[opis?] archeoraptor (Archaeoraptor)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
d_m

[opis?] archeoraptor (Archaeoraptor)

Post autor: d_m »

Koniec lat 90. XX wieku, okres triumfu dinozaurowej teorii pochodzenia ptaków i pierwszych spektalularnych odkryć pierzastych dinozaurów, był okresem poszukiwania kolejnych sensacji. W 1998 na giełdzie skał, minerałów i skamieniałości Stephen Czerkas odkupił za 80 000 $ okaz, wyglądający na kolejne, niesamowite ogniwo ewolucyjne łączące ptaki z dinozaurami. Skamieniałość miała być znaleziona w lipcu 1997 r. w chińskiej prowincji Lianing, a następnie przeszmuglowana do Stanów. W listopadowym numerze National Geographic z 1999 r.pojawił się artykuł opisujący skamieniałość i wprowadzona została, nieoficjalnie, nazwa Archaeoraptor liaoningensis (nomen nudum). Wkrótce okazało się, że w rzeczwistości okaz to mistyfikacja - handlarz skamieniałości skleił fragmenty szkieletów dwóch różnych zwierząt. Tył ciała okazał się być skamieniałością Microraptor, a przód - kopalnego ptaka (nazwanego później Archaeovolans, jeszcze później zsynonimizowanego z Yanornis). W międzyczasie jednak Olson (kwiecień 2000) opublikował oficjalny opis tylnej części ciała hybrydy pod nazwą Archaeoraptor liaoningensis. Miało to miejsce jakiś czas przed oficjalną publikacją nazwy Microraptor zhaoianus, więc teoretycznie Microraptor powinien być młodszym synonimem Archaeoraptor. Wzbudziło to oczywiście sprzeciw środowiska naukowego, dysponującego niemiłymi wspomnieniami związanymi z nazwą archeoraptor. Istnieją jednak pewne wątpliwości co do tego czy opis Olsona odpowiada formalnemu opisowi. Tak czy siak, w literaturze powszechnie używaną nazwą jest Microraptor.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Czyli nazwa Archaeoraptor jest nomen dubium?? ;) Bo z tego co wyczytałem to zrozumiałem, że jedyny okaz archeoraptora został użyty do mistyfikacji handlarza skamieniałości i że Microraptor powinna być młodszym synonimem Archaeoraptor ale naukowcą źle kojarzy się ta nazwa z powodu wcześniejszego oszustwa, więc to archeoraptor został zsynonimowany z mikroraptorem, a nie na odwrót. :oops:
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

d_m

Post autor: d_m »

Sprawa nie jest taka prosta. Nazwa może być:
- aktywna (jeśli przyjąć opis Owena za prawidłowy) = starszy synonim Microraptor,
- nomen nudum (jeśli uznać, że Owen myślał, że A. liaoningensis Sloan, 1999 nie jest nomen nudum i przeprowadził jedynie rewizję wybierając lektotyp wśród syntypów),
- można by oficjalnie uznać ją za nomen rejectum na rzecz Microraptor,
- nomen dubium :?:

ODPOWIEDZ