[opis] Mażungazaur (Majungasaurus)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Mażungazaur (Majungasaurus)

Post autor: nazuul »

z abstraktu, powinno wyjaśnić (w opisie poprawiłem):
M. crenatissimus is one of several vertebrate taxa recovered from the Maevarano
Formation that indicate close biogeographic ties linking Madagascar with the Indian subcontinent and South America.
These data support the hypothesis of a high degree of cosmopolitanism among these landmasses, the result of a persistent
subaerial connection between Indo-Madagascar to the east and South America to the west (possibly through Antarctica)
until sometime late in the Late Cretaceous.
całość tu: http://www.oucom.ohiou.edu/dbms-oconnor ... saurus.pdf (ze względów niepaleontologicznych uwagę zwraca fig. 6 A)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

d_m

Re: [opis] Mażungazaur (Majungasaurus)

Post autor: d_m »

Eee... sprawdziłem z ciekawości i na 6a wcale nie ma żadnej kopiącej studentki :(

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] Mażungazaur (Majungasaurus)

Post autor: Utahraptor »

"Kosmopolityczny" odnosi się do taksonów o globalnym rozprzestrzenieniu np. Homo sapiens, E. coli. Dlatego ten fragment wydaje mi się niepoprawny. Ja bym zmienił na: "Te znaleziska pokazują duże podobieństwo fauny z Madagaskaru do faun z Indii i Ameryki Południowej. To sugeruje, że te lądy były ze sobą połączone (przez Australię i Antarktydę) dłużej niż z Afryką. Zatem Afryka jako pierwsza oddzieliła się od lądów Gondwany."
Jeśli potraficie opisać to mniej zawile, to napiszcie prościej.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Mażungazaur (Majungasaurus)

Post autor: nazuul »

nazuul 10.03.2012r. pisze:(w opisie poprawiłem)
na coś takiego:
"Podobieństwo madagaskarskiej, południowoamerykańskiej i indyjskiej fauny wspiera hipotezę "Africa-first" mówiącą o tym, że to właśnie ten kontynent (Afryka) oddzielił się jako pierwszy od Gondwany."

ale od 2007 r. trochę się mogło pozmieniać, nie wiem na ile wnioski te są aktualne a późnokredowa Afryka nie jest zbyt dobrze znana
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] Mażungazaur (Majungasaurus)

Post autor: Utahraptor »

Teraz jest poprawnie. Dla nas jest to jasne, ale proponuję opisać to bardziej łopatologicznie, by osoba nie znająca pojęcia Gondwany i podstawowych metod paleogeograficznych też to skumała.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [opis] Mażungazaur (Majungasaurus)

Post autor: Dino »

Recepta na tekst popularyzacyjny = ilustracje + dużo linkowań + tłumaczenie fachowych pojęć

O ile w tekście naukowym chodzi o precyzyjność i oszczędność w słowach, nie wahajmy się poświęcić jednego czy dwóch zdań więcej na omówienie jakiegoś zagadnienia - w końcu piszemy to dla wszystkich pasjonatów.

ODPOWIEDZ