[OPIS] Halticosaurus (haltikozaur)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Halticosaurus (haltikozaur)

Post autor: nazuul »

dam też do wikipedii. Masa na podstawie opisu dilofozaura.
_____________________________________________________
Halticosaurus (haltikozaur)
Długość: 3-6 m
Masa: 10-450 kg?
Miejsce występowania: Niemcy - kraj związkowy Badenia-Wirtembergia (środkowe warstwy Stubensandstein)
Czas występowania: 211-205 Ma
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Coelophysoidea?

Halticosaurus ("zwinny jaszczur") to rodzaj teropoda żyjącego w późnym triasie na terenach dzisiejszych Niemiec. Niektórzy uważają go za synonim Liliensternus, lecz Samuel Welles w 1984 wykazał różnice w budowie kości udowej i krętarza. Typowy gatunek - Halticosaurus longotarsus - znany jest z holotypu (SMNS 12353) na który składają się: części żuchwy i zębów, niekompletne kręgi, kość udowa, kość ramienna, kości śródstopia oraz fragment kości biodrowej. Materiał jest źle zachowany i pochodzi od małego teropoda lub prozauropoda (na którego wskazuje budowa kości biodrowej). Szczątki te odnaleziono razem z pozostałościami prozauropoda nazwanego Sellosaurus gracilis. Epitet typowego gatunku (longotarsus) odnosi się do jednej z cech jego budowy i oznacza "długi stęp".

"Halticosaurus orbitoangulatus" został uznany przez Rauhuta i Hungerbuhlera w roku 2000 za krokodylomorfa podobnego do Saltaposuchus.

Halticosaurus liliensternus został przeklasyfikowany na Liliensternus liliensterni.

Halticosaurus Huene, 1908 [nomen dubium]
H. longotarsus Huene, 1908 [nomen dubium]
H. liliensternus Huene, 1934 =Liliensternus liliensterni
"H. orbitoangulatus" Huene, 1932 nomen nudum (nie zaklasyfikowany jako dinozaur)

Rysunek przedstawia Liliensternus
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2 stycznia 2009, o 18:25 przez nazuul, łącznie zmieniany 7 razy.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Może się czepiam ale:
kości śródstopia, fragment kości biodrowej.
może zamiast przecinka wstawić "i"?
kawałki kręgów
niekompletne kręgi?

Można też dopisać, że epitet gatunkowy longotarsus znaczy "długi, podłużny stęp" ;)

EDIT:
Nazwa gatunkowa typowego gatunku haltikozaura
Troszkę przekombinowane, może: "Epitet typowego gatunku, longotarsus odnosi się do jednej z cech jego budowy i oznacza "długi stęp"."? ;)
środowe warstwy
>środkowe? :D
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [OPIS] Halticosaurus (haltikozaur)

Post autor: Dawid Mika »

nazuul pisze:
"H" orbitoangulatus" Huene, 1932 nomen nudem

Rysunek przedstawia Liliensternus
[/img]
A nie nomen nudum ?

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Re: [OPIS] Halticosaurus (haltikozaur)

Post autor: hanys »

Dawid Mika pisze:
nazuul pisze:
"H" orbitoangulatus" Huene, 1932 nomen nudem

Rysunek przedstawia Liliensternus
[/img]
A nie nomen nudum ?
A na DinoData jest nomen nudem, gdzie indziej jest nomen nudum
Co to jest nomina nuda?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Halticosaurus (haltikozaur)

Post autor: nazuul »

hanys pisze:Co to jest nomina nuda?
Tak na moje oko to liczba mnoga. Natomiast nie wiem na czym polega różnica między nomen nudum a nomen nudem. Niemniej poprawiłem, jak zasugerował Dawid, to jak podajesz, tylko na dinodata tak jest.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Na DinoData teş jest róşnie np.
Byranjaffia
napisane jest Nomen Nudum, a naciśnij na ten odnośnik

W kilku opisach jest nomen nudem np. Gigantspinosaurus

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Re: [OPIS] Halticosaurus (haltikozaur)

Post autor: Tomasz »

nazuul pisze:
hanys pisze:Co to jest nomina nuda?
Tak na moje oko to liczba mnoga. Natomiast nie wiem na czym polega różnica między nomen nudum a nomen nudem. Niemniej poprawiłem, jak zasugerował Dawid, to jak podajesz, tylko na dinodata tak jest.
A nie jest czasem tak, że "nomen nudum" to nazwa łacińska, a "nomen nudem" to jakaś angielska wersja czy coś ?? ;) Jedno jest jednak pewne, że nomen nudum jest poprawne.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: [OPIS] Halticosaurus (haltikozaur)

Post autor: Daniel Madzia »

Tomasz pisze:A nie jest czasem tak, że "nomen nudum" to nazwa łacińska, a "nomen nudem" to jakaś angielska wersja czy coś ?? ;)
Nie. ;) W anglojezycznych panstwach tlumacza "nomen nudum" jako "naked name"...

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Re: [OPIS] Halticosaurus (haltikozaur)

Post autor: Tomasz »

Daniel Madzia pisze:
Tomasz pisze:A nie jest czasem tak, że "nomen nudum" to nazwa łacińska, a "nomen nudem" to jakaś angielska wersja czy coś ?? ;)
Nie. ;) W anglojezycznych panstwach tlumacza "nomen nudum" jako "naked name"...
A więc dlaczego raz piszą "nudem" a raz "nudum"? Może Ty Danielu coś o tym wiesz? :D A może jest to po prostu jakiś błąd który został rozpowszechniony?
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Halticosaurus (haltikozaur)

Post autor: szerman »

Coś nie tak:
nazuul pisze:Halticosaurus ("zwinny jaszczur") to rodzaj teropoda żyjącego w późnym triasie na terenach dzisiejszych Niemiec.
nazuul pisze:Typowy gatunek - Halticosaurus longotarsus - znany jest z holotypu (SMNS 12353) (...) Materiał jest źle zachowany i pochodzi od małego teropoda lub prozauropoda (na którego wskazuje budowa kości biodrowej).
Więc to na czy aby na pewno teropod? Jeżeli jest czasem uważany za "prozauropoda", to należy to uwzględnić od razu we wstępie i w metryczce.

Ponieważ nie wiem, jak to z nim jest, to nie zmieniałem - a w artykule o teropodach jest celofizoidem bez znaku "?".
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ticosaurus


PS Szkoda, że automatycznie nie jest aktualizowana stronka autorów:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ej_Ziegler
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Halticosaurus (haltikozaur)

Post autor: nazuul »

część materiału może pochodzić od zauropodomorfa - tak znana nam skądinąd praca Rauhuta i Hungerbuhlera (2000)

poprawię ten opis (EDIT: gotowe), ale w ogóle to najpierw należy zająć się ważnymi i istotnymi rodzajami
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Halticosaurus (haltikozaur)

Post autor: szerman »

nazuul pisze:część materiału może pochodzić od zauropodomorfa - tak znana nam skądinąd praca Rauhuta i Hungerbuhlera (2000)
To w takim razie należy podkreślić, że część pierwotnego holotypu może reprezentować zauropodomorfa.
nazuul pisze:poprawię ten opis, ale w ogóle to najpierw należy zająć się ważnymi i istotnymi rodzajami
Racja. Nie miejcie mi za złe że często wrzucam n.d. lub n.n., ale często wrzucam tematycznie - po parę stegozaurów, po parę spokrewnionych teropodów, itp. Zwyczajnie to, co mi się nawinie, pod warunkiem, że przynajmniej na 1. rzut oka wygląda na tyle OK, żeby go wrzucić. Wszystkiego zauropodomorfy sprawdzam, niektóre taksony z innych grup też. Ale nie zawsze, więc jakiś % jest do poprawy, nawet te które wcześniej sprawdzałem.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Halticosaurus (haltikozaur)

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Nie miejcie mi za złe że często wrzucam n.d. lub n.n., ale często wrzucam tematycznie
"za złe"? Jeju, jak Ty coś czasem napiszesz... :D

wcześniej weryfikowałem prawie każdą informację ze wrzucanych opisów, ale to jest tak czasochłonne, że teraz już tak nie robię, tylko gdy coś mi podpadnie na pierwszy rzut oka, to przydzielam łatkę "do poprawy/weryfikacji" itp. Fajnie by było, gdyby ktoś inny też się tym zajmował. Póki co opisy do poprawy to ok. 10 % całości, zob. http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... aj%C4%99te
i siostrzaną kategorię: http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... aj%C4%99te

tu masz listę w miarę przyzwoitych teropodów:
Megapnosaurus, Guaibasaurus, Dracovenator, Rajasaurus, Berberosaurus, Masiakasaurus, Ligabueino, Lourinhanosaurus, Huaxiagnathus, Tarbosaurus, Dryptosaurus, Eotyrannus, Harpymimus, Kinnareemimus, Shenzhousaurus, Qiupalong, Shuvuuia, Patagonykus, Albertonykus, Parvicursor, Mononykus, Therizinosaurus, Enigmosaurus, Erliansaurus, Nanshiungosaurus, Microvenator, Ingenia, Khaan, Mei, Tochisaurus, Talos, Bambiraptor, Pyroraptor, Sinornithosaurus


Będę się nią posiłkował ;) Na fioletowo już są w ED. MSz
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ