Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...
 
Teraz jest 26 kwietnia 2019, o 00:50

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [opis] Aerosteon (Aerosteon)
PostNapisane: 2 października 2008, o 10:07 
Poprawiona przez nazuula wersja niżej


Aerosteon (Aerosteon) to rodzaj drapieżnego dinozaura, którego szczątki opisano w roku 2008. Jedyny gatunek, Aerosteon riocoloradensis, znany jest z holotypu MCNA-PV-3137 (niekompletny szkielet niemal dorosłego osobnika, odkryto: fragmenty czaszki, sporo kręgów, żebra, żebra brzuszne - gastralia, fragmenty obręczy barkowej i obręczy miednicznej) i materiału dodatkowego: MCNA-PV-3138 (kość z lewej kończyny znaleziona ok. 10 metrów od holotypu) i MCNA-PV-3139 (niekompletna lewa kończyna, kilka kilometrów od holotypu). Skamieniałości samego holotypu wydobyto kilometr na północ od rzeki Rio Colorado (stąd epitet gatunkowy), na wysokości południowej granicy prowincji Mendoza w Argentynie. Wiek okazów wydobytych z formacji Anacleto (grupa Neuquen) szacuje się na około 84 miliony lat (górna kreda: santon). Nazwa rodzajowa dinozaura oznacza z greki "powietrzną kość" i jest związana z kluczową z naukowego punktu widzenia cechą aerosteona - analiza kości wykazała obecność silnie rozwiniętych przestrzeni pneumatycznych - za życia miejsc dla worków powietrznych takich jak u ptaków! Przy dziesięciu metrach długości aeroston był z pewnością w stanie zapolować nawet na tytanozaury, których skamieniałości również odnajdujemy w formacji Anacleto. Aeroston wydaje się być przedstawicielem wymarłej już wówczas gdzie indziej w świecie grupy dinozaurów - jego klasyfikacja przedstawia się następująco:
Dinosauria Owen, 1842
Theropoda Marsh, 1881
Tetanurae Gauthier, 1986
Allosauroidea Marsh, 1878

Obrazek
[size=75]rekonstrukcja Todda Marshalla


Obrazek
... i kolejna

Artykuł (darmowa wersja) opisujący aerosteona (ze zdjęciami skamieniałości): Sereno, P. C., i in. 2008. Evidence for avian intrathoracic air sacs in a new predatory dinosaur from Argentina. PLoS ONE 3 (9): e3303

Zmieniłem na większe ilustracje, z NG
Łukasz
[/size]


Ostatnio edytowano 2 października 2008, o 16:07 przez d_m, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 stycznia 2009, o 14:44 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6342
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
EDIT spore zmiany w związku z Benson et al, 2010; dopisałem też uwagę Ag.Enta i dałem nowy obrazek
____________________________________
Autorzy: Maciej Ziegler, Dawid Mazurek
Korekta: Adrian Tkocz, Tomasz SkawińskiAerosteon (aerosteon)

długość: 9-10 m (prawdopodobnie do 12-13 m)
masa: 1-3 t
czas: ok. 84 Ma
miejsce: Argentyna - prowincja Mendoza (formacja Anacleto - grupa Neuquen)
klasyfikacja:
Dinosauria
Theropoda
Tetanurae
Avetheropoda
Carnosauria
Allosauroidea
Carcharodontosauria
Neovenatoridae
Megaraptora

Aerosteon to rodzaj drapieżnego dinozaura, którego szczątki opisano w roku 2009. Jedyny gatunek, Aerosteon riocoloradensis, znany jest z holotypu MCNA-PV-3137 (niekompletny szkielet niemal dorosłego osobnika, odkryto: fragmenty czaszki, sporo kręgów, żebra, żebra brzuszne - gastralia, fragmenty obręczy barkowej i obręczy miednicznej) i materiału dodatkowego: MCNA-PV-3138 (II kość śródstopia znaleziona ok. 10 metrów od holotypu - nie wiadomo, czy należała do aerosteona) i MCNA-PV-3139 (niekompletna lewa kończyna, kilka kilometrów od holotypu, tymczasowo uznana za pochodzącą od aerosteona). Skamieniałości samego holotypu wydobyto kilometr na północ od rzeki Rio Colorado (stąd epitet gatunkowy), na wysokości południowej granicy prowincji Mendoza w Argentynie. Wiek okazów wydobytych z formacji Anacleto (grupa Neuquen) szacuje się na około 84 miliony lat (górna kreda: santon). Nazwa rodzajowa dinozaura oznacza z greki "powietrzną kość" i jest związana z kluczową z naukowego punktu widzenia cechą aerosteona - analiza kości wykazała obecność silnie rozwiniętych przestrzeni pneumatycznych - za życia miejsc dla worków powietrznych takich jak u ptaków! Przy dziesięciu metrach długości aeroston był z pewnością w stanie zapolować nawet na tytanozaury (Narambuenatitan, Antarctosaurus wichmannianus i Pellegrinisaurus), których skamieniałości również odnajdujemy w formacji Anacleto. Był prawdopodobne dominującym drapieżnikiem w swoim środowisku - abelizaurydy, takie jak Abelisaurus i Aucasaurus nie mogły się z nim równać.

Aerosteon został opisany w 2009 r, choć praca naukowa dostępna była od 2008 r. Przez prawie osiem miesięcy "Aerosteon" był nomen nudum a wszystkich formalności dopełniono dopiero 21 maja 2009.

Pozycja filogenetyczna i jej historia
Obecnie Aerosteon uważany jest za zaawansowanego przedstawiciela neowenatorydów (czyli megaraptora), blisko spokrewnionego z Megaraptor (Benson, Carrano i Brusatte, 2010).
Początkowo nieoficjalnie wzięto go za karcharodontozauryda (Alcober et al., 1998). Natomiast wg Sereno i współpracowników Aerosteon był przedstawicielem nowej grupy wśród Carnosauria. Później Mickey Mortimer (online) wyliczył pięć cech celurozaurowych i zauważył duże podobieństwo do orkoraptora (np. kość zaoczodołowa jest niemal identyczna) i uznał oba za celurozaury.


Spis gatunków:
Aerosteon Sereno, Martinez, Wilson, Varricchio, Alcober i Larsson, 2009
= "Aerosteon" Sereno, Martinez, Wilson, Varricchio, Alcober i Larsson, 2008
A. riocoloradensis Sereno, Martinez, Wilson, Varricchio, Alcober i Larsson, 2009
= "Aerosteon riocoloradensis" Sereno, Martinez, Wilson, Varricchio, Alcober i Larsson, 2008


Załącznik:
aerosteon.jpg
Rekonstrukcja A. riocoloradensis (zapewne aerosteon miał potężniejsze przednie kończyny z wielkimi pazurami). Autor: Vladimir Nikolov. Rysunek pochodzi z tej strony.

Źródła:
Artykuł (darmowa wersja) opisujący aerosteona (ze zdjęciami skamieniałości): Sereno, P. C., i in. 2008. Evidence for avian intrathoracic air sacs in a new predatory dinosaur from Argentina. PLoS ONE 3 (9): e3303

Benson, R.B.J., M.T. Carrano & S.L. Brusatte. 2010. A new clade of archaic large-bodied predatory dinosaurs (Theropoda: Allosauroidea) that survived to the latest Mesozoic. Naturwissenschaften doi:10.1007/s00114-009-0614-x

http://home.comcast.net/~eoraptor/Coelurosauria.htm#Aerosteonriocoloradensis

Załącznik:
Aerosteon02.jpg
(A) odnaleziony materiał aerosteona (B) lewa kość kwadratowa w widoku przednim (C) kręg grzbietowy (14) wraz z przekrojami (D) kość w widoku przednim wraz z przekrojem (E) przekrój żebra brzusznego (F) lewa kość biodrowa w widoku bocznym wraz z przekrojem Skale: 5 cm w B 10 cm (3 cm dla przekroju) w C 10 cm w D 2 cm w E 20 cm (6 cm dla przekroju) w F.


Ostatnio edytowano 22 października 2009, o 15:32 przez nazuul, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 stycznia 2009, o 16:55 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lipca 2008, o 14:37
Posty: 1012
Lokalizacja: beWYRYhills
Cytuj:
na podstawie matrycy obejmującej celurozaury (Sentera, 2007)

Senter

Tak, on się Senter nazywa, ale to jest matryca Sentera. To zmienię jeszcze inaczej:
"na podstawie matrycy opublikowanej przez Sentera (2007) obejmującej celurozaury"
nazuul


EDIT
I wszyscy są szczęśliwi :D

A najbardziej pan Senter :D :P


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 lutego 2009, o 15:36 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 marca 2006, o 20:45
Posty: 3543
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Opis nr 601 w ED:
http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... ew&id=1175


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 lutego 2009, o 18:59 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6342
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Mam jeszcze kilka uwag:
1) myśle, że należy dac rysunek przedstawiający materiał kopaln, żeby każdy mógł zobaczyć jak bardzo spekulatywna jest rekonstrukcja czaszki (tłumaczenie podpisu rysunku - niecałe, ale najważniejsze jest - na dole postu)

2) dlaczego by nie dać literatury do opisu, skoro opis był pisany właśnie na podstawie pracy Serena? (jak zostało uczynione np. tu), tym bardziej, że jest ogólnie dostępny!

3)
Cytuj:
Carnosauria/Coelurosauria ?
Allosauroidea/Tyrannoraptora
albo wszystko z "?" albo nic

4) wiem, że to zabrzmi nieskromnie, ale patrząc obiektywnie dokonałem tak dużych zmian w opisie, że umieszczenie mnie w "korekta" jest trochę niedoceniające. Tak, trudne to do zmierzenia, ale mój tekst do jakaś połowa opisu. Nie żebym żądał jakoś zauważenia zasług - obojętnie kto by dokonał takich zmian, uznał bym to za stosowne aby to tutaj napisać.

----------------------------------------------------------------------
Tłumaczenia opisu rysunku (tego)

(A) odnaleziony materiał aerosteona
(B) lewa kość kwadratowa w widoku przednim
(C) kręg grzbietowy (14) wraz z przekrojami
(D) kość życzeń w widoku przednim wraz z przekrojem
(E) przekrĂłj Ĺźebra brzusznego
(F) lewa kość biodrowa w widoku bocznym wraz z przekrojem

skale:
5 cm w B
10 cm (3 cm dla przekroju) w C
10 cm w D
2 cm w E
20 cm (6 cm dla przekroju) w F.

Zrobione ;)
Dino

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 czerwca 2009, o 16:21 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Dołączył(a): 19 marca 2009, o 20:55
Posty: 1990
Lokalizacja: Wrocław
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Opisany w 2009 ;) Można dopisać coś o zawirowaniach związanych z "oficjalnością" nazwy i że przez prawie osiem miesięcy "Aerosteon" był nomen nudum. Wszystkich formalności dopełniono dopiero 21 maja 2009. To samo tyczy się też anchiornisa i skorpiowenatora (w druku dopiero 2009), co zmieniłoby liczbę dinozaurów opisanych w danym roku itd. Jest to szczególnie ważne w przypadku ewentualnej synonimiczności skansoriopteryksa/epidendrozaura - większość badaczy używa nazwy Epidendrosaurus, ale opis Scansoriopteryx pierwszy ukazał się w druku, więc według zasad ICZN to ten drugi (S-pteryx) byłby starszym synonimem pierwszego.

[Zmieniłem daty w opisach Skorpiovenator i Anchiornis. Zmieniony powyższy tekst umieściłem w opise Aerosteon.
nazuul]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

Copyright © 2005-2013 Dinozaury.com! - z nami przeniesiesz się w czasie...
Powered by phpBBphpBB Group
Template made by DEVPPL/ThatBigForum
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL