[Opis] Timimus

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

[Opis] Timimus

Post autor: hanys »

Timimus (timim)
Długość: 3,5 m
Wysokość: 1,5 m
Miejsce występowania: Australia, Zatoka Dinozaurów (grupa Otway)
Czas występowania: 106 Ma
Klasyfikacja:
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Coelurosauria
Paraves
? Dromaeosauridae
? Unenlaginae


Timimus to rodzaj celurozaura z albu południowej Australii. Teropoda tego nazwano na cześć syna odkrywców, Timiego oraz profesora Tima Flannery’ego, sławnego australijskiego paleontologa. Nazwa gatunkowa została nadana dla uhonorowania Johna Hermana. Słowo mimus oznacza naśladować.

Holotyp (P186303) to kość udowa dorosłego zwierzęcia mierząca 432 mm. Druga kość (P186323) należała do młodego osobnika i mierzy tylko 195 mm. Znaleziono ją ok. metr od holotypu. Również kilka kręgów jest przypisanych do tego rodzaju. Autor opisu uznał go za ornitomimozaura, pierwszego odkrytego w Australii i pierwszego spoza Laurazji. Kość łonowa (P186058), kręgi i pazury odkryte w 1996 w Flat Rocks mogły należeć do jakiegoś przedstawiciela Ornithomimosauria. Pojawiły się teorie jakoby ornitomimozaury (i neoceratopsy) wywodziły się z Gondwany i później rozprzestrzeniły się na półkulę północną.

W kolejnych badaniach sklasyfikowano go jako Coelurosauria incertae sedis. Timimus wyróżnia się spośród innych ornitomimozaurów brakiem międzykłykciowego rowka na przedniej powierzchni kości udowej. Dinozaur ten ma kilka cech wspólnych z późnojurajskim Elaphrosaurus bambergi, który też był uznawany za dinozaura "strusiokształtnego". Z kolei Mortimer zasugerował, że timim może być unenlaginem. Ostatecznie Agnolin i współpracownicy (2010) uznali go za parawiala i prawdopodobnie unenlagina oraz za nomen dubium.

Timimus był smukłym zwierzęciem, prawdopodobnie dobrym biegaczem. Tereny, które zamieszkiwał, we wczesnej kredzie były położone za południowym kołem podbiegunowym. Anusuya Chinsamy, ekspert od mikrostruktury skamieniałych kości, zbadała w 1998 roku skamieliny timima i lielynazaury. Odkryła ona cykliczny wzór na kości, co może sugerować, że Timimus hibernował w czasie zimnych miesięcy.

T. hermani Rich i Vickers-Rich, 1993 [nomen dubium]

Obrazek
Kości udowe timima, u góry młodego osobnika


Dodałem początek "[Opis]" do tytułu ;) - Tomek
Kilka korekt za Agnolin et al 2010 i usunięcie krzaczków. MZ
Ostatnio zmieniony 10 listopada 2008, o 20:51 przez hanys, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Timimus

Post autor: nazuul »

hanys pisze:Miejsce występowania: Australia, Zatoka Dinozaurów (formacja Otway Group)
a moĹźe grupa Otway, bez nazwy formacji?
hanys pisze:Timimus to rodzaj ornitomimozaura
lepiej napisać celurozaura
hanys pisze:pierwszego z poza Laurazji.
spoza
hanys pisze:Z kolei ma kilka podobieństw z późno jurajskim Elaphrosaurus bambergi, ktĂłry teĹź był uznawany za dinozaura „ptasiokształtnego”.
dziwnie skonstruowane. moja propozycja:
Dinozaur ten ma kilka cech wspólnych z późnojurajskim Elaphrosaurus bambergi, który też był uznawany za dinozaura "strusiokształtnego".
hanys pisze:T. hermani Rich & Vickers-Rich, 1993
i

Co ciekawe, wg Mortimera timim może być unenlaginem.

Oto kości kości timima:
http://home.alphalink.com.au/~dannj/timimfmr.jpg

PS
Zdaje się, że to pierwszy opis dinozaura autorstwa hanysa. Myślę że następne (oby się pojawiły :D ) też będą na takim poziomie. Brawo!
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ