[Poprawa opisu] Stokesosaurus (stokesozaur)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

[Poprawa opisu] Stokesosaurus (stokesozaur)

Post autor: Tomasz »

Aktualny opis niżej w wątku (autorzy nazuul i Tomasz). MSz

Stokesosaurus (stokesozaur)

Wielkość:
- długość: ok. 2-4 m?
- wysokość: ok. 1,2-1,5 m?
- waga: ok. 80-100 kg?
Występowanie:
- czas: późna jura - 153-145 Ma (kimeryd-tyton)
- miejsce: formacja Morrison, Utah, Kolorado, Południowa Dakota
Klasyfikacja:
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Coelurosauria
Tyrannosauroidea?

Stokesosaurus to niepewny rodzaj tyranozauroida, który żył w późnej jurze około 153-145 milionów lat temu w kimerydzie i tytonie na terenach obecnych Stanów Zjednoczonych. Nazwa tego gada oznacza "jaszczur Stokesa" i pochodzi od nazwiska amerykańskiego geologa, Williama Lee Stokesa. Epitet gatunkowy został nadany na cześć Muzeum Natury w Cleveland w stanie Ohio. Pomimo tego, że gad ten znany jest tylko z fragmentarycznego szkieletu, został przedstawiony w grze komputerowej "Zoo Tycoon 2: Wymarłe gatunki". Nie znamy dokładnej pozycji systematycznej stokesozaura, choć uznawano go już za tyrannozauryda jak i karnozaura.

Holotyp UUVP 2938 składa się z kości biodrowej (220 mm), pierwotnie przypisywanej innemu wczesnemu tyranozauroidowi, Iliosuchus. Z czasem dołączono również kilka kręgów, kość przedszczękową oraz niekompletną puszkę mózgową (Chure i Madsen, 1998) która ma dość zaawansowaną budowę, i przypomina te bardziej zaawansowanych tyranozaurów z rodziny Tyrannosauridae. Niektórzy naukowcy (Carpenter, Miles i Cloward, 2005) przypisują kość przedszczękową do odkrytego w tej samej formacji rodzaju Tanycolagreus. Stokesozaur i tanykolagreuz były prawdopodobnie tej samej wielkości i możliwe jest, że ten drugi jest młodszym synonimem pierwszego. Jednak zagubione biodro (najlepiej poznana kość Stokesosaurus) Tanycolagreus nie zostało odnalezione, utrudniając dokładne porównanie.

Gatunki:
Stokesosaurus Madsen, 1974
Stokesosaurus clevelandi Madsen, 1974

Obrazek
Ostatnio zmieniony 30 maja 2008, o 20:06 przez Tomasz, łącznie zmieniany 6 razy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Poprawa opisu] Stokesosaurus (stokesozaur)

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:czas: późna jura - 155-145 Ma (kimeryd-tyton)
Tomasz pisze:Stokesosaurus to niepewny rodzaj tyranozauroida, który żył w późnej jurze około 155-145 milionów lat temu w kimerydzie i tytonie
Więc 153-150 Ma (późny kimeryd)
Tomasz pisze:miejsce: formacja Morrison, Utah, Colorado, Południowa Dakota
Kolorado
Tomasz pisze:Wbrew faktowi, że gad ten znany jest tylko z fragmentarycznego szkieletu, został przedstawiony w w grze komputerowej "Zoo Tycoon 2: Wymarłe gatunki".
Pomimo tego

Ja bym jeszcze dopisał to:
http://www.users.qwest.net/~jstweet1/tyrannosauroidea.htm pisze:braincase is advanced and tyrannosaurid-like.
puszka mózgowa ma zaawansowaną budowę, i przypomina te bardziej zaawansowanych tyranozaurów z rodziny Tyrannosauridae.

Jeszcze co do rysunku, to ten się lepiej nadaje, bo przedstawia zdecydowanie mniej zaawansowanego tyranozauroida, niż ten z yahooligans
http://www.dinozaury.com/encyklopedia_d ... saurus.gif
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Więc 153-150 Ma (późny kimeryd)
Też tak myślałem, ale gada tego odkryto też w Cleveland-Lloyd Dinosaur Quarry - jest to część formacji Morrison datowana na tyton ;) Czyli poprawiam jedynie z "155" na "153" :)

Resztę już poprawiam :D
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:
Więc 153-150 Ma (późny kimeryd)
Też tak myślałem, ale gada tego odkryto też w Cleveland-Lloyd Dinosaur Quarry - jest to część formacji Morrison datowana na tyton ;)
Ok, to powinno być 153-145, a nie 155-145. :)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

nazuul pisze:
Tomasz pisze:
Więc 153-150 Ma (późny kimeryd)
Też tak myślałem, ale gada tego odkryto też w Cleveland-Lloyd Dinosaur Quarry - jest to część formacji Morrison datowana na tyton ;)
Ok, to powinno być 153-145, a nie 155-145. :)
No w końcu chociaż raz pomyślałem i coś sam sprawdziłem 8) Zainteresowało mnie dlaczego na Thescelosaurus! jest tylko kimeryd, a na dinodata jest też tyton :D
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:No w końcu chociaż raz pomyślałem i coś sam sprawdziłem 8) Zainteresowało mnie dlaczego na Thescelosaurus! jest tylko kimeryd, a na dinodata jest też tyton :D
No więc tak za bardzo mi nie wierz i thescelozaurowi, lepiej zawsze zweryfikować :)
Ja ze swojej strony także postaram się sprawdzić w innych źródłach niż strona J. Tweeta, jeżeli chodzi o kwestie wieku.

Jeszcze to:
Pomino tego, że gad ten znany jest tylko z fragmentarycznego szkieletu, został przedstawiony w w grze komputerowej
m
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

przedstawiony w w grze komputerowej
za duĹźo 'w'
dodano

moĹźe 'odkryto'?
Stokososaurus
Stokesosaurus

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

moĹźe 'odkryto'?
myślę, że "dodano" będzie poprawniej - resztę poprawiłem

EDIT: zmieniałem na "dołączono" ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Poprawa opisu] Stokesosaurus (stokesozaur)

Post autor: nazuul »

rozbudowałem opis w związku z nowymi badaniami Bensona i ustanowieniem 2 gatunku
Tomasz i Maciej pisze:Stokesosaurus (stokesozaur)

Wielkość:
- długość: ok. 2-5 m
- waga: ok. 80-400 kg?
Występowanie:
- czas: późna jura - 153-147 Ma (kimeryd-tyton)
- miejsce: USA - Utah, ?Kolorado, Dakota Południowa (formacja Morrison- ogniwo Brushy Basin)
i Wielka Brytania (ił kimerydzki)
Klasyfikacja:
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Coelurosauria
Tyrannosauroidea

Stokesosaurus to rodzaj tyranozauroida, który żył w późnej jurze około 153-147 milionów lat temu w kimerydzie i tytonie na terenach obecnych Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Nazwa tego gada oznacza "jaszczur Stokesa" i pochodzi od nazwiska amerykańskiego geologa, Williama Lee Stokesa. Nie znamy dokładnej pozycji systematycznej stokesozaura, choć uznawano go już za tyrannozauryda jak i karnozaura. Nowe badania (Benson, 2008) wskazują, że to bazalny tyranozauroid. Odnaleziono dwa gatuki:

Stokesosaurus clevelandi
To typowy i mniejszy gatunek - osiągał jakieś 2-3 m długości. Epitet gatunkowy został nadany na cześć Muzeum Natury w Cleveland w stanie Ohio. Pomimo tego, że gad ten znany jest tylko z fragmentarycznego szkieletu, został przedstawiony w grze komputerowej "Zoo Tycoon 2: Wymarłe gatunki".

Holotyp UUVP 2938 składa się z kości biodrowej (220 mm), pierwotnie przypisywanej innemu wczesnemu tyranozauroidowi, Iliosuchus. Z czasem dołączono również kilka kręgów, kość przedszczękową oraz niekompletną puszkę mózgową (Chure i Madsen, 1998) która ma dość zaawansowaną budowę i przypomina te bardziej zaawansowanych tyranozaurów z rodziny Tyrannosauridae. Niektórzy naukowcy (Carpenter, Miles i Cloward, 2005) przypisują kość przedszczękową do odkrytego w tej samej formacji rodzaju Tanycolagreus. Wedłg Bensona, kość ta należała jednak do jakiegoś ceratozaura. Stokesozaur i tanykolagreuz były prawdopodobnie tej samej wielkości i możliwe jest, że ten drugi jest młodszym synonimem pierwszego. Jednak zagubione biodro (najlepiej poznana kość Stokesosaurus) Tanycolagreus nie zostało odnalezione, utrudniając dokładne porównanie.

Stokesosaurus langhami
W 2008 roku opisano drugi gatunek stokesozaura na podstawie niekompletnego szkieletu pozaczaszkowego odnalezionego w późnojurajskich (wczesny tyton, ok. 151-147 Ma) osadach z Dorset w Anglii. Stokesosaurus langhami jest największym jurajskim tyranozauroidem (mierzył ok. 5 m), i drugim znanym z dobrego materiału kopalnego - pozostali jurajscy przedstawiciele tej grupy teropodów znani są wyłącznie z izolowanych szczątków. Odkrycie S. langhami jest dowodem na to, że w późnej jurze małe i średniej wielkości tyranozauroidy żyły na terenie nie tylko Azji (Guanlong) i Ameryki Północnej (Stokesosaurus clevelandi), ale także w Europie. Obecność rodzaju Stokesosaurus w osadach datowanych na tyton w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz brak szczątków tyranozauroidów w równych wiekiem skałach afrykańskich pozwala przypuszczać, że między Europą a Ameryką Północną istniało połączenie lądowe, które nie obejmowało jednak Afryki.
Obrazek
Wśród znalezonego materiału (Holotyp OUMNH J.3311) są kości miednicy, górne części kończyn tylnych oraz kręgi (głównie grzbietowe tylne, krzyżowe i ogonowe przednie).

Spis gatunków:
Stokesosaurus Madsen, 1974
Stokesosaurus clevelandi Madsen, 1974
Stokesosaurus langhami Benson, 2008

Obrazek
Źródła:
Benson, 2008. New information on Stokesosaurus, a tyrannosauroid (Dinosauria: Theropoda) from North America and the United Kingdom. Journal of Vertebrate Paleontology, 28(3), 732-750.

http://home.comcast.net/~eoraptor/Tyran ... clevelandi
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ