[Poprawa opisu] Masiakasaurus (mazjakazaur)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

[Poprawa opisu] Masiakasaurus (mazjakazaur)

Post autor: Tomasz »

Masiakasaurus (mazjakazaur)

Wielkość:
- długość: ok. 2,2 m
- wysokość: ok. 0,6 m
- waga: 35 kg??
Występowanie:
- czas: późna kreda, ok. 71-65 Ma (mastrycht)
- miejsce: ogniwa Anembalemba i Masorobe, formacja Maevarano, prowincja Madżunga (północno-zachodni Madagaskar)
Klasyfikacja:
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Ceratosauria
Neoceratosauria
Abelisauroidea
(?) Noasauridae

Masiakasaurus to mały drapieżny abelizauroid - prawdopodobnie noazauryd, który żył w późnej kredzie na terenach obecnej prowincji Madżunga. Jego pierwszy człon nazwy pochodzi z języka malgaskiego, a drugi z greki, zaś cała nazwa oznacza "brutalny jaszczur". "Masiaka" znaczy "brutalny", a "sauros" to poprostu "jaszczur/ka". Epitet gatunkowy "knopfleri" został nadany na cześć szkockiego muzyka rockowego - Marka Knopflera z zespołu Dire Straits. Właśnie głównie jego muzyki słuchano podczas ekspedycji na Madagaskar. Holotyp tego gada o numerze UA 8680, składa się z dolnej szczęki i zębów. Odkryto jednak dużo więcej skamieniałych kości tego gada - ok. 65%. Mazjakazaur jest blisko spokrewniony z południowoamerykańskim Noasaurus leali, dlatego został umieszczony w rodzinie Noasauridae, lecz nie wszystkie analizy potwierdzają ten wynik. Miał niespotykane u innych teropodów dziwne zęby skierowane do przodu na szczycie pyska. Owa cecha występuje też u pterozaurów oraz wczesnych rekinów - co sugeruje, że jego podstawowym pożywieniem były ryby.

Gatunki:
Masiakasaurus Sampson, Carrano i Forster, 2001
M. knopfleri Sampson, Carrano i Forster, 2001

Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 stycznia 2011, o 18:29 przez nazuul, łącznie zmieniany 8 razy.
Powód: Zaktualizowałem opis
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

maziakazaur/maziukazaur
to pierwsze
Madagascar
Madagaskar
magalskiego
malgaskiego

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

krzysiu_dino pisze:
maziakazaur/maziukazaur
to pierwsze
podawając "maziukazaur" sugerowałem się Yahoo Dinosaurs na której podane jest "ma - Zii - uh - kuh - Sore - us" (maziukuzaur).

Resztę poprawiłem
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Tomasz pisze:podawając "maziukazaur" sugerowałem się Yahoo Dinosaurs na której podane jest "ma - Zii - uh - kuh - Sore - us" (maziukuzaur).
Ale "ma - Zii - uh - kuh - Sore - us" jest wlasnie "maziakazaur". ;) Btw, a nie powinno byc czasem "mazjakazaur"? Polskie "zia" czyta sie jako "Ĺşa", wiec takie "maziakazaur" czytaloby sie jako "maĹşakazaur". Forma "mazjakazaur" jest wiec chyba poprawniejsza. Przynajmniej tak mi sie wydaje.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Daniel Madzia pisze:
Tomasz pisze:podawając "maziukazaur" sugerowałem się Yahoo Dinosaurs na której podane jest "ma - Zii - uh - kuh - Sore - us" (maziukuzaur).
Ale "ma - Zii - uh - kuh - Sore - us" jest wlasnie "maziakazaur". ;) Btw, a nie powinno byc czasem "mazjakazaur"? Polskie "zia" czyta sie jako "Ĺşa", wiec takie "maziakazaur" czytaloby sie jako "maĹşakazaur". Forma "mazjakazaur" jest wiec chyba poprawniejsza. Przynajmniej tak mi sie wydaje.
A dlaczego mielibyśmy się kierować wymową angielską? Ja bym zrobił poprostu masiakazaur, i każdy od razu wie o jakiego dinozaura chodzi.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

nazuul pisze:A dlaczego mielibyśmy się kierować wymową angielską? Ja bym zrobił poprostu masiakazaur, i każdy od razu wie o jakiego dinozaura chodzi.
Jednak wydaje mi się, że Daniel ma racje, ponieważ masiakazaur nie jest do końca spolszczone - a jak już spolszczamy to do końca. Prosta reguła: "s" na "z", "i" na "j" (to tak samo jak "sh"="sz") ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Tomasz pisze:Prosta reguła: "s" na "z", "i" na "j" (to tak samo jak "sh"="sz") ;)
Nie zawsze mieni sie "s" na "z" albo "i" na "j". Jesli natomiast jest "sia", "cia" albo "zia", to wypada chyba zmienic na "sja", "cja", "zja". Nie wiem czy wypadku rodzaju Masiakasaurus brzmi spolszczona wersja "mazjakazaur" albo "masjakazaur", ale na pewno nie powinno sie ja czytac "maśakazaur" albo "maźakazaur". Ale niech jeszcze wypowie sie ktos inny. Ja chyba nie jestem zbyt kompetentny jesli chodzi o takie sprawy. ;)

ODPOWIEDZ