[opis] duriawenator (Duriavenator)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
d_m

[opis] duriawenator (Duriavenator)

Post autor: d_m »

Duriawenator (Duriavenator) to środkowojurajski teropod z Wielkiej Brytanii. Jest jednym z najwcześniejszych znanych tetanurów.

Historia taksonomii
W 1883 roku Richard Owen opisał niekompletną czaszkę i zaliczył ją do gatunku Megalosaurus bucklandii Mantell, 1827 (błędnie zapisując jako Megalosaurus bucklandi). W 1964 Walker zauważył, że czaszka różni się od materiału typowego gatunku i w tym duchu Waldman w 1974 roku utworzył nowy gatunek - Megalosaurus hesperis. Megalozaur to jeden z najdawniej opisanych rodzajów dinozaurów i jak zawsze w takim wypadku, jest z nim związana skomplikowana historia taksonomii - większość brytyjskich teropodów klasyfikowano dawniej w obrębie tego rodzaju. Nowsze badania wykazały, że rzeczona czaszka zasługuje na własną nazwę rodzajową. Roger B. J. Benson ustanowił w 2008 roku rodzaj Duriavenator ("łowca z Dorset").

Lokalizacja i stratygrafia, materiał kostny
Jedyny znany okaz to NHM R332 (niekompletna czaszka). Naukowcy dysponują też odlewami: całego bloku skalnego sprzed preparacji (NHM R333) i obu kości zębowych (NHM R334 i NHM R335). Skamieniałość pochodzi z górnobajoskich (zona Parkinsonia parkinsonia, subzona Garantiana garantiana) osadów tak zwanego Górnego Niższego Oolitu, odsłoniętych w Greenhill koło Sherborne w Dorset.

Diagnoza
Duriawenator definiowany jest jako megalozauryd o następujących autapomorfiach kości szczękowej: głęboki rowek na grzbietowej stronie wyrostka kości jarzmowej zawierający wiele pneumatycznych otworów; siatka małych otworków na wewnętrznej części powierzchni stawowej.

Klasyfikacja
Theropoda
Tetanurae
Spinosauroidea
Megalosauridae
Duriavenator Benson, 2008
Duriavenator hesperis (Waldman, 1974)
= Megalosaurus hesperis Waldman, 1974

Grafiki z pracy Bensona (2008):

Obrazek
prawa kość zębowa

Obrazek
holotyp podczas preparacji przez Waldmana w 1976 roku
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 2008, o 18:12 przez d_m, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] duriawenator (Duriavenator)

Post autor: nazuul »

Dawid Mazurek pisze:Skamieniałość pochodzi z górnobajoskich (zona Parkinsonia parkinsonia, subzona Garantiana garantiana) osadów Górnego Wyższego Oolitu, odsłoniętych w Greenhill koło Sherborne w Dorset.
Upper Inferior Oolite, czyli jak dla mnie gĂłrny (upper) niĹźszy (inferior) Oolit
Dawid Mazurek pisze:holotyp podczasz preparacji przez Waldmana w 1976 roku
podczas
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: [opis] duriawenator (Duriavenator)

Post autor: Daniel Madzia »

Dawid Mazurek pisze:Historia taksonomii
W 1883 roku Richard Owen opisał niekompletną czaszkę pod nazwą Megalosaurus bucklandi (młodszy synonim nazwy Megalosaurus bucklandii).
Chyba nie do konca poprawnie sformulowane zdanie. Co dokladnie zrobil Owen (1883) z niekompletna czaszka? Na pewno ja opisal pod nazwą Megalosaurus bucklandi? Jesli tak, jego "Megalosaurus" bylby mlodszym homonimem megalozaura Bucklanda. Tak samo z "mlodszym synonimem". Jesli w dzisiejszych czasach jest Megalosaurus bucklandi Owena uwazany mlodszym synonimem gatunku M. bucklandii Mantella, jak wynika z tekstu, to w rezultacie Duriavenator hesperis bylby mlodszym synonimem gatunku M. bucklandii, bo przeciez byl opisany na podstawie identycznej czaszki, jak M. bucklandi Owena. ;)

Ja wiem, co chciales napisac, bo znam te historie, ale nie jestem pewien czy inny czatelnik nie odebral by tekst powyzszym sposobem. Chyba lepiej byloby napisac, ze Owen uwazal, ze czaszka nalezy do gatunku M. bucklandi, co jest ortograficznie niepoprawna wersja nazwy M. bucklandii Mantell (1827). W roku 1964 jednak Walker zauwazyl, ze... itp. itd. ;)

ODPOWIEDZ