorno-napływowego. Teren był zdominowany przez dinozaury. Wśród szczątków najwięcej znajduje się zauropodów, które należały do paru taksonów. Teropody, oprócz wspomnianego wcześniej Utahraptor, były reprezentowane przez Nedcolberia justinhoffmani i niezidentyfikowanego, potencjalnego ornitomimida. Znaleziono też szczątki iguanodonta i dinozaura pancernego (Gastonia). Z formacji Cedar Mountain znane są także tropy i skorupy jaj.
Artykulacja kości, ich nagromadzenie, wiek ontogenetyczny i sposób zachowania sugerują, że zwierzęta padły w trakcie jednego lub kilku epizodów masowych śmierci. Mogły one być wynikiem silnej suszy, która zabiła wiele osobników w krótkim okresie czasu. Szkielety i pojedyncze kości były „przerobione”, krótko transportowane i pogrzebane w wyniku ruchów masowych (derbis flow). Stan zachowania wskazuje, że przed ostatecznym pogrzebaniem kości ulegały zadeptywaniu (duże zwierzęta), sortowaniu i żerowaniu padlinożerców (głównie owadów, ślady zębów należą do rzadkości).
Oprócz dinozaurów odkryto także szczątki innych gadów, między innymi dużego, roślinożernego sfenodonta – prawdopodobnie Toxolophosaurus. Znane są także trzy krokodylokształtne, dwa wodne i mały, prawdopodobnie lądowy takson. Występował tam także przedstawiciel Neochoristodera, żółwie, rekiny hybodontowe, ryby dwudyszne i semionotidowe ryby.
Z ogniwa Yellow Cat znane są także terizinozaur Falcarius utahensis, troodontyd Geminiraptor, polakantyd większy od Gastonia, zauropody, iguanodontydy, mały dromeozauryd i duży teropod. Jednak te dinozaury mogą reprezentować nieco starszy zespół dinozaurów niż ten, w którym występował Utahraptor.

Klasyfikacja i filogeneza:
Gdy opisano Utahraptor, był jednym z niewielu znanych „raptorów”. Obecnie (2011) grupa, nazywana deinonychozaurami jest dobrze poznana i umożliwia dokładne badania filogenetyczne. Budowa pazurów i kręgów silnie wskazuje na przynależność Utahraptor do rodziny Dromeosauridae. Serracja na zębach bardziej przypomina tą, która występuje u Dromeosaurinae niż Velociraptorinae. Potwierdza to m. in. praca Turnera i in. (2007), wg której Utahraptor jest blisko spokrewniony z Achillobator, Dromeosaurus i Adasaurus.

Utahraptor w kulturze masowej:
Utahraptor jest jednym z powszechniej znanych dinozaurów, mimo ubogiego zapisu kopalnego. Jest jednym z głównych bohaterów „Dinosaur Comics” Ryana Northona. Życie kilku osobników tego rodzaju opisuje opowiadanie „Raptor Red” Roberta Bakkera. Tytułowa postać to samica Utahraptor. W opowiadaniu „Raptor” Paula Zindela Utahraptor posiada kilka fikcyjnych cech, takich jak trucizna w pazurach. Ten drapieżnik pojawił się także w serii paradokumentalnej „Wędrówki z dinozaurami” w odcinku "Pod skrzydłami olbrzymów", gdzie polował grupowo na iguanodona.

Obrazki
Jw.

Literatura:
Britt, B. B., Eberth, D. A., Scheetz, R. D., Greenhalgh, B. W. i K. L. Stadtman. 2009. Taphonomy of debris-flow hosted dinosaur bonebeds at Dalton Wells, Utah (Lower Cretaceous, Cedar Mountain Formation, USA). Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology, tom 280 (1-2), str. 1-22.
Kirkland, J.I.; Burge, D.; Gaston, R. 1993. A large dromaeosaur [Theropoda] from the Lower Cretaceous of Utah. Hunteria, tom 2 (10), str. 1-16.
Kirkland, J. I. i S. K., Madsen. 2007. The Lower Cretaceous Cedar Mountain Formation, Eastern Utah: The view up an always interesting learning curve. Geological Society of America Rocky Mountain Section. Annual Meeting.
Turner, A. H., Pol, D., Clarke, J. A., Erickson, G. M. i M. A. Norell. 2007. A Basal Dromaeosaurid and Size Evolution Preceding Avian Flight. Science, tom 317, str. 1378-1381.
Ostatnio zmieniony 31 grudnia 2010, o 14:56 przez Utahraptor, łącznie zmieniany 3 razy.
Biologia, UW

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [OPIS] UTAHRAPTOR

Post autor: Ag.Ent »

Trochę czepialstwa z mojej strony:
Utahraptor pisze:(...) upamiętnia paleontologa Johna Ostorma - odkrywcy Deinonycha.
Ostroma, deinonycha z małej.
Utahraptor pisze:Oprócz dinozaurów odkryto także szczątki innych gadów, między innymi dużego, roślinożernego sfenodonta – Toxolophosaurus?
Na mój gust zamiast znaku zapytania czytelniejsze byłoby napisanie: "między innymi dużego, roślinożernego sfenodonta – prawdopodobnie Toxolophosaurus", czy coś takiego.
Utahraptor pisze:(...) był jednym z niewielu znanych „raportów”.
Raportów znano wtedy jednak chyba więcej niż raptorów ;)
Utahraptor pisze:(...) przynależność Utahraptor do rodziny dromeosauridae. Serracja na zębach bardziej przypomina , która występuje u dromeosaurinae niż velociraptorinae. Potwierdza to praca Turnera i in. (2007), wg. (...)
Dromaeosauridae, tę, Dromaeosaurinae, Velociraptorinae, wg (bez kropki)

Poza tym: "iguanodontydy" - nie wiem, czy nazwa Iguanodontidae jest jeszcze w użyciu, "krokodyle" - biorąc pod uwagę wiek skamieniałości, to były to raczej bardziej bazalne krokodylomorfy (przynajmniej zgodnie z obecnym rozumieniem terminu Crocodylia [przez większość naukowców]). Ale te sprawy dotyczą nomenklatury, czyli są kwestią całkowicie umowną ;)
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] UTAHRAPTOR

Post autor: szerman »

Super opis! :)
Utahraptor pisze:Długość: do 7_m

Brak spacji
Utahraptor pisze:Miejsce: Dalton Wells Quarry, Utah, USA

Co prawda jest o tym mowa w opisie, ale i tu można dopisać formację Cedar Mountain.
Utahraptor pisze:Klasyfikacja:
Nadrząd: Dinosauria
Rząd: Saurischia
Podrząd: Coelurosauria
Rodzina: Dromaeosauridae
Rodzaj: Utahraptor
Gatunek: U. ostrommaysorum
Chyba brakuje Theropoda :P
Utahraptor pisze:Teren był zdominowany przez dinozaury. Wśród szczątków najwięcej znajduje się zauropodów, które należały do macronaria i kamaryzaurydów.
Macronaria

Jeszcze spis gatunków:

Utahraptor Kirkland, Burge i Gaston, 1993
Utahraptor ostrommaysorum Kirkland, Burge i Gaston, 1993
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] UTAHRAPTOR

Post autor: nazuul »

Utahraptor pisze:Długość: do 7m
ja bym wpisał 5-7, a nawet 5, żeby nie sugerować większych rozmiarów linearnych niż ma austroraptor oficjalnie
Rodzina: Dromaeosauridae
Rodzaj: Utahraptor
Gatunek: U. ostrommaysorum
a podrodzina to gdzie?
(Yellow Cat Member)
ogniwo YC (na forum zwykło się spolszczać)
obecności Polacanthus oraz „Iguanodon”.
trochę mi na pasuje - proponuję sprawdzić obecną klasyfikację tych szczątków
zauropodów, które należały do macronaria i kamaryzaurydów.
kamaryzaurydy należą do Macronaria
Z Yellow Cat Member znane są także
jest jeszcze świeżutki Geminiraptor i kilka innych taksonów zob. np. http://en.wikipedia.org/wiki/Cedar_Mountain_Formation
Gdy opisano Utahraptor, był jednym z niewielu znanych „raportów”. Obecnie (2011) grupa, nazywana maniraptorami jest dobrze poznana i umożliwia dokładne badania filogenetyczne.
raptory = maniraptory? Może raczej raptory=deinonychozaury albo =dromeozaurydy?
Ten drapieżnik pojawił się także w serii paradokumentalnej „Wędrówki z dinozaurami” w odcinku "The live experience", gdzie polował grupowo na iguanodona.
odcinek miał tytuł "Giant of the Skies" a po polsku "Pod skrzydłami olbrzymów"
Ag.Ent pisze:"iguanodontydy" - nie wiem, czy nazwa Iguanodontidae jest jeszcze w użyciu
czemu nie? Analizay kladystyczne wskazują, że to tego kladu należy jedynie Iguanodon, ale oczywiście ktoś może stwierdzić, że Iguanodontidae to grupa parafiletyczna do której należą np. wszystkie Styracosterna nie należące do Hadrosauridae

Poprawna nazwa to Utahraptor ostrommaysi!

Można jeszcze wspomnieć o tym (cytat ze strony Mortimera)
(BYU and CEU coll.) (at least nine individuals; juvenile to adult; ~3-5.6 m, some ~11 m?) 190 elements including premaxillae, nasal, quadratojugal, cervical vertebrae, dorsal vertebrae, sacral vertebrae, proximal caudal vertebrae, coracoid, partial ilium, incomplete ischium, femora (310-565 mm), astragalus, metatarsal II, phalanx II-1, metatarsal III, metatarsal IV (Britt et al., 2001)

(...)

New material was announced by Britt et al. (2001) in an abstract, but has yet to be described in detail. This consists of one individual from the Yellow Cat (=Gaston) Quarry (CEU coll.) and at least eight from the Dalton Well Quarry (70 elements in the BYU coll.). Anatomical information on these specimens can be gleaned from the matrices of Senter (2007b) and Longrich and Currie (2009). Of particular interest are caudal vertebrae about twice as long as those belonging to a specimen with a 565 mm long femur. If this turns out to be correct and not due to misidentification or unusual proportions, it could indicate individuals over ten meters long.

(...)

Britt, Chure, Stadtman, Madsen, Scheetz and Burge, 2001. New osteological data and the affinities of Utahraptor from the Cedar Mountain Fm. (Early Cretaceous) of Utah. Journal of Vertebrate Paleontology. 21(3), 36A.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] UTAHRAPTOR

Post autor: Utahraptor »

Poprawiłem literówki i błędy, dodałem wzmiankę o nowym materiale. Nie czytałem tamtego abstraktu, więc nie dopisałem go do literatury.
nazuul pisze:jest jeszcze świeżutki Geminiraptor i kilka innych taksonów zob. np. http://en.wikipedia.org/wiki/Cedar_Mountain_Formation
Problem jest taki, że mamy prawdopodobnie co najmniej dwa ekosystemy dinozaurowe w ogniwie Żółtego Kota. Nie wiem, które z tych taksonów współwystępują z utahraptorem, a które nie. Wpisałem te, których jestem w miarę pewien.
Ogólnie w literaturze jest mały bałagan. Pisałem z, w miarę, nowych artów, a są tam błedy i luki, które wykryliście. Trzebaby przebić się przez całą literaturę, by to uporządkować, a ja nie mam na to czasu.
nazuul pisze:ja bym wpisał 5-7, a nawet 5, żeby nie sugerować większych rozmiarów linearnych niż ma austroraptor oficjalnie
Też się zastanawiałem, czy nie zmienić rozmiarów, ale najprawdopodobniej nie znaleźliśmy największego osobnika w populacji, tylko średniaka. Mamy jeszcze te doniesienia o jeszcze wiekszych okazach. Na razie zostawiłem "do 7 m", bo jest w miarę bezpieczne. Jak ukaże się ten art, o którym pisałeś, to się zmieni.
Dzięki za poprawki. Z moich forumowych zobowiązań został mi Gazozaur, ale jego spodziewajcie się nieprędko.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re:

Post autor: Triceratops »

Nie wiem, czy to gatunek Ostrommaysi, czy Ostrommaysorum :oops:
Raz pisze tak, raz tak. To synonimy, czy w ogóle inne gatunki?
Jestem jeszcze niedoświadczona, chodzę do 6. klasy...
Nie w temacie jestem z tymi gatunkami...

<połączono posty>

I jeszcze jedno:
Chcę się upewnić - czy drugi palec przedniej łapy utahraptora też był uzbrojony w sierpowaty pazur? Czytałam o tym w książce "Dinozaury. Encyklopedia ilustrowana"
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] UTAHRAPTOR

Post autor: Utahraptor »

W pierwszej wersji artykułu jest błąd. Sugeruj się moim artykułem. Utahraptor ostrommaysi to poprawna nazwa :) . Drugi człon nazwy gatunkowej piszemy z małej litery.
Palce przedniej łapy były uzbrojone w ostre pazury, ale nie były tak mocno zakrzywione jak ten największy na stopie.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Re:

Post autor: szerman »

Triceratops pisze:Nie wiem, czy to gatunek Ostrommaysi, czy Ostrommaysorum :oops:
Nazwy te znaczą chyba to samo, tyle że ostrommaysi to rodzaj żeński, a ostrommaysorum męski. Tak mi się przynajmniej wydaje. Niemniej jednak gramatycznie poprawna jest pierwsza opcja - mimo to tę drugą też można spotkać, ja tak miałem gdy wprowadzałem powyżej swoje korekty :roll:
"Mastodon sapiens"

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [OPIS] UTAHRAPTOR

Post autor: Ag.Ent »

szerman pisze:Nazwy te znaczą chyba to samo, tyle że ostrommaysi to rodzaj żeński, a ostrommaysorum męski. Tak mi się przynajmniej wydaje. Niemniej jednak gramatycznie poprawna jest pierwsza opcja - mimo to tę drugą też można spotkać, ja tak miałem gdy wprowadzałem powyżej swoje korekty :roll:
Nie do końca - ostrommaysi znaczy "[należący do] Ostrommaysa" (czyli w sytuacji, gdyby był jeden Ostrommays rodzaju męskiego. W rodzaju żeńskim byłoby chyba ostrommaysae), a ostrommaysorum - "[należący do] Ostroma i Maysa", więc gramatycznie (choć niekoniecznie nomenklatorycznie!) poprawna jest właśnie forma ostrommaysorum, bo epitet gatunkowy honoruje nie tylko Ostroma, ale i Chrisa Maysa (do poprawienia w opisie).
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: [OPIS] UTAHRAPTOR

Post autor: Triceratops »

Ja wam nie pomogę, bo nie znam się na epitetach gatunkowych :)
Chciałam jeszcze tylko prosić o odpowiedź na pewne pytanie:
W pewnej książce przeczytałam, że utahraptor wspinał się na grzbiet ofiary za pomocą sierpowatych szponów i zabijał ją przednimi łapami - czy to możliwe?
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] UTAHRAPTOR

Post autor: nazuul »

Triceratops pisze:W pewnej książce przeczytałam, że utahraptor wspinał się na grzbiet ofiary za pomocą sierpowatych szponów i zabijał ją przednimi łapami - czy to możliwe?
wspinanie się za pomocą szponów na stopach jest na pewno bardziej prawdopodobne niż klasyczna hipoteza o rozdzieraniu za ich pomocą ofiar. Ale czy utahraptor zdołałby utrzymać swój ciężar na jednym palcu to juz inna kwestia (welociraptor prawdopodobnie mógł).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: [OPIS] UTAHRAPTOR

Post autor: Triceratops »

Co do ataku - być może szpony utahraptora były na tyle mocne, aby rozpruć ofiarę? Niewykluczone, że mógł również zadźgać ją pazurami przednich łap, pomagając sobie tylnymi - taka hipoteza jest przedstawiona np. na wikipedii. W programie "Dinozaury zabójcy" udowodniono, że welociraptor atakował w ten sposób - dlaczego nie mógłby robić tego także utahraptor?

Proszę o poprawienie ewentualnych błędów :D
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.


Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] UTAHRAPTOR

Post autor: Utahraptor »

Ag.Ent pisze:
szerman pisze:Nazwy te znaczą chyba to samo, tyle że ostrommaysi to rodzaj żeński, a ostrommaysorum męski. Tak mi się przynajmniej wydaje. Niemniej jednak gramatycznie poprawna jest pierwsza opcja - mimo to tę drugą też można spotkać, ja tak miałem gdy wprowadzałem powyżej swoje korekty :roll:
Nie do końca - ostrommaysi znaczy "[należący do] Ostrommaysa" (czyli w sytuacji, gdyby był jeden Ostrommays rodzaju męskiego. W rodzaju żeńskim byłoby chyba ostrommaysae), a ostrommaysorum - "[należący do] Ostroma i Maysa", więc gramatycznie (choć niekoniecznie nomenklatorycznie!) poprawna jest właśnie forma ostrommaysorum, bo epitet gatunkowy honoruje nie tylko Ostroma, ale i Chrisa Maysa (do poprawienia w opisie).
Dodałem do opisu, ale nie wiem kim był ten Chris Mays :?:
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] UTAHRAPTOR

Post autor: nazuul »

Nie wiesz? Wystarczy sprawdzić w źródle, które podajesz. :P Kirkland i in. piszą, że nazwa "honoruje Ostroma z Yale University za jego przełomowe badania nad deinonychem i jego relacji z ptakami oraz Chrisa Maysa, szefa Dinamation International Corporation, który przez założenie Dinamation International Society zorganizował badania przedstawione w tej [=Kirklanda i in. - przyp. MZ] publikacji".
Utahraptor pisze:Britt. i in. (2001) na łamach Journal of Vertebrate Paleontology donieśli o odkryciu nowych szczątków Utahraptor, należących do kilku osobników. Niektóre wskazują na jeszcze większe rozmiary tego zwierzęcia. Jednak jak dotąd (2011) nie ukazała się dokładniejsza publikacja na ten temat.
dokładniejsza publikacja? Raczej żadna, bo to jest informacja z abstraktu prezentacji (albo plakatu) przedstawionej na konferencji a piszesz o tym jakby to było opublikowane w JVP (brak kursywy)
Utahraptor pisze:Serracja na zębach bardziej przypomina tą, która występuje u Dromeosaurinae niż Velociraptorinae. Potwierdza to praca Turnera i in. (2007), wg której Utahraptor jest blisko spokrewniony z Achillobator, Dromeosaurus i Adasaurus.
właściwie to wszystkie analizy TWG na to wskazują a także Longrich i Currie, 2009
Utahraptor pisze:Rząd: Saurischia
Podrząd: Coelurosauria
podrzędem jest Theropoda :P :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Utahraptor

Post autor: Utahraptor »

Wielkie dzięki za poprawki, już je wprowadziłem. Opis można słać do encyklopedii ;)
Biologia, UW

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Utahraptor

Post autor: Utahraptor »

Dokonałem nieco aktualizacji, a przede wszystkim nafaszerowałem opis grafiką:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... Utahraptor
Biologia, UW

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Utahraptor

Post autor: szerman »

W końcu to Twój "imiennik", więc trudno, żeby nie był nafaszerowany grafiką :P
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Utahraptor

Post autor: nazuul »

Co do rekonstrukcji:
1) dobrze, że są
2) zawsze były stosowane linki do źródła ilustracji w podpisach
3) dwie ostatnie są fatalne - nie wstawiajmy czegoś takiego!
4) "Rekonstrukcja utahraptora z piórami" - dlaczego nie piszesz, że np. "Rekonstrukcja utahraptora z zębami"?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Utahraptor

Post autor: Utahraptor »

2) Wrzuciłem.
3) Sam kiedyś pisałeś, że jak są z wiki, to nie trzeba.
4) Kwestia gustu. Ostatniego wrzuciłem z sentymentu, ale młodsi pewnie nie załapią.
5) Bo nie wiadomo, czy miał. Duże dinozaury miały ciała pokryte łuską, tak wynika z odcisków skóry zauropodów i dinozaurów kaczodziobych.
Biologia, UW

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [OPIS] Utahraptor

Post autor: Ag.Ent »

Utahraptor pisze:5) Bo nie wiadomo, czy miał. Duże dinozaury miały ciała pokryte łuską, tak wynika z odcisków skóry zauropodów i dinozaurów kaczodziobych.
...oraz gigantoraptora i jutyrana. ;)

ODPOWIEDZ