Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...
 
Teraz jest 18 października 2019, o 15:52

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [POPRAWA OPISU] Alioramus (alioram)
PostNapisane: 28 października 2008, o 16:14 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6486
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Alioramus (alioram)

długość: 5-6 m (niedorosłe osobniki)
masa: ok. 370 kg (niedorosłe osobniki)
czas: 72-65,5 Ma
miejsce: Mongolia (warstwy Nogon Tsav i formacja Nemegt)
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Coelurosauria
Tyrannosauroidea
? Tyrannosauridae
? Tyrannosaurinae

Wstęp
Alioramus to rodzaj tyranozauroida żyjący w późnej kredzie na terytorium Mongolii.

Etymologia
Alioramus znaczy "odrębna gałąź" (łac. alius "inna, odrębna" i łac . ramus "gałąź, odnoga"). Nazwano go tak, ponieważ niezwykłe cechy budowy aliorama wskazywały na wyraźną odrębność od innych tyranozauroidów. Także epitet gatunkowy typowego A. remotus odnosi się do domniemanego dalekiego pokrewieństwa z innymi tyranozauroidami - remotus znaczy bowiem "odległy". Natomiast drugi gatunek nazwano od gór Altai - istotnego składnika topografii południowej Mongolii.

Materiał kopalny
- A. remotus: holotyp (GI 3141/1) - to należąca do młodego osobnika (znakiem zapytania oznaczono kości, które wg niektórych źródeł nie zostały odnalezione) niekompletna czaszka długości ok. 70 cm, żuchwa, (?) 4 kręgi szyjne, (?) części kości piszczelowej i (?) strzałkowej, kości śródstopia, (?) paliczki i (?) pazury.

- A. altai: holotyp (IGM 100/1844) to dość kompletny i dobrze zachowany szkielet zawierający niemal kompletną lecz nieartykułowaną czaszkę, kręgi (wszystkie szyjne i krzyżowe, kilka grzbietowych i ogonowych) i większość kości kończyn tylnych i pasa miednicowego (brakuje kości łonowej i górnych części podudzia).
Okaz ten zginął w wieku 9 lat i był dużo mniejszy od tyranozaurydów w podobnym wieku.


Budowa
Długość odnalezionych osobników szacuje się na 5-6 metrów. Nie były to jednak w pełni wyrośnięte okazy. Alioramy były nieduże i smukłe. Najbardziej charakterystyczną cechą aliorama jest czaszka - długa i niska, z mocno wydłużonym pyskiem. Były one silne ornamentowane. Oba gatunki miały rogopodobny wyrostek za oczodołem. U A. remotus kość nosowa pokryta była rzędem sześciu wyraźnych guzków, natomiast A. altai miał tylko trzy słabiej wykształcone wypukłości. Lecz nadrabiał to dodatkowymi ozdobami - miał róg nad okiem (na kości łzowej), podobny do rogu, skierowany do wewnątrz wyrostek na kości jarzmowej oraz niezwykły róg wyrastający z tej kości z boku. Tak intensywna ornamentacja nie jest spotykana u innych późnokredowych tyranozauroidów, najprawdopodobniej zwiększała się z wiekiem. Kość szczękowa A. altai, podobnie jak inne kości czaszki, jest silne spneumatyzowana i ma olbrzymi dół przedoczodołowy z trzema oknami. Mózgoczaszka holotypu A. altai jest bardzo dobrze zachowana i ma zostać dokładnie opisana w przyszłych publikacjach. Dolna szczęka była długa i smukła, co jest cechą młodych tyranozaurydów. Pozbawiona jest modyfikacji wzmacniających szczeki widocznych u dużych tyranozaurydów. Alioram cechuje się większym stopniem spneumatyzowania szkieletu niż (inne?) tyranozaurydy - miał wgłębienia typowe dla tyranozaurydów jak i nie spotykane u nich. Kręgi i żebra szyjne były spneumatyzowane w stopniu nie zaobserwowanym u tyranozaurydów. Unikalne są też otwory pneumatyczne w żebrach piersiowych.


Środowisko życia
Warstwy Nogon-Tsav, w których odnaleziono szczątki Alioramus remotus, są powszechnie (lecz niekoniecznie prawidłowo) uważane za równe wiekiem datowanej na mastrycht (71-65 Ma) formacji Nemegt, w której osadach odnaleziono A. altai. Osady z tego piętra w Mongolii wykazują klimat bardziej wilgotny niż przypuszczalnie pustynne środowisko znane z wcześniejszych formacji z tego obszaru - Barun Goyot i Djadochta. Skały z Nemegt są pamiątką po równinach zalewanych przez rzeki, lecz z występującymi okresowo suszami. W tym środowisku żyły większe i bardziej zróżnicowane dinozaury niż te znane ze starszych formacji. Kurzanov doniósł o odkryciu w Nogon-Tsav (poza alioramem) także szczątki innych teropodów: Tarbosaurus, ornitomimozaurów i terizinozaurów. Okazy te nigdy jednak nie były przedmiotem dokładniejszych badań. Biorąc pod uwagę podobieństwo do fauny z kotliny Nemegt, można się spodziewać, że żyły tam także dromeozaurydy (Adasaurus) troodontydy (Borogovia, Zanabazar), owiraptorozaury (Avimimus, Elmisaurus, "Ingenia", Nemegtomaia, Rinchenia), alwarezzaurydy (Mononykus), pachycefalozaury (Homalocephale), ankylozaurydy (Tarchia), hadrozaurydy (Saurolophus) i tytanozaury (Nemegtosaurus, Opisthocoelicaudia).
Alioramus remotus i Tarbosaurus zapewne zajmowały inne nisze pokarmowe - ten pierwszy prawdopodobnie polował na mniejsze zwierzęta i zapewne był dużo rzadszy (tarbozaur znany jest z bardzo wielu szkieletów zwierząt w różnym wieku a alioram jedynie z dwóch nieodrosłych).

Pozycja filogenetyczna i jej historia
Alioramus - jak wynika z opublikowanej analizy Brusatte i współpracowników (2009) - jest bazalnym przedstawicielem Tyrannosaurinae. Taka pozycja aliorama wynika zapewne z wykluczenia Xiongguanlong z analizy i/lub błędów przy kodowaniu Allosaurus. Po włączeniu do analizy ksionguanlonga i odjęciu allozaura alioram plasuje się poza Tyrannosauridae - definiowanym jako Albertosaurinae+Tyrannosaurinae (Cau, online).

Wyniki wcześniejszych badań filogenetyczych także ujawniały dwie możliwe pozycje rodzaju Alioramus - miał należeć do zaawansowanych Tyrannosaurinae albo w ogóle nie zaliczać się do Tyrannosauridae. Jednak nie-tyranozaurydowa natura aliorama, która uwidoczniła się w badanich Thomasa Holtza (2004 - The Dinosauria, druga edycja) może być wynikiem niedojrzałości badanego okazu Alioramus. Z kolei analiza Philipa Currie, Jørna Huruma i Karola Sabatha wykazała, że Alioramus to przedstawiciel Tyrannosaurinae i takson siostrzany Tarbosaurus. Za bliskim pokrewieństwem obu azjatyckich rodzajów przemawia budowa czaszki - mechanizm zamykania szczęk oraz brak wyrostka łzowego w kości zębowej (cecha wykazywana też przez dorosłe osobniki Daspletosaurus). Ponadto, niektóre okazy Tarbosaurus mają rząd guzków na kościach nosowych, podobnych do tych znanych u Alioramus, lecz znacznie niższych. Za odrębnością obu taksonów przemawia, poza wielkością wypukłości na czaszce, także większa liczba zębów u aliorama. Znalezione młode osobniki tarbozaura wykazują bowiem taką samą liczbę zębów co dorosłe osobniki. Analiza przeprowadzona przez Carra (2005) wykazała, że Alioramus ma niepewną pozycję systematyczną, jednak na zewnątrz Tyrannosauridae. Wydaje się, że nie jest to wynikiem cech młodocianych aliorama, ponieważ młode tyranozaury i tarbozaury po dodaniu do danych Carra i przeprowadzeniu analizy lokowane są wewnątrz Tyrannosaurinae. Wyniki tego badania stawiają pod znakiem zapytania identyfikację holotypu aliorama jako młodego tyranozauryna, lecz nie wskazano, jakie cechy pozwalają na wyłączenie Alioramus z Tyrannosauridae. Ponadto, w opublikowanej macierzy danych nie zawarto cech aliorama.
Wśród paleontologów pojawiły się obalone już przypuszczenia, że alioram to w rzeczywistości młody osobnik Tarbosaurus (Currie, 2003).

Spis gatunków:
Alioramus Kurzanov, 1976
A. remotus Kurzanov, 1976
A. altai Brusatte, Carr, Erickson, Bever i Norell, 2009


Żródła:
Brusatte, S. L., Carr, T. D., Erickson, G. M., Bever, G. S. & Norell, M. A. (2009). "A long-snouted, multihorned tyrannosaurid from the Late Cretaceous of Mongolia". Proceedings of the National Academy of Sciences: doi:10.1073/pnas.0906911106

Currie, Philip J.; Hurum, Jørn H; & Sabath, Karol. (2003). "Skull structure and evolution in tyrannosaurid phylogeny". Acta Palaeontologica Polonica 48 (2): 227–234.

http://home.comcast.net/~eoraptor/Tyran ... musremotus

http://theropoda.blogspot.com/2009/10/p ... ni-su.html

http://archosaurmusings.wordpress.com/2 ... mus-altai/ [komentarze]

http://en.wikipedia.org/wiki/Alioramus


Obrazki
Załącznik:
Alioramus001.jpg
Załącznik:
Alioramus002.jpg
Załącznik:
Alioramus003.jpg
Załącznik:
Alioramus_altai.jpg
Załącznik:
091005-Alioramus-skull-02.jpg
Załącznik:
091005-skeletal-profile-02.jpg


Ostatnio edytowano 22 października 2009, o 18:37 przez nazuul, łącznie edytowano 10 razy

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 października 2008, o 17:24 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lipca 2008, o 14:37
Posty: 1012
Lokalizacja: beWYRYhills
Fajny opis :)
Tylko tyle znalazłem
Cytuj:
warstwy Nogonn Tsav

chyba przez jedno n

Cytuj:
Alioramus jest członkiem nadrodziny prymitywnych celurozaurów nazwanej Tyrannosauroidea. W skład tej nadrodziny wchodzą

powtarza sie, "może w jej skład"


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 października 2008, o 18:33 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
Jeszcze jedno:
Cytuj:
podobnieństwo do fauny z kotliny Nemegt

podobieństwo

Po za tym wszystko w porządku - bardzo ciekawy opis :D
Pozdrawiam!

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [POPRAWA OPISU] Alioramus (alioram)
PostNapisane: 10 maja 2014, o 16:10 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): 22 października 2007, o 18:29
Posty: 2385
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... /Alioramus
Fajnie, że zaktualizowałeś opis :)
Kilka drobiazgów wyłapałem:
Cytuj:
Raptorex może być jest młodym Tarbosaurus (Fowler, 2011; zob. też Newbrey i in., 2013), ale także Alioramus - między holotypem Raptorex a młodym Tarbosaurus występują pewne różnice w budowie czaszki (Tsuihiji i in., 2011), które mogą nie być istotne taksonomicznie (Fowler i in., 2011; Tsuihiji i in., 2011).

Zdanie jest niestylistyczne, proponuję przeredagować.
Cytuj:
Holotyp Qianzhousaurus sinensis jest największym i najstarszym ontogenetycznie okazem Alioramus. Wykazuje cechy obu okazów Alioramus i wg analiz filogenetycznych tworzy z nimi politomię (Lü i in., 2014), powinien zatem zostać zaliczony do tego rodzaju, jako A. sinensis (comb. nov.). Od A. altai różni się brakiem pionowego grzebienia na bocznej powierzchni kości biodrowej (choć kości są niekompletne), zaś z A. remotus łączy go liczba zębów (Lü i in., 2014). Dane te wskazują na to, że A. remotus i A. sinensis są prawdopodobnie synonimami, zaś A. altai jest odrębnym gatunkiem, albo A. remotus i A. altai są synonimami, zaś A. sinensis jest ważnym gatunkiem. Brak grzebienia na kości biodrowej może łączyć go z Raptorex - wg Sereno i in. (2009) także ten okaz nie ma tej cechy, lecz wg Larsona (w: Fowler i in., 2011) Raptorex ma grzebień).

Proponujesz synonimizację tylko rodzaju, czy również gatunku? W podkreślonym miejscu sugerowałbym nie używanie skrótu, bo ta nazwa pojawia się tu po raz pierwszy.
Cytuj:
?? Tyrannosauridae
?? Tyrannosaurinae
Alioramini

Alioramini nie jest synonimem Alioramus?

_________________
Biologia, UW


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [POPRAWA OPISU] Alioramus (alioram)
PostNapisane: 10 maja 2014, o 16:30 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6486
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
tekst jest w trakcie aktualizacji, poprawek itp. (co myślałem widać np. na podstawie samej tabelki), więc nieścisłości jest cała masa zapewne
nazuul napisał(a):
aktualizacja - Qianzhousaurus, chyba niekompletna

zatem uwagi przejrzę później
(teksty zwykłem aktualizować raz a dobrze oraz często, nie to co teraz...)

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

Copyright © 2005-2013 Dinozaury.com! - z nami przeniesiesz się w czasie...
Powered by phpBBphpBB Group
Template made by DEVPPL/ThatBigForum
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL