[OPIS] spinostrofez (Spinostropheus)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

[OPIS] spinostrofez (Spinostropheus)

Post autor: Sebastian »

Poprawiona przez nazuula wersja niżej


Spinostropheus (spinostrofez)

Długośc: 6 m
Wysokość: 2 m
Masa: 200 kg
Czas: wczesna kreda, hoteryw-barrem, 135-130 Ma
Miejsce: Formacja Tiouraren, Nigeria
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Ceratosauria
"Elaphosauridae"?


Opis:
Spinostropheus został opisany w 2004 roku przez P. Sereno, który dokonał uprzednio prawidłowego zdefiniowania teropoda o nazwie Elaphrosaurus gautieri. Autor oryginalnego opisu- Lapparent- uznał odkryte przez siebie skamieniałości za nowy gatunek rodzaju Elaphosaurus, opisanego w 1920 roku przez Janenscha. Sereno zauważył znaczące różnice w budowie otworów kręgowych w kręgach szyjnych oraz kości udowych dwóch gatunków elafozaura: Elaphrosaurus bambergi (oryg.) i E. gautieri (>Spinostropheus). Okazało się, że w opisanych przez Lapparenta skamieniałościach tego teropoda, znajdują się dwa opistoceliczne kręgi krzyżowe, które są typowe tylko dla alwarezaurydów, krokodylów i płazów ogonowych. Niewykluczone jednak, że Spinostropheus mógł posiadać niespotykane wśród ceratozaurów autapomorfie.

Co do trzech paratypów MNHN coll., to najprawdopodobniej tylko kość łokciowa nie jest materiałem należącym do spinostrofeza. Co do pozostałych szczątków nie ma stuprocentowej pewności, ale ich właścicielem mógł być omawiany teropod. Jeśli chodzi o klasyfikacje dinozaura, to jest on nieco prymitywniejszy od właściwego Elaphrosaurus i wraz z nim taksonem siostrzanym do Abelisauroidea oraz Ceratosauridae. Według kilku źródeł są one wraz z Chuandongcoelurus i Ligabueino przedstawicielami nowej, nieopisanej jeszcze rodziny "Elaphosauridae".

Materiał kostny:
Holotyp Elaphrosaurus gautieri o oznaczeniu MNHN 1961-28 składa się z: kręgu szyjnego (80 mm), dwóch kręgów piersiowych (70, 80 mm), kręgu lędźwiowego (50 mm), czterech fragmentów k. lędźwiowych, trzech frag. kręgu krzyżowego, pięciu fragmentów kręgów szyjnych, fragmentu kości ramiennej (200 mm), końcowego fragm. k. łonowej, końcowego fragm. k. udowej, niekompletnej kości piszczelowej, k. śródstopia.

Paratypy (materiały niepewne), które mogły należeć do teropoda to: MNHN coll.: kość łokciowa (300 mm), MNHN coll.(2): k. śródstopia oraz MNHN coll.(3): otwór kręgowy kręgu szyjnego, dwa kręgi piersiowe, dwa kręgi krzyżowe (140 mm), niekompletny kręg szyjny, trzy kości śródręcza (40, 45, 60 mm), kość strzałkowa (700 mm), końcowy fragment k. piszczelowej oraz cztery "kosteczki" okolic gardła.

W 2004 roku Paul Sereno zrefrował, a następnie powiązał odkryte przez siebie szczątki z elafozaurem, opisując je jednocześnie jako Spinostropheus. Holotyp ten, o oznaczeniu MNN TIG6 składa się na: osiem kręgów szyjnych (od 3 do 10), żebro ostatniego kręgu szyjnego, osiem kręgów piersiowych (od 1 do 8.), pięć niekompletnych kręgów piersiowych (od 9 do 13), fragment jednego z żeber odcinka piersiowego, otwory kręgowych trzech kręgów krzyżowych (od 1 do 3) oraz skostniałe ścięgna.

Literatura:
1) Lapparent, 1960. Les dinosauriens du "Continental intercalaire" du Sahara central. Mem. Soc. Geol. France. 88A 1-57.
2) Sereno, Conrad and Wilson, 2002. “Abelisaurid theropods from Africa: Phylogenetic and biogeographic implications”. Journal of Vertebrate Paleontology. 22(3) 106A.
3) Sereno, Wilson and Conrad, 2004. “New dinosaurs link southern landmasses in the Mid-Cretaceous”. Proceedings: Biological Sciences. Published online.

Spis gatunkĂłw:
Spinostropheus (Lapparent, 1960)- Sereno, Wilson and Conrad, 2004
=Elaphrosaurus- Lapparent, 1960
S. gautieri- (Lapparent, 1960) Sereno, Wilson and Conrad, 2004
=Elaphrosaurus gautieri- Lapparent, 1960

Obrazek
Rekonstrukcja pochodzi ze strony http://farm2.static.flickr.com/1232/593 ... d88f_o.jpg
Ostatnio zmieniony 20 lipca 2008, o 21:28 przez Sebastian, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Niewykluczone jednak, że Spinostropheus mógł posiadać niespotykane wśród ceratozaurów autapomorfie.
>>Spinostropheus
Długośc: 6 m
>>Długość
Ostatnio zmieniony 24 maja 2008, o 20:01 przez Tomasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] spinostrofez (Spinostropheus)

Post autor: nazuul »

Sebastian pisze:"Elaphosauridae"?
???
Czy ktoś ustanowił taką rodzinę, nawet nieformalnie??
Sebastian pisze:Spinostropheus (Lapparent, 1960)- Sereno, Wilson and Conrad, 2004
=Elaphrosaurus- Lapparent, 1960
i?, a po co myślniki?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Czy ktoś ustanowił taką rodzinę, nawet nieformalnie??
Nie wiem czy ustanowione taką rodzinę - jednak nieformalnie istnieje:
- http://sk.wikipedia.org/wiki/Dinosaurus
- http://www.kheper.net/evolution/dinosau ... soidea.htm
- http://dml.cmnh.org/1996Jan/msg00238.html

Dodatkowo:
Autor oryginalnego opisu- Lapparent- uznał
brak spacji przed przecinkami
W 2004 roku Paul Sereno zrefrował,
a nie "zreferował" od "referat" ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] spinostrofez (Spinostropheus)

Post autor: nazuul »

Poprawa opisu. Usunełem dziwne informacje i wyrażenia, poprawiłem materiał kopalny (strasznie namieszane bylo) i wprowadziłem wiele innych zmian, których źródłem sa wynienione pod opisem artykuły i strona Mortmera. Poprawiłem wiek i wielkość. Usunęłem tez literaturę, bo widzę, że Sebastian się nie kierował nią pisząc artykuł (napisał niezgodne z nią rzeczy), lecz raczej stroną Mortimera i jakimis innymi źródłami. Pierwszej z podanych przez Sebastiana prac (Lapparent, 1960) nie udało mi się odnaleźć, i chyba jest ona po francusku. Co do etymologii - mnie też dziwi, ale tak właśnie piszą Sereno i in. Nie wiem też czy powinno się uwzględniać jakieś "Elaphrosauridae". No i nie znalazłem też, kto zalicza do "elafrozaurydów" rodzaj Ligabueino.
Co do informacji we wstępie, to są one rzeczywiście daleko idące i wątpliwe (ale nie bezpodstawne), lecz na tyle ciekawe, że mnim zdaniem można coś takiego napisać...
Sebastian i Maciej pisze:Spinostropheus (spinostrofez)

długość: 4 m
dysokość: 1,5 m
masa: 100 kg
czas: nieznany, prawdopodobnie 167-161 Ma
miejsce: Nigeria (formacja Tiouraren)
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Ceratosauria
? Abelisauroidea


Wstęp
Spinostropheus to rodzaj prymitywnego ceratozaura żyjącego w Afryce.

Odkrycie
Spinostropheus został nazwany w 2004 roku przez Sereno, Wilsona i Conrada, którzy po odkryciu nieznanych w czasie pierwotnego opisu dinozaura szczątków (1960), opisali ponownie teropoda o nazwie Elaphrosaurus gautieri. Autor oryginalnego opisu - Lapparent - uznał odkryte przez siebie skamieniałości za nowy gatunek rodzaju Elaphosaurus. Sereno i in. zauważyli znaczące różnice w budowie otworów kręgowych w kręgach szyjnych oraz kości udowych dwóch gatunków elafozaura: typowego E. bambergi i E. gautieri. Utworzyli więc dla E. gautieri nowy rodzaj - Spinostropheus, z gatunkiem S. gautieri.
Okazało się, że w opisanych przez Lapparenta skamieniałościach tego teropoda znajdują się dwa opistoceliczne kręgi krzyżowe należące prawdopodobnie do alwarezauryda lub nawet nie do teropoda.

Etymologia
Nazwę Spinostropheus można przetłumaczyć jako "kolcokręgi" (z gr. spinos - "kolec" i gr. strophe - "kręg"). Nadano ją ze względu na wyraźnie widoczne wyrostki na kręgach szyjnych oraz średnią wielkość teropoda (ok. 4 m długości). Epitet gatunkowy jest uhonorowaniem geologa F. Gautiera, który odkrył lokalizację holotypu.

Pozycja systematyczna i wiek

Jeśli chodzi o klasyfikację dinozaura, to wg badania Carrano i Sampsona (2008) jest on jednym z prymitywnych ceratozaurów, wraz z Elaphrosaurus (prawdopodobnie takson siostrzany omawianego teropoda) i Deltadromeus. Także analiza Xu i innych (2009) wykazała, że Spinostropheus to bazalny ceratozaur.

Bazalna pozycja Spinostropheus wśród Ceratosauria, wraz z pozycją innych dinozaurów z formacji Tiouraren (Afrovenator i Jobaria), pozwoliła badaczom (Rauhut i López-Arbarello, 2009) na tymczasowe wyznaczenie wieku tych osadów - pochodzą one prawdopodobnie z górnej środkowej jury. Spinostrofez jest więc prawdopodobnie jednym z najstarszych ceratozaurów, dystansowanym jedynie przez wczesnojurajskiego Berbersaurus.

Materiał kostny:
Holotyp o oznaczeniu MNHN 1961-28 (Musee National d’Histoire Naturelle) składa się z: kręgu szyjnego (80 mm), dwóch przednich kręgów grzbietowych (70, 80 mm), tylnego kręgu grzbietowego (50 mm), czterech fragmentów kręgów grzbietowych, trzech kręgów ogonowych i dwóch fragmentów (80-85 mm), fragmentu kości ramiennej (200 mm), końcowego fragmentu k. łonowej, końcowego fragm. k. udowej, niekompletnej kości piszczelowej i strzałkowej, kk. śródstopia i fragmentu paliczka ze stopy.

Paratypy (materiały niepewne), które mogły należeć do teropoda to: MNHN coll. (Musee National du Niger): kość łokciowa (300 mm), k. śródstopia oraz: łuk neuralny kręgu szyjnego, dwa kręgi grzbietowe, dwa kręgi krzyżowe (lub patologicznie zrośnięte szyjne, 140 mm), niekompletny kręg ogonowy, trzy pazury z kończyny przedniej (40, 45, 60 mm), kości strzałkowe (700 mm), końcowy fragment k. piszczelowej, część śródstopia oraz cztery fragmenty paliczków.

Materiał przypisany do Spinostropheus przez Sereno i in. (oznaczony MNN TIG6) to: osiem kręgów szyjnych (od 3 do 10), żebro kręgu szyjnego, osiem kręgów piersiowych (od 1 do 8.), pięć niekompletnych kręgów piersiowych (od 9 do 13), fragmenty żeber odcinka piersiowego, łuki neuralne kręgów krzyżowych (od 1 do 3) oraz skostniałe ścięgna.

Co do trzech paratypów, to najprawdopodobniej tylko kość łokciowa nie jest materiałem należącym do spinostrofeza. Co do pozostałych szczątków nie ma stuprocentowej pewności, ale ich właścicielem mógł być omawiany teropod.

Spis gatunków:
Spinostropheus Sereno, Wilson i Conrad, 2004
S. gautieri (Lapparent, 1960) Sereno, Wilson i Conrad, 2004
=Elaphrosaurus gautieri Lapparent, 1960

Obrazek
Rekonstrukcja pochodzi ze strony http://farm2.static.flickr.com/1232/593 ... d88f_o.jpg
Literatura:

Sereno, Wilson and Conrad, 2004. New dinosaurs link southern landmasses in the Mid-Cretaceous. Proceedings: Biological Sciences.

Carrano and Sampson, 2008. The Phylogeny of Ceratosauria (Dinosauria: Theropoda). Journal of Systematic Palaeontology. 6, 183-236.

Xu Xing, James M. Clark, Mo Jinyou, Jonah Choiniere i inni. A Jurassic ceratosaur from China helps clarify avian digital homologies „Nature”. 459, ss. 940–944 (2009). doi:10.1038/nature08124

Abstrakt z:
Rauhut O.W.M. & López-Arbarello A., 2009 - Considerations on the age of the Tiouaren Formation (Iullemmeden Basin, Niger, Africa): Implications for Gondwanan Mesozoic terrestrial vertebrate faunas. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology 271: 259–267.

Inne źródła
http://home.comcast.net/~eoraptor/Cerat ... usgautieri

http://channel.nationalgeographic.com/e ... nteractive
Ostatnio zmieniony 7 lipca 2009, o 18:14 przez nazuul, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

łuki neuralne kręgowych kręgów krzyżowych (od 1 do 3)
o co tu chodzi :?:

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

po prostu słowo "kręgowych" nie zostało skasowane

no więc tak:
Sebastian pisze:otwory kręgowych trzech kręgów krzyżowych (od 1 do 3)
w oryginale brzmi tak: first (second, third) sacral neural arch
stwierdziłem, że należy to inaczej przetłumaczyć - jako łuki nueralne (ale nie jestem pewnien spolszczenia, bo moje jest literalne, nie znam się na anatomii). No i wyszło tak jakoś dziwnie
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ