[OPIS] Kryptops

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Kryptops

Post autor: nazuul »

Kryptops (kryptops)

długość: 6-7 m
masa: ? t
miejsce: Niger (formacja Elrhaz)
czas: ok. 112 Ma (wczesna kreda: apt-alb)
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Ceratosauria
Abelisauridae


Wstęp
Kryptops to najwcześniejszy niewątpliwy abelizauryd, odkryty na afrykańskiej pustyni Ténéré w osadach z przełomu aptu i albu.

Etymologia
Nazwa rodzajowa oznacza "nakryta twarz" (z gr. krypto - "zakryty" i ops - twarz) i odnosi się do podziurkowanej powierzchni i odciśniętych naczyń krwionośnych na kości szczękowej - co znamionuje mocno przytwierdzoną, prawdopodobnie keratynową powłokę.
Nazwa gatunkowa - palaios - odnosi się do wczesnokredowego wieku tego abelizauryda - znaczy po grecku "stary".

Materiał kopalny
Holotyp (MNN GAD1) to niekompletna kość szczękowa (MNN GAD1-1), trzy niekompletne kręgi grzbietowe (MNN GAD1-3, 4, 5), dwa żebra (MNN GAD1-6, 7) oraz artykułowana obręcz miedniczna i kość krzyżowa (MNN GAD1-2) dorosłego osobnika.

Chimera?
Szczątki pozaczaszkowe Kryptops zostały odnalezione nieartykułowane na stosunkowo niewielkiej powierzchni, wśród zębów karcharodontozaura i ornitocheiroida (pterozaura). Diagnostyczna kość szczękowa, należąca do niewątpliwie do bazalnego abelizauryda, została znaleziona 15 m od reszty skamielin. Z tych samych osadów pochodzi odnaleziony kilkadziesiąt km dalej, znany jedynie z fragmentów czaszki karcharodontozaur Eocarcharia. Kręgi kryptopsa miały wysokie wyrostki kolczyste, jak u Ceratosaurus i wielu bazalnych tetanurów (szczególnie karnozaurów). Kość biodrowa i krzyżowa są bardzo prymitywne w porównaniu do innych abelizaurydów i bardziej przypominają kość Allosaurus. Kość krzyżowa składa się z pięciu kręgów - podobnie jak u bardziej bazalnych tetanurów, podczas gdy inne ceratozaury miały ich sześć. Duża "stopa" (dystalne rozszerzenie) kości łonowej także przywodzi na myśl tetanury. Z drugiej strony pozrastane kości miednicy wskazują na nie-tetanury. Jak wynika z analizy kladystycznej, Kryptops jest najbardziej bazalnym przedstawicielem Abelisauridae. Jednak jedynymi tetanurami umieszczonymi w analizie są dwa taksony: Neotetanurae (=Avetheropoda) i Spinosauroidea, co powoduje, że badanie nie testuje możliwości, że omawiany teropod jest przedstawicielem Tetanurae. Wszystkie powyższe dane skłaniają więc do przypuszczenia, że Kryptops to chimera - w skład holotypu mogą wchodzić szczątki ważnego rodzaju bazalnego abelizauryda (kość szczękowa) jak i tetanura, być może z rodzaju Eocarcharia (materiał pozaczaszkowy).


Spis gatunków:
Kryptops Sereno i Brusatte, 2008
K. palaios Sereno i Brusatte, 2008


Obrazki:
Rekonstrukcja głowy Kryptops Todda Marshalla (na lewo Eocarcharia)
Materiał kopalny Kryptops
Kość szczękowa ukazuąca kolejne zęby, które wyrastały w miejsce starych: [1], [2], [3].


Obrazek
Rekonstrukcja czaszki Kryptops Todda Marshalla. Na czerowono obrysowano odnaleziony fragment.


Obrazek
Rekonstrukcja Kryptops Todda Marshalla.


Źródło:
Sereno, P.C. & Brusatte, S.L. (2008) "Basal abelisaurid and carcharodontosaurid theropods from the Lower Cretaceous Elrhaz Formation of Niger" Acta Palaeontologica Polonica, 53, 15-46.
Ostatnio zmieniony 19 listopada 2009, o 13:31 przez nazuul, łącznie zmieniany 11 razy.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: [OPIS] Kryptops

Post autor: Daniel Madzia »

nazuul pisze:Był z pewnością mięsożercą, lecz prawdopodobnie żywił się padliną i mniejszymi zwierzętami, większe pozostawiając karcharodontozaurydowi Eocarcharia.
Skad takie zalozenie? :wink:

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Więc tak: szukając informacji do opisu trafiłem tutaj na blog Laelaps http://scienceblogs.com/laelaps/2008/02 ... _thero.php
Oto cytat z niego
Brian Switek pisze:Being that Kryptops had a short, stout maxilla, they inferred that it was the dinosaurian-equivalent of a spotted hyena, crunching bones and gorging on carcasses. Eocarcharia, then, was a predator that took down live prey and Suchomimus was a fish-eater.
to chyba potwierdza to co opisałem, ale
Brian Switek pisze:Even if Kryptops was capable of crushing bone and making the most of carcasses, for example, it shouldn't be inferred that it was not capable of catching live prey
te słówko pominąłem, i skupiłem się na "it was not capable of catching live prey", czyli źle przetłumaczyłem, bo tak dokładnie tego nie czytałem i umknęło mi "shouldn't".

A teraz znalazłem wywiad z P. Sereno
http://news.medill.northwestern.edu/chi ... x?id=79611
Paul Sereno pisze:Kryptops palaios (or “old hidden face”) was a big active attack predator with a rough face, and Eocarcharia dinops (or “fierce-eyed dawn shark”) was a scavenger slicing predator who would have eaten more like a shark.
Czyli na odwrĂłt.

No to w takim razie wykreślam ten fragment opisu.
Dzieki Daniel za zauważenie tego, bo nie powinniśmy pisać fantazji w opisach :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

W opisach wcale bym nie używał sformułowań typu niedawno opisany lub odkryty. Co będzie myślał czytelnik za przykładowo 4 lata w 2012 - że dinozaur o którym czyta jest z tego roku. Takie zdania wprowadzają tylko w błąd, dlatego zamiast dwóch zdań o błędnej i prawidłowej informacji zamieniłbym na jedno z sensem - Kryptops to abelizauryd odkryty na pustyni Ténéré w Afryce w roku 2008. Informacja o tym kto go opisał jest już w spisie gatunków :wink:

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

nazuul pisze:Dzieki Daniel za zauważenie tego, bo nie powinniśmy pisać fantazji w opisach ;)
BTW, twierdzenie Serena (skad?) jest takim samym domyslem, jak Twoje. ;)
Sebastian pisze:Kryptops to abelizauryd odkryty na pustyni TĂŠnĂŠrĂŠ w Afryce w roku 2008.
To zdanie akurat sensu nie ma, bo nie odkryto go w 2008 r. :wink:

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Daniel Madzia pisze:BTW, twierdzenie Serena (skad?) jest takim samym domyslem, jak Twoje. ;)
No nie, sam tego nie wymyśliłem, bazowałem na tym co pisałem wyżej.
Nie wiem o co chodzi z tym "skad" (skąd?) w nawiasie
Sebastian pisze:Kryptops to abelizauryd odkryty na pustyni TĂŠnĂŠrĂŠ w Afryce w roku 2008.
No zdje się, że jego szczątki odkryli na jakieś wcześniejszej wyprawie, chyba w 2000r.

Teraz opis jest juĹź (chyba) bez zarzutu.....
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

nazuul pisze:No nie, sam tego nie wymyśliłem, bazowałem na tym co pisałem wyżej.
Wiem. ;)
nazuul pisze:Nie wiem o co chodzi z tym "skad" (skąd?) w nawiasie
Chyba niewyraznie napisalem. Chdzilo mi o to, skad pochodzi ten cytat.
nazuul pisze:Teraz opis jest juĹź (chyba) bez zarzutu.....
"prawdopodobnie kreatynowej, struktury pokrywającej tą część czaszki"

"keratynowej". Kreatyna to cos innego. ;)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Daniel Madzia pisze:Chyba niewyraznie napisalem. Chdzilo mi o to, skad pochodzi ten cytat.
Stąd, przecierz podałem linka :?
http://news.medill.northwestern.edu/chi ... x?id=79611
Wiem, to jest wywiad, a nie źródło naukowe, masz na myśli to, że Sereno daje upust fantazjom w wywiadach i we wywiadach może bezkarnie mówić to co sam osobiście uważa i nie opublikowałby w pracy naukowej?
Czy po prstu nie zauważyłeś linka?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Pff... :roll: Przepraszam, rzeczywiscie go nie zauwazylem... Oczywiscie, w wywiadach i popularno-naukowych artykulach moze sobie pisac, co chce. ;)
Ostatnio zmieniony 23 kwietnia 2008, o 14:29 przez Daniel Madzia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Daniel Madzia pisze:Pff... :roll: Przepraszam, rzeczywiscie go nie zauwazylem... Oczywiscie, w wywiadach i popularnie-naukowych artykulach moze sobie pisac, co chce. ;)
W porządku
Dzięki za cenne uwagi do opisu :D
Nie wiecie co się stało z Theropod Database? Od jakiegoś czasu nie mogę na tą stronę wejść, co utrudnia trochę tworzenie opisów... :?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Można dopisać do opisu, że szczątki świetnie ukazują kolejne zęby które wyrastały w miejsce starych.

Foty:
http://images29.fotosik.pl/225/1df83e7709319bf9.jpg
http://images33.fotosik.pl/278/cf8a14138695f3ea.jpg
http://images29.fotosik.pl/225/9f037a5ec3d29931.jpg
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Jaszcze jedno:
(atp-alb)
apt ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Kryptops

Post autor: szerman »

nazuul pisze:Holotyp (MNNGAD1): kość szczękowa, kilka niekomletnych kręgów i żeber, miednica i zęby
niekompletnych

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Kryptops

Post autor: szerman »

nazuul pisze:Materiał kopalny: Holotyp (MNN_GAD1): kość szczękowa, kilka niekompletnych kręgów i żeber, miednica i zęby
Nie wiem czy nie powinno być w tym miejscu spacji. Ale chyba nie robi to większej różnicy? Nieco dokładniej (wg TDB):

Holotyp (MNN GAD1) (ok. 6-7 m; dorosły) niekompletna kość szczękowa (ok. 70 mm), dwa częściowe środkowe kręgi grzbietowe, dwa żebra (ok. 500-600 mm), kości miednicy: krzyżowa (?, ?, ?, 110, 110 mm), biodrowa (650 mm), łonowa (ok. 620 mm), kulszowa (ok. 580 mm).
PS Dziwne te wymiary kości krzyżowej, chyba można je sobie darować.

ODPOWIEDZ