Filogeneza teropodĂłw a Cryolophosaurus

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Filogeneza teropodĂłw a Cryolophosaurus

Post autor: nazuul »

http://theropoda.blogspot.com/2008/07/c ... opoda.html
Na tej stronie przedstawiono ciekawy kaldogram. Obok klasycznego (na obrazku ten u góry) jest jeszcze drugi, który moim zdaniem tłumaczy wiele rzeczy. Proponowany klad teropodów - "Dilophosauridae", z którym spotkałem się już wcześniej - w pracy

N. D. Smith, P. J. Makovicky, D. Pol, W. R. Hammer, and P. J. Currie:
The Dinosaurs of the Early Jurassic Hanson Formation of the Central Transantarctic Mountains: Phylogenetic Review and Synthesis

i w pewnym komentarzu dr Holtza na jakimś blogu (o ile pamietam http://scienceblogs.com/laelaps). Dilofozaurydy (Dilophosaurus wetherilli, Dracovenator regenti, "Dilophosaurus" sinensis i Cryplophosaurus) były by wtedy rodziną niezaliczaną do Coelophysoidea, lecz bliższą neoceratozaurom (Ceratosauridae i Abelisauroidea) i tetanurom, które także tworzyłyby monofiletyczny klad. Także Zupaysaurus byłyby bliski "dilofozaurydom". Taka filogeneza teropodów tłumaczyła by wiele rzeczy: mozaikę cech tetanurowych i ceratozaurowych (Ceratosauria: Coelophysoidea i Neoceratosauria) u dilofozaurydów (dość wyraźnie widoczych u kryolofozaura, zaliczanego czasem nawet do allozauroidów!) oraz brak w tetanurów i neoceratozaurów w zapisie kopalnym aż do wczesnej jury (Berberosaurus, Cryolophosaurus, które są najstarszymi odpowiednio: neoceratozaurem i tetanurem). Według starej teorii ((Coelophysidea + Neoceratosauria) + Tetanurae) tatanury powinny żyć równolegle z najstarszymi ceratozaurami, a dotąd nie znaleziono żadnego w tak starych osadach. Jeżeli by przyjąć, że Mickey Mortimer nie myli się co do Teyuwasu, którego uważa za celofyzoida, to ta grupa dinozaurów współegzystowała z najstarszymi dinozaurami, jak Staurikosaurus, Saturnalia (formacja Santa Maria, której datowanie jest niepwene, lecz chyba te dinozaury są z późnego karniku).
Co o tym myślicie?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: Filogeneza teropodĂłw a Cryolophosaurus

Post autor: Daniel Madzia »

nazuul pisze:Obok klasycznego (na obrazku ten u góry) jest jeszcze drugi, który moim zdaniem tłumaczy wiele rzeczy.
Dawno juz uwzgledniam te hipoteze na WP. ;)
nazuul pisze:Dilofozaurydy (Dilophosaurus wetherilli, Dracovenator regenti, "Dilophosaurus" sinensis i Cryplophosaurus) były by wtedy rodziną niezaliczaną do Coelophysoidea, lecz bliższą neoceratozaurom (Ceratosauridae i Abelisauroidea) i tetanurom, które także tworzyłyby monofiletyczny klad.
= Averostra
nazuul pisze:Co o tym myślicie?
Moze nie zrozumialem pytanie, ale o czym mam sobie co myslec? :oops:

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Filogeneza teropodĂłw a Cryolophosaurus

Post autor: nazuul »

Daniel Madzia pisze:Dawno juz uwzgledniam te hipoteze na WP. ;)

= Averostra
Racja, nie jestem zbyt na bieżąco :oops:

Daniel Madzia pisze:
nazuul pisze:Co o tym myślicie?
Moze nie zrozumialem pytanie, ale o czym mam sobie co myslec? :oops:
Zrozumiałeś dobrze, to ja źle zadałem. Powinno być coś w stylu "Może wiecie/czytaliście coś więcej na ten temat?" :wink: , a nie pytanie o opinie właśne (jak wiadomo nie jesteśmy paleontologami, poza 1 chlubnym wyjątkiem :mrgreen: ).
Są jeszcze jakieś badania na ten temat?


EDIT 15.09.2010
Obecnie to dominująca hipoteza filogenezy - zob. artykuł o bazalnych teropodach
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ