[OPIS] Labocania (labokania)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

[OPIS] Labocania (labokania)

Post autor: Sebastian »

Sory robiłem opis na kolanie :wink:

Labocania (labokania) - incertae sedis

Długość: 6 - 7,5 m
Masa: 1 - 1,5 t
Czas: kampan, ok. 70 Ma
Miejsce: formacja "La Bocana Roja", Kalifornia Dolna - Meksyk
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria???
Tyrannoraptora???
Tyrannosauroidea???


Labocania to rodzaj dużego teropoda (prawdopodobnie tyranozauroida) z Kalifornii Dolnej w Meksyku. Jej skamieniałości pochodzą z okresu kampanu sprzed ok. 70 milionów lat. Nazwa rodzajowa pochodzi od nazwy formacji La Bocana Roja, co można przetłumaczyć potocznie jako "czerwone wargi". Gatunek typowy tego dinozaura to Labocania anomala - opisana w roku 1974 przez Ralpha Molnara. Ponieważ labokania oparta jest na podstawie ubogiego materiału, jej pokrewieństwo nie jest znane. Molnar zauważył pewne podobieństwa między Labocania a tyranozaurydami. Mimo to nie przydzielił jej do żadnej rodziny. W 2004 roku T. Holtz w swojej pracy zaliczył ją jako prawdopodobną przedstawicielkę Tyrannosauroidea.

Materiał labokanii został odkryty w roku 1970. Holotyp LACM 20877 składa się na niekompletną czaszkę (~660 mm długości), szewron, dolną część kości biodrowej, niekompletną kość łonową, prawie kompletną II kość śródstopia oraz III paliczek drugiego palca stopy. Charakterystyczny dla tego rodzaju jest przede wszystkim brak śrubowych rowków na kłykciach, które są cechą pozostałych teropodów. Mimo to labokania wykazuje bardzo duże podobieństwa do tyranozauroidów z kilkoma cechami allozauroidów, a nawet prymitywnych anatomicznie abelizaurydów. Obecnie Labocania posiada status incertae sedis (trudny lub niemożliwy do zaklasyfikowania).

Spis gatunków:
Labocania Molnar, 1974
Labocania anomala Molnar, 1974

Obrazek
Rekonstrukcja pochodzi ze strony:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ocania.jpg
Ostatnio zmieniony 12 lipca 2008, o 16:08 przez Sebastian, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Labocania (labokania)

Post autor: nazuul »

Sebastian pisze:Sory robiłem opis na kolanie :wink:
Ale i tak jest bardzo dobry, a po uwzględnieniu poniższych poprawek powinien być bez zarzutu :D
Sebastian pisze:Miejsce: formacja "La Bocana Roja", Dolna Kalifornia - Meksyk
Kalifornia Dolna
Sebastian pisze:Klasyfikacja:
Tetanurae
Neotetanurae?
Coelurosauria/Carnosauria?
Tyrannosauroidea/Allosauroidea?
Tak się zastanawiam czy jednak nie napisać tez o abelizaurach
Sebastian pisze:Labocania to rodzaj duĹźego teropoda (prawdopodobnie tyranozauroida) z Dolnej Kalifornii w Meksyku.
Kalifornii Dolnej
Sebastian pisze:Jej skamieniałości pochodzą z okresu kampanu
piętra, albo po prostu z kampanu, pewnie późnego
Sebastian pisze:sprzed ok. 70 milionów lat. Nazwa rodzajowa pochodzi od nazwy kształtowania (formacji) zw. La Bocana Roja
Raczej jednak "formacji" w sensie geologicznym :wink:
Sebastian pisze:jej pokrewieństwo nie jest znane.
pokrewieństwo z innymi teropodami/dinozaurami
Sebastian pisze:Molnar zauważył pewne podobieństwa między Labocania, a tyranozaurydami.
niepotrzebny przecinek
Sebastian pisze:W 2004 roku Holtz i in. w swojej pracy na temat tyranozauroidĂłw zaklasyfikowali teropoda tego do owej nadrodziny.
Tłumaczone chyba z wikipedii, ale podaje ona że uznali ją za prawdopodobnego przedstawiciela tyranozauroidów :wink:
Sebastian pisze:brak śrubowych rowków na kłykciach, które są cechą wszystkich teropodów.
wszystkich innych/pozostałych teropodów
Sebastian pisze:Niektórzy badacze skłonni są uznać ją za bazalnego tetanura.
Ale kto?
Sebastian pisze:[img]
Znalazłem jeszcze takie rekonstrukcje http://dinodomain.com/labocania.html
Ten szkic czaszki podpisany "A skull reconstruction of Labocania, based on the original description of the animal, and photos of the preserved elements" wydaje mi się wiarygodny, bo jest tak podpisany :wink:
No i jest jeszcze parę na Deviantart
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: [OPIS] Labocania (labokania)

Post autor: Daniel Madzia »

Sebastian pisze:W 2004 roku Holtz i in. w swojej pracy na temat tyranozauroidĂłw
Holtz w piatym rozdziale The Dinosauria (2nd Ed.) sam pisal o tyranozauroidach. Albo masz na mysli jakas prace, ktorej nie znam?

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

POPRAWIONE. Jeśli chodzi o pracę to takowej nie ma w przypisach było "Holtz, Thomas...". Nie przyjrzałem się i wyszła gafa.... z imienia i nazwiska wyszły dwa nazwiska :wink: Jeśli chodzi o poprawki dzięxy najmocniejsze Nazuul. Wspomniałeś coś o abelizaurydach. Myśle że nie ma potrzeby wspominać w klasyfikacji o tym, zastanawiam się nawet czy nie wyrzucić z niej allozauroidów. Labocania to w zasadzie niepewny tyranozauroid. Ostatecznie bazalny maniraptorokształtny, celurozaur lub neotetanur. Nie badałem dinozaura więc nie wiem. W każdym razie te pewne bardzo skąpe cechy występujące u allozauroidów i abelizaurydów wielkiej różnicy nie robią. Alwarezzaurydy tez posiadają budowę np. kręgów występującą o ile się nie mylę chyba też u abelizaurydów. Gdybym wiedział co to za szczegóły anatomiczne byłoby prościej. Na razie zostawiłbym to w spokoju. Ważne, że w opisie jest wspomniane o pewnych cechach występujących u innych teropodów. Ja bym klasyfikację przedstawił następująco:

Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria???
Tyrannoraptora???
Tyrannosauroidea???

ChociaĹź moĹźna teĹź tak:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria???/Carnosauria???
Tyrannosauroidea???/Allosauroidea???

Oraz w wersji bardzo mało prawdopodobnej:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae???/Ceratosauria???
Coelurosauria???/Carnosauria???/Abelisauroidea???
Tyrannosauroidea???/Allosauroidea???/Abelisauridae???

Według mnie najbardziej pasuje pierwszy schemat, chociaż może być i drugi, a trzeci to tylko dla przykładu :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Chyba jednak ta 1 klasyfikacja będzie najlepsza :wink:

Jako że nie ma dobrych rysunków labokanii, postanowiłem narysować własny. Robiony na podstawie tego: http://dinodomain.com/labocania.html. Niestety dysponuję tylko bazalnym ( :P , a nie zaawansowanym, jak Photoshop) programem graficznym więc efekt jest jaki jest. Gdyby ktoś chciał się pobawić w poprawienie zdjęcia, proszę o PW, wyślę oryginalne zdjęcie rysunku :wink: .
Obrazek
Było by mi bardzo miło, gdybyś umieścił Sebastian w opisie właśnie mój rysunek :D .
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ