[OPIS] Sinornithomimus (sinornitomim)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Sinornithomimus (sinornitomim)

Post autor: nazuul »

Długość to moje wyliczenia
--------------------------------------------------------
Sinornithomimus (sinornitomim)
Długość: 3,75 m
Masa: 150 kg
Miejsce występowania: Chiny - Region Autonomiczny Sinkiang-Ujgur (formacja Ulansuhai)
Czas występowania: 92-83 Ma (?125-99 Ma*)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Coelurosauria
Ornithomimosauria
Ornithomimidae

Sinornithomimus to rodzaj ornitomimozaura żyjącego w dolnej późnej kredzie na terytorium Azji. Szczątki odkryto w 1997 roku, a opisano w 2003. Odnalezienie gastrolitów dało początek przypuszczeniom, że sinornitomimy były roślinożerne. Jednak takie kamienie znaleziono również u drapieżnych teropodów, np. Lourinhanosaurus i Nqwebasaurus. Jak na ornitomimida, Sinornithomimus miał dość krótką szyję.

Stadne zachowania sinornitomima i materiał kopalny
Co ciekawe, znaleziono w jednym miejscu aż 27 szkieletów, z czego wiele było niemal kompletnych. Wszystkie osobniki mieszczą się w przedziale wiekowym od roku do ponad 7 lat. Brak nowo wyklutych oraz dorosłych. Zwierzęta prawdopodobnie tworzyły stado i zginęły w błocie wysychającego jeziora lub sadzawki. To odkrycie nasuwa przypuszczenie, że młode ornitomimidy oraz prawdopodobnie inne nieptasie dinozaury często żyły w grupach. Jest to inna strategia niż spotykana wśród współczesnych kręgowców lądowych. Varricchio i współpracownycy (2008) doszli do wniosku, iż styl życia dinozaurów był mobilny, były one jajorodne, opiekowały się jajami i najmłodszymi osobnikami, a osiągały dojrzałość dość późno - w ciągu kilku lat. Struktura populacji stada sinornitomimów jest podobna do tych u innych roślinożernych dinozaurów i sugeruje wysoką śmiertelność młodych.

Obrazek
Tabela przedstawia rozkład wieku osobników w kamieniołomie Suhongtu. Z lewej: liczba osobników; z dołu: długość kości udowych. Okazy, których nie znaleziono (nowo wyklute - ang. hatchning i dorosłe - ang. adult) zaznaczono kolorem szarym. Rdzawy kolor kwadratów oznacza osobniki opisane w badaniu z 2008, a pomarańczowe te wydobyte wcześniej (Kobayashi i Lü, 2001). Jak widać, zdecydowanie najwięcej jest osobników w wieku 1-2 lat.

Holotyp oznaczony IVPP-V11797-10 to niemal kompletny szkielet (brakuje dalszych kręgów ogonowych) niedorosłego osobnika, którego długość oszacowano na około 2,5 m. Jego kość udowa mierzy 32 cm. Znaleziono też osobnika, którego udo miałoby mierzyć 48 cm (IVPP-V11797-19) - jego długość można oszacować na 3,75 m. Do opisania gatunku autorzy posłużyli się jeszcze ośmioma kolejnymi osobnikami ze wspólnego cmentarzyska.

Obrazek
Większy osobnik to holotyp. Mniejszy to młody oznaczony IVPP−V11797−11. Skala wynosi 30 cm.

Obrazek
Rekonstrukcja szkieletu holotypu

Etymologia
Nazwa Sinornithomimus powstała z połączenia łacińskich słów: Sinae (odnoszącego się do Chin), ornithos (ptak) i mimus (czyli "naśladować"). Epitet gatunkowy nadano na cześć chińskiego profesora Zhi-Ming Donga, który odkrył szczątki sinornitomima.

Pozycja systematyczna
Sinornithomimus jest bazalnym przedstawicielem Ornithomimidae. W analizie filogenetycznej przeprowadzonej przez Kobayashi i Lu jest bardziej zaawansowany od Archaeornithomimus (z powodu budowy śródręcza). Lecz nowsze analizy odwracają tę sytuację.

Sinornithomimus dongi Kobayashi i Lu, 2003

Rekonstrukcja przyżyciowa Sinornithomimus. Uwaga: szyja jest za długa.
Obrazek

Kilka obrazków pochodzących z pracy Varricchio i in. (2008) znajduje się tutaj

Źródła:
Kobayashi, Y. and Lü, J.−C. (2003). "A new ornithomimid dinosaur with gregarious habits from the Late Cretaceous of China." Acta Palaeontologica Polonica 48 (2): 235–259.

David J. Varricchio, Paul C. Sereno, Zhao Xi-jin, Tan Lin Jeffrey A. Wilson, and Gabrielle H. Lyon. (2008) "Mud-trapped herd captures evidence of distinctive dinosaur sociality." Acta Palaeontologica Polonica 53 (4), 2008: 567-578.

* Benson, R.B.; and Xu, X. (2008). "The anatomy and systematic position of the theropod dinosaur Chilantaisaurus tashuikouensis Hu, 1964 from the Early Cretaceous of Alanshan, People's Republic of China". Geological Magazine published online. doi:10.1017/S0016756808005475.[/url]
Ostatnio zmieniony 4 czerwca 2009, o 12:34 przez nazuul, łącznie zmieniany 6 razy.

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

który odkrył szcątki sinornitomima
szczątki

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

W związku z nowym artykułem w APP zmieniłem i rozszeżyłem opis w części "Stadne zachowania sinornitomima i materiał kopalny". Pozostałe części nie uległy zmianie.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

mieszaczą
mieszczą
nie-ptasie
chyba bez myślnika
wppółpracownycy
współpracownicy
opiekawoały
opiekowały

ODPOWIEDZ