[Opis] Rajasaurus (rajazaur)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

[Opis] Rajasaurus (rajazaur)

Post autor: Tomasz »

Rajasaurus (radżazaur)

Wielkość:
- długość: 9 m
- wysokość: 3 m
- waga: 1,5-2 t (na podstawie wagi karnotaura i madżungazaura)
Występowanie:
- czas: późna kreda, 70,5-65,5 Ma (mastrycht)
- miejsce: dystrykt Kheda, stan Gujarat (Indie)
Klasyfikacja:
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Ceratosauria
Abelisauroidea
Abelisauridae
Carnotaurinae

Rajasaurus to rodzaj dużego abelizaura, który żył w późnej kredzie około 70-65 milionów lat temu w mastrychcie na terenach obecnych Indii, zawierający tylko jeden gatunek - R. narmadensis. Jego nazwa oznacza "królewski jaszczur", zaś epitet gatunkowy pochodzi od miejsca odkrycia szczątków - doliny rzeki Narmad. Po raz pierwszy został opisany w 2003 roku przez naukowców z amerykańskiego uniwersytetu w Chicago (Sereno i Wilson) oraz z GSI (Srivastava, Bhatt, Khosla i Sahni). Pierwsze szczątki zostały odkryte w latach 1982-1984 przez Suresha Srivastava z GSI (Geological Survey of India) na terenach dystryktu Kheda w stanie Gudżarat. Kolejne skamieniałości odkryła w formacji Lameta, blisko miasta Dżabalpur w centralnych Indiach, indyjsko-amerykańska ekspedycja, podczas wyprawy do doliny Narmad. Do ekspedycji należeli przedstawiciele amerykańskich uniwersytetów w Michigan i Chicago oraz indyjskiego Uniwersytetu Pandżab. Duża odległość dzieląca miejsca odkryć kości radżazaura sugeruje, że gad ten występował w prawie całych Indiach.

Rajasaurus był karnotaurynem, najbliżej spokrewnionym z madagaskarskim madżungazaurem i południowoamerykańskim karnotaurem. Naukowcy wyliczyli, że gad ten mógł mierzyć nawet ponad 9 metrów długości i 3 metry wysokości, przewyższając przy tym największe abelizaurydy, takie jak wspomniane wcześniej Majungasaurus (7/8 m) i Carnotaurus (8 m) oraz Abelisaurus (7-9 m) i Ekrixinatosaurus (7-8 m). Materiał kopalny tego teropoda składa się między innymi z kości kończyn przednich i tylnych, kręgów szyjnych, grzbietowych, sakralnych i ogonowych, kości miednicy, prawie kompletnej czaszki (jest to jedyna czaszka dinozaura odkryta w Indiach), kości górnych i dolnych szczęk oraz zębów. Gad ten posiadał mały, tępy róg na szczycie czaszki, nad oczodołem. Wyróżniał się także garbem ciągnącym się od nozdrzy. Kość biodrowa radżazaura jest bardzo podobna do biodra niepewnego dinozaura - Lametasaurus indicus - odkrytego w tej samej formacji.

Jego pożywieniem mogły być niewielkie i średniej wielkości zauropody takie jak Isisaurus, Jainosaurus i Titanosaurus, lub ankylozaury, jak niepewny Brachypodosaurus, musiał jednak konkurować między innymi z - mniejszymi od siebie - indozuchem (Indosuchus) oraz jego prawdopodobnymi synonimami - indozaurem* (Indosaurus) i kompsozuchem (Compsosuchus), nienazwanym jeszcze nieabelizaurydowym abelizauroidem, a także ze swoim prawdopodobnym synonimem Lametasaurus.

Gatunki:
Rajasaurus Wilson, Sereno, Srivastava, Bhatt, Khosla i Sahni, 2003
Rajasaurus narmadensis Wilson, Sereno, Srivastava, Bhatt, Khosla i Sahni, 2003

Obrazek

Z góry przepraszam za literówki ;)

* Według dinosaurier-web.de indozaur mógł osiągać aż 11 metrów czyli byłby jednak większy od rajazaura. Jednak 700kg podawane przez bardziej wiarygodne źródła daje jedynie jakieś 4-5 metrów długości (wystarczy spojrzeć na wielkość Aucasaurus – 4m=700kg)
Ostatnio zmieniony 5 czerwca 2008, o 06:38 przez Tomasz, łącznie zmieniany 10 razy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

(rajazaur)
radĹźazaur
Gujarat
GudĹźarat
Uniwersytetu
chyba można z małej > tu i gdzie indziej
został
+y
Kolejne skamieniałości odkryła w formacji Lameta blisko miasta Dżabalpur w centralnych Indiach, przez indo-amerykańską ekspedycja z amerykańskich Uniwersytetów w Michigan i Chicago oraz indyjskiego Uniwersytetu Pajnab, podczas wyprawy do doliny Narmad.
za długie zdanie, też trochę nieczyste. Może lepiej: 'Kolejne skamieniałości odkryła w formacji Lameta, blisko miasta Dżabalpur w centralnych Indiach, indyjsko-amerykańska ekspedycja, podczas wyprawy do doliny Narmad. Do ekspedycji należeli przedstawiciele amerykańskich uniwersytetów w Michigan i Chicago oraz indyjskiego Uniwersytetu Pajnab'?
biodra, niepewnego
niepotrzebny przecinek
Titanosaurus lub ankylozaury jak niepewny
przecinki po podkreślonych
inodzuchem
indozuchem

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Wszystko poprawione - dzięki za poprawki :D
radĹźazaur
I znowu moje "ulubione" spolszczanie:
Szczerze mówiąc to spolszczenie jest dużo gorsze od "rajazaur" choć być może bardziej poprawne. Trudniej się je wymawia itp. Ale i tak poprawiłem. ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

jeszcze jedno:
Różnica odległości pomiędzy miejscami odkryć po radżazaurze, sugeruje, że gad ten występował w prawie całych Indiach.
może lepiej: 'Duża odległość dzieląca miejsca odkryć szkieletów radżazaura sugeruje, że gad ten występował w prawie całych Indiach'?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Rajasaurus (rajazaur)

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:Rajasaurus to monotypowy rodzaj dużego abelizaura, który żył w późnej kredzie około 70-65 milionów lat temu w mastrychcie na terenach obecnych Indii, zawierający tylko jeden gatunek - R. narmadensis.
Powtarzasz się, może bez "monotypowy"?
Tomasz pisze:Uniwersytetu PadĹźnab.
PandĹźab
Tomasz pisze:(jest to jedyna czaszka odkryta w Indiach),
jedyna czaszka dinozaura
Tomasz pisze:Co dziwne, kość biodrowa radżazaura jest bardzo podobna do biodra niepewnego dinozaura - Lametasaurus indicus - odkrytego w tej samej formacji.
Hmmm wg mnie to nie jest dziwne, dziwne by było gdyby ta kośc była podobna dokości np. tyranozaura :wink:
Tomasz pisze:Jego pożywieniem mogły być niewielkie zauropody takie jak Isisaurus, Jainosaurus i Titanosaurus, lub ankylozaury, jak niepewny Brachypodosaurus, musiał jednak konkurować między innymi z - mniejszymi od siebie - indozuchem (Indosuchus) i indozaurem* (Indosaurus).
niewielkie i średniej wielkości
http://www.users.qwest.net/~jstweet1/abelisauridae.htm pisze:it is entirely within the realm of possibility that Indosaurus, Indosuchus, and Compsosuchus are the same thing, and Lametasaurus and Rajasaurus the same thing. It appears that there were at least two large theropods, possibly three, in the Lameta, one represented by Indosuchus, one represented by Carnotaurus-like Rajasaurus, and a possible non-abelisaurid abelisauroid (suggested by some skull elements with non-abelisaurid features).
Więc Twoje zdanie powinno brzmieć tak:
"musiał jednak konkurować między innymi z - mniejszymi od siebie - indozuchem (Indosuchus) oraz jego prawdopodobnymi synonimami - indozaurem* (Indosaurus) i kompsozuchem (Compsosuchus), nienazwanym jeszcze nieabelizaurydowym abelizauroidem, a także ze swoim prawdopodobnym synonimem Lametasaurus.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Re: [Opis] Rajasaurus (rajazaur)

Post autor: Broker »

Tomasz pisze:Naukowcy wyliczyli, że gad ten mógł mierzyć nawet ponad 9 metrów długości i 3 metry wysokości, dorównując przy tym największym abelizaurom, takim jak Rugops, Ekrixinatosaurus czy Abelisaurus.
Ojjj rugops aż taki duży nie był. Sami odkrywcy i autorzy opisu, szacują, że mogł przekroczyć 7 m. Abelisaurus, znany jest tylko z niekompletnej czaszki. Dość imponującej, bo mierzy około 85 cm, a 8 m karnotaura, 57 cm. Jednak wielkościa mógł być porównywalny z karnotaurem, gdyż jego czaszka jest długa, a karnotaura skrócona, i raczej to jest pewne, że ten pierwszy miał ja proporcjonalnie do reszty ciała dłuższa, może nawet dość znacznie. Abelizaura szacuje sie na 7-8 m (widuje się i 9, ale wydaje się to troche przesadzone, musiał by mieć dość małą proporcjonalnie czaszke, a patrząc na rekonstrukcje, to tak sie nie uważa). Co do Ekrixinatosaurus, to na Dinodata pod spisem materiału kopalnego, jest wzmianka, że jego czaszka miała prawdopodobnie 83 cm (prawdopodobnie, bo znane są tylko fragmenty jego czaszki). Czyli byłaby porównywalna z abelizaurem. Ciekawe, na czym to było bazowane, ale wydaje mi się, że na porównaniu z Abelisaurus. Czyli prawdopodobnie był z nim porównywalny (oo na Dinadata nawet podane są rozmiary 7-8 m). Rajasaurus, mógł byc faktycznie olbrzymim abelizaurydem, gdyż szacuje sie go pod 9 m. Jednak do tej Twojej zmianki - podając 9 m, piszesz przy tym, że "dorównując przy tym"... Oj nie nie, mógł byś lepiej napisać "przewyższając tym" i zamiast rugopsa, podać karnotaura (8 m) i madżungazaura (w sumie, głownie znalezione osobniki, sugerują pod 7 metrowe okazy, ale Wiki powołując się na tę pracę podaje, że największe znalezione osobniki, mogły przkeraczać 8 m).
Tomasz pisze: Jednak 700kg podawane przez bardziej wiarygodne źródła daje jedynie jakieś 4-5 metrów długości (wystarczy spojrzeć na wielkość Aucasaurus - 4m=700kg)
Ojjejjj... To jest niemożliwe (chodzi mi o tą informacje o aukazaurze). To musiało by byc niesamowice masywne zwierze, na teropoda to niemozliwe (duże dorosłe krowy, samice, waża zwykle około 600 kg, no i chyba się ze mną zgodzice, że krowa byłaby znacznie masywniejsza, niż 4 metrowy abeizauryd, którego spokojna połowa ciała to ogon, i na dodatek jest znacznie smuklejszy niż krowa). Mi się wydaję, że ciężar takiego 4 m, aukazaura (ktory mial podobną budowe jak karnotaur) spoookojnie mieścił by się w 300 kg. ;)
Natomiast ogólnie co do Indosaurus, to jest on bodajże znany, tlyko z tylnej części czaszki (holotyp) i jeszcze jakiś fragmentów, przypisanych do tego gatunku w późniejszych latach. Więc jak widać, jest jeszcze bardziej fragmentayrczny, niż kilka wcześniej wymienionych tu abelizaurydów. Dinosaurierweb bym sie nie opierał, natomiast co do tych 700 kg, to te przypisał indozaurowi ze znakiem zapytania Paul, w swojej książce z 1988 roku (Predatory dinosaurs of the world). Wtedy też, Paul uważał go za zaawansowanego allozaura. Jeżeli już byśmy mieli brac pod uwage te 700 kg, to teropod ten by miał gdzieś koło 6-6,5 m.
Aha i co do masy, to mogl byś napisać 1,5-2 t ;)
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Dzięki za bardzo interesujący wykład :D

Jeśli dobrze zrozumiałem to największym jak dotąd odkrytym abelizaurem jest właśnie radżazaur przy wymiarach około 9 metrów, a inni jego krewniacy osiągali następujące wielkości:
Abelisaurus - 7-8/9 m
Carnotaurus - 8 m
Ekrixinatosaurus - 7-8 m/9 m?
Indosaurus - jedynie 6-6,5 m
Majungasaurus - 7/8 m
Rugops - ok. 7-7,5 m?

A jak to jest z dokładniejszą wielkością Vitakridrinda, Quilmesaurus, Genusaurus i Ilokelesia - według moich danych genuzaur mógł osiągać trochę ponad 3 metry (max 4 m), zaś ilokelezja była podobnych rozmiarów co radżazaur, choć według TDb mierzyła około 5 metrów długości? Czy te wymiary są poprawne? Zaś kwilmezaura i witakridrindy rozmiarów nie znam :| Materiał kopalny obu tych gatunków jest bardzo skąpy i są to wątpliwi przedstawiciele abelizaurydów. Jednak te dane bardzo mi się przydadzą do artykułu o Abelisauroidea :D
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Największe abelizaurydy (tak jak Ty, alfabetycznie):
Abelisaurus ~7-8 m
Carnotaurus ~8 m
Ekrixinatosaurus ~7-8 m
Indosaurus ~6-6,5 m
Indosuchus ~6-7 m
Kryptops ~6-7 m
Majungasauruss ~6-7/8 m (te prawdopodobne większe osobniki)
Rajasaurus ~8-9 m
Rugops ~7-7,5

O Quilmesaurus już jest w temacie (zresztą, sam sobie poradziłeś :P), Ilokelesia była zidentyfikowana przez autorów opisu jako średniej wielkości teropod (~5-6 m? I Mortimer ~5 m mial, jak dobrze pamiętam), Vitakridrinda bardzo fragmentaryczna i nie mam pojęcia jak coś tu wyliczyć :P a Genusaurus jest znany z fragmentów miednicy i kończyny tylnej, jednak nie znalazłem nigdzie wymiarów tych kości, ale jak tak rozglądnełem się po stronach, to wynika, że to był mały teropod - do 3 m (ogółem jego pozycja w Abelisauridae jest niepewna).

EDIT

Znalazłem długość kości udowej genuzara, mierzy ona 38 cm, więc ~3 m, wydawało by się być jednak najbardziej odpowiednie ;)
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Zrobiłem porównanie wielkości abelizaurydów z obrazków znalezionych w necie:
http://i41.tinypic.com/2z4llw6.jpg

Leganda:
1 Kryptops (wiki)
2 Rugops (T. Marshall)
3 Majungasaurus v1 (wg Jaimego Headdena, przesadzona wilekość -czaszka ma 1 m)
4 Ekrixinatosaurus (wg Martina Chaveza)
5 Aucasaurus (S. Hartmann)
6 Majungasaurus v2 (z pracy Sampsona i Witmera)
7 skorpiowenator (z pracy Canale i in.)
8 Majungasaurus v3 (Ville Sinkkonen)
9 Majungasaurus v4 (S. Hartmann)
10 Carnotaurus (Jaime Headden)
Broker pisze:Ojjj rugops aż taki duży nie był. Sami odkrywcy i autorzy opisu, szacują, że mogł przekroczyć 7 m.
gdzie? ja w >artykule opisującym go nic takiego nie widzę, a jego czaszka wg autorów opisu ma 31,5 cm, o czym pisałem w opisie
Broker pisze:Co do Ekrixinatosaurus, to na Dinodata pod spisem materiału kopalnego, jest wzmianka, że jego czaszka miała prawdopodobnie 83 cm (prawdopodobnie, bo znane są tylko fragmenty jego czaszki). Czyli byłaby porównywalna z abelizaurem. Ciekawe, na czym to było bazowane, ale wydaje mi się, że na porównaniu z Abelisaurus. Czyli prawdopodobnie był z nim porównywalny (oo na Dinadata nawet podane są rozmiary 7-8 m).
jak wynika z rysunku, był znacznie mniejszy, niewiele większy od aukazaura (ok. 4-5m)
Broker pisze:podać karnotaura (8 m) i madżungazaura (w sumie, głownie znalezione osobniki, sugerują pod 7 metrowe okazy, ale Wiki powołując się na tę pracę podaje, że największe znalezione osobniki, mogły przkeraczać 8 m).
wg autorów tej pracy największe madżungazaury miały 8-11 m i czaszki 60-70 cm, co odpowiada karnotaurowi :P
Broker pisze:Największe abelizaurydy (tak jak Ty, alfabetycznie):
Abelisaurus ~7-8 m
Carnotaurus ~8 m
Ekrixinatosaurus ~7-8 m
Indosaurus ~6-6,5 m
Indosuchus ~6-7 m
Kryptops ~6-7 m
Majungasauruss ~6-7/8 m (te prawdopodobne większe osobniki)
Rajasaurus ~8-9 m
Rugops ~7-7,5
a wg mnie

Największe:
Abelisaurus ~Carnotaurus
Carnotaurus ~8 m
Majungasaurus max 8-11 m
Skorpiovenator ~Carnotaurus
Rajasaurus ? (nie mam pojecia...)

nieco mniejsze:
Ekrixinatosaurus ~5 m
Kryptops 5-6 m
Aucasaurus 4 m

mikrusy:
Rugops 3-4 m
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ