[Opis] Quilmesaurus (kwilmezaur)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

[Opis] Quilmesaurus (kwilmezaur)

Post autor: Tomasz »

Quilmesaurus (kwilmezaur)

Wielkość:
- długość: ok. 4-6 m
- wysokość: ??
- waga: 200-600 kg
Występowanie:
- czas: późna kreda, 76-69 Ma (środkowy kampan-wczesny mastrycht)
- miejsce: formacja Rio Colorado (lub Allen), prowincja Rio Negro (Argentyna)
Klasyfikacja:
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Ceratosauria
Abelisauroidea
Abelisauria ?
Abelisauridae ?

Quilmesaurus to niepewny rodzaj abelizauroida, który żył w późnej kredzie około 76-69 milionów lat temu na terenach obecnej, argentyńskiej prowincji Rio Negro. Dzięki porównaniom wielkości odkrytej piszczeli z kośćmi innych abelizaurów, można wywnioskować że gad ten mierzył około 4-6 metrów długości, jednak dane te są bardzo nie pewne i mogą szybko ulec zmianie. Holotyp (MPCA-PV-100) z Prowincjonalnego Muzeum Carlosa Ameghino zawiera jedynie połowę kości udowej i kompletną kość piszczelową. Odkryto je w piaskowcowych osadach formacji Rio Colorado (lub Allen) pod koniec lat 80. XX wieku przez naukowców z Uniwersytetu Narodowego w TucumĂĄn. Nazwa rodzajowa pochodzi od miasta Quilme, leżącego nieopodal Buenos Aires. Zaś epitet gatunkowy "curriei" został nadany na cześć kanadyjskiego paleontologa - Phillipa J. Currie - znawcy dużych teropodów. Gad ten prawdopodobnie polował na małe zauropody, takie jak Aeolosaurus i Rocasaurus. Jednak musiał rywalizować z innymi abelizaurami, jak Aucasaurus. Jego klasyfikacja nie jest do końca jasna, zaliczano go między innymi do karcharodontozaurydów i abelizaurydów (karnotaurynów), lub uważano za bazalnego tetanura. Obecnie jednak kwilmezaur jest uważany za abelizauroida - prawdopodobnie abelizauryda.

Gatunki:
Quilmesaurus Coria, 2001
Quilmesaurus curriei Coria, 2001

Czy mógłbym prosić o przetłumaczenie tego fragmnetu? ;)
Quilmesaurus curriei is distinguished by a highly specialized knee joint. The femur possess a strong, well-developed mediodistal crest, and the tibia has a hooked cnemial crest. There is evidently no fusion of the proximal tarsals, and the lateral maleous projects distally more than the internal maleous, presenting an asymmetrical profile. The presence of a notch in the distal articular surface of the tibia was cited by Coria (2001) as evidence of a possible relationship with basal tetanurans.
Ostatnio zmieniony 5 czerwca 2008, o 07:20 przez Tomasz, łącznie zmieniany 9 razy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

w pod
bez 'w'
Universidad Nacional TucumĂĄn
Uniwersytetu Narodowego w TucumĂĄn
zauropody takie
abelizaurami jak
(karnotaurynĂłw) lub
wszystkie przecinek między
incertae sedis czyli
przecinek po i. s.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Na podstawie holotypu Xenotarsosaurus (PVL 612 ~4,8m) który zawiera między innymi kość piszczelową o długości 592 mm, oszacowałem, że kwilmezaur, posiadający 520 mm piszczel, mógł osiągać około 4,2 m długości. Jednak porównując z holotypem Ekrixinatosaurus (MUCPv-294 ~7-8 m - przyjmując 7,5 m), który zawiera między innymi piszczel o długości 690 mm - kwilmezaur osiągałby jakieś 5,5 m :D

Ale jakby porównać do piszczeli Carnotaurus (~8,1m) która mierzy około 700mm, to kwilmezaur mierzyłby około 5,9-6 m.

Czyli jak wpisać do wymiarów? Może: "4-6 m"?

A tak w ogóle to czy dobrze wyliczyłem? - proszę o ewentualną korektę ;)
Ostatnio zmieniony 4 czerwca 2008, o 11:46 przez Tomasz, łącznie zmieniany 3 razy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Quilmesaurus (kwilmezaur)

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:Averostra
Ceratosauria
Abelisauria
Abelisauroidea
Abelisauridae
Carnotaurinae (??) incertae sedis
A moĹźe on jednak jest tetanurem?
Tomasz pisze:Quilmesaurus to niepewny rodzaj abelizauroida, który żył w późnej kredzie około 76-73 milionów lat temu w środkowym kampanie na terenach obecnej, argentyńskiej prowincji
niepotrzebny przecinek
Tomasz pisze:Obecnie jednak kwilmezaur jest uwaĹźany za incertae sedis, czyli takson o trudnej lub niemoĹźliwej do wyznaczenia pozycji systematycznej
ale w ramach jakiej jednostki? Powinno być wg mnie w ramach Averostra, zakładając, że jest karnotaurynem lub tatanurem (co wcale nie powinno być dziwne). Co prawda często znajduje się w Ameryce Pł. abelizaury, ale jest też sporo tetanurów: w środkowej kredzie karcharodontozaurydy, a także unelnaginy, możliwe bazalne tatanury (Megaraptor) i celurozaury - Orkoraptor. No i jeszcze noazaurydy, alwarezzaury i ptaki. A może to coś jeszcze innego.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Re: [Opis] Quilmesaurus (kwilmezaur)

Post autor: Tomasz »

nazuul pisze:
Tomasz pisze:Averostra
Ceratosauria
Abelisauria
Abelisauroidea
Abelisauridae
Carnotaurinae (??) incertae sedis
A moĹźe on jednak jest tetanurem?
Oczywiście sugerowałem się Thescelosaurus! jeśli chodzi o taką klasyfikacje - w takim razie jak powinna wyglądać poprawna?

MoĹźe:
Theropoda
Neotheropoda
Averostra incertae sedis
(Ceratosauria?/ Tetanurae?)
(Abelisauria?)
(Abelisauroidea?)
(Abelisauridae?)
(Carnotaurinae ?)
lub bez nawiasĂłw po A. i.s.
Ostatnio zmieniony 3 czerwca 2008, o 17:01 przez Tomasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Chyba taka:
Averostra
Ceratosauria/Tetanurae (tutaj myslę że bez "?")
Abelisauria ?/-
Abelisauroidea ?/-
Abelisauridae ?/-
Carnotaurinae ?/-
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

nazuul pisze:Chyba taka:
Averostra
Ceratosauria/Tetanurae (tutaj myslę że bez "?")
Abelisauria ?/-
Abelisauroidea ?/-
Abelisauridae ?/-
Carnotaurinae ?/-
A co z incertae sedis?? ;) Czy może w ogóle nie użyć go w klasyfikacji?
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:A co z incertae sedis?? ;) Czy może w ogóle nie użyć go w klasyfikacji?
Nie wiem, ale mamy do wyboru tylko 2 możliwości - tetanur albo karnotauryn, a nie inne jednostki ceratozaurów np. Ceratosauridae albo Noasauridae. No to nie wiem czy w takich sytuacjach się stosuje i.s. :roll:
Powinien się wypowiedzieć ktoś znający się na taksonomii.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Tomasz pisze:Na podstawie holotypu Xenotarsosaurus (PVL 612 ~4,8m) który zawiera między innymi kość piszczelową o długości 592 mm, oszacowałem, że kwilmezaur, posiadający 520 mm piszczel, mógł osiągać około 4,2 m długości. Jednak porównując z holotypem Ekrixinatosaurus (MUCPv-294 ~7-8 m - przyjmując 7,5 m), który zawiera między innymi piszczel o długości 690 mm - kwilmezaur osiągałby jakieś 5,5 m :D

Ale jakby porównać do piszczeli Carnotaurus (~8,1m) która mierzy około 700mm, to kwilmezaur mierzyłby około 5,9-6 m.

Czyli jak wpisać do wymiarów? Może: "4-6 m"?

A tak w ogóle to czy dobrze wyliczyłem? - proszę o ewentualną korektę ;)
Tak tak, dobrze skorzystałeś z proporcji ;) Coria opisując tego teropoda, okreslił go jako medium size, czyli średniej wielkości.
I również proponuje napisać ten przedział 4-6 m (choć patrząc tylko na te większe abelizaurydy, ten 5-6 m wydaje się bardziej odpowiedni, ale to patrząc tylko na nie), co do wagi to proponuje przedział 200-600 kg ;)
Co do kwestii Incerate sedis, to mi się wydaje, że powinno byc tak jak mówi nazuul, skoro mamy do wyboru albo tetanur, albo karnotauryn. Jednak zastanawia mnie czy jednak jej nie użyć, bo skoro są aż takie wahania (karnotauryn czy przedstawiciel Tetanure) to troszke mnie dziwi taka pewność (co do Carnotaurinae), ze "albo albo" (chyba rozumiecie o co mi chodzi? :P).
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Dzięki - zaraz wprowadzam dane odnośnie wielkości :D
Co do kwestii Incerate sedis, to mi się wydaje, że powinno byc tak jak mówi nazuul, skoro mamy do wyboru albo tetanur, albo karnotauryn. Jednak zastanawia mnie czy jednak jej nie użyć, bo skoro są aż takie wachania (karnotauryn czy przedstawiciel Tetanure) to troszke mnie dziwi taka pewność (co do Carnotaurinae), ze "albo albo" (chyba rozumiecie o co mi chodzi? :P).
Mam przed sobą pdf opisujący kwilmezaura i we wstępie pisze (chyba jedynej części po angielsku - reszta to hiszpański), że z początku Coria w 2001 roku rozważał jego przynależność do Tetanurae, jako bazalnego przedstawiciela, jednakże w 2002 roku Kellner i Campos zasugerowali, że ten teropod prawdopodobnie należy do abelizaurów. Potem coś tam pisze, że piszczel i kość skokowo-piętowa mają cechy charakterystyczne dla Ceratosauria, zaś kość udowa wskazuje dokładniej na Abelisauroidea, a asymetryczny koniec kości piszczelowej wskazuje nawet na Abelisauridae. A na końcu coś tam wskazuje na synapomorfie Carnotaurinae. (nie znam do końca angielskich pojęć anatomicznych)

Czyli wystarczy wpisać Carnotaurinae, gdyż za tetanura był uważany kiedyś?
Ostatnio zmieniony 5 czerwca 2008, o 07:23 przez Tomasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

http://en.wikipedia.org/wiki/Quilmesaurus pisze:The presence of a notch in the distal articular surface of the tibia was cited by Coria (2001) as evidence of a possible relationship with basal tetanurans.
czyli obecność czegoś tam wskazuje na mozliwe powiązanie z bazalnymi tetanurami.

A oto i PDF
http://www.macn.secyt.gov.ar/cont_Publi ... _59-66.pdf
Nasz bohater został uznany za abelizauryda i prawdopodobnie karnotauryna, oraz za nomen vanum, czyli takson ten nie ma autapomorfii, które by wskazywały na ważność rodzaju. Tak ja to rozumiem.
Czyli wystarczy wpisać Carnotaurinae, gdyż za tetanura był uważany kiedyś?
Chyba tak - z tym, Ĺźe Carnotaurinae z "?".

Na stronie 6 jest szkielet indozucha, który ma długie łapki! :D
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Quilmesaurus (kwilmezaur)

Post autor: nazuul »

Poprawki - już wprowadziłem - bazują na pracy:
Carrano and Sampson, 2008. The Phylogeny of Ceratosauria (Dinosauria: Theropoda). Journal of Systematic Palaeontology. 6, 183-236.
Tomasz pisze:- czas: późna kreda, 76-73 Ma (środkowy kampan)
a nawet wczesny mastrycht, czyli do 69 Ma
Klasyfikacja:
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Ceratosauria
Abelisauria
Abelisauroidea
Abelisauridae
Carnotaurinae ?
powino być:
Abelisauroidea
Abelisauria ?
Abelisauridae ?

Dlaczego taka kolejność? Wg definicji Abelisauroidea zawiera wszystkie ceratozaury bliższe abelizaurydm, niż Ceratosaurus . Natomiast Abelisauria to wszyscy potomkowie najmłodszego wspólnego przodka alebizaurydów i noazaurydów. Definicje można poczytać tu. Tak więc Abelisauroidea ma większy zasięg niż Abelisauria.

Abelisauridae i Abelisauria z "?", bo Carraano i Sampson uznali go za abelizauroida (a abelizauryda jedynie z powodu wielkości)

Bez Carnotaurinae, bo jak niepewne jest Abelisauridae, to co dopiero takson o mniejszym zasięgu, a wg badań ww panów Carnotaurinae obejmuje tylko karnotaura i illokelsję
Quilmesaurus to niepewny rodzaj abelizauroida, który żył w późnej kredzie około 76-73 milionów lat temu w środkowym kampanie na terenach obecnej, argentyńskiej prowincji Rio Negro.
JW
Obecnie jednak kwilmezaur jest uwaĹźany za incertae sedis w ramach Averostra, czyli takson o trudnej lub niemoĹźliwej do wyznaczenia pozycji systematycznej.
Nie - JW

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Quilmesaurus (kwilmezaur)

Post autor: Kamil Kamiński »


Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [Opis] Quilmesaurus (kwilmezaur)

Post autor: Utahraptor »

Fajnie, ale jeśli to n.d. to trzeba dodać do tabelki gatunków i usunąć tło. ;)
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Quilmesaurus (kwilmezaur)

Post autor: nazuul »

Nawymyślaliście z Łukaszem zbędnych udziwnień, to wyjaśnijcie, jak to zrobić (najlepiej wszystko w jednym miejscu) albo sami to róbcie. Albo najlepiej dajcie ludziom robić bez czepiania się pierdołów. Przypomnę oczywistość, że stare (2011) zasady dotyczące spisu gatunków były lepsze.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ