Największy teropod poza spinozaurem

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
krzysiek10ar
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 40
Rejestracja: 10 września 2008, o 21:11

Największy teropod poza spinozaurem

Post autor: krzysiek10ar »

Jaki był największy teropod, ale chodzi mi o te padlinożerne i mięsożerne, a nie o te co jedzą ryby i małe gady (np spinozaur, barionyks). Czytałem, że karcharodontozaur, który osiągał 13 m długości. Lub mapuzaur, tyranozaur, gigantozaur, tarbozaur itp. mają na ogół podobne rozmiary, ale któryś z nich musi być największy, tylko któty?? Już w innym wątku pisałem, że niezabardzo mi się chce wierzyć wikipedi, tam może kto chce stworzyc stronę, więc nie wiadomo czy to prawda czy nie.
Z góry dziękuję z odpowiedż.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Największy teropod.

Post autor: nazuul »

Spinozaurydy też zapewne były padlinożerne i wydaje mi się dziwne, że miały by się żywić "małymi gadami" :o .

Nie lubisz wikipedii? A szkoda, bo to bardzo kompetentne źródło (angielska oczywiście). Zobacz tu
http://en.wikipedia.org/wiki/Dinosaur_s ... _theropods
ta strona ma ograniczoną możliwość edytowania( :wink: ). Który największy - wnioski wyciągnij sam. Jeżeli chcesz jasnej odpowiedzi, to Giganotosaurus chyba był największy.
krzysiek10ar pisze:któryś z nich musi być największy
Niekonieczne. Zwierzęta są BARDZO zróźnicowane rozmiarami. Prosty przykład, może nieco przesadzony, ale dobrze ilustrujący problem: jak duży jest człowiek? tzn jak wysoki, lub jak ciężki?
Dużo znaleziono np. tyranozaurów, zdaje się że kilka mapuzaurów i giganotozaurów. Ale np. tyranotytana i karcharodontozaura tylko niekompletne pozostałości 1-2 osobników. Biorąc to pod uwagę, jest dużo większe prawdopodobieństwo znalezienia wśród szczątków tyranozaura wielkiego osobnika, jednak nie znaczy to, że przeciętnie były one większe niż np. karcharodontozaury (rodzaj znany głównie z dość kompletnej czaszki - C. saharicus - i kawałka czaszki - C. iguidensis).
Ostatnio zmieniony 28 marca 2009, o 20:48 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: Największy teropod.

Post autor: Daniel Madzia »

krzysiek10ar pisze:Jaki był największy teropod, ale chodzi mi o te padlinożerne i mięsożerne, a nie o te co jedzą ryby i małe gady (np spinozaur, barionyks).
"Ryby i male gady"? U baryonyksa znaleziono szczatki prawdopodobnie mlodego iguanodonta...
Nazuul Krzyskowi pisze:Nie lubisz wikipedii? A szkoda, bo to bardzo kompetentne źródło (angielska oczywiście).
Nie, nawet angielska nie jest kompetentna. ;)
Nazuul pisze:karcharodontozaura tylko niekompletne pozostałości 1-2 osobników.
Niekompletne pozostalosci dziesiatek osobnikow, tylko ze niestety chodzi o zabki...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Daniel Madzia pisze:Niekompletne pozostalosci dziesiatek osobnikow, tylko ze niestety chodzi o zabki...
tylko że ząbki nie powiedzą wiele na temat wielkości ich właściciela
Ostatnio zmieniony 28 marca 2009, o 20:48 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Jak już mowisz który był największy to ja bym powiedział, że giganotozaur był jednak mniejszy od tyranozaura. Patrząc na to, że miał 13,2 m długości a nie te 14-16 m co nieraz się szacowało giganotozaura, to pewnie był mniej masywny niż tyranozaur i ważył pewnie mniej. Dlatego powiedział bym, że tyranozaur był większy zwłaszcza, że Celeste oblicza się na 14,1 m ale to tylko spekulacje. Tak naprawdę nie można jednoznacznie określić który był więjszy. Natomiast spinozaur pewnie też nie gardził inną zdobyczą niż rybami a był jednak wyraźnie większy.
Tribute to Dinosaurs 2020

Exar
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 1
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, o 08:53

Post autor: Exar »

A ja słyszałem o większym teropodzie niż spinozaur. Nazywa się Kelmayisaurus gigantus i przypuszcza się że mógł mieć ponad 22 m długości, ale nie wiem czy to wiarygodne.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

Tak pisał Mortimer na DML, ale: po pierwsze - "K. gigantus" nie został formalnie opisany, więc się "nie liczy" :), po drugie - sam Mortimer pisze, że "naturalnym podejrzeniem jest, że to kości zauropoda" i wątpi, że "ich interpretacja jako szczątków 22-metrowego teropoda się utrzyma". I ja też wątpię. Może być tak jak było z bruhatkajozaurem, którego też opisano początkowo jako teropoda, a okazał się zauropodem, a według niektórych nawet... drewnem :D


Usunęłem zbędne wypowiedzi.
nazuul

ODPOWIEDZ